Προς το περιεχόμενο

προβλημα με λαμπες τυπου w5w led για citroen c3 II 2016


modechristo_13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια!
αφου μου καηκε η μεσαια σκαλα στο δεξι φαναρι αλλαξα λαμπες τυπου h7 και συγκεκριμενα τις philips diamond vision 5000k .
ολα καλα και το αποτελεσμα αριστο!
το θεμα ειναι οτι στο αμαξι μου αναβουν με την μεσαια σκαλα και αλλα 2 λαμπακια τυπου w5w ειναι σαν ψειρες!
ετσι ειπα να αλλαξω και αυτες για να μην υπαρχει διχρωμια με τις philips white vision τυπου και καλα xenon και για να εχετε εικονα αυτες:
https://www.skroutz.gr/s/8601121/PHILIP ... 2V-5W.html

που οπως θα δειτε παρακατω δεν μου εφεραν το αποτελεσμα που ηθελα!

40159443_536983803390143_853087291186977
 

ετσι πηρα την αποφαση να δοκιμασω τις αντιστοιχες philips σε λεντ σε αποχρωση 6000κ ωστε να ειναι και κοντινο στο χρωμα το αποτελεσμα!
και συγκεκριμενα αυτες:
https://www.skroutz.gr/s/9057267/%CE%9B ... I60X2.html

εν τελη το αποτελεσμα ειναι αυτο που ηθελα αλλα!

εχω φλασαρισμα δηλαδη αναβοσβηνουν τα λαμπακια κατα το ανοιγμα του αυτοκινητου με το που το ξεκλειδωνω (πριν βαλω μπρος) οπως και κατα το σβησιμο της μηχανης για περιπου ενα 1-2 λεπτα..
επισης αναβοσβηνουν οταν ολα ειναι κλειστα εκτως απο τα led ημερας για το πρωι!
και δουλευουν κανονικα οταν δουλευουν παρεα με την μεσαια σκαλα οπως στην παραπανω φωτο
!

οποτε μαλλον την πατησα δεν μου κανουν! (Λογικα θα τις αλλαξω γιατι με το καθημερινο φλασαρισμα δεν ξερω ποσο θα αντεξουν)
ξερω οτι το λεντ ειναι περιεργο και λογω επαγγελματος με παραμενων ρευμα κλπ κλπ οπως συμβαινει σε διακοπτες... 
οποτε φοβαμαι κατι αντιστοιχο συμβαινει και εδω!
το εχετε ξανασυναντησει υπαρχει λυση?
εχετε να πρωτεινετε καποια αλλη λαμπα για να τις κανω ζευγαρι με τις μεγαλες κοντα στα 5000κ?

Επεξ/σία από modechristo_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KoreanW είπε

νομίζω ότι θα λύσεις το πρόβλημα του flickering με αντιστάσεις ή με ένα ρελεδάκι

ναι καταλαβα τι λες αλλα επειδη δεν ηθελα να μπω στην διαδικασια αυτη ηδη τις επεστρεψα τις λαμπες αυτες!
οποτε δεν ξερω αν υπαρχει στην αγορα τετοια λαμπα ψειρα η οποια να μην ειναι led και να βγαζει χρωματισμο κοντα στις 5000κ!
για να τις ταιριαξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LastSurvivor είπε

Το ότι αναβόσβηναν ήταν φυσιολογικό, έτσι έκαναν και οι προηγούμενες απλά τις φοβάσαι για να μην καούν;

Ρωτάω γιατί δεν πολυκατάλαβα.

αναβοσβηναν μολις ανοιγα το αμαξι , η αντιστοιχα το εκλεινα και επισης οταν εχω ανοικτα το πρωι τα φωτα λεντ ημερας επισης αναβοσβηναν μονιμα σε αυτη την περιπτωση!

δεν ειναι μονο να μην καουν... αλλα δεν μου αρεσει οπτικα να γινεται αυτο....
γι αυτο ψαχνω αν υπαρχει μια συμβατικη w5w με λευκο φως αν γινεται για να μην εχω τετοια προβληματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προηγούμενες που ήταν αλογόνου δεν είχες τέτοιο θέμα. Σωστά;

Δηλαδή δεν μένουν μόνιμα αναμένες ποτέ, ενώ οι αλογόνου που είχες πριν μέναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LastSurvivor είπε

Οι προηγούμενες που ήταν αλογόνου δεν είχες τέτοιο θέμα. Σωστά;

Δηλαδή δεν μένουν μόνιμα αναμένες ποτέ, ενώ οι αλογόνου που είχες πριν μέναν?

λοιπον το αμαξι ειχε απλες αλογονου w5w απο την μανα του!
εβαλα τις philips white vision παλι αλογονου και καλα xenon effect για να τις ταιριαξω με τις μεγαλες που ειναι λευκες.. στο πρωτο λινκ!  και ειναι αυτες στη φωτο που εχω ποσταρει που φαινεται η διχρωμια!
προφανος επειδη ηταν αλογονου δεν ειχα κανενα θεμα ολα δουλευαν κανονικα!
αλλα οπως ειπα πιο πανω επειδη δεν θελω να φαινεται ετσι το αμαξι πηγα και αγορασα τις αντιστοιχες philips λεντ σε αποχρωση 6000κ...

αυτες δουλευαν σωστα μονο αν δουλευαν μονες τους η μονο οταν δουλευαν μαζι με τις μεσαια σκαλα το βραδυ που το αποτελεσμα ηταν αισθητικα αυτο που ηθελα!!

αλλα οπως ειπα πιο πανω.... 
φλασαρουν 1-2 λεπτα κατα το ξεκλειδωμα του αυτοκινητου , κατα το κλεισιμο του αυτοκινητου οπως και επισης την ημερα που εχω αναμενα μονο τα λεντ ημερας του αμαξιου  φλασαρουν μονιμα για οση ωρα τα εχω ανοικτα!

οποτε αυτο ειναι το προβλημα....
και αναρωτιεμαι αν θα βρω αλογονου για να δουλευει σωστα και σε χρωματικη αποδοση στα 5000κ ωστε να εχω σχεδον ιδιο αποτελεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το ίδιο θέμα με τη μικρή σκάλα. Άλλαξα τις αλογόνου σε Led (canbus error free) για να ταιριάζουν καλύτερα με τα Xenon, και τρεμοπαίζουν, όταν ξεκινήσω το αμάξι ή μόλις το σβήσω. Μερικές φορές (1 στις 20) μου βγάζει και σφάλμα στο ξεκίνημα ότι έχουν καεί. Όταν είναι αναμμένα τα φώτα δουλεύουν κανονικά. Τις λάμπες τις πείρα από το Ebay, σχετικά καλές COB, αλουμίνιο  για ψύξη κλπ, οπότε τις άφησα μέχρι να καούν. 6 μήνες+ και ακόμα πάνε πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Whargoul είπε

Έχω και εγώ το ίδιο θέμα με τη μικρή σκάλα. Άλλαξα τις αλογόνου σε Led (canbus error free) για να ταιριάζουν καλύτερα με τα Xenon, και τρεμοπαίζουν, όταν ξεκινήσω το αμάξι ή μόλις το σβήσω. Μερικές φορές (1 στις 20) μου βγάζει και σφάλμα στο ξεκίνημα ότι έχουν καεί. Όταν είναι αναμμένα τα φώτα δουλεύουν κανονικά. Τις λάμπες τις πείρα από το Ebay, σχετικά καλές COB, αλουμίνιο  για ψύξη κλπ, οπότε τις άφησα μέχρι να καούν. 6 μήνες+ και ακόμα πάνε πάντως. 

ακριβως σχεδον το ιδιο προβλημα.. δεν σε εκνευριζει αυτο το φλασαρισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LastSurvivor είπε

Απλά θέλω να καταλήξω στο γεγονός ότι μήπως δεν είναι canbus ενώ το αμάξι σου είναι και γι αυτό δεν δουλεύουν σωστά και φλασάρουν.

το ιδιο σκεφτηκα και εγω...

αλλα μετα λεω οταν μου καηκε στο δεξι φαναρι η μεσαια σκαλα τυπου h7 δεν ειχα καμια ενδειξη στο ταμπλο για καμμενη λαμπα!
και επισης πηρα αντιπροσωπεια τηλ να δω αν το αμαξι υποστηριζει λαμπες can bus και μου απαντησαν οχι!
😤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε άλλες λάμπες led μήπως και δουλέψουν. Βάλε από κάναν γνωστό για να μην αγοράζεις τζάμπα.

Στα ψειράκια είχα βάλει και γω αλογόνου μπλε αλλά φώτιζαν κίτρινο όπως εσένα και μετά έβαλα λεντ και δουλεύουν κομπλέ. Απλά εμένα που είναι canbus οι πρώτες led Που έβαλα και ήταν απλές είχα πρόβλημα, δεν φώτιζαν πολύ και τρεμόπαιζαν. Μετά που πείρα canbus όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, modechristo_13 είπε

ακριβως σχεδον το ιδιο προβλημα.. δεν σε εκνευριζει αυτο το φλασαρισμα?

Όχι ιδιαίτερα γιατί όταν είναι νύχτα που φαίνεται, συνήθως είναι αναμμένα και τα φώτα και δουλεύουν σωστά,  και την μέρα επειδή έχω την ιδιοτροπία να οδηγώ από την θέση του οδηγού και όχι από τον προφυλακτήρα μπροστά απλά δεν το βλέπω! Μόνο όταν είναι αναμμένα τα Parking Lights την νύχτα δημιουργούν ένα disco effect, απαράδεκτό γούστο για μένα, αλλά μπορώ να το ξεπεράσω ξέροντας ότι ταυτόχρονα μοιράζει και κρίσεις επιληψίας στους περαστικούς.  

Βασικά στην αρχή ήταν οκ, οπότε σκέφτηκα ότι μπορεί να πήραν υγρασία, (είναι χαμηλά στον προφυλακτήρα τα δικά μου), αλλά όλο ξεχνώ να το κοιτάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...