Προς το περιεχόμενο

προβλημα με λαμπες τυπου w5w led για citroen c3 II 2016


modechristo_13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LastSurvivor είπε

Δοκίμασε άλλες λάμπες led μήπως και δουλέψουν. Βάλε από κάναν γνωστό για να μην αγοράζεις τζάμπα.

Στα ψειράκια είχα βάλει και γω αλογόνου μπλε αλλά φώτιζαν κίτρινο όπως εσένα και μετά έβαλα λεντ και δουλεύουν κομπλέ. Απλά εμένα που είναι canbus οι πρώτες led Που έβαλα και ήταν απλές είχα πρόβλημα, δεν φώτιζαν πολύ και τρεμόπαιζαν. Μετά που πείρα canbus όλα κομπλέ.

τι αμαξι εχει εσυ?
και επισης ψαχνοντας δεν βρηκα κατι για το αμαξι μου αν υποστηριζει η οχι , οπως επισης ουτε και στο manual!

αλλα δεν εμπιστευομαι και οτι μου ειπε η αντιπροσωπεια...
ξερεις αν υπαρχει κατι στο ιντερνετ για να το βρω?
εχω c3 του 2016 ενα μοντελο πριν απο αυτο που κυκλοφορει τωρα!

ναι η λυση ειναι αυτη μαλλον αν υποθεσουμε οτι δεν εχω πρωτόκολλο canbus πρεπει να δοκιμασω λαμπες (οχι canbus) μηπως καποια ταιριαξει οπως λες!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω Fiat Grande Punto 2008. Είναι canbus και γι αυτό είχα το θέμα. Με άναβε και ένδειξη στο ταμπλό. Τώρα που έβαλα canbus δουλεύουν σωστά οι λάμπες αλλά πάλι με ανάβει ένδειξη επειδή έχουν μικρότερη κατανάλωση από τις αλογόνου και δεν τις "πιάνει" ο αισθητήρας. Διορθώνεται με αντίσταση ή με αυτό (https://www.skroutz.gr/s/12841551/ΛΑΜΠΑ-XL-Τ10-ΜΕ-CANBUS-XTEC-13554.html).

Εγώ νομίζω πως είναι can bus το αμάξι σου, αλλά δεν ξέρω σίγουρα. Ρώτα σε καμιά ομάδα citroen στο fb.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LastSurvivor είπε

Εγώ έχω Fiat Grande Punto 2008. Είναι canbus και γι αυτό είχα το θέμα. Με άναβε και ένδειξη στο ταμπλό. Τώρα που έβαλα canbus δουλεύουν σωστά οι λάμπες αλλά πάλι με ανάβει ένδειξη επειδή έχουν μικρότερη κατανάλωση από τις αλογόνου και δεν τις "πιάνει" ο αισθητήρας. Διορθώνεται με αντίσταση ή με αυτό (https://www.skroutz.gr/s/12841551/ΛΑΜΠΑ-XL-Τ10-ΜΕ-CANBUS-XTEC-13554.html).

Εγώ νομίζω πως είναι can bus το αμάξι σου, αλλά δεν ξέρω σίγουρα. Ρώτα σε καμιά ομάδα citroen στο fb.

οποτε αν καταλαβα καλα και canbus να ειναι το αμαξι μου , και να βαλω canbus led παλι παιζει να εχω θεματα?
γιατι ειδα το εξαρτηματακι που ποσταρες γι αυτο ρωταω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, Εξαρτάται το όχημα. Του ξαδέρφου μου Peugot 207 2007 μοντέλο που είναι canbus σαν το δικό μου, με λάμπες can bus δεν του ανάβει λαμπάκι στο καντράν και όλα δουλεύουν ρολόι. Σε μένα με can bus λάμπες, δουλεύουν σωστά οι λάμπες απλά με ανάβει ειδοποίηση για καμένη λάμπα. Θέλει να βάλεις ή αντίσταση να το κάνει πατέντα για πιο φτηνά ή βάζεις το ανταπτοράκι που πόσταρα. Υπάρχουν διάφορα ανταπτοράκια, μερικά και λίγο πιο φτηνά. Απλά πριν πάρεις το οτιδήποτε για να μην ξοδεύεις τζάμπα λεφτά, αν έχεις fb μπες στην ομάδα της citroen και τα παιδιά εκεί θα σε απαντήσουν πιο σίγουρα. Γιατί από αμάξι σε αμάξι υπάρχουν διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έψαξα λίγο το θέμα, λένε ότι το τρεμόπεγμα είναι επειδή το ECU στέλνει παλμούς για να διαβάσει την κατάσταση της λάμπας. Το θέμα είναι ότι αυτοί οι παλμοί έχουν αρκετή ενέργεια να ανάψουν την LED λάμπα, αλλά όχι την Hylogen.  Η λύση είναι με κάτι relays σε συνδυασμό με αντιστάσεις και όχι σκέτες αντιστάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Whargoul είπε

Τώρα που έψαξα λίγο το θέμα, λένε ότι το τρεμόπεγμα είναι επειδή το ECU στέλνει παλμούς για να διαβάσει την κατάσταση της λάμπας. Το θέμα είναι ότι αυτοί οι παλμοί έχουν αρκετή ενέργεια να ανάψουν την LED λάμπα, αλλά όχι την Hylogen.  Η λύση είναι με κάτι relays σε συνδυασμό με αντιστάσεις και όχι σκέτες αντιστάσεις. 

καταλαβα ψιλο τρεχα γυρευε η φαση 😛

7 λεπτά πριν, LastSurvivor είπε

Ναι, Εξαρτάται το όχημα. Του ξαδέρφου μου Peugot 207 2007 μοντέλο που είναι canbus σαν το δικό μου, με λάμπες can bus δεν του ανάβει λαμπάκι στο καντράν και όλα δουλεύουν ρολόι. Σε μένα με can bus λάμπες, δουλεύουν σωστά οι λάμπες απλά με ανάβει ειδοποίηση για καμένη λάμπα. Θέλει να βάλεις ή αντίσταση να το κάνει πατέντα για πιο φτηνά ή βάζεις το ανταπτοράκι που πόσταρα. Υπάρχουν διάφορα ανταπτοράκια, μερικά και λίγο πιο φτηνά. Απλά πριν πάρεις το οτιδήποτε για να μην ξοδεύεις τζάμπα λεφτά, αν έχεις fb μπες στην ομάδα της citroen και τα παιδιά εκεί θα σε απαντήσουν πιο σίγουρα. Γιατί από αμάξι σε αμάξι υπάρχουν διαφορές.

καταλαβα οποτε δεν ειναι κατι στανταρ...
παντως αλογονου να πλησιαζει αυτο το λευκο χρωμα δεν υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, modechristo_13 είπε

καταλαβα ψιλο τρεχα γυρευε η φαση 😛

Κάτι τέτοιο κατάλαβα και εγώ. Πρέπει να κόβεις ράβεις, αν και μπορεί να βγήκαν τίποτα anti-flickering led. Υπάρχουν κάτι plug and play πράγματα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύουν. 

https://www.aliexpress.com/item/2X-T10-W5W-1156-1157-BAY15D-P21-5W-Warning-Error-Free-Canceller-Anti-Flicker-Load-Resistor/32808100147.html?spm=2114.search0104.3.14.388f18e7BrM1uz&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10065_10068_10546_10059_10548_10696_100031_10084_10083_10103_10618_10307_10820_10303,searchweb201603_56,ppcSwitch_5&algo_expid=6b5d8c96-5296-4329-87c2-18f8efb2baba-2&algo_pvid=6b5d8c96-5296-4329-87c2-18f8efb2baba&priceBeautifyAB=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KoreanW είπε

υποτίθεται ότι το φλασάρισμα μειώνει τη διάρκεια ζωής των led πάντως, οπότε εφοδιαστείτε με κάμποσα από δαύτα...

Δε νομιζω, οι led δεν χαλανε απο αναψε σβησε,

γενικα δεν καιγονται ποτε, τα κυκλωματα τους απο κατω συνηθως χαλανε με τον καιρο, ειδικα αν ειναι κακης ποιοτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μπακαλίστικη μέθοδο που είχα κάνει στο παλιό μου BMW για να βάλω Led στο φωτισμό της πίσω πινακίδας:Πρώτα είχα δοκιμάσει αντίσταση αλλά ζεσταινόταν αρκετά η αντίσταση και δεν το ήθελα.Ακολούθησα το καλώδιο τροφοδοσίας και σύνδεσα μια κανονική λάμπα w5w πανω στο καλώδιο,σε σημείο που να μην φαίνεται αλλά και να μην υπάρχει πρόβλημα από την ζέστη που θα έβγαζε.πχ. σε μια θήκη από μικρο φλας μηχανής ή πλαϊνού φλας που είναι μικρό.Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Όταν είχα βάλει Led ,στα πλαϊνά φλας ανάβανε ένα τικ πιο γρήγορα από τις άλλες και κάνανε το γνωστό αναβόσμημα.

Επεξ/σία από palawiaris
Για να περνάει η ώρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδες

 

μια ερωτηση 

 

οι λαμπες led canbus κανουνε σε παλιο αμαξι 1994  μοντελο η θα εχει θεμα>?

Επεξ/σία από fiatgt69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fiatgt69 είπε

καλησπερα παιδες

 

μια ερωτηση 

 

οι λαμπες led canbus κανουνε σε παλιο αμαξι 1994  μοντελο η θα εχει θεμα>?

Τι θέμα να έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...