Προς το περιεχόμενο

Κάλυψη κόστους κηδειας από ΙΚΑ


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Κρυογονική κτλ?

Τι παίζει με αυτό παρακολουθεί κάνεις; alive or semi dead project? Έχουν αναφορές σε εκθέσεις τεχνολογίας ακόμα στο εξωτερικό. Δεν είναι καλύτερα να έχουμε 0.01% από το 0% που είναι ο τάφος; 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Είπα κάτι κακό;

Εγώ ήδη έχω ξεκινήσει να αποταμιεύω για την κηδεία μου. Εντάξει, τελεπερφορμανσε δε δουλεύω, αλλά μου περισσεύει το κατιτίς κάθε μήνα.

Δε ξερεις τι χανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Τι παίζει με αυτό παρακολουθεί κάνεις; alive or semi dead project? Έχουν αναφορές σε εκθέσεις τεχνολογίας ακόμα στο εξωτερικό. Δεν είναι καλύτερα να έχουμε 0.01% από το 0% που είναι ο τάφος; 

Το μόνο που θυμάμαι είναι συζητήσεις στο thread με τις ειδήσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακούω ότι υπάρχουν και κάποιοι που δουλεύουν σε γραφεία κηδειών μπορούν να μας πουν πως προκύπτουν αυτά τα τεράστια ποσά των αρκετών χιλιάδων?

Π.χ. εγω θα έβγαζα ένα λογικό κοστος ως εξής:

Ψυγείο  το 24ωρο(υποθέτω) 100

Προετοιμασια νεκρου ντυσιμο και μεταφορες απο σπιτι ή νοσοκομειο δε ψυγειο και στο νεκροταφειο (εντος της ιδιας πόλης) 50

Οι 4 που κρατανε το φερετρο για κανένα μισαωρο (10 ο καθένας για μιση ώρα παρουσία και 5 λεπτα κουβαλημα).Πιθανον να ειναι μονιμοι υπάλληλοι του γραφειου  40

Νεκροθάφτες για ενα τέταρτο να ανοιξουν και να κλείσουν τον τάφο 2 άτομα επι 10 σύνολο 20 (κάθε μέρα έχουν δεκάδες τάφους) .Δεν ξερώ μάλιστα αν είναι και δημοτικοί υπάλληλοι που δε δικαιούνται αμοιβή.  Αλλά ας πούμε 20

Παπάδες δωρεαν.

Ψάλτες 20 (κάνουν δεκάδες κηδείες την ημέρα )

Φέρετρο να βάλουμε 150 ?

Αγγελτήριο σε εφημερίδα της πλάκας 30

Καμμια 20 Α4 κόλληση σε κολώνες στη γειτονιά 10 

Λουλουδια ας πούμε ότι δε χρειάζονται ή έστω προαιρετικά.

Κέρδος του γραφείου 50 ευρώ

Όλα τα παραπάνω που αφορουν το γραφείο κηδειών (δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα του τάφου που πανες στο δημο και τυχόν μαρμάρινο μνημείο)τα βγάζω 

Σύνολο : 470 ευρώ για το γραφείο κηδειών +24% = 582ευρώ(ΑΝ σώσουν απόδειξη)

Τα άλλα τα χιλιάρικα πως προκύπτουν????

Τρώνε κάποιοι με χρυσές μασέλες ή μου φαίνεται?

Θα έβαζα επιπλέον προαιρετικά τον καφέ 1 ευρώ το άτομο ειδικά αν είναι πολλά άτομα.

Λουλούδια όποιος θέλει δεν ξερω τι κόστος πραγματικό έχει μια ανθοδέσμη .Υποθέτω 50 επί 2 =100

( να μην πω ότι ανακυκλώνονται απο κηδεία σε κηδεία) 

Τάφος μαρμάρινος δεν ξερω σαν χρειάζεται δεδομένου ότι στις μεγάλες πόλεις συνηθως στα 2 χρόνια (ή το πολύ 3) ξεθάβονται και μπαίνει ο επόμενος τα δε μαρμαρα επαναχρησιμοποιούνται...

Άλλο προαιρετικό θα είναι η μεταφορά του νεκρου σε άλλη πόλη π.χ. 200 ευρώ

 

Συνοψίζοντας βλέπω ότι δυστυχως έχει στηθεί μια τρελή μπίζνα γυρω απο τις κηδείες με αποτέλεσμα αν δεν έχεις λεφτά να μη μπορείς ούτε να πεθάνεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις σε κάσα από βελανιδιά, το ίδιο είναι; Δεν κοστίζει παραπάνω;

Το θέμα είναι ότι δεν έχει και πολλή σημασία η πολυτέλεια, αν έχεις πεθάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και είναι ανάλογα τι θέλει ο καθένας. Αυτά τα υπέρογκα Ποσα που ακούγονται εγώ είμαι 3,5 χρόνια σε γραφείο και δεν έχω δει ούτε μια φορά τιμή πάνω από 1300 για το γραφείο. 

85% είναι κάτω από 1000 και Εξ αυτών το 70% είναι 700-800 η οποία τιμή περιλαμβάνει όλα όσα περιγράφηκαν παραπάνω και στολισμό εκκλησίας και λουλούδια και νερά για όσους παρευρεθούν. Άρα προφανώς είναι αναλόγως την περιοχή και το τι ζητάει ο καθένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χλωμό το συγκεκριμένο, για κάποια χρόνια ακόμα,διότι αν δεν μιλάμε απλά για ελαχιστοποίηση ζωτικών λειτουργιών όπως πχ για μεγάλα ταξίδια 30-50ετών στο διάστημα,όταν φτάνουμε με την σημερινή τεχνολογία των εταιριών κρυογονικής σε μεγάλο βαθμό "κατάψυξης" ο άνθρωπος είναι ουσιαστικά χωρίς σημεία ζωής σε τέτοιες θερμοκρασίες και τα όργανα εσωτερικά παθαίνουν ζημιές και έτσι δεν ξέρουν καν αν θα μπορεί να τους επαναφέρουνε και αν γίνει χωρίς πολύ σοβαρά προβλήματα, όσοι πολύ πλούσιοι έχουν κάνει κάτι τέτοιο απο ματαιοδοξία βασίζονται στο ότι σε πχ 100-200 χρόνια θα υπάρχει η τεχνολογία για να τους επαναφέρουν,όμως δεν ξέρουν αν καν θα υπάρχει ως τότε κάτι απο τους απογόνους τους να ενδιαφερθούν η αν θα υπάρχει η ίδια η εταιρία και αν θα υπάρχει τότε κάποιο ενδιαφέρων απο κάποιον ακόμα και αν υπάρξει η τεχνολογία για να τους ξαναφέρουν πίσω και να θεραπεύσουν τις ζημιές που θα έχει το σώμα τους (για την συνείδηση και τις νοητικές λειτουργίες εκεί είναι που δεν ξέρουμε αν θα λειτουργούνε).

Οταν λέω για κοσμοιστορική επανάσταση λέω για αλλαγές σε γονιδιακό επίπεδο DNA κάτι σαν το γονίδιο της Αθανασίας,η την συνεχής επιδιόρθωση αναγέννηση του σώματος σε νανο επίπεδο με νέα μέλη και διάφορες μεθόδους που έχουν θεωρητικά αναφέρει επιστήμονες σε άρθρα,υπάρχουν και τέτοιοι μηχανισμοί αναγέννησης/ανανέωσης σε κάποια σπάνια είδη ζωντανών οργανισμών που είναι πρακτικά αθάνατα η ζούνε απίστευτα πολλά χρόνια,αν μπορέσουν απο κει να σπάσουν και να αναλύσουν ακριβώς πως λειτουργούνε κάποιοι κώδικες στο DNA τους,πολλά μπορεί να γίνουν στο μέλλον...

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, patsi είπε

Προφανώς και είναι ανάλογα τι θέλει ο καθένας. Αυτά τα υπέρογκα Ποσα που ακούγονται εγώ είμαι 3,5 χρόνια σε γραφείο και δεν έχω δει ούτε μια φορά τιμή πάνω από 1300 για το γραφείο. 

85% είναι κάτω από 1000 και Εξ αυτών το 70% είναι 700-800 η οποία τιμή περιλαμβάνει όλα όσα περιγράφηκαν παραπάνω και στολισμό εκκλησίας και λουλούδια και νερά για όσους παρευρεθούν. Άρα προφανώς είναι αναλόγως την περιοχή και το τι ζητάει ο καθένας.

ερωτηση, δοσεις μονο με καρτα ? αλλος τροπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, nkar είπε

Επειδή ακούω ότι υπάρχουν και κάποιοι που δουλεύουν σε γραφεία κηδειών μπορούν να μας πουν πως προκύπτουν αυτά τα τεράστια ποσά των αρκετών χιλιάδων?

Π.χ. εγω θα έβγαζα ένα λογικό κοστος ως εξής:

Ψυγείο  το 24ωρο(υποθέτω) 100

Προετοιμασια νεκρου ντυσιμο και μεταφορες απο σπιτι ή νοσοκομειο δε ψυγειο και στο νεκροταφειο (εντος της ιδιας πόλης) 50

Οι 4 που κρατανε το φερετρο για κανένα μισαωρο (10 ο καθένας για μιση ώρα παρουσία και 5 λεπτα κουβαλημα).Πιθανον να ειναι μονιμοι υπάλληλοι του γραφειου  40

Νεκροθάφτες για ενα τέταρτο να ανοιξουν και να κλείσουν τον τάφο 2 άτομα επι 10 σύνολο 20 (κάθε μέρα έχουν δεκάδες τάφους) .Δεν ξερώ μάλιστα αν είναι και δημοτικοί υπάλληλοι που δε δικαιούνται αμοιβή.  Αλλά ας πούμε 20

Παπάδες δωρεαν.

Ψάλτες 20 (κάνουν δεκάδες κηδείες την ημέρα )

Φέρετρο να βάλουμε 150 ?

Αγγελτήριο σε εφημερίδα της πλάκας 30

Καμμια 20 Α4 κόλληση σε κολώνες στη γειτονιά 10 

Λουλουδια ας πούμε ότι δε χρειάζονται ή έστω προαιρετικά.

Κέρδος του γραφείου 50 ευρώ

Όλα τα παραπάνω που αφορουν το γραφείο κηδειών (δεν περιλαμβάνονται τα έξοδα του τάφου που πανες στο δημο και τυχόν μαρμάρινο μνημείο)τα βγάζω 

Σύνολο : 470 ευρώ για το γραφείο κηδειών +24% = 582ευρώ(ΑΝ σώσουν απόδειξη)

Τα άλλα τα χιλιάρικα πως προκύπτουν????

Τρώνε κάποιοι με χρυσές μασέλες ή μου φαίνεται?

Θα έβαζα επιπλέον προαιρετικά τον καφέ 1 ευρώ το άτομο ειδικά αν είναι πολλά άτομα.

Λουλούδια όποιος θέλει δεν ξερω τι κόστος πραγματικό έχει μια ανθοδέσμη .Υποθέτω 50 επί 2 =100

( να μην πω ότι ανακυκλώνονται απο κηδεία σε κηδεία) 

Τάφος μαρμάρινος δεν ξερω σαν χρειάζεται δεδομένου ότι στις μεγάλες πόλεις συνηθως στα 2 χρόνια (ή το πολύ 3) ξεθάβονται και μπαίνει ο επόμενος τα δε μαρμαρα επαναχρησιμοποιούνται...

Άλλο προαιρετικό θα είναι η μεταφορά του νεκρου σε άλλη πόλη π.χ. 200 ευρώ

Συνοψίζοντας βλέπω ότι δυστυχως έχει στηθεί μια τρελή μπίζνα γυρω απο τις κηδείες με αποτέλεσμα αν δεν έχεις λεφτά να μη μπορείς ούτε να πεθάνεις...

Φέρετρο τουλάχιστον 300 ευρώ. 

Αγγελία σε εφημερίδα 50 ευρώ.

Καφέδες μπισκότα κτλ 3 ευρώ το άτομο (Αν έρθουν 50 ή 100 άτομα φαντάζεσαι).

Τάφος χωρίς μάρμαρο, για 3 έτη τουλάχιστον 400 ευρώ.

Αυτά είναι τα minimum που γνωρίζω σχετικά από κηδεία συγγενή μου στην επαρχία, η κηδεία κόστισε παραπάνω γιατί υπήρχαν και άλλα έξοδα.

 

1 ώρα πριν, APPLEGEEK είπε

ερωτηση, δοσεις μονο με καρτα ? αλλος τροπος?

Κηδειοδάνειο. Με ειδικό επιτόκιο μετά από συμφωνία Ελλάδας - ΕΚΤ.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

Άσε, από τότε που είχα δει το σχετικό σκετσάκι των Monty Pythons άλλαξα γνώμη ακόμα και για να γίνω δωρητής οργάνων :lol:

Πέραν της πλάκας, υπάρχει κάποια νομική υποχρέωση να ταφώ σε νεκροταφείο όταν πεθάνω; Δεν μπορώ να σκάψω μια τρύπα στο οικόπεδο και να αφήσω οδηγίες στους κληρονόμους μου να με πετάξουν εκεί μέσα; Πεταμένα λεφτά τα θεωρώ από τη στιγμή που δεν γυρνάει κανείς πίσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατη κηδεία στο 3ο νεκροταφείο.

Κόστος τελετής 1100€ 

Κόστος "καφε" 2€ το άτομο απέναντι απο το νεκροταφείο.

Κόστος τάφου κλειστός με μάρμαρο 55cm ύψος 500€ (ξεκινάνε απο 350 με χαλίκι απο πάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fagib2002 είπε

Προσφατη κηδεία στο 3ο νεκροταφείο.

Κόστος τελετής 1100€ 

Κόστος "καφε" 2€ το άτομο απέναντι απο το νεκροταφείο.

Κόστος τάφου κλειστός με μάρμαρο 55cm ύψος 500€ (ξεκινάνε απο 350 με χαλίκι απο πάνω)

λαθος δουλεια κανω τοσα χρονια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

λαθος δουλεια κανω τοσα χρονια 

και εγω το ίδιο είπα, ειδικά για τον μαρμαρά που μ λεει με αποδειξη πάει 1000€ απο πότε το 24% του 500 ειναι 500 ευρώ δε το έμαθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έλεγα για τα φυσιολογικα κόστη των γραφείων μαζί με το κέρδος τους, όχι το χρεώνουν στην πράξη. 

Π.χ. καφές για 100 άτομα νομίζω είναι μια χαρά κοστος 100-150 ευρώ ματι με κουλουράκια κλπ.  Το πραγματικό τους κόστος είναι 40 ευρώ και τα άλλα κέρδος.

Τι ξέρω ότι ζητάνε 2-3 ευρώ ωστε το κέρδος από μια μονο κηδεία να είναι 300-40 = 260 ευρώ. 

Αν υπολογίσουμε ότι συνηθως εχουν τουλαχιστον 5 κηδείες τη μέρα βγαινει ενα χιλιάρικο κέρδος την μερα

 

Το φέρετρο 300 ευρώ μου φαίνονται πολλά άλλα δεν είμαι και σίγουρος. 

Για παπα λεφτα είναι προαιρετικά.  Αν δε δώσεις δε θα τον διαβάσει?

Είναι απαραδεκτο κύκλωμα παντως Που πατάει στο οτι την ωρα που οι συγγενείς είναι λυπημένοι δεν ε χουν ορεξη για παζάρια τσακωμους ΣΔΟΕ κλπ

Επεξ/σία από nkar
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...