Προς το περιεχόμενο

Κάλυψη κόστους κηδειας από ΙΚΑ


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ΙΚΑ συγκεκριμένα επιστρέφει 760 σε 10-15 μέρες απ την κατάθεση των δικαιολογητικών. Τουλάχιστον στο γραφείο που εργάζομαι εγώ γίνονται και με 600-700 τελετές αλλά από εκεί και πέρα χρειάζονται έξοδα για τα κοιμητήρια(εκτός αν είσαι δημότης σε χωριό που δεν ζητούν τελη ενταφιασμού) και μετά κατασκευή του ταφου. Εννοείται καφέδες κλπ δεν κανεις για να αποφύγεις τα έξοδα. 

Τωρα για το θέμα του δωρεάν ξέρω σίγουρα ότι οι δήμοι αναλαμβάνουν αυτά που είναι της πρόνοιας, άποροι κλπ. Δεν χάνεις κάτι πάντως να κανεις μια ερώτηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, patsi είπε

Το ΙΚΑ συγκεκριμένα επιστρέφει 760 σε 10-15 μέρες απ την κατάθεση των δικαιολογητικών. Τουλάχιστον στο γραφείο που εργάζομαι εγώ γίνονται και με 600-700 τελετές αλλά από εκεί και πέρα χρειάζονται έξοδα για τα κοιμητήρια(εκτός αν είσαι δημότης σε χωριό που δεν ζητούν τελη ενταφιασμού) και μετά κατασκευή του ταφου. Εννοείται καφέδες κλπ δεν κανεις για να αποφύγεις τα έξοδα. 

Τωρα για το θέμα του δωρεάν ξέρω σίγουρα ότι οι δήμοι αναλαμβάνουν αυτά που είναι της πρόνοιας, άποροι κλπ. Δεν χάνεις κάτι πάντως να κανεις μια ερώτηση. 

ευχαριστω παιδια. υπερβολικα ποσα για καποιον που ειναι νεκρος , ακομα και εδω μας τα τρωνε. κανονικα δωρεαν επρεπε για ολους τεσπα

https://www.teletes-siatras.gr/FuneralCostCalculator_Athens.php

8 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Κόστος κηδείας από 1000-1500 ευρώ και πάνω, για τους περισσότερους κυμαίνεται από 1500-3000 ευρώ. Το σημαντικότερο είναι αν υπάρχει οικογενειακός τάφος για τον νεκρό ή θα ταφεί σε καινούργιο, πρέπει να υπολογίσεις αναγκαστικά και κόστος μνήματος μαρμάρων κτλ.

ειδα τις τιμες ειναι οκ τελικα. νομιζα οτι ηταν οπως παλια 5000-10000. τωρα ειναι γυρο στα 1000-1200 και σου δινει το ικα πισω 700 ολα οκ.

 

κομπλε εινα. παρολο που επρεπε να ειναι δωρεαν τεσπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

υπαρχει δωρεαν? τι κανουν οι φτωχοι ? δεν εχουμε λεφτα 

 

πας στον τσιπρα και του ζητας, αμα σου κανει μα και μου πες του οτι θες λιγα .. ενα κομματακι απο την αναπτυξη, θα καταλαβει..

Επεξ/σία από nipoa
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γινεται σε περιπτωση που πεθανει συγγενης πρωτου βαθμου και για το χ/ψ λογω δεν νοιαζεται η οικογενεια να τον θαψει?

Ειναι υποχρεωτικη απο τον νομο η ταφη/καυση?

 

Επεξ/σία από devil-ji
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, devil-ji είπε

Τι γινεται σε περιπτωση που πεθανει συγγενης πρωτου βαθμου και για το χ/ψ λογω δεν νοιαζεται η οικογενεια να τον θαψει?

Ειναι υποχρεωτικη απο τον νομο η ταφη/καυση?

Νομίζω πως μένει στο ψυγείο του νοσοκομείου κάποιο χ διάστημα και μετά αν δεν βρεθεί συγγενείς η δεν ενδιαφερθεί κάποιος ενεργοποιούνται οι κοινωνικές υπηρεσίες και κάποιο γραφείο την κάνει με χαμηλό κόστος σαν εξυπηρέτηση ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχασα τη μητέρα μου, πήγα στο ΙΚΑ να δηλώσω τα έξοδα για να πάρω τα χρήματα. 675 ευρώ ήταν το 2012. Εκεί έμαθα αρμοδίως πως δεν δικαιούμην τα έξοδα κηδείας καθώς η μητέρα μου δεν είχε στο όνομά της βιβλιάριο ασθενείας ΙΚΑ αλλά την κάλυπτε αυτό του συζύγου της! Οπότε ε δεν πήρα τίποτε... 

Εγώ βέβαια είχα πληρώσει τα πάντα ήδη. 

Τα χρήματα τα δίνουν στο όνομα του νεκρού και όχι αυτού που πληρώνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vaskor είπε

Όταν έχασα τη μητέρα μου, πήγα στο ΙΚΑ να δηλώσω τα έξοδα για να πάρω τα χρήματα. 675 ευρώ ήταν το 2012. Εκεί έμαθα αρμοδίως πως δεν δικαιούμην τα έξοδα κηδείας καθώς η μητέρα μου δεν είχε στο όνομά της βιβλιάριο ασθενείας ΙΚΑ αλλά την κάλυπτε αυτό του συζύγου της! Οπότε ε δεν πήρα τίποτε... 

Εγώ βέβαια είχα πληρώσει τα πάντα ήδη. 

Τα χρήματα τα δίνουν στο όνομα του νεκρού και όχι αυτού που πληρώνει. 

Δεν ξερω πως ήταν παλιά, αλλά εδώ και πολλά χρονια τώρα "αποζημιώνονται" μόνο τα έξοδα κηδείας του άμεσα ασφαλισμένου στο εκάστοτε ασφαλιστικό ταμείο, του έμμεσα ασφαλισμενου όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που θελει δωρεαν κηδεια να μας πει ποα εργασια προσφερει ο ιδιος δωρεαν....πχ αν ειναι κηπουρος παει να φτιαξει τον κηπο του νεκθροφτακη και να του πει..." θα τα βρουμε μετα?

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Αυτος που θελει δωρεαν κηδεια να μας πει ποα εργασια προσφερει ο ιδιος δωρεαν....πχ αν ειναι κηπουρος παει να φτιαξει τον κηπο του νεκθροφτακη και να του πει..." θα τα βρουμε μετα?

Δεν μιλάς σοβαρά έτσι; είσαι άνθρωπος που πληρώνεις στο κράτος ότι σου ζητήσει και όταν θα πεθάνεις δεν έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις ενταφιασμό ειδικά όταν μιλάμε για ένα κράτος που αποδέχεται σαν επίσημη θρησκεία του την χριστιανική; 

Δηλαδή που αρχίζουν οι υποχρεώσεις του κράτους απέναντι στους πολίτες του ειδικά όταν μιλάμε για ένα τόσο ευαίσθητο ζητημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενοείται πως θα έπρεπε για τους άπορους και οικονομικά ασθενείς να μερημνά το Κράτος τόσα χρόνια πληρώνουμε εφορίες και τα πάντα ολα εκεί ξέρουν να ζητάνε ολη μας την ζωή λεφτά και κρατήσεις....

Η κατάσταση πάντος στήν Ελλάδα είναι πολύ χάλια και υπάρχει μεγάλη εκμεταλεύση και σε αυτόν τον "τομέα"

Πρίν κάποια χρόνια όταν έχασα τον πατέρα μου κάλυπτε μεγαλύτερο ποσό το ΙΚΑ νομίζω εως 900 η 1200 ευρώ δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς κόστισε,αλλά Τότε έπρεπε να περιμένεις αρκετούς μήνες να τα πάρεις σου δίνει κάποιες αποδείξεις και χαρτιά το γραφείο κηδειών και τα πήγαινες σε κάποιο τμήμα του ΙΚΑ με αριθμό βιβλιαρίου και περίμενες αρκετό καιρό,θυμάμαι κάποια εποχή πήγαινα σχεδόν κάθε μήνα και ρώταγα.... κάποιοι περίμεναν και 1+ χρόνο!  για το αν δεν υπάρχει δυνατότητα κάλυψης,δεν γνωρίζω τι γίνεται ...άκουσα πιο πάνω οτι τουλάχιστον για το ΙΚΑ πλέον τα καταθέτουν πολύ πιο γρήγορα,πάλι καλά να λέμε δηλαδή και ζωή σε λόγου μας ... :mellow:

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μακροπροθεσμα εξοδα πρεπει να προσθεσεις και το μερος ταφης. Στο δημο μου ζητανε 2,500 για την "μονιμη" κατοικια αλλιως στα 5 χρονια σε εχουν βγαλει.

Και ο θανατος κανονικη μπιζνα ειναι μην το ψαχνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

τι κανουν οι φτωχοι ? δεν εχουμε λεφτα 

Δε θελω να φανω ασεβης,αλλα το nick σου ερχεται σε αντιφαση με αυτα που δηλωνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Δε θελω να φανω ασεβης,αλλα το nick σου ερχεται σε αντιφαση με αυτα που δηλωνεις.

εαν τα ειχα χοντρα λες να ανοιγα τετοιο 8εμα. εχω δυο γερους φιλε και δεν ειναι σε καλη κατασταση, εαν τα ειχα δεν θα ρωτουσα. 

αλλα και να τα ειχα- δεν θελω να δινω λεφτα σε πραγματα που δεν γινεται να καταφερω κατι. με κλεβει το κρατος απλα. γιατι εχω ενσυμα απο το 1995?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

εαν τα ειχα χοντρα λες να ανοιγα τετοιο 8εμα. εχω δυο γερους φιλε και δεν ειναι σε καλη κατασταση, εαν τα ειχα δεν θα ρωτουσα. 

Πουλα το iphone :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...