Προς το περιεχόμενο

Ρετιρέ και θέρμανση


kitharas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είχε μόνωση και κουφώματα και ήταν και ισόγειο (που σημαίνει ότι από πάνω είχες άλλο διαμέρισμα άρα μηδέν απώλειες και σκίαση) γιατί να είναι χειρότερο ενεργειακά; Στο ισόγειο είναι άλλα που σε απασχολούν βέβαια όπως αν θα ακούγονται πατημασιές από άνω ή αν μπορεί να μπει κάποιος εύκολα σπίτι σου αλλά νομίζω αυτά ο καθένας τα ζυγίζει με δικό του τρόπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Όταν λες πολύ ζεστό πόσους βαθμούς εννοείς και πόσες ώρες της ημέρας τους κράταγε? Το να μην "κρυώνει" κάποιος δεν λέει κάτι. Αντίστοιχα και το καλοκαιρί...

Αν μου πεις το "πολύ ζεστό" κάτω από 21, θα γελάσουν κι οι πέτρες... 😛

Φέτος θα πάρω θερμόμετρα να έχω σε διάφορα σημεία στο σπίτι ώστε να έχω περισσότερο ολοκληρωμένη εικόνα. Τι προτείνετε παρεμπιπτόντως; Τα απλά;

Το «πολύ ζεστό» όντως είναι αυθαίρετη κουβέντα. Εννοώ ότι με 1 ώρα ανοιχτό καλοριφέρ την ημέρα, και 1 το βράδυ, ήσουν κομπλέ, και ζεσταινόσουν κιόλας. ΟΚ, φαντάζομαι βοηθάει ότι από πάνω έχω συνταξιούχους που μένουν όλη μέρα και δουλεύουν το καλοριφέρ, και από κάτω έχω νέο ζευγάρι με μωρό, που κι αυτοί ανάβουν.

Και ναι, ξέρεις κι εσύ ότι δύσκολα κρυώνω και ζεσταίνομαι πανεύκολα, αλλά δε μένω μόνος μου. Και το έχουν παρατηρήσει και όσοι έχουν μπει στο σπίτι. Είχε μπει ο πατέρας μου που το πατρικό είναι κρύο και μου είχε πει «έχεις ανοιχτό καλοριφέρ;», ενώ δεν είχα, ούτε είχα ανάψει πιο πριν. Και τώρα το καλοκαίρι ψιλοστέκεσαι, ενώ στο πατρικό δεν παλεύεται με τίποτα χωρίς κλιματιστικό.

Όπως και να έχει όμως, οι αριθμοί λένε κάποια αλήθεια, αν όχι όλη. Με 60€ το χρόνο είμαι σχετικά άνετος. Αν φτάσω 150€ φαντάζομαι θα είμαστε όλοι με κοντομάνικα και θα ανοίγουμε παράθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, phanispal said:

Εννοώ ότι με 1 ώρα ανοιχτό καλοριφέρ την ημέρα, και 1 το βράδυ, ήσουν κομπλέ, και ζεσταινόσουν κιόλας

"ήμουν" πρέπει να γράψεις. 😛

Πέρα από το κάθε άτομο, είναι πως έχεις συνηθίσει, πόσα ρούχα φοράς κτλπ...

Γενικότερα η κατάσταση στην χώρα τα τελευταία 9 χρόνια μας έχει κάνει να θεωρούμε normal την θερμοκρασία στους 18. :(

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ata1983 είπε

Αν είχε μόνωση και κουφώματα και ήταν και ισόγειο (που σημαίνει ότι από πάνω είχες άλλο διαμέρισμα άρα μηδέν απώλειες και σκίαση) γιατί να είναι χειρότερο ενεργειακά; Στο ισόγειο είναι άλλα που σε απασχολούν βέβαια όπως αν θα ακούγονται πατημασιές από άνω ή αν μπορεί να μπει κάποιος εύκολα σπίτι σου αλλά νομίζω αυτά ο καθένας τα ζυγίζει με δικό του τρόπο..

Αναφέρομαι στο ισόγειο αποκλειστικά ως προς τη θερμική αποδοση του. Φυσικά πατημασιές κλπ είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kitharas είπε

Έχεις δίκιο. Θέρμανση έχει αέριο κεντρική, μόνωση έχει ασφαλτοπανο. Κατασκευή δεκαετία του 60

Ρετιρέ σε κτήριο του 60 χωρίς θερμομονωτική προστασία και με μονά τζάμια...= ψυγείο ή αλλιώς να χεις δικιά σου πετρελαιοπηγή ή πηγή φυσικού αερίου.

Τα ενεργειακά πιστοποιητικά αν έχουν βγει από σοβαρό επαγγελματία και όχι με 30ευρώ χωρίς να δουν το κτήριο,  υποδηλώνουν όντως την συμπεριφορά του κτηρίου. 

Σε σπίτι που κατοικώ το οποίο ήταν Ζ και μετά από επεμβάσεις  εξοικονόμησης έγινε B+ η διαφορά στη θέρμανση είναι από 250 ευρώ το μήνα σε 35 ευρώ το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...