Προς το περιεχόμενο

kv/cabin VDSL ΟΤΕ -WIND-VODAFONE.Πως είναι μέσα/τι είναι/τι κάνει.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα μικρό "Thread Hijacking" για να βάλω και μερικές από καμπίνα Vodafone μιας και έχω φίλο που δουλεύει στην εταιρία. Στην πρώτη φωτό βλέπουμε όλη την διαρρύθμιση της καμπίνας (κατασκευής Raycap) και ταυτόχρονα να γίνονται μετρήσεις με αναλυτή. Τέρμα πάνω είναι ο πίνακας με τις ασφάλειες, αντικεραυνικά, ρελέ, κτλ. Αμέσως μετά με κίτρινο, είναι το DSLAM κατασκευής Nokia (πρώην Alcatel - Lucent), μοντέλο 7363 ISAM MX-6. Παίρνει συνολικά 6 κάρτες "υπηρεσίας" (6x32=192 VDSL2 - Vectoring ports ή 6x16=96 G.fast ports). Η πρώτη, κάτω αριστερά, είναι η διαχειριστική κάρτα του DSLAM και αυτή που το συνδέει με τον "έξω" κόσμο. Με κόκκινο είναι το σύστημα ανόρθωσης / σταθεροποίησης τάσης της NiGICO, FlatPack S 48V 1U με 2 x 1800W Rectifiers (2o & 3o Μodule από αριστερά προς δεξιά). Από κάτω με μπλε, είναι ο οπτικός κατανεμητής όπου έρχονται οι οπτικές από το Back Bone, τερματίζονται σε θύρες και στις οποίες κουμπώνουν οι οπτικές (Patch Cords) που πάνε στο DSLAM. Με πορτοκαλί είναι οι ρεκλέτες όπου τερματίζονται τα ζεύγη από τις πόρτες και τα ζεύγη προς το καφάο του ΟΤΕ (συνδετικό καλώδιο). Οι συγκεκριμένες ρεκλέτες είναι "υψηλής συμπύκνωσης" της 3Μ και κάθε οριολωρίδα έχει 20 όρια. Από μπροστά καρφώνονται τα ζεύγη προς το καφάο και από πίσω τα ζεύγη που έρχονται από τις πόρτες / κάρτα. Ταυτόχρονα από πίσω κουμπώνουν και τα αντικεραυνικά. Το/α συνδετικό/ά καλώδιο/α (πράσινος κύκλος) προς το καφάο του ΟΤΕ έχουν ανάλογα ζεύγη με την χωρητικότητα συνδρομητών του καφάο και φυσικά θα γίνεται επαύξηση όταν και αν είναι απαραίτητη. Γενικά σε κάθε καμπίνα, για αρχή έχουν μπει 200 ζεύγη. Στην 4η φωτό βλέπουμε συνολικά 300 ζεύγη (100 & 200) που εξυπηρετούν ταυτόχρονα 2 καφάο τα οποία βρίσκονται και τα δυο κοντά στην ίδια καμπίνα. Τέλος, δυο μετρήσεις με αναλυτή (VIAVI) σε 50άρα και 100άρα γραμμή. Αυτά τα λίγα και από εμένα...

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

 

Επεξ/σία από SaFiS
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα δε ξέρω αν έχω καταλάβει λάθος, αλλά έχω μια ερώτηση .

 

Από τη στιγμή που το συνδρομητικό και το απερχόμενο δίκτυο είναι του ΟΤΕ ποιος είναι ο λόγος για ξεχωριστούς παρόχους να χτίζουν καμπίνες για VDSL και να φέρνουν οπτική ίνα μέχρι εκεί;Αφού το καλώδιο από το σπίτι του συνδρομητή παντα καταλήγει στο καφάο του ΟΤΕ .Πως θα καταφέρει να συνδεθεί μια καμπίνα ξεχωριστού παρόχου με το σπίτι ενός πιθανού πελάτη και συνδρομητή ;

Πιθανών χάνω κάτι και δεν έχω καταλάβει σωστά 

Τι ρόλο παίζουν οι καμπίνες άλλων παρόχων;Έχω κατανόησει τον προηγούμενο οδηγό του poulinos για το πώς λειτουργεί το dsl .

Επεξ/σία από CT99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράσινο κυκλάκι στην 1η φωτό δείχνει το συνδετικό καλώδιο που φεύγει από την καμπίνα του Παρόχου και καταλήγει στο καφάο του ΟΤΕ, όπου αντίστοιχα υπάρχει ο λεγόμενος "καθρέπτης". Οπότε, όταν πέφτει αίτημα για σύνδεση στην καμπίνα, ο Πάροχος λέει στο σύστημα του ΟΤΕ ότι τον τάδε πελάτη θα μου τον κουμπώσεις στο όριο π.χ. 36 του "καθρέπτη" για να πάρει την υπηρεσία. Έτσι, ο τεχνικός του ΟΤΕ πάει στο δικό τους καφάο, ξεκουμπώνει τον πελάτη από το κύριο δίκτυο που ερχόταν από το Α/Κ και τον κουμπώνει (μικτονομεί) στο όριο που δηλώθηκε, ενώνοντας στην ουσία το δηλωμένο όριο με το απερχόμενο του πελάτη...

Ελπίζω να τα έγραψα όσο πιο κατανοητά γίνεται...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, CT99 είπε

Καλησπέρα δε ξέρω αν έχω καταλάβει λάθος, αλλά έχω μια ερώτηση .

 

Από τη στιγμή που το συνδρομητικό και το απερχόμενο δίκτυο είναι του ΟΤΕ ποιος είναι ο λόγος για ξεχωριστούς παρόχους να χτίζουν καμπίνες για VDSL και να φέρνουν οπτική ίνα μέχρι εκεί;Αφού το καλώδιο από το σπίτι του συνδρομητή παντα καταλήγει στο καφάο του ΟΤΕ .Πως θα καταφέρει να συνδεθεί μια καμπίνα ξεχωριστού παρόχου με το σπίτι ενός πιθανού πελάτη και συνδρομητή ;

Πιθανών χάνω κάτι και δεν έχω καταλάβει σωστά 

Τι ρόλο παίζουν οι καμπίνες άλλων παρόχων;Έχω κατανόησει τον προηγούμενο οδηγό του poulinos για το πώς λειτουργεί το dsl .

Ολες οι νεες καμπίνες των παροχών συνδέονται υπόγεια με τα παλαια καφαο του οτε.

Στην ουσια ο πάροχος εχει την κατασκευη και την ευθύνη του οπτικου δικτυου απο το κτίριο του οτε μέχρι και την καμπινα, μετα πεφτει στον χαλκο, παει στο καφαο, το οποιο καφαο ειναι ζευγαρι με την καμπίνα και φτάνει σπιτι σου.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μάλιστα άρα το καλώδιο στο πράσινο κυκλάκι της καμπίνας κατά κάποιο τρόπο αντικαθιστά το κύριο καλώδιο του ΚV στο οποίο καταλήγει.Αυτο προϋποθέτει άρα την είσοδο του καλωδίου αυτού στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ  ως <<κύριο >> αλλά από πάροχο.

Άρα λειτουργεί σε ένα βαθμό όπως και οι καμπίνες VDSL του ίδιου του ΟΤΕ που <<ταΐζουν>> καφαο 

Τι γίνεται όμως όταν ένας σηνδομητής θέλει να έχει τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και ίντερνετ από κάποιο άλλο πάροχο;

Εάν το DSLAM βρίσκεται στο αστικό κέντρο εκεί η αλλαγή και το combine data κ voice μπορεί να γίνει 

Εαν το DSLAM όμως βρίσκεται στη καμπίνα του παρόχου;Που ακριβώς θ ενωθούν το καλώδιο voice του ΟΤΕ και το data του παρόχου ώστε να δώσουν ένα ενιαίο καλώδιο για data κ voice?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CT99 είπε

Τι γίνεται όμως όταν ένας σηνδομητής θέλει να έχει τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και ίντερνετ από κάποιο άλλο πάροχο;

Αυτο δεν γίνεται σήμερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Δεν υπάρχει πλέον μεριζομένη υπηρεσία. Έχει καταργηθεί εδώ και καιρό...

Άρα ουσιαστικά η καμπίνα του παρόχου δουλεύει με τον ίδιο τρόπο που λειτουργεί κ η καμπίνα του ΟΤΕ για vdsl 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CT99 είπε

Άρα ουσιαστικά η καμπίνα του παρόχου δουλεύει με τον ίδιο τρόπο που λειτουργεί κ η καμπίνα του ΟΤΕ για vdsl 

Ολες οι καμπινες το ιδιο δουλευουν, ή μονη διαφορα ειναι οτι αν ο καθολικός παροχος ειναι ο οτε τοτε υπάρχει μονο μια καμπίνα (ενσωματώνει και το καφαο)

Αν ειναι αλλος(τριτος προς τον οτε) τοτε υπαρχει και καμπινα του παρόχου, και καπου διπλα το καφαο του οτε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SaFiS είπε

Δεν υπάρχει πλέον μεριζομένη υπηρεσία. Έχει καταργηθεί εδώ και καιρό...

Μάλιστα ευχαριστώ πολύ.

Άλλη μια απορία είναι που έχω ακούσει πως κάποιος ας πούμε παίρνει vdsl από το ακ.Αυτο πως γίνεται?Αφού τότε το καλώδιο που θα δίνει vdsl θα είναι το κύριο του ΟΤΕ από καφαο μέχρι ΑΚ.Πως γίνεται να παίζει vdsl με αυτή τη σύνδεση χωρίς καινούριες καμπίνες με dslam μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CT99 είπε

Μάλιστα ευχαριστώ πολύ.

Άλλη μια απορία είναι που έχω ακούσει πως κάποιος ας πούμε παίρνει vdsl από το ακ.Αυτο πως γίνεται?Αφού τότε το καλώδιο που θα δίνει vdsl θα είναι το κύριο του ΟΤΕ από καφαο μέχρι ΑΚ.Πως γίνεται να παίζει vdsl με αυτή τη σύνδεση χωρίς καινούριες καμπίνες με dslam μέσα;

Τι εννοεις πως γίνεται;

Αντι ο χαλκός να πηγαίνει σε καμπίνα πάει στο κεντρο του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό γίνεται όταν το ακ είναι κοντά στο συνδρομητή;Εννοώ πώς επιτυγχάνονται οι ταχύτητες vdsl όταν το dslam βρίσκεται στο ΑΚ αντί στη καμπίνα η οποία λογικά θα είναι πιο κοντά από το ΑΚ? 

 

Επεξ/σία από CT99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, CT99 είπε

Μάλιστα ευχαριστώ πολύ.

Άλλη μια απορία είναι που έχω ακούσει πως κάποιος ας πούμε παίρνει vdsl από το ακ.Αυτο πως γίνεται?Αφού τότε το καλώδιο που θα δίνει vdsl θα είναι το κύριο του ΟΤΕ από καφαο μέχρι ΑΚ.Πως γίνεται να παίζει vdsl με αυτή τη σύνδεση χωρίς καινούριες καμπίνες με dslam μέσα;

Έχει πέσει ο αδερφός μου σε τέτοια περίπτωση. Θεωρητικά 50, στην πράξη λίγο πάνω από 30. Χάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο που με μπερδεύει 

Ας πούμε ότι έχουμε μια περιοχή στην οποία έχουμε πελάτες της βονταφον της γουιντ και του ΟΤΕ 

Εάν ο ΟΤΕ θέλει να βάλει VDSL βάζει καμπίνα κ την ενώνει με τα καφαο 

Εάν η βονταφον θέλει να βάλει και αυτή καμπίνα για να προσφέρει κ αυτή vdsl θα τοποθετήσει δεύτερη καμπίνα δίπλα από του ΟΤΕ ;κ θα την ενώσει και αυτή με το ΚΑΦΑΟ;Και αν και η γουιντ θέλει να προσφέρει κ αυτή vdsl στους πελάτες της θα βάλει ΤΡΙΤΗ καμπίνα στη σειρά;Τρεις καμπίνες ενωμένες με το ίδιο καφαο μόνο κ μόνο για να παρέχει η καθεμία εταιρία βιντιεσελ με το δικό της δίκτυο;

Το λέω αυτό γιατί στην περίπτωση του ADSL τα πράματα είναι ξεκάθαρα κάθε πάροχος έχει δικά του ρακ στην αίθουσα παροχών ωραία κ ξεχωριστά, ενώ όταν παίζει VDsl το DSLAM το φέρνεις όλο έξω από το ΑΚ κ το βάζεις σε μια καμπίνα μέσα, οπότε εκεί πως ξεχωρίζεις εξοπλισμούς από διαφορετικούς παρόχους από τον ΟΤΕ κλπ;

Πάμε σε μια δεύτερη περίπτωση χωρίς τον ΟΤΕ 

Η βονταφον βάζει καμπίνες σε μια περιοχή που δεν έχει βιντιεσελ από ΟΤΕ .Άρα τοποθετει καμπίνα και την ενώνει με το καφάο της περιοχης.Και η γουιντ όμως θέλει να δώσει βιντιεσελ στους πελάτες της .Θα βάλει πάλι δεύτερη καμπίνα και αυτή και θα την ενώσει με το κακάο;

 

Σε κάθε περίπτωση, στον άλλο οδηγο του poulinos μιλήσαμε για μια ολόκληρη αίθουσα η οποία φιλοξενεί ρακς dslam κ εξοπλισμό παροχών ΧΩΡΙΣΤΑ από τον ΟΤΕ.Τωρα με το βιντιεσελ όταν η καμπίνα είναι του ΟΤΕ πως θα τα ξεχωρίσεις;

Σίγουρα κάτι καταλαβαίνω λάθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...