Προς το περιεχόμενο

Νέο βαρβάτο σύστημα με όλα τα περιφερειακά!


GeorgeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

1) Ok, όντως για 25€ παραπάνω θα το σκεφτώ το HXi. Βασικά μπορείς να συγχρονίσεις το icue και με άλλα corsair περιφερειακά πέραν του τροφοδοτικου.
2) Τέλεια.
3) Η ekwb παραδοσιακά ΔΕΝ βγάζει για Asrock monoblocks, άρα δυστυχώς μένει εκτός. Η Hero προβλέπεται στην 300ρα, το ίδιο και η top Gigabyte. +50% τιμή για μητρική, η οποία τι θα μου δώσει ακριβώς;
4) Ούτε εγώ (δυστυχώς), ακριβώς για τους λόγους που ανέφερες.
5) Όντως όσο έχει ένα βασικό 32GB σετ έχει ένα πολύ καλό 16ρι. Οι διαφορές που είδα ήταν της τάξης του 2-5% το πολύ, σε Intel πλατφόρμα.
6) Βασικά το Motospeed έχει ελληνική αντιπροσωπεία και μπορείς να το πάρεις ακόμα και με ελληνικό layout, δεν είναι τυχαίες οι 350 (!) αξιολογήσεις που έχει στο skroutz.


Για ποντίκι/καρέκλα τι λες; Για το κουτί;

Γιατί όμως; Για 2% καλύτερο efficiency, δηλαδή για 3€ το χρόνο εξοικονόμηση ρεύματος? (Τυχαίο νούμερο για έμφαση)

Ω ναι, καλωσήρθατε στο 2018! Κανένα σχόλιο για το πρόχειρο setup μου? :-) 

Συμφωνώ, αλλά γιατί να τσιγκουνευτώ ένα 50ρικο για ένα τέτοιο build στην πηγή τροφοδοσίας του?

τεσπα, εστω πηγαινε στα 750. δεν μπορω να βλεπω 850w σε συστημα με 1 καρτα γραφικων. βγαζω σπυρια :P

και δες αμα σ αυτα τα λεφτα υπαρχει τροφοδοτικο με μεγαλυτερη εγγυηση. το λεω διοτι σ προτεινουν να πας σε platinum και σωστα λες οτι δεν εχει και πολυ νοημα, αλλα αμα δινει καλυτερη εγγυηση πιστευω θα αξιζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
11 minutes ago, Fulgore said:

Δεν γνωριζω αν εχει ΕΛληνικη αντιπροσωπεια και αν καλυπτονται ολα τα motospeed που ειναι στο σκρουτζ(μπορει δηλαδη μερικοι να τα εχουν φερει απο Κινα.

Αυτο το γραφω γιατι ολοι 1 χρονο εγγυηση δινουν που αν ηταν ''Ελληνικης εισαγωγης'' θα επρεπε να δινανε το λιγοτερο 2 χρονια εγγυηση.

Για ποντικι αν εισαι με αριστερο χερι γενικα σκουρα τα πραγματα=λιγες επιλογες,εκτος αν δεν θες να χρησιμοποιησεις τα πλαινα.

Πιο πολυ σε ambidextrus ποντικια θα βγαλεις ακρη,καλη ωρα πχ https://www.slant.co/topics/1889/~best-ambidextrous-gaming-mice

Τα παραπανω απλα τα αναφερω σαν μερικα παραδειγματα,δεν ξερω τι ποντικι σε βολευει(μετα παμε σε claw ή palm grip,ενσυρματο/ασυρματο κλπ).

Για καρεκλα αν δεν θες να πας σε κατι gaming τυπου πιο οικονομικο οι περισσοτεροι προτεινουν απο τα Ικεα της marcus ή markus αν θυμαμαι καλα αλλιως κοιτας στις γνωστες Dxracer/akracing που ανεβαινουν αρκετα σε τιμη(ωραιες αν και ασχημες ειχε και το Πλαισιο τις ergohuman αλλα ξεφευγουν σε τιμη).

Και όμως τα περισσότερα είναι στους μεταπωλητές: https://motospeed.gr/μεταπωλητές/
Ναι κι εγώ για αμφιδέξια κοιτούσα, και μάλιστα από το συγκεκριμένο link είχα πετύχει το sensei, για το οποίο έψαξα reviews και μου άρεσε. Κλασικός palm είμαι, και μάλιστα με τα κλικ στο ίδιο σημείο, δηλαδή κάνω αριστερό κλικ με το μεσαίο δάχτυλο. Ψάξε βρες 🤣
Αk και dx υφασμάτινες υπάρχουν ακριβώς δύο (2) στο σκρουτζ, πιο ακριβές και μόνο σε 1-2 μαγαζιά... Και δεν ξέρω αν μπορώ να φέρω απ' έξω λόγω όγκου, μεταφορικών κλπ, πόσο μάλλον να δοκιμάσω κιόλας. :-( 

8 minutes ago, Lezantas26 said:

τεσπα, εστω πηγαινε στα 750. δεν μπορω να βλεπω 850w σε συστημα με 1 καρτα γραφικων. βγαζω σπυρια :P

και δες αμα σ αυτα τα λεφτα υπαρχει τροφοδοτικο με μεγαλυτερη εγγυηση. το λεω διοτι σ προτεινουν να πας σε platinum και σωστα λες οτι δεν εχει και πολυ νοημα, αλλα αμα δινει καλυτερη εγγυηση πιστευω θα αξιζε

Είχα παλιά AX650 και χάλασε. Βλάβες παντού συμβαίνουν, αυτό δε σημαίνει ότι δεν εμπιστεύομαι την Corsair. Αλλά ποτέ ξανά από e-shop, μου το άλλαξαν με ένα RM650... 
Εντάξει μετά τα 7 χρόνια είναι υπερβολή η εγγύηση. :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εγγυηση, ποτε δεν ειναι υπερβολη. και μαλιστα οταν η οιαδηποτε εταιρια, δινει 10 χρονια εγγυηση, αυτο σημαινει οτι εχει ποιοτικα υλικα και εχει εμπιστοσυνη στο προιον της. απο εκει και περα, επιλογες υπαρχουν αρκετες και καλες.

 

 

οσον αφορα επεξεργαστη, αφου θεωρεις οτι θα σε καλυψει καλυτερα ο ιντελ, απο μενα οκ. ειπα την αποψη μου, και ευχομαι σε ενα χρονο να μην το μετανιωσεις. δεν ξερω τις απαιτησεις του....cemu, οποτε δεν μπορω να μιλησω με βαση το συγκεκριμενο, αλλα πιο σφαιρικα.

 

με τον ιντελ παντως -τουλαχιστον- δεν εχεις τοσο ψαξιμο με μνημες οπως με τους amd...!!

θα παρακολουθησω το θεμα σου παντως........

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cabdik είπε

με τον ιντελ παντως -τουλαχιστον- δεν εχεις τοσο ψαξιμο με μνημες οπως με τους amd...!

Με τις 4xx μητρικές αυτό δεν ισχύει... Ένα κλικ στο bios και έχεις τις ονομαστικές τιμές της εκάστοτε μνήμης.. τώρα αν θέλεις να ψάξεις τα όρια , το ίδιο ισχύει ανεξάρτητου πλατφόρμας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Με τις 4xx μητρικές αυτό δεν ισχύει... Ένα κλικ στο bios και έχεις τις ονομαστικές τιμές της εκάστοτε μνήμης.. τώρα αν θέλεις να ψάξεις τα όρια , το ίδιο ισχύει ανεξάρτητου πλατφόρμας

για να ειναι ομως τοσο απλο το κλικ στο βιος, πρεπει να βαλεις και τις καταλληλες μνημες. ναι συμφωνω, δεν εχει καμια σχεση η σημερινη κατασταση, με την περσινη χρονια που πρωτοβγηκε η ΑΜ4 πλατφορμα, αλλα επειδη εχει αποδειχτει οτι οι ΖΕΝ επωφελουνται πολυ, απο τις πιο γρηγορες μνημες, πρεπει να το ψαξεις λιγο, για να επωφεληθεις κι αλλο απο τις επιδοσεις.   

 

ενω με τους ιντελ, δεν επηρεαζει τοσο πολυ τι μνημες θα βαλεις. η 3000, η 3600, μικρη η διαφορα.

 

 

ΥΓ ελπιζω, επισης, ν διορθωσαν τα σφαλματα τους εκει στην ιντελ.....

 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

τεσπα, εστω πηγαινε στα 750. δεν μπορω να βλεπω 850w σε συστημα με 1 καρτα γραφικων. βγαζω σπυρια :P

και δες αμα σ αυτα τα λεφτα υπαρχει τροφοδοτικο με μεγαλυτερη εγγυηση. το λεω διοτι σ προτεινουν να πας σε platinum και σωστα λες οτι δεν εχει και πολυ νοημα, αλλα αμα δινει καλυτερη εγγυηση πιστευω θα αξιζε

Η EVGA για αγορές τροφοδοτικών μέχρι τις 31/12/2018 δίνει δωρεάν επέκταση της εγγύησης για +2 χρόνια. Για Platinum τροφοδοτικά και Gold η εγγύηση φτάνει στα 12 (!) χρόνια (750W και άνω). Και αν γίνει χρήση του Power Supply Meter από το site στέλνουν promo code με έκπτωση 10-20% για αγορά τροφοδοτικού. Εμένα μου είχαν στείλει 20% ενω το ειχα κανει για το χαβαλέ να δω τι παίζει. (Φυσικα θελει να εχεις registered account στο site και να εισαι συνδεδεμένος οταν το κανεις) 

1 ώρα πριν, cabdik είπε

η εγγυηση, ποτε δεν ειναι υπερβολη. και μαλιστα οταν η οιαδηποτε εταιρια, δινει 10 χρονια εγγυηση, αυτο σημαινει οτι εχει ποιοτικα υλικα και εχει εμπιστοσυνη στο προιον της. απο εκει και περα, επιλογες υπαρχουν αρκετες και καλες.

οσον αφορα επεξεργαστη, αφου θεωρεις οτι θα σε καλυψει καλυτερα ο ιντελ, απο μενα οκ. ειπα την αποψη μου, και ευχομαι σε ενα χρονο να μην το μετανιωσεις. δεν ξερω τις απαιτησεις του....cemu, οποτε δεν μπορω να μιλησω με βαση το συγκεκριμενο, αλλα πιο σφαιρικα.

με τον ιντελ παντως -τουλαχιστον- δεν εχεις τοσο ψαξιμο με μνημες οπως με τους amd...!!

θα παρακολουθησω το θεμα σου παντως........

Πλέον και οι AMD έχουν XMP Profiles με την κάθε εταιρια να τα βαφτίζει αλλιώς. Η Gigabyte κράτησε το XMP σαν ονομα (αν δεν κανω λαθος), η ASUS το ειπε DOCP κοκ

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cabdik είπε

για να ειναι ομως τοσο απλο το κλικ στο βιος, πρεπει να βαλεις και τις καταλληλες μνημες. ναι συμφωνω, δεν εχει καμια σχεση η σημερινη κατασταση, με την περσινη χρονια που πρωτοβγηκε η ΑΜ4 πλατφορμα, αλλα επειδη εχει αποδειχτει οτι οι ΖΕΝ επωφελουνται πολυ, απο τις πιο γρηγορες μνημες, πρεπει να το ψαξεις λιγο, για να επωφεληθεις κι αλλο απο τις επιδοσεις.   

ενω με τους ιντελ, δεν επηρεαζει τοσο πολυ τι μνημες θα βαλεις. η 3000, η 3600, μικρη η διαφορα.

ΥΓ ελπιζω, επισης, ν διορθωσαν τα σφαλματα τους εκει στην ιντελ.....

Δε συζητώ για bdies.. αναφέρομαι στις φτηνές τύπου https://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα κακο που κανουν πολλοι οταν πρωτο αγοραζουν ενα ακριβο υπολογιστη ειναι οτι δινουν ολα τα λεφτα υπολογιζοντας κυριως το σημερα.

Οτι χρηματα λοιπον γλυτωνεις απο εδω και απο εκει(φθηνοτερες ram,τροφοδοτικο και παει λεγοντας)μπορεις να τα χωσεις στην επομενη(7nm)καρτα γραφικων.

Σε οθονη για παραδειγμα που θα την εχεις καιρο ναι να δωσεις χρηματα και σε ram αφου σε ενδιαφερουν για δικους σου λογους τα 32gb κυριως,δεν χρειαζεται να χρυσοπληρωσεις χρονισμους. Δες την χρηματικη διαφορα μεταξυ 3000-3200-3400 και αγορασε οτι κρινεις πιο value for money.

Πιο πολυ η ποσοτητα(32gb)οπως ειπες σε ενδιαφερει.

Με λιγα λογια το γεγονος οτι διαθετεις 5000ευρω,δεν σημαινει οτι πρεπει υποχρεωτικα να δωσεις ολο το ποσο σημερα με το καλημερα.

 

Για τα motospeed παντως το θεωρω μεγαλη κοροιδια να σου λενε Επισημο μεταπωλητη και να σου δινουν ολοι 1 χρονο εγγυηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναλαμβανω, για να γινω κατανοητος. οι ΖΕΝ επεξεργαστες, και γενικοτερα η ΑΜ4 πλατφορμα, εχει αποδειχτει οτι επηρεαζεται θετικα απο πιο γρηγορες μνημες. αρα, αν θες να παρεις οσο το δυνατον περισσοτερες επιδοσεις μπορεις, θελει λιγο περισσοτερο ψαξιμο, απο την ιντελ,που οποιες μνημες και ν βαλεις πανω, δεν κερδιζεις και τπτ σοβαρο. 

 

απλα αυτο. οχι οτι υπαρχουν οι ασυμβατοτητες που υπηρχαν περισυ, στην πρωτη γενια. οπου ολοι εψαχναν μνημες με b-dies, για να φτασουν και σπανιως να ξεπερασουν τα 3000ΜΗΖ....!

 

αλλα αφου ο φιλος θελει ιντελ, τοτε δεν εχει παρα να διαλεξει τις πιο vfm ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2018 στις 6:55 ΜΜ, GeorgeMan είπε

Καρέκλα: Εδώ νιώθω εντελώς χαμένος! Το μόνο που θα μου άρεσε είναι να είναι υφασμάτινη γιατί ιδρώνω πραγματικά πολύ, ιδίως καλοκαίρι! Είμαι 1.70 68 κιλά, άρα βολεύομαι μια χαρά και σε μικρές. Κάτι από εδώ, ίσως αυτή; Τώρα έχω μία Sato, πριν καν δημιουργηθούν τα ΕΝΤΟΣ, πολύ απλή αλλά και ακριβή. Σκυλί μαύρο, αλλά μετά από 10+ χρόνια ήρθε η ώρα της αλλαγής

Για mesh τύπου Δες την mango(200-350) με προσκεφαλη από status office στον Πειραιά, έχουν έκθεση και μπορείς να την δεις από κοντά την παραγγέλνεις στο χρώμα που θες. 2 χρόνια την έχω είμαι ευχαριστημένος. 

Επεξ/σία από LASERPEWPEW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, cabdik said:

η εγγυηση, ποτε δεν ειναι υπερβολη. και μαλιστα οταν η οιαδηποτε εταιρια, δινει 10 χρονια εγγυηση, αυτο σημαινει οτι εχει ποιοτικα υλικα και εχει εμπιστοσυνη στο προιον της. απο εκει και περα, επιλογες υπαρχουν αρκετες και καλες.

οσον αφορα επεξεργαστη, αφου θεωρεις οτι θα σε καλυψει καλυτερα ο ιντελ, απο μενα οκ. ειπα την αποψη μου, και ευχομαι σε ενα χρονο να μην το μετανιωσεις. δεν ξερω τις απαιτησεις του....cemu, οποτε δεν μπορω να μιλησω με βαση το συγκεκριμενο, αλλα πιο σφαιρικα.

με τον ιντελ παντως -τουλαχιστον- δεν εχεις τοσο ψαξιμο με μνημες οπως με τους amd...!!

θα παρακολουθησω το θεμα σου παντως........

Σε ευχαριστώ. Ούτως ή άλλως δεν θα αναβαθμιστεί (τουλάχιστον CPU-Mobo) στη διάρκεια της ζωής του. Το πολύ πολύ αν μείνει τόσο πίσω, σε 3-4 χρόνια να μπει άλλο σετ cpu-mobo-ram.
Για την εγγύηση δίκιο έχεις, αλλά ο κατασκευαστής που δίνει 7 σημαίνει ότι δεν έχει εμπιστοσύνη στο προϊόν του? Όλα είναι σχετικά. :-) 

17 hours ago, leros2004 said:

Με τις 4xx μητρικές αυτό δεν ισχύει... Ένα κλικ στο bios και έχεις τις ονομαστικές τιμές της εκάστοτε μνήμης.. τώρα αν θέλεις να ψάξεις τα όρια , το ίδιο ισχύει ανεξάρτητου πλατφόρμας

Ναι έχει βελτιωθεί (με τους Ryzen 2xxx και όχι τις 4xx μητρικές, δεν έχουν αυτές τον memory controller), αλλά και πάλι δεν παίζει εντελώς σωστά. Φίλος με B450, 2600x και μνήμες Hynix 3200 CL16, παίζει 3066 CL16. Σε 3200 δεν ανάβει το PC.

17 hours ago, cabdik said:

για να ειναι ομως τοσο απλο το κλικ στο βιος, πρεπει να βαλεις και τις καταλληλες μνημες. ναι συμφωνω, δεν εχει καμια σχεση η σημερινη κατασταση, με την περσινη χρονια που πρωτοβγηκε η ΑΜ4 πλατφορμα, αλλα επειδη εχει αποδειχτει οτι οι ΖΕΝ επωφελουνται πολυ, απο τις πιο γρηγορες μνημες, πρεπει να το ψαξεις λιγο, για να επωφεληθεις κι αλλο απο τις επιδοσεις.   

ενω με τους ιντελ, δεν επηρεαζει τοσο πολυ τι μνημες θα βαλεις. η 3000, η 3600, μικρη η διαφορα.

ΥΓ ελπιζω, επισης, ν διορθωσαν τα σφαλματα τους εκει στην ιντελ.....

Δεν τα έχουν μπαλώσει απ όσο καταλαβαίνω, αλλά εφ' όσον το PC δεν θα χρησιμοποιηθεί για επαγγελματικούς λόγους (να βγάλω λεφτά από αυτό ή να έχω χασούρα από downtime) δεν ξέρω κατά πόσο θα πρέπει να με απασχολεί ιδιαίτερα.

15 hours ago, thetiesthatbind said:

Η EVGA για αγορές τροφοδοτικών μέχρι τις 31/12/2018 δίνει δωρεάν επέκταση της εγγύησης για +2 χρόνια. Για Platinum τροφοδοτικά και Gold η εγγύηση φτάνει στα 12 (!) χρόνια (750W και άνω). Και αν γίνει χρήση του Power Supply Meter από το site στέλνουν promo code με έκπτωση 10-20% για αγορά τροφοδοτικού. Εμένα μου είχαν στείλει 20% ενω το ειχα κανει για το χαβαλέ να δω τι παίζει. (Φυσικα θελει να εχεις registered account στο site και να εισαι συνδεδεμένος οταν το κανεις) 

Πλέον και οι AMD έχουν XMP Profiles με την κάθε εταιρια να τα βαφτίζει αλλιώς. Η Gigabyte κράτησε το XMP σαν ονομα (αν δεν κανω λαθος), η ASUS το ειπε DOCP κοκ

Ωραίες πληροφορίες για την EVGA. Και πώς παίρνεις τη δωρεάν επέκταση;

14 hours ago, leros2004 said:

Δε συζητώ για bdies.. αναφέρομαι στις φτηνές τύπου https://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

Υπάρχει κάποια έγκυρη λίστα με b-dies?

14 hours ago, Fulgore said:

Ενα κακο που κανουν πολλοι οταν πρωτο αγοραζουν ενα ακριβο υπολογιστη ειναι οτι δινουν ολα τα λεφτα υπολογιζοντας κυριως το σημερα.

Οτι χρηματα λοιπον γλυτωνεις απο εδω και απο εκει(φθηνοτερες ram,τροφοδοτικο και παει λεγοντας)μπορεις να τα χωσεις στην επομενη(7nm)καρτα γραφικων.

Σε οθονη για παραδειγμα που θα την εχεις καιρο ναι να δωσεις χρηματα και σε ram αφου σε ενδιαφερουν για δικους σου λογους τα 32gb κυριως,δεν χρειαζεται να χρυσοπληρωσεις χρονισμους. Δες την χρηματικη διαφορα μεταξυ 3000-3200-3400 και αγορασε οτι κρινεις πιο value for money.

Πιο πολυ η ποσοτητα(32gb)οπως ειπες σε ενδιαφερει.

Με λιγα λογια το γεγονος οτι διαθετεις 5000ευρω,δεν σημαινει οτι πρεπει υποχρεωτικα να δωσεις ολο το ποσο σημερα με το καλημερα.

Για τα motospeed παντως το θεωρω μεγαλη κοροιδια να σου λενε Επισημο μεταπωλητη και να σου δινουν ολοι 1 χρονο εγγυηση.

Θα δω γιατί αν αγοράσω καλύτερα περιφερειακά ανεβαίνουμε αρκετά...

10 hours ago, cabdik said:

επαναλαμβανω, για να γινω κατανοητος. οι ΖΕΝ επεξεργαστες, και γενικοτερα η ΑΜ4 πλατφορμα, εχει αποδειχτει οτι επηρεαζεται θετικα απο πιο γρηγορες μνημες. αρα, αν θες να παρεις οσο το δυνατον περισσοτερες επιδοσεις μπορεις, θελει λιγο περισσοτερο ψαξιμο, απο την ιντελ,που οποιες μνημες και ν βαλεις πανω, δεν κερδιζεις και τπτ σοβαρο. 

απλα αυτο. οχι οτι υπαρχουν οι ασυμβατοτητες που υπηρχαν περισυ, στην πρωτη γενια. οπου ολοι εψαχναν μνημες με b-dies, για να φτασουν και σπανιως να ξεπερασουν τα 3000ΜΗΖ....!

αλλα αφου ο φιλος θελει ιντελ, τοτε δεν εχει παρα να διαλεξει τις πιο vfm ram.

Ποιο είναι όμως "το πιο vfm"? 2666/16? 3000/16? 3200/14? 3600/16? 

8 hours ago, LASERPEWPEW said:

Για mesh τύπου Δες την mango(200-350) με προσκεφαλη από status office στον Πειραιά, έχουν έκθεση και μπορείς να την δεις από κοντά την παραγγέλνεις στο χρώμα που θες. 2 χρόνια την έχω είμαι ευχαριστημένος. 

Καλά άψογη μου φαίνεται αυτή https://www.staples.com/La-Z-Boy-Aston-Manager-Chair/product_2661632 αλλά ποιος τη βρίσκει στην Ελλάδα....

 

Κανείς δε μου έχει σχολιάσει το κουτί. Παίρνω κάποιο περίπου στα ίδια χρήματα που να χωράει άνετα το custom loop;

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎26‎/‎8‎/‎2018 στις 6:55 ΜΜ, GeorgeMan είπε

 

  • Case: Κάτι που να χωράει 2x360 ψυγεία ή 1x360 και 1x280. Όχι high-end τύπου Cosmos. Έλεγα για το Core X71 TG, δε με νοιάζει αν είναι πλαστικούρα, δε θα το ακουμπάω κάθε μέρα ούτε θα το βλέπει κόσμος 😛 

Θα το βλέπεις εσύ κάθε μέρα άσχετα αν θα το ακουμπάς. Για υπολογιστή τέτοιου εύρους θα έβαζα κάτι πιο προσεγμένο/ποιοτικό και είναι και φτηνότερο https://www.skroutz.gr/s/14105145/Fractal-Design-Define-R6-TG.html

Δεν δικαιολογείται το Core X71 για σύστημα που όλο και όλο θα έχει 2 SSD. Θα δείχνει άδειο ακόμα και αν πας σε custom υδρόψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι λέτε γι' αυτές τις RAM; https://www.msystems.gr/index.php?category=1514&product=23521

Είναι στη λίστα με τα B-DIES εδώ: https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/

Λέτε αξίζει το ρίσκο των 100€ σε σχέση με τα TridentZ 3200/14 αν μπορούν να παίξουν 3200/14 ή 15 με overclock?

1 hour ago, Vasilis 07 said:

Θα το βλέπεις εσύ κάθε μέρα άσχετα αν θα το ακουμπάς. Για υπολογιστή τέτοιου εύρους θα έβαζα κάτι πιο προσεγμένο/ποιοτικό και είναι και φτηνότερο https://www.skroutz.gr/s/14105145/Fractal-Design-Define-R6-TG.html

Δεν δικαιολογείται το Core X71 για σύστημα που όλο και όλο θα έχει 2 SSD. Θα δείχνει άδειο ακόμα και αν πας σε custom υδρόψυξη.

Είναι ωραίο το συγκεκριμένο, θα το τσεκάρω εκτενώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την στιγμη που βρισκεις στα ιδια χρηματα υψηλοτερα χρονισμενες μνημες,προσωπικα θεωρω οτι δεν αξιζουν.

Βασικα απο οποια πλευρα και αν το δεις,με βαση το συστημα που θες να φτιαξεις,ram κατω απο 3200 για μενα δεν αξιζουν.

Και δεν χρειαζεται να πας τοσο ψηλα χρηματικα στις G skill. Αν σε ενδιαφερουν κυριως οι χρονισμοι απο το ιδιο καταστημα.

Το εχω ξαναπει και πιο παλια,δεν ειμαι κατα των χαμηλων CL,απλα οταν γινεται λογος για κοστος και value(εξου και το σχολιο για το αν αξιζει κατι ή οχι)σε ολοκληρη συνθεση συστηματος,εκει ειναι διαφορετικα τα πραγματα.

https://www.msystems.gr/index.php?category=1514&product=23522

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...