Προς το περιεχόμενο

Κάλυψη κόστους κηδειας από ΙΚΑ


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, nkar είπε

Εγώ έλεγα για τα φυσιολογικα κόστη των γραφείων μαζί με το κέρδος τους, όχι το χρεώνουν στην πράξη. 

Π.χ. καφές για 100 άτομα νομίζω είναι μια χαρά κοστος 100-150 ευρώ ματι με κουλουράκια κλπ.  Το πραγματικό τους κόστος είναι 40 ευρώ και τα άλλα κέρδος.

Τι ξέρω ότι ζητάνε 2-3 ευρώ ωστε το κέρδος από μια μονο κηδεία να είναι 300-40 = 260 ευρώ. 

Το φέρετρο 300 ευρώ μου φαίνονται πολλά άλλα δεν είμαι και σίγουρος. 

Για παπα λεφτα είναι προαιρετικά.  Αν δε δώσεις δε θα τον διαβάσει?

Είναι απαραδεκτο κύκλωμα παντως Που πατάει στο οτι την ωρα που οι συγγενείς είναι λυπημένοι δεν ε χουν ορεξη για παζάρια τσακωμους ΣΔΟΕ κλπ

επρεπε να υπαρχει εστω επιλογη τι θες να κανεις με τον νεκρο δωρεαν λυση , μεσαια λυση, ακριβη λυση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γνωρίζω ατομο καποιας ηλικιας που μένει μόνιμα εξωτερικό που όταν πέθανε η αδελφή του, η κηδεία εγινε με πολύ χαμηλό κόστος. Ότι πιο απλό. Ο τάφος ήταν απλά το τσιμέντο που βάζει ο δήμος. Ούτε μαρμαρα ούτε τίποτα. Και αυτό γιατί μετα από 5 χρόνια δεν θα ήταν εδώ για να τα πουλήσει. Τα σπίτιια και τα οικόπεδα βέβαια τα πουλησε σε λίγες μερες. Τραγικό. Δεν γυρισε ξανα ελλαδα από τότε και εχουν περασει 15 χρόνια.

 

Στις 19/8/2018 στις 10:03 ΠΜ, APPLEGEEK είπε

ευχαριστω παιδια. υπερβολικα ποσα για καποιον που ειναι νεκρος , ακομα και εδω μας τα τρωνε. κανονικα δωρεαν επρεπε για ολους τεσπα

https://www.teletes-siatras.gr/FuneralCostCalculator_Athens.php

Το περιεργο με το Link είναι ότι στα απλά πακέτα δεν φαίνεται να περιεχει νεκροφόρα. Οπότε..... τι κανεις; Βάζεις το φερετρο στην σχάρα ή ριχνεις τα καθήσματα και βάζει καποιον να το κρατάει; :)

 

 

13 ώρες πριν, nkar είπε

Επειδή ακούω ότι υπάρχουν και κάποιοι που δουλεύουν σε γραφεία κηδειών μπορούν να μας πουν πως προκύπτουν αυτά τα τεράστια ποσά των αρκετών χιλιάδων?

Π.χ. εγω θα έβγαζα ένα λογικό κοστος ως εξής:

Ψυγείο  το 24ωρο(υποθέτω) 100

Προετοιμασια νεκρου ντυσιμο και μεταφορες απο σπιτι ή νοσοκομειο δε ψυγειο και στο νεκροταφειο (εντος της ιδιας πόλης) 50

Οι 4 που κρατανε το φερετρο για κανένα μισαωρο (10 ο καθένας για μιση ώρα παρουσία και 5 λεπτα κουβαλημα).Πιθανον να ειναι μονιμοι υπάλληλοι του γραφειου  40

Νεκροθάφτες για ενα τέταρτο να ανοιξουν και να κλείσουν τον τάφο 2 άτομα επι 10 σύνολο 20 (κάθε μέρα έχουν δεκάδες τάφους) .Δεν ξερώ μάλιστα αν είναι και δημοτικοί υπάλληλοι που δε δικαιούνται αμοιβή.  Αλλά ας πούμε 20

Παπάδες δωρεαν.

Ψάλτες 20 (κάνουν δεκάδες κηδείες την ημέρα )

Φέρετρο να βάλουμε 150 ?

Αγγελτήριο σε εφημερίδα της πλάκας 30

Καμμια 20 Α4 κόλληση σε κολώνες στη γειτονιά 10 

Λουλουδια ας πούμε ότι δε χρειάζονται ή έστω προαιρετικά.

Κέρδος του γραφείου 50 ευρώ

Όλα τα παραπάνω που αφορουν το γραφείο κηδειών (δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα του τάφου που πανες στο δημο και τυχόν μαρμάρινο μνημείο)τα βγάζω 

Σύνολο : 470 ευρώ για το γραφείο κηδειών +24% = 582ευρώ(ΑΝ σώσουν απόδειξη)

Τα άλλα τα χιλιάρικα πως προκύπτουν????

Τρώνε κάποιοι με χρυσές μασέλες ή μου φαίνεται?

Θα έβαζα επιπλέον προαιρετικά τον καφέ 1 ευρώ το άτομο ειδικά αν είναι πολλά άτομα.

Λουλούδια όποιος θέλει δεν ξερω τι κόστος πραγματικό έχει μια ανθοδέσμη .Υποθέτω 50 επί 2 =100

( να μην πω ότι ανακυκλώνονται απο κηδεία σε κηδεία) 

Τάφος μαρμάρινος δεν ξερω σαν χρειάζεται δεδομένου ότι στις μεγάλες πόλεις συνηθως στα 2 χρόνια (ή το πολύ 3) ξεθάβονται και μπαίνει ο επόμενος τα δε μαρμαρα επαναχρησιμοποιούνται...

Άλλο προαιρετικό θα είναι η μεταφορά του νεκρου σε άλλη πόλη π.χ. 200 ευρώ

Συνοψίζοντας βλέπω ότι δυστυχως έχει στηθεί μια τρελή μπίζνα γυρω απο τις κηδείες με αποτέλεσμα αν δεν έχεις λεφτά να μη μπορείς ούτε να πεθάνεις...

Σχετικά με την πρετοιμασία..... μια κοπέλα για μακιγιαζ σε ζωντανό παίρνει αρκετά. Σε νεκρό δεν μπορεί να κάνει 50. Και όλα αυτά με το ντύσιμο και την μεταφορά στο σπίτι και στο νεκροταφείο. Και με ταξί να πήγαινε περισσότερο θα πήγαινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fagib2002 είπε

και εγω το ίδιο είπα, ειδικά για τον μαρμαρά που μ λεει με αποδειξη πάει 1000€ απο πότε το 24% του 500 ειναι 500 ευρώ δε το έμαθα...

Εμείς οι  Έλληνες των συνεχών μνημονίων είμαστε λαρτζ τύποι. Μάρμαρα με 500 και 1000 ευρώ.

Στην Αμερική που το χρήμα ρέει και πιο άφθονο ένα απλό μαρμάρινο σταυρό ή μία πέτρα  με το όνομα και γκαζόν από πάνω.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Εμείς οι  Έλληνες των συνεχών μνημονίων είμαστε λαρτζ τύποι. Μάρμαρα με 500 και 1000 ευρώ.

Στην Αμερική που το χρήμα ρέει και πιο άφθονο ένα απλό μαρμάρινο σταυρό ή μία πέτρα  με το όνομα και γκαζόν από πάνω.

Ναι αλλα που στησεις το καντηλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...