Προς το περιεχόμενο

Νέο βαρβάτο σύστημα με όλα τα περιφερειακά!


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, leros2004 είπε

Εγώ 70αρια βλέπω πάντως στο βιντεο .. 😕

Ειδα οτι πεφτει και στα 65 αρκετες φορες ο 2600x.

Ο φιλος λογικα θα θελει και 100fps αν μπορει να πιασει η cpu με την οθονη που θα παρει.

Cemu_2018_05_02_16_40_01_146.png


Cemu_2018_05_02_16_46_37_360.png


Cemu_2018_05_02_16_50_51_599.png


Cemu_2018_05_02_16_52_43_213.png


Cemu_2018_05_02_16_53_14_026.png


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

!!!UPDATE ΛΙΣΤΑΣ!!! - Σας ακούω!

CPU: ~500€
Mobo: ~200€
GPU [αγοράστηκε]: EVGA 1080Ti FTW3 από EVGA.EU (750€+20€ μεταφορικά+25€ εγγύηση 5 χρόνια -95€ πώληση PSU από το bundle = 700€)
Case: ~170€ (Ποιο???)
PSU: Corsair HXi 750W 170€
SSD: Samsung 970 EVO 500GB 150€ και Crucial MX500 1TB  190€
RAM: 2x16 2800 CL14 b-die (OC to 3200/14) 330€
Monitor: Dell Alienware AW3418DW 1100€
Speakers: Logitech Z506 90€
Keyboard: Motospeed CK104 40€ (δεν πείστηκα να δώσω 150ρι για "καλό", θέλω να δω πρώτα αν μπορώ να συνηθίσω μηχανικό για κάθε μέρα)
Mouse: Steelseries Sensei 310 50€ ή [Logitech G903 130€ + pad 100€] μου φαίνεται ακραία υπερβολικό, αλλά το ψάχνω.
Chair: Nitro Concepts S300 250€ ή DXRacer Formula F11-N 270€ ή Arozzi Torreta 250€
Headset: Logitech G533 120€

Σύνολο 4100€ ή 4280€ με το υπερβολικό combo mouse+pad, συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών.

Δεν θα κάνω "πολύ" OC, αλλά το συγκεκριμένο είναι 5 κλικ...

Τα θυμάμαι και τα έχω υπ' όψην. ;) 

Δεν μου χρειάζονται 64GB RAM και αν χρειαστούν για κάποιο λόγο, έχω 2 κενά slots. ;) 

Για case σου είπα την γνώμη μου. Το Thermaltake ξέχνα το.Πλαστικούρα. Μόνο μέγεθος πουλάει που δεν το χρειάζεσαι ακόμα και αν πας σε custom loop.

Από την στιγμή που περιμένεις το Supernova βάλτο για αρχή και αργότερα βλέπεις και κάνεις αν δεν σε καλύπτει-ικανοποιεί. Θεωρώ περιττό έξοδο από ένα καλό τροφοδοτικό να πας σε κάποιο άλλο. Να πεις ότι ήταν δευτεράντζα να πω οκ, αλλά μιλάμε από τα τοπ 750αρια που κυκλοφορούν. Και επιμένω σε αυτό το κομμάτι όπως και άλλοι από την στιγμή που ψάχνεσαι και ρωτάς γνώμες.

 

Για πληκτρολόγιο στα 55Ε μήπως να κοίταζες αυτό το θέμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 hours ago, thetiesthatbind said:

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι να μπεις 170€ μέσα για το τροφοδοτικό όταν θα έχεις το 750W G3 της EVGA που ειναι από τα καλύτερα της αγοράς, αλλά δικό σου το καρπούζι δικό σου και το μαχαίρι.

70€ μέσα θα μπω και αντικειμενικά δεν έχεις άδικο, μου έχει γυαλίσει το corsair link/ icue όμως...

10 hours ago, Arkin said:

Ειδα οτι πεφτει και στα 65 αρκετες φορες ο 2600x.

Ο φιλος λογικα θα θελει και 100fps αν μπορει να πιασει η cpu με την οθονη που θα παρει.

Cemu_2018_05_02_16_40_01_146.png


Cemu_2018_05_02_16_46_37_360.png


Cemu_2018_05_02_16_50_51_599.png


Cemu_2018_05_02_16_52_43_213.png


Cemu_2018_05_02_16_53_14_026.png


 

Καλά έπαθα πλάκα, με το Ryzen 2200G πιάνει δεν πιάνει 20fps σε fhd... Και είναι θέμα (κυρίως) CPU.

10 hours ago, Vasilis 07 said:

Για case σου είπα την γνώμη μου. Το Thermaltake ξέχνα το.Πλαστικούρα. Μόνο μέγεθος πουλάει που δεν το χρειάζεσαι ακόμα και αν πας σε custom loop.

Από την στιγμή που περιμένεις το Supernova βάλτο για αρχή και αργότερα βλέπεις και κάνεις αν δεν σε καλύπτει-ικανοποιεί. Θεωρώ περιττό έξοδο από ένα καλό τροφοδοτικό να πας σε κάποιο άλλο. Να πεις ότι ήταν δευτεράντζα να πω οκ, αλλά μιλάμε από τα τοπ 750αρια που κυκλοφορούν. Και επιμένω σε αυτό το κομμάτι όπως και άλλοι από την στιγμή που ψάχνεσαι και ρωτάς γνώμες.

Για πληκτρολόγιο στα 55Ε μήπως να κοίταζες αυτό το θέμα

Κοιτάω reviews για το Define R6, όμορφο είναι, αλλά με ψυγείο εμπρός και πάνω θα είναι αρκετά στριμόκWλα τα πράγματα... 
Ενδιαφέρον το πληκτρολόγιο, αλλά το έχει μόνο σε 1 κατάστημα πλέον σχετικά κοντά μου. :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

70€ μέσα θα μπω και αντικειμενικά δεν έχεις άδικο, μου έχει γυαλίσει το corsair link/ icue όμως...

Καλά έπαθα πλάκα, με το Ryzen 2200G πιάνει δεν πιάνει 20fps σε fhd... Και είναι θέμα (κυρίως) CPU.

Κοιτάω reviews για το Define R6, όμορφο είναι, αλλά με ψυγείο εμπρός και πάνω θα είναι αρκετά στριμόκWλα τα πράγματα... 
Ενδιαφέρον το πληκτρολόγιο, αλλά το έχει μόνο σε 1 κατάστημα πλέον σχετικά κοντά μου. :( 

Ναι παντα οι emulators να ξερεις ειναι θεμα επεξεργαστη . Αυτοι τρωνε ολο το ζορι και συνηθως θα δουλευουν 2 3 4 πυρηνες η gpu δεν εχει κανενα θεμα αλλα το emulate ειναι το πραγματικο ζορι. Για μενα αναμενεις 9900k και πας εκει στο απολυτο δηλαδη και σε gaming και σε emulators και σε οτι αλλο θα κανεις θα πηγαινει σφαιρα. Θα τον κρατησεις χρονια τον υπολογιστη οποτε να παρεις οτι καλυτερο κυκλοφορει. Για την gpu θα ελεγα 1080ti γιατι ειναι παρα πολλα τα 1300 την 2080ti. To breath of the wild σε UW 75fps ειναι μοναδικο με τα φιλτρα που μπηκαν χανεσαι στον κοσμο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι να μπεις 170€ μέσα για το τροφοδοτικό όταν θα έχεις το 750W G3 της EVGA που ειναι από τα καλύτερα της αγοράς, αλλά δικό σου το καρπούζι δικό σου και το μαχαίρι.

Θα το καταλαβαινες αν εβλεπες τα μοντελα που κοιταζει συγκεκριμενα που εχουν το i που ειναι το corsair link της εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Θα το καταλαβαινες αν εβλεπες τα μοντελα που κοιταζει συγκεκριμενα που εχουν το i που ειναι το corsair link της εταιρειας.

Ξέρω τι εστι ως Corsair enthusiast αλλά δε νομίζω ότι ρεαλιστικά θα τα κοιτάξει παραπάνω από μια φορά, όπως και τα 9 sensors της FTW2. Και εγώ ψάχτηκα για ΗΧι ή ΑΧ αλλά κατέληξα σε G3 750

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βλέποντας reviews και builds, πείστηκα ότι το Define R6 χωράει 2x360 rads, άρα θα πάω σε αυτό μιας και είναι πολύ πιο μαζεμένο. Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Για το πληκτρολόγιο, καταλήγω στο Motospeed με RED switches.
Τώρα το ψάχνω για ηχεία (5.1 vs 2.1 και ποια), καθώς και για headset. Τελευταία η καρέκλα... Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη. :-) 

Τρίτη παραλαμβάνω την 1080Ti 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Βλέποντας reviews και builds, πείστηκα ότι το Define R6 χωράει 2x360 rads, άρα θα πάω σε αυτό μιας και είναι πολύ πιο μαζεμένο. Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Για το πληκτρολόγιο, καταλήγω στο Motospeed με RED switches.
Τώρα το ψάχνω για ηχεία (5.1 vs 2.1 και ποια), καθώς και για headset. Τελευταία η καρέκλα... Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη. :-) 

Τρίτη παραλαμβάνω την 1080Ti 😁

Με το καλο να παραλαβεις εκανες πολυ καλες επιλογες

 

Για ηχεια για 2.1 θα πηγαινα εδω

https://www.skroutz.gr/s/12728451/Edifier-M3600D.html

 

και σε 5.1 εδω

https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Speaker-System-Z906.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Arkin said:

Με το καλο να παραλαβεις εκανες πολυ καλες επιλογες

Για ηχεια για 2.1 θα πηγαινα εδω

https://www.skroutz.gr/s/12728451/Edifier-M3600D.html

και σε 5.1 εδω

https://www.skroutz.gr/s/328224/Logitech-Speaker-System-Z906.html

Σε ευχαριστώ!

Τα Z906 είναι εδώ και χρόνια τα top, αλλά ξεφεύγουν... Και δε θέλω να κάνει σεισμό το δωμάτιο ούτως ή άλλως 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλεγα για κάνα κατοστάρικο. Μου άρεσε η ιδέα του ασύρματου για να μπορώ να τα βάζω και στο PS4 έστω και σαν στερεοφωνικά.

Δεν λιώνω online, και μικρόφωνο να μην έχει δε θα χαλαστώ πολύ.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Βλέποντας reviews και builds, πείστηκα ότι το Define R6 χωράει 2x360 rads, άρα θα πάω σε αυτό μιας και είναι πολύ πιο μαζεμένο. Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Για το πληκτρολόγιο, καταλήγω στο Motospeed με RED switches.
Τώρα το ψάχνω για ηχεία (5.1 vs 2.1 και ποια), καθώς και για headset. Τελευταία η καρέκλα... Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη. :-) 

Τρίτη παραλαμβάνω την 1080Ti 😁

Για καρέκλα κοίτα εδώ η comfort 2 δεν έχει μία ρύθμιση για την μέση γιαυτό και είναι πιο φθηνή κατά τα άλλα είναι σχεδόν ίδιες από άποψη άνεσης/ανατομίας 

για headphones κοίτα τα DT 990/770 Pro αν είναι να πάρεις κάρτα ήχου στο μέλλον αλλιώς δες HD598(amazon η τιμή Ελλάδα είναι απογορευτική)

17 ώρες πριν, firepc είπε

παρε πρωτα headset και μετα μπορει και να μην θες καθολου ηχεια

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, RellikEht said:

Για καρέκλα κοίτα εδώ η comfort 2

Εδώ πού;

Σε ευχαριστώ για τα ακουστικά, θα το ψάξω ενδελεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...