Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ - Έδωσαν το δέμα μου σε άλλο άτομο !!!


Eλληνας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας
Είχα παραγγείλει για το σκυλί ένα καθισματάκι για το αυτοκίνητο από Ολλανδία (eBay) με την paypal το οποίο έφτασε στο ΕΛΤΑ της περιοχής μου στις 24/8/2018, 09:46:02 και άφησαν ειδοποιητήριο σε άλλο σπίτι.. Πήγε το άλλο άτομο με το ειδοποιητήριο στο ΕΛΤΑ και χωρίς καν να δώσει λογικά την ταυτότητα του εκεί στο ταμείο του παρέδωσαν το δέμα μου το οποίο ήταν στο όνομα μ, πληρωμένο με paypal!! 
Πριν 5 ώρες περίπου με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πως παρέλαβε ένα δέμα (31/8/2018, 11:13:07) το οποίο ήταν στο δικό μου όνομα και το "ΑΝΟΙΞΕ" και μετά πρόσεξε πως ηταν για άλλο άτομο και μου είπε πως θα το επιστρέψει την Δευτέρα (02-09-2018) στο ΕΛΤΑ της περιοχής

Η υπάλληλος του ΕΛΤΑ παρέδωσε από το ταμείο πληρωμένο δέμα σε άλλο άτομο
Άνοιξαν το δέμα
Το δέμα είναι αγορασμένο με PayPal
Δεν γνωρίζω σε τι κατάσταση βρίσκεται το δέμα η ακόμα και αν έχει τα πάντα μέσα όπως μου τα έστειλε ο πωλητής 
Δεν είμαι σίγουρος αν όντως θα επιστρέψει το δέμα

Στο χαρτί από το ΕΛΤΑ γράφει:
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ - ΖΗΜΙΑ - ΑΠΩΛΕΙΑ: Σε περίπτωση βλάβης η απώλειας του δέματος κατά την διαχείριση του, με υπαιτιότητα του ΕΛΤΑ, η αποζημίωση που παρέχει η Υπηρεσία μας συνίσταται στη δαπάνη επισκευής η αποκατάστασης του περιεχομένου του δέματος μέχρι του προβλεπόμενου ποσού από τον Χ.Υ.Κ. 

Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, Eλληνας είπε

Γεια σας
Είχα παραγγείλει για το σκυλί ένα καθισματάκι για το αυτοκίνητο από Ολλανδία (eBay) με την paypal το οποίο έφτασε στο ΕΛΤΑ της περιοχής μου στις 24/8/2018, 09:46:02 και άφησαν ειδοποιητήριο σε άλλο σπίτι.. Πήγε το άλλο άτομο με το ειδοποιητήριο στο ΕΛΤΑ και χωρίς καν να δώσει λογικά την ταυτότητα του εκεί στο ταμείο του παρέδωσαν το δέμα μου το οποίο ήταν στο όνομα μ, πληρωμένο με paypal!! 
Πριν 5 ώρες περίπου με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πως παρέλαβε ένα δέμα (31/8/2018, 11:13:07) το οποίο ήταν στο δικό μου όνομα και το "ΑΝΟΙΞΕ" και μετά πρόσεξε πως ηταν για άλλο άτομο και μου είπε πως θα το επιστρέψει την Δευτέρα (02-09-2018) στο ΕΛΤΑ της περιοχής

Η υπάλληλος του ΕΛΤΑ παρέδωσε από το ταμείο πληρωμένο δέμα σε άλλο άτομο
Άνοιξαν το δέμα
Το δέμα είναι αγορασμένο με PayPal
Δεν γνωρίζω σε τι κατάσταση βρίσκεται το δέμα η ακόμα και αν έχει τα πάντα μέσα όπως μου τα έστειλε ο πωλητής 
Δεν είμαι σίγουρος αν όντως θα επιστρέψει το δέμα

Στο χαρτί από το ΕΛΤΑ γράφει:
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ - ΖΗΜΙΑ - ΑΠΩΛΕΙΑ: Σε περίπτωση βλάβης η απώλειας του δέματος κατά την διαχείριση του, με υπαιτιότητα του ΕΛΤΑ, η αποζημίωση που παρέχει η Υπηρεσία μας συνίσταται στη δαπάνη επισκευής η αποκατάστασης του περιεχομένου του δέματος μέχρι του προβλεπόμενου ποσού από τον Χ.Υ.Κ. 

Τι να κάνω?

ακομα δεν το δες. μπορει πραγματι να ναι αγγιχτο εσωτερικα.

απο κει και περα σε τι περιοχη μενεις και δωσανε συστημενο χωρις ταυτοτητα? ειδικα τωρα που χουν σφιξει οι κωλοι και ο ελτα ειναι ενα βημα πριν την ιδιωτικοποιηση, δεν παιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου εχει τυχει ποτέ να μου δώσουν συστημένο χωρίς πρώτα να ζητήσουν ταυτοτητα ή άλλο αποδεικτικό. 

Επισης δεν εχει λογική οτι το πήρε, το άνοιξε και μετά σε πήρε τηλεφωνο, πόσο μάλλον να το επιστρέψει στα ΕΛΤΑ.

Πας τη Δευτερα το πρωί στο ταχυδρομείο, ζητάς τον προϊστάμενο, τα κάνεις πουτάνα και κάνεις και εγγραφη καταγγελία.

Case closed.

  • Like 14
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καιρο μου ειχε φερει ο ταχυδρομος ενα δεματακι απο ebay  το οποιο ηταν αλουνου, δεν το ειδα γιατι παραλαμβανω συχνά πυνκα δεματακια απο ebay και το ανοιξα. Μολις ειδα οτι δεν το εχω παραγγειλει ειδα διευθηνση και οντος ηταν για αλλου..αυτα τυχαινουν ελτα ειναι τι περιμενεις..

ηρθε ο ταχυδρομος την επομενη και μου το ζητησε, δεν ξερω πος καταλαβε οτι το εδωσε σε μενα, οπος και να εχει δεν ειχα σκοπο να το κρτατησω απλα να σου πω οτι ελτα ειναι,μην περιμενεις και πολλα. οτι και να κανεις ακρη δεν θα βγαλεις ακομα και ανοιχτο να ειναι εντελος να ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πας σε δικηγόρο, κάνεις αγωγή στα ΕΛΤΑ με το tracking number και η πράξη του υπαλλήλου των ΕΛΤΑ είναι παράβαση καθήκοντος (δεν έκανε τους απαραίτητους ελέγχους, όπως ταυτοποίηση). Ελέγχεις τα παραστατικά και τις υπογραφές (γιατί εδώ μιλάμε για πλαστογράφηση υπογραφής - ταυτοποίησης, όχι αστεία) και τους τρέχεις κανονικά σε εισαγγελέα.

Είναι μέχρι 5 χρόνια φυλάκιση για τον παραβάτη, συν αποζημιώσεις που δικαιούσαι.

Επεξ/σία από Pokemon640
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανεις μηνυση σε EBAy/PayPal/dutch post/elta . να απαιτησεις αποζημιωση για δημοσιοποιηση προσωπικων σου αντικειμενω πληροφοριων κλπ. Επισης το ιδιο και ο σκυλος σου...μπορεις να κανεις μηνυση για λογ/σμο του. Ειδικα οι ολλανδοι θα χαρουν να πληρωσουν τεραστιες αποζημιωσεις

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Πάντως, στην πολυκατοικία μας υπάρχουν συνεχώς δέματα από online αγορές, τα οποία αφήνουν μαζί με την κανονική αλληλογραφία.

Online αγορά δεν είναι ισοδύναμο με συστημενο/registered. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

Πας σε δικηγόρο, κάνεις αγωγή στα ΕΛΤΑ με το tracking number και η πράξη του υπαλλήλου των ΕΛΤΑ είναι παράβαση καθήκοντος (δεν έκανε τους απαραίτητους ελέγχους, όπως ταυτοποίηση). Ελέγχεις τα παραστατικά και τις υπογραφές (γιατί εδώ μιλάμε για πλαστογράφηση υπογραφής - ταυτοποίησης, όχι αστεία) και τους τρέχεις κανονικά σε εισαγγελέα.

Είναι μέχρι 5 χρόνια φυλάκιση για τον παραβάτη, συν αποζημιώσεις που δικαιούσαι.

ετσι θέλει πάς και ξυπνήσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παντως οσες φορες παραλαμβανω δεματα μου ζητουν ταυτοτητα πρωτη φορα το ακουω τετοιο πραγμα

πολυ φοβαμαι οτι η αποζημιωση που θα λαβεις θα ειναι 30 ευρω ουτε καν τα μεταφορικα εξοδα δηλαδη!!!!

Επεξ/σία από giorgoskav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μονο ενα ενδεχομενο αν μιλας για χωριο και σε ξερει ο ταχυδρομος !

αν μιλαει για κερατεα βραστα Χαραλαμπε...

 

εμενα μου κανει αλλο πραγμα εντυπωση συνηθως απο εξωτερικο η εσωτερικο περνεις ειδοποιηση κι πας στα ελτα και παραλαμβανεις και εκει δεν υπαρχει περιπτωση να μην σου ζητησουν ταυτοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Η ιστορια συνεχιζει να μη στεκει ακομα και με αυτο το δεδομενο.

Δεν υπαρχει ταχυδρομος να παραδιδει συστημενο δεμα χωρις να ζητησει αριθμο ταυτοτητας.

Ακομα κι αν υποθεσουμε οτι ο ταχυδρομος μπερδεψε τη διευθυνση και παρεδωσε σε αλλο ατομο (1% chance και τα 2 μαζι), 0% chance ειναι η γειτονισσα αντι να σου πει απο το υποτιθεμενο τηλεφωνο "ελα μια απο δω να το παρεις" να προτιμησε να τρεχει Δευτερα στα ΕΛΤΑ.

Κι αλλο 0% ειναι να μη το σκεφτεις να της το προτεινεις εσυ "ρε μαναρι, αντι να τρεχουμε και οι 2 ΕΛΤΑ τη Δευτερα, να πεταχτω ως την πορτα σου σε 30 δευτερολεπτα να μου το δωσεις;".

Το δέμα έπρεπε να παραμείνει στο ΕΛΤΑ διότι είχε την διεύθυνση απο το ΕΛΤΑ! η διεύθυνση του ΕΛΤΑ μπαίνει διότι αν βάλεις του σπιτιού σου το πλ πλ να βρεις το δέμα στο δρόμο και αν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστημένο και παραλαβή χωρίς ταυτότητα δεν παίζει. Πρόσφατα για να παραλάβω απλό δέμα από ΕΛΤΑ πέρα από την ταυτότητα μου ζήτησαν να βγάλω τα γυαλιά ηλίου για face control :).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Συστημένο και παραλαβή χωρίς ταυτότητα δεν παίζει. Πρόσφατα για να παραλάβω απλό δέμα από ΕΛΤΑ πέρα από την ταυτότητα μου ζήτησαν να βγάλω τα γυαλιά ηλίου για face control :).

Στο ΕΛΤΑ της περιοχής μου? δεν παίζει κάτι τέτοιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Eλληνας είπε

Το δέμα έπρεπε να παραμείνει στο ΕΛΤΑ διότι είχε την διεύθυνση απο το ΕΛΤΑ! η διεύθυνση του ΕΛΤΑ μπαίνει διότι αν βάλεις του σπιτιού σου το πλ πλ να βρεις το δέμα στο δρόμο και αν!

(για να είσαι σίγουρος), έχεις μια στάνραρ θυρίδα στα Ελτά με το ανάλογο κόστος κάθε χρόνο, και ξέρεις ότι δεν θα πέσει χέρι άσχετου στη θυρίδα. Εκτός αν είσαι διάσημο Pony σαν εμένα οπότε αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...