Προς το περιεχόμενο

Πολλές αλλαγές σε νοσοκομειακή ασφάλιση


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Έχω ένα ασφαλιστήριο με την Generalli, το Medical Prime.  Νοσοκομειακή περίθαλψη, 0 απαλλαγή (τα πληρώνουν όλα, αλλά σε ένα συγκεκριμένο νοσοκομείο μόνο.

Την πρώτη χρονιά ήταν ο Άγιος Λουκάς Θεσσαλονίκης. 

Μετά το άλλαξαν στο Διαβαλκανικό (Θεσσαλονίκης).  Δε μου άρεσε πολύ αλλά δε μπορούσα να πω ότι δεν ήταν καλό.

Τώρα με ειδοποίησαν ότι θα πρέπει να πηγαίνω στη Γενική Κλινική (όμιλος Euromedica).  Και μου δίνουν την επιλογή αν θέλω να παραμείνω στο Διαβαλκανικό, να μου βάλουν μία απαλλαγή, 500-1000 ευρώ, δε θυμάμαι ακριβώς.  Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι υποβαθμίζεται το συμβόλαιό μου.

Η ερώτησή μου είναι, πόσο συνηθισμένο είναι αυτό?  Εγώ αισθάνομαι εξαπατημένος.  Μήπως τα καινούρια συμβόλαια τα κάνουν σε κάποια πολύ καλή κλινική, και μετά από 2-3 χρόνια αλλάζουν τους πελάτες σε πιο φτηνές κλινικές?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασφαλιστικες σε τετοια συμβολαια με μηδεν απαλλαγη εχουν το δικαιωμα να κανουν αλλαγες και τις κανουν αν καποιος τους δωσει χειροτερη/καλυτερη τιμη.

Οποτε ναι,ειναι αρκετα συνηθισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αρκετά συνηθισμένο και αρκετά νόμιμο, η συγκεκριμένη αλλαγή δεν συνιστά μεταβολή επί το χείρον του συμβολαίου.

Νοσοκομείο δίνουν πάλι, δεν δίνουν παράπηγμα ή ιδιωτικό ιατρείο. Το ότι δεν αρέσει στον ασφαλισμένο το νοσοκομείο δεν συνιστά εξαπάτηση. Έχω την εντύπωση ότι δίνουν και δικαίωμα καταγγελίας εάν δεν συμφωνείς οπότε μπορείς να τσεκάρεις με άλλη ασφαλιστική και, εάν σε βολεύει, καταγγέλεις την ισχύουσα σύμβαση και κάνεις νέο συμβόλαιο εκεί που σε βολεύει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς, καμία ασφαλιστική δεν δεσμεύεται για τις συνεργασίες που κάνει. Έχει το δικαίωμα, κάθε ασφαλιστική, να αλλάζει τα συνεργαζόμενα νοσοκομεία όποτε κρίνει η ίδια. Επειδή έχω την ίδια ασφάλιση, τονίζεται στην επιστολή που έλαβα ότι οι ασφαλισμένοι έχουν το δικαίωμα να μεταβούν στο πρόγραμμα Medical Safety (το οποίο είναι η "ναυαρχίδα" της Generali), επιλέγοντας την απαλλαγή που επιθυμούν (ξεκινά από τα 500), χωρίς να αλλάξει τίποτα στις τρέχουσες χρονικές αναμονές. Πολύ σημαντικό το τελευταίο, αν λάβουμε υπόψη ότι κάποιος με προϋπάρχουσα πάθηση, στο Prime θα καλύπτονταν με 2 χρόνια αναμονή, ενώ στο Safety σε 5 χρόνια. Έτσι, αν τελικά κάποιος αλλάξει πρόγραμμα, θα γλιτώσει 3 χρόνια αναμονής, ενώ θα έχει τις όλες καλύψεις του Safety και την ελεύθερη επιλογή νοσοκομείου που προσφέρει το Safety.

Πάντως, η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου κακοφάνηκε αυτή η αστάθεια στα συνεργαζόμενα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης για το πρόγραμμα Prime. 

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω ότι έκαναν κάτι παράνομο.  Αλλά όπως είπες πολλές αλλαγές, και ΙΜΟ προς το χειρώτερο.

Το θέμα είναι ότι για να παραμείνω στο Διαβαλκανικό (μέσω του safety) θα πρέπει να δεχτώ απαλλαγή 1500 ευρώ, καμία σχέση με το 0 ευρώ.  Θα το συνδιάσω και με ένα εξω-νοσοκομειακό πακέτο (60 ευρώ το χρόνο) που μου πρότεινε, διότι το safety δεν έχει τέτοια (εξωνοσοκομειακά)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν απο τον λουκα σε εβαλαν διαβαλκανικο,φανταζομαι δεν διαμαρτυρηθηκες....γιατι θεωρεις οτι η γενικη ειναι υποδεεστερη?το μονο μειον της ειναι η προσβαση προς αυτην.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

οταν απο τον λουκα σε εβαλαν διαβαλκανικο,φανταζομαι δεν διαμαρτυρηθηκες....γιατι θεωρεις οτι η γενικη ειναι υποδεεστερη?το μονο μειον της ειναι η προσβαση προς αυτην.......

Και για το Διαβαλκανικό διαμαρτηρήθηκα, αλλά πολύ λιγότερο. 

Μιλάω με άτομα του χώρου και μαθαίνω πράγματα που ίσως και να μην αληθεύουν.  Δε θέλω να τα αναπαράγω, αλλά έχω την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...