Προς το περιεχόμενο

Η ARM υποστηρίζει ότι μέχρι το 2020 οι επεξεργαστές της θα ξεπερνούν σε απόδοση τους επεξεργαστές για laptops της Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Skylined είπε

Και όπως πάντα θα βάλουν κάτι τέτοια μέσα σε κινητά τηλέφωνα λες και χρειαζόμαστε επεξεργαστική ισχύ για να πάρουμε ένα τηλέφωνο τους γονείς ή να στείλουμε ένα SMS στη φιλενάδα. Φυσικά το κάνουν μόνο και μόνο για να δικαιολογήσουν τις παντοφλέ οθόνες 

Εσύ δηλαδή με το 5ιντσο smartphone σου το μόνο που κάνεις είναι να παίρνεις τηλέφωνο και να στέλνεις sms; 

Θα καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι δεν έχει καμία λογική η παραπάνω τοποθέτηση σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Skylined είπε

ΟΚ. Τότε πείτε μου που χρειάζεται τόση επεξεργαστική ισχύ, επιπέδου laptop, ένα κινητό τηλέφωνο 

Καταρχήν και για laptop αλλά και desktop προορίζονται. Τη MS σίγουρα τη βολεύει αύξηση των επιδόσεων των Arm επεξεργαστών (W10Arm, WCOS)

Πάντως η σμίκρυνση του laptop είναι κάτι που θα βόλευε. Όπως βόλεψε και η σμίκρυνση του desktop. Κάτι ανάλογο συνέβη πριν 15-20 χρόνια.

Το ερώτημα είναι άλλο. Τι θα δούμε (πρώτα); Κάποια έκδοση desktop (της MS) λειτουργικού σε λίγες ίντσες ή εφαρμογές αντίστοιχες των desktop στα υπάρχοντα mobile (android, ios) λειτουργικά; Μπορεί και τα δύο.

Διαφορετικά συμφωνώ πως δε χρειάζονται 16GB μνήμης και επιδόσεις αντίστοιχες του i5-7300u για να παίζει κάποιος mobile παιχνίδια, να βλέπει youtube, να μπαίνει fb και να χρησιμοποιεί Instagram.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου λογική : "μπορεί να ανταγωνιστεί τον Core i5-7300U στα 2,6GHz όμως μελλοντικά, και με τους σχεδιασμούς Deimos (2019) και Hercules (2020) πιστεύει ότι μπορεί να ξεπεράσει και μάλιστα με διαφορά τον επεξεργαστή της Intel."

Δηλ η Intel μέχρι το 2020 δεν θα βγάλει άλλον επεξεργαστή, ανώτερο του 7300U;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nhzt είπε

Δηλ η Intel μέχρι το 2020 δεν θα βγάλει άλλον επεξεργαστή, ανώτερο του 7300U;

Κυκλοφορεί ήδη η σειρά 8. Ο 8250u είναι 50% πάνω από τον 7300u στα ίδια tdp. 

Αλλά σίγουρα είναι είδηση όταν πιάνουν επιδόσεις προηγούμενης γενιάς με κλάσμα της ενεργειακής κατανάλωσης. 

1 ώρα πριν, marios28 είπε

Πάντως η σμίκρυνση του laptop είναι κάτι που θα βόλευε. Όπως βόλεψε και η σμίκρυνση του desktop. Κάτι ανάλογο συνέβη πριν 15-20 χρόνια.

Το μικρό μου μυαλό δε μπορεί να χωρέσει τέτοια σμίκρυνση επιδόσεων laptop σε τηλέφωνο. Θέλω το τηλέφωνο να παραμείνει τηλέφωνο όπως έμαθα από μικρό παιδί 

1 ώρα πριν, marios28 είπε

Το ερώτημα είναι άλλο. Τι θα δούμε (πρώτα); Κάποια έκδοση desktop (της MS) λειτουργικού σε λίγες ίντσες ή εφαρμογές αντίστοιχες των desktop στα υπάρχοντα mobile (android, ios) λειτουργικά; Μπορεί και τα δύο.

Και τα δύο. Ένα άλλο θέμα είναι πόσο θα στηρίξει η ms τους Arm. Τόσα χρόνια είναι παντρεμένη με την. Intel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Skylined είπε

 

Το μικρό μου μυαλό δε μπορεί να χωρέσει τέτοια σμίκρυνση επιδόσεων laptop σε τηλέφωνο. Θέλω το τηλέφωνο να παραμείνει τηλέφωνο όπως έμαθα από μικρό παιδί 

 

Τα τηλέφωνα σήμερα δεν είναι τηλέφωνα. Είναι υπολογιστές τσέπης που παίρνουν και τηλέφωνο. Τα αμιγώς τηλέφωνα συνεχίζουν να είναι σαν αυτά που εμαθες απο παιδι. Η αγορά είναι ελευθερη και ο καθένας αγοράζει οτι προϊόν θελει

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοιγω  browser , ανοιγω 4 tabs με request desktop site, θελω το ενα να ειναι το youtube και να παίζει στο background, το αλλο να ειναι το Facebook και να εχω ανοιχτά 3 με 4 τσατ, το 3ο tab να ειναι το insomnia και το 4ο να είναι ο web-client του vCenter Server και ολα αυτα ενω τρεχω windows, σε arm σε ενα πράγμα σαν λαπτοπ;

Και να κατεβάζουν και update τα Windows και να εχω και skype ανοιχτό! (συμφωνείς Μπίλια; Εγω το youtube να 'χα μονο) 

Ουαου

Να το δω και ναααα μηηη το πιστέψωωωω (με φωνη απο την παρωδια της διαφήμισης Calgonit) 

Επεξ/σία από Talepwros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Skylined είπε

ΟΚ. Τότε πείτε μου που χρειάζεται τόση επεξεργαστική ισχύ, επιπέδου laptop, ένα κινητό τηλέφωνο 

Σε πολλά όπως για παράδειγμα neural learning (για καλύτερες προβλέψεις όταν γράφεις email sms αλλά και πιο έξυπνοι και σωστοί βοηθοί όπως o bixbie, siri κτλ )  καλύτερες φωτογραφίες/βίντεο  καλύτερο gaming/streaming  και γενικά δυνατότητα να τρέξεις πιο πολύπλοκες εφαρμογές απο το κινητό. 

Βέβαια κυρίως στοχεύουν στο να μπουν οι ARM στα laptop με αυτό που λένε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπούρδες της ARM είναι αυτά, το 2020 θα υπολογίζουν να χουν πάει στα 5nm.

Κάθονται και κάνουν μια θεϊκή σύγκριση με έναν i5 με 2 core στα 14nm που ήδη έχει αντικατασταθεί λόγο ανταγωνισμού από την AMD με 4 core και για αυτό τον λόγο μέχρι το 2020 επειδή πάλι η AMD στις cpu για laptop θα βγάλει είτε 6 είτε 8 core η intel θα αναγκαστεί να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα.

Οποτε όταν το 2020 θα βγάλει η ARM κάτι λίγο καλύτερο από τον i5 στα 14nm με 2 core θα βγαίνουν 6 η 8 core i5 από την intel αλλα αντίστοιχες cpu και από την AMD.

 

Επεξ/σία από radeon9700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια όχι μόνο η εταιρία σκοπεύει να επιβεβαιώσει τον νόμο του Μούρ αλλά να κατασκευάσει τους νέους επεξεργαστές που θα είναι και προχωρημένοι και αν δεν κάνω λάθος μπορεί να έχουν και σετ εντολών για την A.I. Eκεί θα δούμε και νέα προιόντα ίσως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AtiX είπε

Μαύρο καλοκαίρι για την intel το φετινό... Δεν ξέρει καν από που θα της έρθει η επόμενη σφαλιάρα...

Υπομονή... 

Γι'αυτό το μυρίστηκε η Intel ότι δεν την παίρνει ποια να πουλάει "φύκια για μεταξωτές κορδέλες" μιας και η AMD την πέρασε και στο performance κομμάτι στους CPU με πολύ καλύτερο VFM και μπαίνει στην αγορά καρτών γραφικών μπας και το σώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2020 31/8 θα πραγματοποιηθεί η πρώτη επίσημη εμφάνιση ΑΡΗΑΝΟΥ στο New Hampshire της Bala Bama... Των ΗΠ.. ΑΡΗ! Σε απ ευθείας μετάδοση breaking news of CNN.mr

Κι άλλες τέτοιες π@}π@#&ς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...