Προς το περιεχόμενο

Μια ματιά στο 2010!


plotolp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθαρίζοντας το δωμάτιο μου απο παλιά χαρτούρα βρήκα ένα ένθετο εφημερίδας του 10, το οποίο είχε ένα άρθρο με τίτλο "τεχνολογία 2010: το μέλλον είναι εδώ!"

Πήγα λοιπόν στο κομμάτι των smartphone και διάβασα αυτό:

izAFJfQ.jpg

Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον γιατί απλά έπαθα ένα μικρό σοκ συνειδητοποιώντας πόσο έχει εξελιχθεί η τεχνολογία σε μόλις 8 χρόνια! Στο άρθρο διαβάζεις για λειτουργικά windows mobile 6 και Maemo, για "τεράστια οθόνη" 4 ιντσών 😂, πανίσχυρο επεξεργαστή 1Ghz και αρχική τιμή του τότε iphone 569e!!

Γενικά είναι πολύ εντυπωσιακό τι καταφέρνει η τεχνολογία όταν ρίχνει το βάρος της σε κάτι. Εσάς ποιες είναι οι σκέψεις σας διαβαζωντας το τότε άρθρο;

(Ελπίζω να φαίνεται καλά η φωτό)

Επεξ/σία από plotolp
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αναλόγως την ηλικία του καθενός...

Π.χ. όταν θυμάμαι ότι το 1ο μου pc είχε επεξεργαστή στα 80 MHz, 600mb σκληρό και ram 4 mb (τότε - τέλη 1995 - πήγαινε ένα δεκαχίλιαρο το mb), δε μου προξενεί την παραμικρή εντύπωση το παραπάνω :) :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, plotolp said:

Γενικά είναι πολύ εντυπωσιακό τι καταφέρνει η τεχνολογία όταν ρίχνει το βάρος της ρίχνουμε φράγκα σε κάτι.

Δεν το λέω απαραιτήτως αρνητικά.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αναλόγως την ηλικία του καθενός...

Π.χ. όταν θυμάμαι ότι το 1ο μου pc είχε επεξεργαστή στα 80 MHz, 600mb σκληρό και ram 4 mb (τότε - τέλη 1995 - πήγαινε ένα δεκαχίλιαρο το mb), δε μου προξενεί την παραμικρή εντύπωση το παραπάνω :) :)

Χαχαχα δεν έχεις άδικο. Όσο πιο πίσω πας τόσο πιο χαοτική γίνετε η διαφορά για αυτό και προσπάθησα να το βάλω στο πλαίσιο από το 10 μέχρι σήμερα. Και συγκεκριμένα στα smartphone που τότε βρίσκονταν στα πρώτα τους βήματα. Αλλά μιας και το ανέφερες τα desktop pc δεν πιστεύεις πως έχουνε μείνει πολύ πιο ¨στάσιμα¨ αυτό το διάστημα σε σχέση με την εξέλιξη που είχαν παλαιότερα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plotolp είπε

Χαχαχα δεν έχεις άδικο. Όσο πιο πίσω πας τόσο πιο χαοτική γίνετε η διαφορά για αυτό και προσπάθησα να το βάλω στο πλαίσιο από το 10 μέχρι σήμερα. Και συγκεκριμένα στα smartphone που τότε βρίσκονταν στα πρώτα τους βήματα. Αλλά μιας και το ανέφερες τα desktop pc δεν πιστεύεις πως έχουνε μείνει πολύ πιο ¨στάσιμα¨ αυτό το διάστημα σε σχέση με την εξέλιξη που είχαν παλαιότερα;

Να σου πω την αλήθεια προσωπικά την τελευταία δεκαετία δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα desktop pcs, οπότε δε μπορώ να εκφέρω άποψη :)

Πάντως εγώ εν έτει 2018 ακόμα 4ιντσο smartphone έχω :D :D (SE) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ διαβάζα τυχαία ένα άρθρο που ανέφερε το πρώτο iphone και το αν θα ακολουθήσουν και οι άλλες ανταγωνιστικές εταιρίες σε κινητό χωρίς κάποιο πραγματικό button κυρίως μόνο με την χρήση αφής. Από το 2010 και μετά δεν θεωρώ ότι έγινε μεγάλη εξέλιξη συγκριτικά με 1995-2005

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι τυχερός που δεν πρόλαβες τις αποσπώμενες ψηφιακές μηχανές, την βιντεοσκόπηση 30 δευτερολέπτων, τις υπέρυθρες, τα java games, τα MMS με ανάλυση 120x160, το μουφο-internet WAP. Τα κινητά του 2000-2005 ήταν πραγματικά σκουπίδια και πολύ πίσω ακομά και σε σχέση με τις δυνατότητες της τότε τεχνολογίας. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια που πιστεύεται θα πάει το θέμα με τα smartphones εδώ και 5 χρόνια μην πω παραπάνω δεν βλέπω καμία καινοτομία μόνο καλύτερα χαρακτηριστικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Thaninho είπε

Αλήθεια που πιστεύεται θα πάει το θέμα με τα smartphones εδώ και 5 χρόνια μην πω παραπάνω δεν βλέπω καμία καινοτομία μόνο καλύτερα χαρακτηριστικά.  

Δεν βλεπεις καλα τοτε...πριν 5 χρονια δεν ειχαμε καν δαχτυλικο...Για να μην κολλαει το κινητο μετα απο ενα χρονο επρεπε να κανεις προσευχες...Τωρα παιρνεις κινητo των 120 ευρο το εχεις 2 χρονια και ειναι ανετο...Μην μιλησουμε για το ποσο εχει εξελιχθει η καμερα στα κινητα...Face/iris regognition...Δαχτυλικο στην οθονη πλεον.Πανεμορφες οθονες. Ανθεκτικοτερες συσκευες κτλπ...Τι εξελιξη θα ηθελες για ενα ΚΙΝΗΤΟ?Να σου φτιαχνει καφε και να σε πηγαινει στη δουλεια?

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε νηματοθετη το ίδιο περίεργα αισθάνομαι όταν ξεφυλλιζω τα 20ετιας+ pc master που έχω κρατημένα στη βιβλιοθήκη μου. 

Επεξ/σία από simaras
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, michael92 είπε

Είσαι τυχερός που δεν πρόλαβες τις αποσπώμενες ψηφιακές μηχανές, την βιντεοσκόπηση 30 δευτερολέπτων, τις υπέρυθρες, τα java games, τα MMS με ανάλυση 120x160, το μουφο-internet WAP. Τα κινητά του 2000-2005 ήταν πραγματικά σκουπίδια και πολύ πίσω ακομά και σε σχέση με τις δυνατότητες της τότε τεχνολογίας. 

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικος, βγήκαν πολύ ωραίες συσκευές τότε από nokia και ericsson κυρίως. Γιατί ήταν πίσω; Τι να κάνανε παραπάνω;

Για το αρχικό ερώτημα, εγώ δεν βλέπω κάποια φοβερή διάφορα. Μια λογική εξέλιξη βλέπω. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικος, βγήκαν πολύ ωραίες συσκευές τότε από nokia και ericsson κυρίως. Γιατί ήταν πίσω; Τι να κάνανε παραπάνω;

 Για το αρχικό ερώτημα, εγώ δεν βλέπω κάποια φοβερή διάφορα. Μια λογική εξέλιξη βλέπω. 

Η διαφορά στην επεξεργαστική ισχύ και μνήμη μεταξύ desktop και mobile ήταν πολύ μεγαλύτερη από ότι σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...