Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Airbnb


Exodia The Forbidden One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ναι σε αυτο αναφέρομαι για αυτο κιόλας το έβαλα σε "" και επειδή μιλάμε για Airbnb που το μεγαλύτερο ποσοστό καταλυμάτων είναι από ιδιώτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Μια χαρά σε προστατεύει και το airbnb σε περίπτωση που πας στο δωμάτιο που έκλεισες και βρεθείς μπροστά σε κάτι δεν έχει σχέση με τις φωτό και την περιγραφή. Γι'αυτό και τα χρήματα που σου δεσμεύει τα αποδίδει στον ιδιοκτήτη περίπου 24 ώρες μετά την πρώτη μέρα της διαμονής. Μπορείς άμεσα να δηλώσεις το πρόβλημα και αναλαμβάνουν είτε να σου επιστρέψουν τα χρήματα, είτε να σου βρουν άμεσα εναλλακτική πρόταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην περιγραφή ανέφερε θέα στη θάλασσα, μεγάλο μπαλκόνι και απλώστρα για τα ρούχα; 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Μπορώ να κάνω κάτι για νά πάρω ένα μέρος των χρημάτων πίσω ?

Ο οικοδεσπότης μου ζήτησε την ταυτότητα την πρώτη μέρα για να γράψει τα στοιχεία και να τα στείλέι στην εταιρεία για να μπορέσει να πληρωθεί.

Καλό θα είναι να την παραδώσεις αφού κοιτάξεις αν όλα είναι όπως είχαν προσυμφωνηθεί.

 

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δε μου έχουν ζητήσει ταυτότητα, μόνο τα στοιχεία μου (ΑΦΜ) για να τα περάσουν στην εφορία.

δε ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά μου φαίνεται πολλοί γλυκάθηκαν με το airbnb και χτυπάνε τις τιμές στα ύψη. δε το συζητάμε για τώρα το καλοκαίρι. σε πολλές περιπτώσεις καλύτερα να κλείσεις σε κανονικό ξενοδοχείο παρά σε airbnb. και δε χωράει αμφιβολία ότι το ξενοδοχείο είναι περισσότερο αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα στοιχεία αυτά χρειάζονται για να δηλωθεί η μίσθωση στην εφορία οπότε το περίεργο είναι ότσν δεν σας γα ζητάνε. 

 

Αυτός με τις υψηλές τιμές δεν θα έχει κρατήσεις ή θα έχει λίγες οπότε ας κάνει ότι θέλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντωμεταξύ μου έτυχε κάτι που είχα ακούσει και από άλλους ότι μπορεί να συμβεί.

Φίλος ήθελε να κλείσει σπίτι, και έφαγε άκυρο από τον ιδιοκτήτη με κάποια ηλίθια δικαιολογία ότι χρειάζεται το σπίτι αλλά παρόλο αυτά δε το κατέβαζε από το site, κάνει 2η προσπάθεια και τρώει πάλι άκυρο.

κλείνω εγώ για λογαριασμό του από το λογαριασμό μου (σε άλλο σπίτι) και το δέχτηκε.

Ο φίλος είχε 0 reviews οπότε κάνει μπαμ ότι έγινες επίτηδες.

Αν ξαναγίνει κάτι τέτοιο πως λειτουργούμε; αναφορά στο airbnb, θα γίνει τίποτα;

παλαιότερα είχε γίνει και σε εμένα αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kleo1 είπε

εντωμεταξύ μου έτυχε κάτι που είχα ακούσει και από άλλους ότι μπορεί να συμβεί.

Φίλος ήθελε να κλείσει σπίτι, και έφαγε άκυρο από τον ιδιοκτήτη με κάποια ηλίθια δικαιολογία ότι χρειάζεται το σπίτι αλλά παρόλο αυτά δε το κατέβαζε από το site, κάνει 2η προσπάθεια και τρώει πάλι άκυρο.

κλείνω εγώ για λογαριασμό του από το λογαριασμό μου (σε άλλο σπίτι) και το δέχτηκε.

Ο φίλος είχε 0 reviews οπότε κάνει μπαμ ότι έγινες επίτηδες.

Αν ξαναγίνει κάτι τέτοιο πως λειτουργούμε; αναφορά στο airbnb, θα γίνει τίποτα;

παλαιότερα είχε γίνει και σε εμένα αυτό.

 

γιατι ειναι υποχρεωμενος ο ιδιοκτητης να δεχτει οποια μισθωση να ναι? νομιζω οτι δεν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Μια χαρά σε προστατεύει και το airbnb σε περίπτωση που πας στο δωμάτιο που έκλεισες και βρεθείς μπροστά σε κάτι δεν έχει σχέση με τις φωτό και την περιγραφή. Γι'αυτό και τα χρήματα που σου δεσμεύει τα αποδίδει στον ιδιοκτήτη περίπου 24 ώρες μετά την πρώτη μέρα της διαμονής. Μπορείς άμεσα να δηλώσεις το πρόβλημα και αναλαμβάνουν είτε να σου επιστρέψουν τα χρήματα, είτε να σου βρουν άμεσα εναλλακτική πρόταση. 

Παίδες πήγα σε κατάλυμα και έφυγα μέσα σε 2 ώρες άρον άρον και άνοιξα dispute για refund το ίδιο βράδυ όπου από τα 250€ μου γύρισαν άμεσα τα 140, τα 70 τα έδωσαν στον βρωμιάρη τον ιδιώτη και δεν μου τα γυρνάνε με τπτ (μου δίνουν λέει 70€ coupon for my next reservation και σιγά μην ξανακλεισω) και τα άλλα 40 τα κρατάνε λέει αυτοί για τα δικά τους έξοδα!!! Μεγάλη απάτη!!! Μην σου κάτσει στραβή!!! 4 μέρες είμαι στα mail μήπως και πάρω τα 70€... Για τα 40 δεν το συζητάμε... Δεν είναι τόσο το ποσό όσο το γαμωτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

γιατι ειναι υποχρεωμενος ο ιδιοκτητης να δεχτει οποια μισθωση να ναι? νομιζω οτι δεν ειναι

δε ξέρω τι ισχύει, αυτό που με πείραξε είναι ότι όπως είχε γίνει και σε εμένα όταν είχα 0 reviews έτσι και στον φίλο μου, παρέχεται μια ηλίθια δικαιολογία.

αν κάποιος ξέρει αν μας πει

2 λεπτά πριν, GKnewsted είπε

Παίδες πήγα σε κατάλυμα και έφυγα μέσα σε 2 ώρες άρον άρον και άνοιξα dispute για refund το ίδιο βράδυ όπου από τα 250€ μου γύρισαν άμεσα τα 140, τα 70 τα έδωσαν στον βρωμιάρη τον ιδιώτη και δεν μου τα γυρνάνε με τπτ (μου δίνουν λέει 70€ coupon for my next reservation και σιγά μην ξανακλεισω) και τα άλλα 40 τα κρατάνε λέει αυτοί για τα δικά τους έξοδα!!! Μεγάλη απάτη!!! Μην σου κάτσει στραβή!!! 4 μέρες είμαι στα mail μήπως και πάρω τα 70€... Για τα 40 δεν το συζητάμε... Δεν είναι τόσο το ποσό όσο το γαμωτο!!!

 ο λόγος όμως που έφυγες; ίσως παίζει ρόλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kleo1 είπε

δε ξέρω τι ισχύει, αυτό που με πείραξε είναι ότι όπως είχε γίνει και σε εμένα όταν είχα 0 reviews έτσι και στον φίλο μου, παρέχεται μια ηλίθια δικαιολογία.

στο λεω εγω οτι δεν εισαι υποχρεωμενος να δεχτεις καμια κρατηση. Απλα αν τις κανεις ολες decline σε καποια φαση κατεβαινεις στα search results

 

What should I do if I'm uncomfortable hosting someone?

Your safety is always a priority. If you find that a guest is breaking one of the House Rules you’ve set or has made you feel unsafe through their actions, you can decline their reservation request or cancel the reservation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

στο λεω εγω οτι δεν εισαι υποχρεωμενος να δεχτεις καμια κρατηση. Απλα αν τις κανεις ολες decline σε καποια φαση κατεβαινεις στα search results

What should I do if I'm uncomfortable hosting someone?

Your safety is always a priority. If you find that a guest is breaking one of the House Rules you’ve set or has made you feel unsafe through their actions, you can decline their reservation request or cancel the reservation.

οκ τότε.

η επιτυχία πάντως του airbnb έγκειται στο γεγονός ότι βρίσκεις κατάλυμα σε χαμηλότερη τιμή από το ξενοδοχείο. αν παίξει τίποτα με τη φορολογία που το γυροφέρνουν και ανεβάσουν τις τιμές οι ιδιοκτήτες, πιστεύω θα πέσει η κίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, kleo1 είπε

δε ξέρω τι ισχύει, αυτό που με πείραξε είναι ότι όπως είχε γίνει και σε εμένα όταν είχα 0 reviews έτσι και στον φίλο μου, παρέχεται μια ηλίθια δικαιολογία.

αν κάποιος ξέρει αν μας πει

 ο λόγος όμως που έφυγες; ίσως παίζει ρόλο

Οι λόγοι όπως ανέφερα και στο dispute ήταν:

1) δεν υπήρχε μπαλκόνι μόνο μια γούβα ανάμεσα σε τοίχους.

2) βρώμικα σεντόνια - ήταν κίτρινα την πρώτη μέρα που μας περίμενε!!!

3) πάνω από την πόρτα του - ο θεός να το κάνει μπάνιο - κρέμονταν καλώδια από φως που πιθανόν είχε στο παρελθόν.

4) οι προηγούμενοι είχαν θερίσει τα κουνούπια της περιοχής στους τοίχους του δωματίου... ήταν όλα εκεί με το αιματακι τους...

5) στην είσοδο υπήρχε μια στοίβα από χρησιμοποιημένες πετσέτες και σεντόνια (αφού βέβαια είδα αυτά στο δωμάτιο μπορεί και να ήταν τα επόμενα που θα έβαζε αν μέναμε...)

6) μυρωδιά!!! Δεν μπορώ να το περιγράψω...σου ερχόταν Άννα Γούλα τα πίνω όλα στο λεπτό!!!

Όλα αυτά τα ανέφερα στην Sara (Μάρα και το κακό συναπάντημα) από την Airbnb αλλά τπτ!!!

IMG_20180816_091408.jpg

Επεξ/σία από GKnewsted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...