Προς το περιεχόμενο

Κάλυψη κόστους κηδειας από ΙΚΑ


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

ευχαριστω παιδια. υπερβολικα ποσα για καποιον που ειναι νεκρος , ακομα και εδω μας τα τρωνε. κανονικα δωρεαν επρεπε για ολους τεσπα

https://www.teletes-siatras.gr/FuneralCostCalculator_Athens.php

ειδα τις τιμες ειναι οκ τελικα. νομιζα οτι ηταν οπως παλια 5000-10000. τωρα ειναι γυρο στα 1000-1200 και σου δινει το ικα πισω 700 ολα οκ.

κομπλε εινα. παρολο που επρεπε να ειναι δωρεαν τεσπα

Εσύ δεν είσαι που έλεγες ότι η Ελλαδάρα είναι σούπερ με 700;

Καλώς ήλθες λοιπόν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Apoll είπε

Ακόμα δεν έχει έρθει η καύση των νεκρών στην Ελλάδα; 

 

Πως!!! Έχει έρθει, αλλά πρέπει να είσαι... ζωντανός. 

Πέρα από το οικονομικό υπάρχουν πολλά προβλήματα γύρω από μια κηδεία. Τα βλέπω τώρα που πέθανε ξαφνικά μια φίλη εξαιτίας ασυμφωνιας μεταξύ των συγγενών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Εσύ δεν είσαι που έλεγες ότι η Ελλαδάρα είναι σούπερ με 700;

Καλώς ήλθες λοιπόν...

Οκ τώρα μιλάμε για δύο μεγάλους ανθρώπους ειναι σοβαρό μην μιλάς έτσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

Οκ τώρα μιλάμε για δύο μεγάλους ανθρώπους ειναι σοβαρό μην μιλάς έτσι 

Είπα κάτι κακό;

Εγώ ήδη έχω ξεκινήσει να αποταμιεύω για την κηδεία μου. Εντάξει, τελεπερφορμανσε δε δουλεύω, αλλά μου περισσεύει το κατιτίς κάθε μήνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Το τμημα απορων των δημων αναλαμβανει. Εχουν συμβαση χονδρικης τιμης με γραφεια για τετοιες περιπτωσεις.  Τωρα τα λεφτα του ικα νομιζω τα παιρνει ο εργολαβος....αρα τηλ στον εργολαβο και μολις του δωσεις τα χαρτια και εξουσιοδοτηση αναλαμβανει αυτος. 

Στο αποπανω ποστ μου κολλησε το πληκτρολογιο σορρυ

Κηδειες με το κιλο ενα πραγμα ε; Μετα οταν τελειωσει πους σε βαζουν σε ριχνουν σε καμια ομαδικη τρυπα; Ή στον καδο και σε παει στον αλλον κοσμο ο....σκουπιδιαρης; :) :)

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Είπα κάτι κακό;

Εγώ ήδη έχω ξεκινήσει να αποταμιεύω για την κηδεία μου. Εντάξει, τελεπερφορμανσε δε δουλεύω, αλλά μου περισσεύει το κατιτίς κάθε μήνα.

Ούτε εγώ πλέον αλλού ειμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γίνεται να θαφτώ σε ιδιωτικό χώρο αντί σε νεκροταφείο ; θέλω νάχω πυραμίδα και σαρκοφάγο αν είναι εφικτό. Επίσης κινούμενες πόρτες περιστρεφόμενες με πέτρα και 2 πυρσούς αριστερά-δεξιά. 💀

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Pokemon640 είπε

γίνεται να θαφτώ σε ιδιωτικό χώρο αντί σε νεκροταφείο ; θέλω νάχω πυραμίδα και σαρκοφάγο αν είναι εφικτό. Επίσης κινούμενες πόρτες περιστρεφόμενες με πέτρα και 2 πυρσούς αριστερά-δεξιά. 💀

Και ενα βραχο που θα πεφτει και θα λιωνει τους τυμβωρυχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aviram είπε

Δεν μιλάς σοβαρά έτσι; είσαι άνθρωπος που πληρώνεις στο κράτος ότι σου ζητήσει και όταν θα πεθάνεις δεν έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις ενταφιασμό ειδικά όταν μιλάμε για ένα κράτος που αποδέχεται σαν επίσημη θρησκεία του την χριστιανική; 

Δηλαδή που αρχίζουν οι υποχρεώσεις του κράτους απέναντι στους πολίτες του ειδικά όταν μιλάμε για ένα τόσο ευαίσθητο ζητημα; 

Δεν ειναι το ιδιο ο απορος και ο συνταξιουχος. Αφου εχει ικα. Οποιος εχει κατ τις πληρωνει. Το ιδιο σε γαμους βαφτισια μνημοσυνα. . ειναι λιγο καπως αυτη η απολυτυ εξαρτηση απο το κρατος που πρεπει να κανει τα παντα σε μια χωρα με το υψηλοτερο ποσοστο φοροαποφυγης,  οφ τοπικ και το ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

ειδα τις τιμες ειναι οκ τελικα. νομιζα οτι ηταν οπως παλια 5000-10000. τωρα ειναι γυρο στα 1000-1200 και σου δινει το ικα πισω 700 ολα οκ.

κομπλε εινα. παρολο που επρεπε να ειναι δωρεαν τεσπα

Μπορεί να φτάσει και πάνω από 10000, εξαρτάται από το τι θες/θέλουν οι συγγενείς να γίνει στην κηδεία, αλλά για μέση τιμή και ελάχιστο κόστος δεν είναι σε καμιά περίπτωση τόσο. Το βασικό είναι αν υπάρχει οικογενειακός τάφος από πριν, αν δεν υπάρχει και θελήσεις να κατασκευάσεις κάποια μαρμάρινη κατασκευή εκεί ανεβαίνει πολύ το κόστος. Φυσικά οικογενειακούς τάφους δεν έχουν όλοι και για να έχεις πρέπει και εκεί να τα σκάσεις χοντρά.

Για το δωρεάν τώρα, πιο πολύ είμαι υπέρ του να καλύπτει το κράτος ένα ποσόν σαν αυτό που γίνεται με το ΙΚΑ, αλλά έπρεπε να ήταν περισσότερο, γιατί όπως είπα, κηδεία από κηδεία και ανάλογα τι θέλουν οι συγγενείς του νεκρού ανεβάζει και διαφοροποιεί το κόστος.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα που σκεφτόμουνα αν θα σηκώνει ο προυπολογισμός και το Netflix σε UHD, τώρα με βάζετε να σκεφτομαι οτι πρέπει να βάλω στην άκρη και λεφτά μηπως τα τινάξω χωρίς να έχουν ετοιμαστεί. Ουστ ρε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν γίνει κάτι  συνταρακτικά κοσμοιστορικό σύντομα με την τεχνολογία την βιολογία και την επιστήμη γενικά,όλοι εκεί θα αναπαυθούμε τουλάχιστον ως σώμα,γιαυτό έχει και σημασία το πως θα ζήσουμε την ζωή μας και επειδή εγω πιστεύω πως ο άνθρωπος είναι παραπάνω από μόνο το σώμα,θα πω αυτό που έγινε και λαικό τραγούδι: Η Σωτηρια της Ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Εκτός αν γίνει κάτι  συνταρακτικά κοσμοιστορικό σύντομα με την τεχνολογία την βιολογία και την επιστήμη γενικά,όλοι εκεί θα αναπαυθούμε τουλάχιστον ως σώμα,γιαυτό έχει και σημασία το πως θα ζήσουμε την ζωή μας και επειδή εγω πιστεύω πως ο άνθρωπος είναι παραπάνω από μόνο το σώμα,θα πω αυτό που έγινε και λαικό τραγούδι: Η Σωτηρια της Ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα.

Κρυογονική κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...