Προς το περιεχόμενο

Μια ματιά στο 2010!


plotolp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, michael92 είπε

Η διαφορά στην επεξεργαστική ισχύ και μνήμη μεταξύ desktop και mobile ήταν πολύ μεγαλύτερη από ότι σήμερα. 

Σε αυτό ναι συμφωνώ, αλλά πάνω κάτω τα ίδια πράγματα έκανες και τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου έλεγαν το 2010 πως το 2018 θα κυκλοφορούσαν πάλι το 3310 και το banana phone, με χαμηλότερα specs από κινητά αντίστοιχης τιμής, θα έλεγα πως μόνο ένας χαζός θα τα αγόραζε 😐

Από την άλλη βέβαια, το 2010 οι μισοί που έβλεπα με iPhone δεν είχαν να βάλουν κάρτα και έκαναν απάντητες, οπότε κάποια πράγματα αλλάζουν και κάποια μένουν σταθερά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Narayan είπε

Αν μου έλεγαν το 2010 πως το 2018 θα κυκλοφορούσαν πάλι το 3310 και το banana phone, με χαμηλότερα specs από κινητά αντίστοιχης τιμής, θα έλεγα πως μόνο ένας χαζός θα τα αγόραζε 😐

Από την άλλη βέβαια, το 2010 οι μισοί που έβλεπα με iPhone δεν είχαν να βάλουν κάρτα και έκαναν απάντητες, οπότε κάποια πράγματα αλλάζουν και κάποια μένουν σταθερά...

εγώ πχ τώρα βλέπω ότι με εσένα είχα την πρώτη συναλλαγή το 2006 😛 αν θυμάμαι καλά είχα πάρει ένα adsl in a box 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2018 στις 3:31 ΜΜ, michael92 είπε

Είσαι τυχερός που δεν πρόλαβες τις αποσπώμενες ψηφιακές μηχανές, την βιντεοσκόπηση 30 δευτερολέπτων, τις υπέρυθρες, τα java games, τα MMS με ανάλυση 120x160, το μουφο-internet WAP. Τα κινητά του 2000-2005 ήταν πραγματικά σκουπίδια και πολύ πίσω ακομά και σε σχέση με τις δυνατότητες της τότε τεχνολογίας. 

Υπερβολές. Μια χαρά συσκευές είχαμε τότε, για μένα έφταναν και περίσσευαν αυτά που είχανε, έκανα μια χαρά την δουλειά μου.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα κάτι που μου κάνει εντύπωση είναι πως η τότε ναυαρχίδα (ας πούμε το iPhone μιας και αναφέρει την τιμή του) είχε τα μισά χρήματα της αντίστοιχης περσινής (iPhone X). Πιστεύετε δικαιολογείται η άνοδος; Σίγουρα τα κινητά είναι πια φτιαγμένα πιο premium από τότε, π.χ. δεν είναι πια πλαστικούρες αλλά από την άλλη ίδιο build quality βρίσκουμε σημερα και σε πολύ οικονομικότερες λύσεις. Έχω την αίσθηση οτι στην flagship κατηγορία πληρώνεις ένα μεγάλο καπέλο για να έχεις την καλύτερη δυνατή κάμερα. Εσείς τι λέτε;

(Και για το android τα ίδια ισχύουν οπότε μην την πάμε αλλού την κουβέντα)

Επεξ/σία από plotolp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, plotolp είπε

Εμένα κάτι που μου κάνει εντύπωση είναι πως η τότε ναυαρχίδα (ας πούμε το iPhone μιας και αναφέρει την τιμή του) είχε τα μισά χρήματα της αντίστοιχης περσινής (iPhone X). Πιστεύετε δικαιολογείται η άνοδος; Σίγουρα τα κινητά είναι πια φτιαγμένα πιο premium από τότε, π.χ. δεν είναι πια πλαστικούρες αλλά από την άλλη ίδιο build quality βρίσκουμε σημερα και σε πολύ οικονομικότερες λύσεις. Έχω την αίσθηση οτι στην flagship κατηγορία πληρώνεις ένα μεγάλο καπέλο για να έχεις την καλύτερη δυνατή κάμερα. Εσείς τι λέτε;

(Και για το android τα ίδια ισχύουν οπότε μην την πάμε αλλού την κουβέντα)

Απ'οσο ξέρω το περιθώριο κέρδους τους είναι τεράστιο, οπότε δεν δικαιολογείται τόσο υψηλή τιμή.

...άσχετο: το πρώτο iphone δεν ηταν πλαστικούρα πάντως αλλά αλουμίνιο (προφανώς είχε και πλαστικά μέρη αλλά κυρίως αλουμίνιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2018 στις 12:40 ΜΜ, plotolp είπε

Καθαρίζοντας το δωμάτιο μου απο παλιά χαρτούρα βρήκα ένα ένθετο εφημερίδας του 10, το οποίο είχε ένα άρθρο με τίτλο "τεχνολογία 2010: το μέλλον είναι εδώ!"

Πήγα λοιπόν στο κομμάτι των smartphone και διάβασα αυτό:

izAFJfQ.jpg

Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον γιατί απλά έπαθα ένα μικρό σοκ συνειδητοποιώντας πόσο έχει εξελιχθεί η τεχνολογία σε μόλις 8 χρόνια! Στο άρθρο διαβάζεις για λειτουργικά windows mobile 6 και Maemo, για "τεράστια οθόνη" 4 ιντσών 😂, πανίσχυρο επεξεργαστή 1Ghz και αρχική τιμή του τότε iphone 569e!!

Γενικά είναι πολύ εντυπωσιακό τι καταφέρνει η τεχνολογία όταν ρίχνει το βάρος της σε κάτι. Εσάς ποιες είναι οι σκέψεις σας διαβαζωντας το τότε άρθρο;

(Ελπίζω να φαίνεται καλά η φωτό)

Τουβλακια. Ανοιγεις κεφαλια με αυτα. Επισης καινοτομιες της πλακας. Κοιταχτε πως ειναι το htc hero σαν διπλωμενη παντοφλα, ή ο κυβος της samsung και καλα multi desktop. Το λογισμικο; Ακομα χειροτερο τιγκα στα bugs....πλακα εκανε το iphone τοτε με ολους. Και ακομα κανει :)

Το αρθρακι ωραιο με ενα μαζεματακι θα μπορουσε να μπει πρωτη σελιδα insomnia

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, talibanakos είπε

Στη μπαταρια ! :)

Τα υπολοιπα που εχουμε περισευουν.

Για να υπαρξει εξελιξη στην μπαταρια η πρεπει να υπαρξει μια επαναστατικη εξελιξη η πρεπει να σταματησουν να δινουν  specs...Ωστοσο το προβλημα δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο παλιοτερα.Δεν νμζ πλεον οτι υπαρχει κινητο που δεν βγαζει μια μερα κανονικης χρησης. Επισης ολοι πλεον μπρουν με 15ευρο να εχουν πολυ καλο αξιοπιστο powerbank που τους φορτιζει το κινητο 3+ φορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, talibanakos είπε

Στη μπαταρια ! :)

Τα υπολοιπα που εχουμε περισευουν.

Καθε βραδυ βαζε το για φορτιση. Για να το τελειωσεις πριν των 18 ωρων θα πρεπει να εισαι ολη μερα με αυτο στα χερια. Ή να εχεις καψει την μπαταρια με χαμηλες φορτισεις κατω του 20%

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με συγκινεί τίποτα από αυτά που πλασάρονται και συνεχώς πουσάρουν οι εταιρείες. Πιό πολύ βέβαια με εκνευρίζει ο τρόπος που γράφει αυτός ο ταραμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimtsef είπε

iphone μηδαμινή η εξελιξη του !

Μην ανάβεις φωτιές!😃

Βασικά όσων αφορά την μπαταρία αυτό που έσωσε την κατάσταση ήταν η γρήγορη φόρτιση. Σου βάζουν μια μπαταρία να βγάζει σχετικά άνετα την μέρα και μετά σου λένε σε 1 ώρα το έχεις φορτίσει. Για αυτό δεν παραπονιούνται πια οι περισσότεροι.

Σαν τεχνολογία η μπαταρία δεν εξελίχθηκε αυτά τα χρόνια. (Εννοώ να έχουμε κάποιο νέο είδος)

Επεξ/σία από plotolp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oλοι συμφωνουμε οτι το βασικο που χρηζει βελτιωσης τα επομενα χρονια ειναι η αυτονομια. Εχω κινητο που κοστιζει κανα 200ρι ευρω, ποτε δε θα εδινα παραπανω, αν και παντα ζαχαρωνα ενα iphone λογω iOS. Αλλα δεν δινω παραπανω απο 200 οπως και να εχει.

Ομως αν αυριο βγει ενα smartphone με ανεκτα specs που θα εχει παραλληλα αυτονομια 5-6 μερες ή εστω οσο τα παλια κινητα, θα ακουμπουσα επι τοπου 1000ρικο χωρις δισταγμο. 

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...