Προς το περιεχόμενο

Νέο βαρβάτο σύστημα με όλα τα περιφερειακά!


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές είναι Hynix 100% όμως, ειδικά με τέτοια χαλαρά subtimings. Με τις άλλες έχεις σίγουρα (?) 3200/14-14-14 στα ίδια λεφτά. Εννοείται κι εγώ κοιτάω για 3200(+) σε χρήση, έστω και με overclock.

Δες ενδεικτικά τιμές για "σιγουράκι" b-die:

3200/15: https://www.skroutz.gr/s/8572901/G-Skill-RipjawsV-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C15D-32GVK.html
https://www.skroutz.gr/s/8905164/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C15D-32GTZ.html

3200/14: https://www.skroutz.gr/s/8572850/G-Skill-RipjawsV-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-32GVK.html
https://www.skroutz.gr/s/8435945/G-Skill-TridentZ-32GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-32GTZ.html

3600/17: https://www.skroutz.gr/s/12436560/G-Skill-Trident-Z-32GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C17D-32GTZ.html

Θυμίζω είναι RAM, μας ενδιαφέρει και το κατάστημα να είναι σοβαρό αν προκύψει κάτι...

22 minutes ago, Fulgore said:

Απο την στιγμη που βρισκεις στα ιδια χρηματα υψηλοτερα χρονισμενες μνημες,προσωπικα θεωρω οτι δεν αξιζουν.

Βασικα απο οποια πλευρα και αν το δεις,με βαση το συστημα που θες να φτιαξεις,ram κατω απο 3200 για μενα δεν αξιζουν.

Και δεν χρειαζεται να πας τοσο ψηλα χρηματικα στις G skill. Αν σε ενδιαφερουν κυριως οι χρονισμοι απο το ιδιο καταστημα.

Το εχω ξαναπει και πιο παλια,δεν ειμαι κατα των χαμηλων CL,απλα οταν γινεται λογος για κοστος και value(εξου και το σχολιο για το αν αξιζει κατι ή οχι)σε ολοκληρη συνθεση συστηματος,εκει ειναι διαφορετικα τα πραγματα.

https://www.msystems.gr/index.php?category=1514&product=23522

 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε



Θυμίζω είναι RAM, μας ενδιαφέρει και το κατάστημα να είναι σοβαρό αν προκύψει κάτι...

Αν θες να ασχοληθεις με το oc πολυ τοτε οκ. Προσωπικα οι παραπανω τιμες που βλεπω απλα για χρονισμους δεν μου δικαιολογουν τα παραπανω χρηματα που ζητανε αν σε ενδιαφερει πχ αρκετα το gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2018 στις 1:53 ΜΜ, GeorgeMan είπε

Για το 650W PSU λέω όχι, γιατί πρέπει να τροφοδοτήσει και overclock και αντλία/ανεμιστήρια υδρόψυξης. :-) 
Προσθέτω RAM ναι, αλλά ψάξε βρες τον ίδιο ακριβώς κωδικό...
Ο 970 καλύτερα σκέτος, αλλά και το μισό τέρα παραπάνω δεν είναι και αμελητέο, στα ίδια ακριβώς λεφτά.
Θα το κοιτάξω το συγκεκριμένο Logitech mouse.
Η αλήθεια είναι ότι το πίσω δεξιά θα με δυσκολέψει για τα 5.1, αλλά τι στην ευχή έχει συμβεί; Έχει μόνο 14 σετ στο Skroutz, ενώ 2.1 έχει πολλαπλάσια...

Έλα καλώς τον!
Τροφοδοτικό το είδα το συγκεκριμένο, άψογο είναι, αλλά θέλω μπλιμπλίκι corsair link digital... :-) 
Συμφωνώ για τα Ryzen, αλλά:

  • Θέλω επιδόσεις τώρα και όχι στο μέλλον. Το CEMU ξεζουμίζει έως 3 threads, και 3 threads στα 5GHz καταλαβαίνεις ότι είναι καλύτερα από 3 ισάξια στα 4.2...
  • Οι 6 πυρήνες φάνταζαν υποδεέστεροι από τους 8 των Ryzen με το καλύτερο SMT κιόλας για το μέλλον, ωστόσο πλέον θα αποκτήσουν και τα Intel 8.
  • ΔΕΝ θα έπαιρνα cpu με TIM. Ή AMD (soldered) ή der8auer με εγγύηση από caseking σε Intel. Ήμουν εντελώς κάθετος σε αυτό. Τώρα όμως θα το φτιάξουν κι αυτό...
TR δεν κοιτάω καν, δεν θα βάλω πολλαπλές κάρτες και δεν το θέλω για επαγγελματική χρήση. Καθαρά την συσσωρευμένη $%@$# τόσων ετών βγάζω, τώρα που μπορώ.

Σε cemu θα πας σε 9900k μονοδρομος. Ειχαμε μιλησει αν θυμασαι για το breath of the wild που παιζω στα 75fps ανετα με 8700k στα 5. Ενας ryzen δεν θα μπορει να αντεπεξελθει σε τετοιο σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

!!!UPDATE ΛΙΣΤΑΣ!!! - Σας ακούω!

CPU: ~500€
Mobo: ~200€
GPU [αγοράστηκε]: EVGA 1080Ti FTW3 από EVGA.EU (750€+20€ μεταφορικά+25€ εγγύηση 5 χρόνια -95€ πώληση PSU από το bundle = 700€)
Case: ~170€ (Ποιο???)
PSU: Corsair HXi 750W 170€
SSD: Samsung 970 EVO 500GB 150€ και Crucial MX500 1TB  190€
RAM: 2x16 2800 CL14 b-die (OC to 3200/14) 330€
Monitor: Dell Alienware AW3418DW 1100€
Speakers: Logitech Z506 90€
Keyboard: Motospeed CK104 40€ (δεν πείστηκα να δώσω 150ρι για "καλό", θέλω να δω πρώτα αν μπορώ να συνηθίσω μηχανικό για κάθε μέρα)
Mouse: Steelseries Sensei 310 50€ ή [Logitech G903 130€ + pad 100€] μου φαίνεται ακραία υπερβολικό, αλλά το ψάχνω.
Chair: Nitro Concepts S300 250€ ή DXRacer Formula F11-N 270€ ή Arozzi Torreta 250€
Headset: Logitech G533 120€

Σύνολο 4100€ ή 4280€ με το υπερβολικό combo mouse+pad, συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών.

 

25 minutes ago, Fulgore said:

Αν θες να ασχοληθεις με το oc πολυ τοτε οκ. Προσωπικα οι παραπανω τιμες που βλεπω απλα για χρονισμους δεν μου δικαιολογουν τα παραπανω χρηματα που ζητανε αν σε ενδιαφερει πχ αρκετα το gaming.

Δεν θα κάνω "πολύ" OC, αλλά το συγκεκριμένο είναι 5 κλικ...

20 minutes ago, Arkin said:

Σε cemu θα πας σε 9900k μονοδρομος. Ειχαμε μιλησει αν θυμασαι για το breath of the wild που παιζω στα 75fps ανετα με 8700k στα 5. Ενας ryzen δεν θα μπορει να αντεπεξελθει σε τετοιο σεναριο.

Τα θυμάμαι και τα έχω υπ' όψην. ;) 

7 minutes ago, dimtsef said:

64GB RAM μονόδρομος

Δεν μου χρειάζονται 64GB RAM και αν χρειαστούν για κάποιο λόγο, έχω 2 κενά slots. ;) 

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

!!!UPDATE ΛΙΣΤΑΣ!!! - Σας ακούω!

CPU: ~500€
Mobo: ~200€
GPU [αγοράστηκε]: EVGA 1080Ti FTW3 από EVGA.EU (750€+20€ μεταφορικά+25€ εγγύηση 5 χρόνια -95€ πώληση PSU από το bundle = 700€)
Case: ~170€ (Ποιο???)
PSU: Corsair HXi 750W 170€
SSD: Samsung 970 EVO 500GB 150€ και Crucial MX500 1TB  190€
RAM: 2x16 2800 CL14 b-die (OC to 3200/14) 330€
Monitor: Dell Alienware AW3418DW 1100€
Speakers: Logitech Z506 90€
Keyboard: Motospeed CK104 40€ (δεν πείστηκα να δώσω 150ρι για "καλό", θέλω να δω πρώτα αν μπορώ να το συνηθίσω για κάθε μέρα)
Mouse: Steelseries Sensei 310 50€ ή [Logitech G903 130€ + pad 100€] μου φαίνεται ακραία υπερβολικό, αλλά το ψάχνω.
Chair: Nitro Concepts S300 250€ ή DXRacer Formula F11-N 270€ ή Arozzi Torreta 250€
Headset: Logitech G533 120€

Σύνολο 4100€ με μεταφορικά για τα parts από Γερμανία ή 4280€ με το υπερβολικό combo mouse+pad.

Δεν θα κάνω "πολύ" OC, αλλά το συγκεκριμένο είναι 5 κλικ...

Τα θυμάμαι και τα έχω υπ' όψην. ;) 

Δεν μου χρειάζονται 64GB RAM και αν χρειαστούν για κάποιο λόγο, έχω 2 κενά slots. ;) 

Προσπερναω cpu και mobo μιας και περιμενεις να δεις και απο Intel μερια(το σιγουρο ειναι οτι θα πας σε 8πυρηνο,ανεξαρτητως εταιρειας).

Για psu βλεπω οτι θελεις το corsair link,αρα οκ,αλλιως μπορεις να πας στο Rmi να γλυτωσεις μερικα χρηματα.

Ssd καθαρα για το ειδος του καθενος μια χαρα(δεν ξερω τον συγκεκριμενο crucial αλλα φανταζομαι ο samsung evo 1tb θα ξεφευγει οικονομικα).

Για ram αν οντως πανε με oc τοσο(100%)τοτε οκ να πας σε αυτες.

Monitor λιγες οι επιλογες οπως ξερεις με δευτερη της Acer την οποια δεν προτεινω λογω εγγυησης.

Για πληκτρολογιο παντως υπαρχουν και φθηνοτερα επωνυμαμηχανικα οπως πχ 

https://www.skroutz.gr/s/9758149/CoolerMaster-Masterkeys-Pro-M-White.html

https://www.skroutz.gr/s/13015022/CoolerMaster-MasterKeys-Pro-L-RGB-Crystal-Edition.html

Και φυσικα στα περιπου 80ευρω και καποια corsair/logitech.Δεν αγοραζεις δηλαδη καλο και επωνυμο μονο με 150ευρω αρα ψαξτο λιγο παραπανω εκτος αν σου κανει κλικ να δοκιμασεις το Motospeed.

Για ποντικι το logitech combo ειναι οντως too much κυριως λογω του mousepad.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Fulgore said:

Προσπερναω cpu και mobo μιας και περιμενεις να δεις και απο Intel μερια(το σιγουρο ειναι οτι θα πας σε 8πυρηνο,ανεξαρτητως εταιρειας).

Για psu βλεπω οτι θελεις το corsair link,αρα οκ,αλλιως μπορεις να πας στο Rmi να γλυτωσεις μερικα χρηματα.

Ssd καθαρα για το ειδος του καθενος μια χαρα(δεν ξερω τον συγκεκριμενο crucial αλλα φανταζομαι ο samsung evo 1tb θα ξεφευγει οικονομικα).

Για ram αν οντως πανε με oc τοσο(100%)τοτε οκ να πας σε αυτες.

Monitor λιγες οι επιλογες οπως ξερεις με δευτερη της Acer την οποια δεν προτεινω λογω εγγυησης.

Για πληκτρολογιο παντως υπαρχουν και φθηνοτερα επωνυμαμηχανικα οπως πχ 

https://www.skroutz.gr/s/9758149/CoolerMaster-Masterkeys-Pro-M-White.html

https://www.skroutz.gr/s/13015022/CoolerMaster-MasterKeys-Pro-L-RGB-Crystal-Edition.html

Και φυσικα στα περιπου 80ευρω και καποια corsair/logitech.Δεν αγοραζεις δηλαδη καλο και επωνυμο μονο με 150ευρω αρα ψαξτο λιγο παραπανω εκτος αν σου κανει κλικ να δοκιμασεις το Motospeed.

Για ποντικι το logitech combo ειναι οντως too much κυριως λογω του mousepad.

Για Intel CPU δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζομαι το HT, αλλά anyway μπορεί να το maxάρω για ψυχολογικούς λόγους. 😛 
Από Rmi γλυτώνω 20€ και παίρνω 3 χρόνια λιγότερη εγγύηση, 2% μικρότερο efficiency και 100 περισσότερα watt. Μικροδιαφορές.
SSD το 970 1ΤΒ βγαίνει στα ίδια με το combo μου και παίρνω 0,5TB λιγότερο. Εναλλακτικά μπορώ να μην πάρω 2ο SSD και να περιμένω κάνα 6μηνο που θα έχουμε γεμίσει με φθηνούς QLC. Έτσι κι αλλιώς δε θα τον χρειαστώ ιδιαίτερα μέχρι τότε.
Δεν ξέρω 100% για τις RAM δυστυχώς, θεωρητικά τα b-dies πάνε πανεύκολα 3200. :-( 
Άρα μένει να δω αναλυτικότερα για κουτί/πληκτρολόγιο/καρέκλα (και ποντίκι ελαφρώς). Ζήσε Μάη μου, έχουν πολύ διάβασμα αυτά... :rolleyes:

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Από Rmi γλυτώνω 20€ και παίρνω 3 χρόνια λιγότερη εγγύηση, 2% μικρότερο efficiency και 100 περισσότερα watt. Μικροδιαφορές.
 

40ευρω θες να πεις.Μην συγκρινεις τιμη rmi απο skroutz με Hx απο caseking,κατο σωστα :)

https://www.caseking.de/en/corsair-rm-series-rm750i-netzteil-750-watt-necs-086.html

Ενταξυ σαν ποσο δεν ειναι τεραστιο απλα το ειπα περισσοτερο απο την αποψη οτι και τα δυο σε καλυπτουν πληρως για αυτο που τα θες.

Το HX δικαιολογει τα παραπανω χρηματα αλλα και το RMi δικαιολογει τα 40ευρω λιγοτερα που ζηταει αυτο θελω να πω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Fulgore said:

40ευρω θες να πεις.Μην συγκρινεις τιμη rmi απο skroutz με Hx απο caseking,κατο σωστα :)

https://www.caseking.de/en/corsair-rm-series-rm750i-netzteil-750-watt-necs-086.html

Ενταξυ σαν ποσο δεν ειναι τεραστιο απλα το ειπα περισσοτερο απο την αποψη οτι και τα δυο σε καλυπτουν πληρως για αυτο που τα θες.

Το HX δικαιολογει τα παραπανω χρηματα αλλα και το RMi δικαιολογει τα 40ευρω λιγοτερα που ζηταει αυτο θελω να πω :)

Αν δεις συγκρίνω με το RMi 850 που είχα επιλέξει πριν, το αναφέρω κι όλας, +100W 😜 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Αν δεις συγκρίνω με το RMi 850 που είχα επιλέξει πριν, το αναφέρω κι όλας, +100W 😜 

Αν χρειαζοσουν τα 850watt θα κοιτουσες σε αντιστοιχο HX,ετσι δεν ειναι? :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34αρα uw και 1080ti ειναι μια χαρα. Και το ξερω επειδη τα εχω.

Παρε την alienware και αν σου πεσουν και μερικα fps σε κανα πολυ βαρυ παιχνιδι, δεν θα το καταλαβεις επειδη θα χεις gsync

4K = 8,3 εκατ. πιξελς

3440x1440 = 5 εκατ. πιξελς

Μιλαμε για 3,3 εκατ. πιξελς λιγοτερα. Δεν μασαει η 1080ti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

!!!UPDATE ΛΙΣΤΑΣ!!! - Σας ακούω!

CPU: ~500€
Mobo: ~200€
GPU [αγοράστηκε]: EVGA 1080Ti FTW3 από EVGA.EU (750€+20€ μεταφορικά+25€ εγγύηση 5 χρόνια -95€ πώληση PSU από το bundle = 700€)
Case: ~170€ (Ποιο???)
PSU: Corsair HXi 750W 170€
SSD: Samsung 970 EVO 500GB 150€ και Crucial MX500 1TB  190€
RAM: 2x16 2800 CL14 b-die (OC to 3200/14) 330€
Monitor: Dell Alienware AW3418DW 1100€
Speakers: Logitech Z506 90€
Keyboard: Motospeed CK104 40€ (δεν πείστηκα να δώσω 150ρι για "καλό", θέλω να δω πρώτα αν μπορώ να συνηθίσω μηχανικό για κάθε μέρα)
Mouse: Steelseries Sensei 310 50€ ή [Logitech G903 130€ + pad 100€] μου φαίνεται ακραία υπερβολικό, αλλά το ψάχνω.
Chair: Nitro Concepts S300 250€ ή DXRacer Formula F11-N 270€ ή Arozzi Torreta 250€
Headset: Logitech G533 120€

Σύνολο 4100€ ή 4280€ με το υπερβολικό combo mouse+pad, συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών.

Δεν θα κάνω "πολύ" OC, αλλά το συγκεκριμένο είναι 5 κλικ...

Τα θυμάμαι και τα έχω υπ' όψην. ;) 

Δεν μου χρειάζονται 64GB RAM και αν χρειαστούν για κάποιο λόγο, έχω 2 κενά slots. ;) 

στην αρχη δεν θα καταλαβεις διαφορα, αμα ομως μετα απο καιρο που χρησιμοποιεις μηχανικο πας να γραψεις παλι σε μεμβρανης θα παθεις φρικη :P

βρες να δοκιμασεις καπου τα διαφορα ειδη κουμπιων που υπαρχουν.

μη σκεφτεσαι για ενσυρματο ποντικι, τα ασυρματα τις logitech ειναι το ιδιο καλα και δε σερνεις και το καλωδιο (μετραει πολυ αυτο). μη παρεις το pad

για ακουστικα αν μπορεις βρες να ακουσεις. δοκιμασε και τα hyperx cloud 2.

επιμενω να μη παρεις 5.1 ηχεια εφοσον θα τα χεις στο γραφειο. επισης καλυτερα να βαλεις ενα 50ρικο ακομα και να πας σε αλλη μαρκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα περιφερειακά μια χαρά.  (logitech) και ασύρματα.

το motospeed καλό για δοκιμή αλλά απαράδεκτα δυνατά κλίκια.

και εκεί logitech να πας, (g413 είναι το οικονομικό τους και με ίδια switches με τα ακριβότερα )

Η οθόνη είναι άψογη και ερωτεύσιμη

κουτί minimal και έπος μελέτησε τα fractal design

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Σε cemu θα πας σε 9900k μονοδρομος. Ειχαμε μιλησει αν θυμασαι για το breath of the wild που παιζω στα 75fps ανετα με 8700k στα 5. Ενας ryzen δεν θα μπορει να αντεπεξελθει σε τετοιο σεναριο.

Εγώ 70αρια βλέπω πάντως στο βιντεο .. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι να μπεις 170€ μέσα για το τροφοδοτικό όταν θα έχεις το 750W G3 της EVGA που ειναι από τα καλύτερα της αγοράς, αλλά δικό σου το καρπούζι δικό σου και το μαχαίρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...