Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ - Έδωσαν το δέμα μου σε άλλο άτομο !!!


Eλληνας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν όντως ο Ταχυδρόμος έβαλε το ειδοποιητήριο σε λάθος διεύθυνση (σπάνιο) και ο υπάλληλος των ελτα (ακόμα σπανιότερο ως απίθανο) δεν έλεγξε την ταυτότητα του ατόμου που παρέλαβε το δέμα εφόσον είναι διαφορετικά τα ονόματα τότε ας ανοίξουν τρύπα να κρυφτούν.

Αν όντως έγιναν όλα όπως τα γράφεις τότε σίγουρα τόσο ο ταμίας, ο ταχυδρόμος και αυτός που παρέλαβε το δέμα έχουν ήδη παραβιάσει κάμποσα άρθρα του Π.Κ. και θα τρέχουν μόλις τελειώσει το ποινικό και πειθαρχικά.

Αν τους κανεις αγωγή εφόσον το ξαναλέω ισχύουν όλα απλά την γ...σαν! Λιγότερο βέβαια αυτός που σε πήρε τηλ.

προσωπικα κάτι άλλο πιστεύω θα ισχύει.

παλιοτερα από ebay αγόρασα tvbox και ο scammer πωλητής μου έδωσε το tracking id άλλου ο οποίος το παρέλαβε κανονικά και εγώ έχασα τα χρήματα μου. Ίσως κάτι τέτοιο να έγινε και σε σένα ts?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.yme.gr/index.php?tid=69
 

  • Για την απώλεια ή βλάβη περιεχομένου συστημένων προορισμού Εξωτερικού 36,00 €.     Λογικά εδώ ανήκω εγώ ΣΩΣΤΑ?
     
  • Για τα Δέματα Εξωτερικού η αποζημίωση γίνεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις των αποφάσεων των Συνεδρίων της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης. Ειδικότερα για απλό Δέμα δίδεται αποζημίωση ίση με 40 DTS, πάγιο τέλος και 4,5 DTS ανά κιλό βάρους, πλέον των τελών αποστολής. (DTS : Μονάδα υπολογισμού αποζημίωσης. 1 DTS = 1438 €)  αυτό τι είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Eλληνας είπε

http://www.yme.gr/index.php?tid=69
 

  • Για την απώλεια ή βλάβη περιεχομένου συστημένων προορισμού Εξωτερικού 36,00 €.     Λογικά εδώ ανήκω εγώ ΣΩΣΤΑ?
     
  • Για τα Δέματα Εξωτερικού η αποζημίωση γίνεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις των αποφάσεων των Συνεδρίων της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης. Ειδικότερα για απλό Δέμα δίδεται αποζημίωση ίση με 40 DTS, πάγιο τέλος και 4,5 DTS ανά κιλό βάρους, πλέον των τελών αποστολής. (DTS : Μονάδα υπολογισμού αποζημίωσης. 1 DTS = 1438 €)  αυτό τι είναι?

Σωστα ειναι που γράφουμε φαντασιες αιντε λεω γω με το καθε τρολλακι. που ειναι τωρα να γραψει παλι καμια εξυπναδα? οτι λεμε φαντασιες !

Επεξ/σία από giorgoskav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές παρέλαβα συστημένο χωρις να μου ζητήσουν ταυτότητα από ΕΛΤΑ.

Ουτε τον ήξερα ούτε με ήξερε ο υπάλληλος, πήγα με το ειδοποιητήριο και απλά μου έδωσε τον φάκελο.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Eλληνας είπε

http://www.yme.gr/index.php?tid=69
 

  • Για την απώλεια ή βλάβη περιεχομένου συστημένων προορισμού Εξωτερικού 36,00 €.     Λογικά εδώ ανήκω εγώ ΣΩΣΤΑ?
     
  • Για τα Δέματα Εξωτερικού η αποζημίωση γίνεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις των αποφάσεων των Συνεδρίων της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης. Ειδικότερα για απλό Δέμα δίδεται αποζημίωση ίση με 40 DTS, πάγιο τέλος και 4,5 DTS ανά κιλό βάρους, πλέον των τελών αποστολής. (DTS : Μονάδα υπολογισμού αποζημίωσης. 1 DTS = 1438 €)  αυτό τι είναι?

Η αποζημιωση απο την ταχυδρομικη υπηρεσια απευθυνεται στον αποστολεα του δεματος, αρα τα παραπανω δεν σε αφορουν.

Ανι μπορεις να αποδειξεις οτι δεν παρελαβες το δεμα, η αποζημιωση σου θα ελθει απο τον αποστολεα ή απο το paypal και ειναι στο 100% του CIF, εκτος αν εσυ συμβιβαστεις με καποια αλλη προταση του αποστολεα.

 

Εαν παλι δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν παρελαβες, τοτε η αποζημιωση σου ειναι 0 ευρω. Με λιγα λογια, ή 0 ευρω ή CIF, εκτος αν αποδεχθεις εσυ κατι ενδιαμεσο. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουν παραξευτυλισει τα ΕΛΤΑ. Πληρωμένες για door to door, καταλήγουν να μετατρέπονται σε "ειδοποιηθηκα", βλέπε "έλα να παραλαβεις στο κατάστημα". Οι δε κανονικές παραδόσεις, ομαδοποιούνται και μοιράζονται όποτε του καπνίσει του υπεύθυνου τομέα, και όχι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΆ όπως προβλέπεται. Μέγα το θράσος τους και τριτοκοσμικές υπηρεσίες και τιμολόγηση....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Tompgr είπε

 Ουτε τον ήξερα ούτε με ήξερε ο υπάλληλος, πήγα με το ειδοποιητήριο και απλά μου έδωσε τον φάκελο.

Θυμαμαι ενα μ@λ@κ@  κεφαλι γνωστης εταιριας κουριερ ο οποιος επαιρνε τα ειδοποιητηρια απο τα θυροτηλεφωνα και πηγαινε ο ιδιος να παραλαβει τα δεματα,για να δει αν θα ζητησουν ταυτοτητες κτλ.

Απο τη μια καλα εκανε,απο την αλλη ηταν μ@λ@κ@ς γενικοτερα και ακομα και αυτο το εκανε επειδη ηταν τετοιος.

14 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

και όχι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΆ όπως προβλέπεται.

Πως κατεληξες σε αυτο το προβλεπεται; 

Ρωταω καθαρα για να μαθω,γιατι στην κουριερ αν θυμαμαι καλα μπορουσε να παραδοθει το δεμα εντος 2 ημερων,αλλα παει καιρος και δε θυμαμαι ακριβως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αθήνα, αυστηρά με ταυτότητα, ακόμα και σε περιπτώσεις που η υπάλληλος με ήξερε/θυμόταν, απαιτούσε ταυτότητα.

Επαρχία (Λάρισα), μιας και μένω σε μονοκατοικία και ο ταχυδρόμος είναι στάνταρ, απλά τα παραδίδει σε όποιον του ανοίξει, άνευ υπογραφών κτλ ή τα "πετάει" εσωτερικά στην αυλή 😣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, thodoris5321 είπε

Προσωπικά θα ασχολούμουν πρώτα να πάρω το δέμα μου, να δω αν η κατάστασή του είναι άριστη, και μετά όλα τα υπόλοιπα. 

Εγω πιστευω οτι αφου ο λαθος παραληπτης πηρε τηλεφωνο και ενημερωσε,ολα θα πανε καλα.

Δεδομενουν οτι η ιστορια ειναι αληθινη φυσικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει τυχει και σε μενα να παραλαβω δεμα με ειδοποιηση διχως να μου ζητησουν ταυτοτητα.
Επισης εχει τυχει κανα δυο φορες να δωσω  την ταυτοτητα μου σε αλλο ατομο και να παραλαβει αντι για μενα και μου εριχνε και 3 δεκαετιες.


Τον περασμενο μηνα ερχεται στο μαγαζι φακελος με κουριερ για ατομο που δεν ηταν εκει, δεν μου αφηνει τον φακελο και μου δινει ειδοποιητηριο. Το αλλο ατομο για τον οποιο προοριζοταν ο φακελος τους παιρνει τηλεφωνο και τους λεει να το αφησουν σε εμενα. 
Ερχεται μετα απο δυο μερες ο τυπος απο την μεταφορικη και απλα μου αφηνει τον φακελο, ουτε χαρτια να υπογραψω ουτε τιποτα.
Just sayin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Πας σε δικηγόρο, κάνεις αγωγή στα ΕΛΤΑ με το tracking number και η πράξη του υπαλλήλου των ΕΛΤΑ είναι παράβαση καθήκοντος (δεν έκανε τους απαραίτητους ελέγχους, όπως ταυτοποίηση). Ελέγχεις τα παραστατικά και τις υπογραφές (γιατί εδώ μιλάμε για πλαστογράφηση υπογραφής - ταυτοποίησης, όχι αστεία) και τους τρέχεις κανονικά σε εισαγγελέα.

Είναι μέχρι 5 χρόνια φυλάκιση για τον παραβάτη, συν αποζημιώσεις που δικαιούσαι.

οποτε δλδ, για ενα κωλοκαθισματάκι σκύλου, μαλλον χαμηλης αξίας, να παει να δώσει κατι χιλιάδες ευρώ σε δικηγορικα/δικαστικα εξοδα και να περιμένει καμια 5ετια την εκβαση της υποθεσης.

 

Πολυ λογικο μου ακούγεται... αμα ημουν δικηγορος και ζουσα απο αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μάγκες έχετε ξεφύγει τελείως.

πολλά πράγματα στη ζωή μπορούν να λυθούν απλά και όμορφα. Γιατί λοιπόν πρέπει να τα κάνουμε δύσκολα μόνοι μας;

Έγινε ένα λάθος, ο τύπος που παρέλαβε το πακέτο σε πήρε τηλέφωνο, οπότε περίμενε να δεις τι θα γίνει. Σιγά μην έχει σκοπό ο άλλος να σου κρατήσει το καθισματάκι σκύλου.

Αν δε στο παραδώσει βλέπεις τι κάνεις.

κι επειδή σίγουρα κάποιος εξυπνάκιας θα πεταχτεί και θα πει... ναι αλλά αν ήταν κάτι αξίας (πχ laptop) τι θα έλεγες τότε;

να απαντήσω προκαταβολικά..Κι αν η γιαγιά μου είχε ρουλεμάν θα ήταν πατίνι

μετά λέμε τους Αμερικάνους δικομανείς.

αλλά ναι ξέρω, πρέπει να το προχωρήσει ο ts για να βάλουν μυαλό και να μη ξαναγίνει

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...