Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητο και 3 παιδικά καθισματάκια


Iamthagod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εχω τωρα το Qashqai το οποιο αγορασα τον απριλιο του '17. Στο αυτοκινητο εχω τωρα 2 καθισματακια της cybex δεμενα με isofix. Συντομα θα ειμαστε 5μελης οικογενεια. Το οποιο σημαινει πως θα πρεπει να μπει και 3ο καθισματακι στο αυτοκινητο. Η μονη λυση με το υπαρχων οχημα ειναι το νεο καθισματακι να μπει στη θεση του συνοδηγου με συμβατικη προσδεση και η συζυγος αναμεσα στα 2 πισω καθισματακια οπου ο χωρος ειναι ΠΟΛΥ περιορισμενος. 

Απο εκει και περα η αλλη λυση ειναι η πωληση του αυτοκινητου μου και η αγορα εκ νεου καινουριου αυτοκινητου μεγαλυτερων διαστασεων. Εχετε υποψην σας αυτοκινητα που ειτε χωρουν στο χωρο επιβατων 3 καθισματακια, ειτε επταθεσια; προσανατολιζομαι στην αγορα παλι καινουριου ( δεν ξερω αν θα ειναι φετος η αγορα) κατω των 2000cc για να εκμεταλλευτω την απαλλαγη απο τελος ταξινομησης και με δεδομενης της πωλησης του νισσαν να δωσω λιγοτερο απο νεφρο για την αποκτηση νεου. Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχήν καλορίζικο το νέο μέλος εύχομαι :)

Αυτοκίνητα με 3 ξεχωριστά καθίσματα πίσω (που θα χωράνε σίγουρα 3 παιδικά καθίσματα, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων) είναι το Citroen C4 Spacetourer(πρώην Picasso), το Renault Scenic, το Peugeot 5008, το Kia Carens, τα VW Touran και Sharan, το Ford S-Max, το Mazda 5, και μπορεί να ξεχνάω κάποιο. Δεν αναφέρω Audi Q7 και κάποια Volvo γιατί υποθέτω ξεφεύγουν, όπως επίσης και παλιότερα μοντέλα που φαντάζομαι δεν σε ενδιαφέρουν.

Απο κει και πέρα ανάλογα με τα καθίσματα μπορείς να βολευτείς και με άλλα αμάξια, αλλά όχι άνετα και όχι σίγουρα (χωρίς δοκιμή πρώτα). Μια αρκετά καλή λίστα μπορείς να βρεις εδώ: http://erfmission.com/car-seats-3-across-in-the-backseat/

Ανάλογα με τις ηλικίες των παιδιών, σκέψου την περίπτωση να πας σε κάποιο μεταχειρισμένο, και σε λίγα χρόνια που κάποιο παιδί δε θα χρειάζεται κάθισμα ή θα είναι όλα σε high back boosters (group 3) που στριμώχνονται κάπως καλύτερα, να επιλέξεις τότε πιο ελεύθερα ένα καλό καινούργιο με την έκπτωση του τέλους. Προσωπικά αυτό έκανα, πήρα ένα Grand Picasso 7ετίας σε λογική τιμή (που χωράει απλά τα πάντα, and then some), με σκοπό σε 5-7 χρόνια που θα έχει μπει στην τρίτη ηλικία αλλα τουλάχιστον 1 παιδί θα είναι εκτός καθίσματος να το αλλάξω με καινούργιο μη επταθέσιο, καλά ναμαστε.

Υπάρχει πάντα και η λύση αυτή https://multimac.co.uk/. Κοστίζει πολύ, και πρέπει να πετάξεις τα καθίσματα που έχεις, αλλά ίσως να ταιριάζει στην περίπτωσή σου που έχεις πρακτικά καινούριο αμάξι. Πρόσεξε όμως γιατί δεν μπαίνει εκεί παιδί rear facing μετά τους 18 μήνες, που μου φαίνεται πολύ λίγο (οι περισσότεροι οργανισμοί προτείνουν πλέον rear facing τουλάχιστον έως τα 2 χρόνια).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι παιδια δε γινεται με booster επειδη τα παιδια μου ειναι 3, 1.5 και το αλλο ερχεται! που να ξερω περυσι πως θα εχουμε κ νεο μελος στην οικογενεια οταν πηρα το qashqai. Τωρα σκεφτομαι τις επιλογες που εχω δεδομενου οτι ξοδεψα πολλα χρηματα (25.000 ευρω κοστισε) το αυτοκινητο και σε πιθανη μεταπωληση τωρα ενα 20% θα χαθει για πλακα. Ειδα και τις προτασεις του @mezger δυστυχως τα περισσοτερα απο τα προτεινομενα φθηνα μοντελα ειναι πολυ ασχημα αν τα συγκρινω με το νισσαν μου 😐. Απο την αλλη θα μου πεις δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα... το peugeot 5008 νομιζω θα βγει σε 7θεσιο, επισης η σεατ θα βγαλει 7θεσιο μοντελο. Το νεο insignia διαβασα επισης πως θα ειναι ευρυχωρο... απο εκει και περα volvo, bmw , audi q7 και mercedes e-class νομιζω ξεφευγουν αρκετα σε χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

Οχι παιδια δε γινεται με booster επειδη τα παιδια μου ειναι 3, 1.5 και το αλλο ερχεται! που να ξερω περυσι πως θα εχουμε κ νεο μελος στην οικογενεια οταν πηρα το qashqai. 

δεν παιρνεις και κανα durex μαν μου; οχι τπτ αλλο, για 4 καθισματακια θελεις σχολικο.

πλακα κανω ε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα της multimac είναι η καλύτερη λύση.Κοστιζει αλλά αξιζει.

Αυτο πήρε και ένας φίλος μου που εχει ένα m3 και είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα της multimac είναι για την περίπτωσή σου και από τις φθηνότερες λύσεις και εξηγούμαι

Έχεις ένα αυτοκίνητο που σου αρέσει και το αγόρασες πριν από ένα χρόνο (να υποθέσω καινούργιο) , σε οιαδήποτε αγορά  καινούργιου αυτοκινήτου προβείς με αντίστοιχη πώληση - ανταλλαγή του δικού σου το κοστος θα είναι πολύ μεγαλύτερο από το κόστος της "multimac"

Δεν χωράνε στο QQ τρία καθισματάκια ;

Περίεργο μου φαίνεται ....

Να χαίρεσαι την οικογένεια φίλε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοκίνητα:

Nissan Serena (μοιάζει με mini van, αλλά είναι πολύ πρακτικό).

VW Sharan/SEAT Alhambra (το ίδιο αυτοκίνητο, αλλάζει το σήμα στο καπό, 2000cc, diesel, το SEAT είναι πιο φθηνό).

Honda CRV, το νέο μοντέλο. Είναι 7 θέσεων, θα κυκλοφορήσει στην Ευρώπη εντός του τρέχοντος εξαμήνου.

Ford S-max. 7 θέσεων, δεν μου άρεσε ο τρόπος που ανεβοκατεβαίνουν οι 2 πίσω θέσεις.

Peugeot 5008: ανταγωνιστικό του Honda, εξίσου καλά, εναπόκειται στο προσωπικό γούστο του καθενός.

Το σύστημα της multimac έχει ένα μειονέκτημα. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ήδη υπάρχοντα καθίσματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω για τις προτασεις, τωρα σειρα εχει η αποφαση... η αληθεια ειναι πως δεν ηθελα να ξαναδωσω χρηματα για αυτοκινητο για πολλα χρονια αλλα δε μου βγηκε. Το μονο καλο οπως ειπα και πριν στην περιπτωση καινουριου ειναι το τελος ταξινομησης για αυτοκινητο κατω των 2000 cc. Οσο αφορα το συστημα της multimac πρεπει να το ψαξω περαιτερω! Παντως honda crv και 5008 πολυ ομορφα και τα 2. Γενικα προσεξα παντως πως η peugeot εχει αρκετα τσιμπημενες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εαν αγοράσω καινούριο είμαι μεταξύ Nissan X-Trail και Skoda Kodiaq 1.5 TSI, αμφότερα 7θεσια. Γύρω στα 5000 ευρώ υπολογίζω πως πρέπει να βάλω από την τσέπη για αγορά. Κανένα από τα δύο βέβαια δεν τα έχω κάνει test drive... Είναι κανείς κάτοχος του x-trail να μου πει γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Qashqai του 17 που δεν χωράει 3o καθισματάκι και η σύζυγος στο μεσαίο πίσω κάθισμα δεν βολεύεται.

Μήπως απλά θέλεις να αλλάξεις αυτοκίνητο επειδή το βαρέθηκες και μπορείς? Δεν είναι μεμπτό.

Φιλικά και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης.

Να ζας Ζήσει το νέο μέλος και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tyf είπε

OPEL ZAFIRA 7φταθεσιο εχεις κοιταξει?

 ειναι πολυ καλο αμαξι.

Δεν μου αρεσει το σκαφος του δυστυχως...

5 ώρες πριν, Lousy Offcomer είπε

Qashqai του 17 που δεν χωράει 3o καθισματάκι και η σύζυγος στο μεσαίο πίσω κάθισμα δεν βολεύεται.

Μήπως απλά θέλεις να αλλάξεις αυτοκίνητο επειδή το βαρέθηκες και μπορείς? Δεν είναι μεμπτό.

Φιλικά και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης.

Να ζας Ζήσει το νέο μέλος και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!!

Καλησπερα! Οχι ρε συ τι αντιπαραθεση, ισα ισα δεν θελω καθολου να αλλαξω αυτοκινητο. Η συζυγος δεν ειναι οτι δε βολευεται στο μεσαιο πισω καθισμα, ειναι οτι μετα βιας χωραει στο πισω καθισμα και δεν ειναι και καμια νταρντανα. Τα καθισματακια μου ειναι τα cybex pallas m fix. Γκουγκλαρισε τα να δεις ποσο ογκωδη ειναι. Διαφορετικα δεν θα ειχα κανενα θεμα να μεινω με το qashqai που δεν εχει κλεισει ουτε 1.5 χρονο στα χερια μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...