Προς το περιεχόμενο

μεταφορά τενεκέ από κρήτη-αθήνα


le vent nous porterAAAA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα στο όμορφο παρεάκι

 

ας πούμε ότι περιμένω ένα λάδωμα από την όμορφη Κρήτη μας για να τακτοποιήσω ένα ανιψούδι σε δημόσιο θώκο και τέλος πάντων θέλω να αναλάβω εγώ τα μεταφορικά

στον γούγκλη βλέπω ότι οι διαστάσεις ενός τενεκέ είναι 25επί25επί33, βάζω και βάρος 20 κιλά και στην Γενική Ταχυδρομική μου βγάζει ένα Χ κόστος αλλά χωρίς να μπορώ να βάλω συγκεκριμένα προορισμό και αφετηρία

θα ρίξω τηλέφωνα αλλά έχω την απορία αν μπορείς να στείλεις ασυνόδευτο τενεκέ με το πλοίο της γραμμής ωσάν τα τάπερ με κεφτεδάκια και γεμιστά που λαμβάναμε από κτελ στα άγρια φοιτητικά μας χρόνια, καθώς και πόσο πιθανό είναι να λάβεις μηχανόλαδο από τις μηχανές του πλοίου και το αγνό ξεπαρθενεμένο ελαιόλαδο σου να γίνει παπάρα στην χωριάτικη του πληρώματος

είχε κανείς ανάλογη εμπειρία και εάν όχι ποια μεταφορική μου συστήνετε (εχω ακούσει τα χειρότερα για μία εξ αυτων εδω στο μπλα μπλα)

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις επιλογή να το στείλεις από λιμάνι σε λιμάνι με πλοίο, καλύτερα κάν' το έτσι. Στα πλοία της γραμμής για Δωδεκάνησα γίνονταν και σύμφερε. Απλά πρέπει να το βάλει κάποιος μέσα στην Κρήτη και να το παραλάβει κάποιος Πειραιά.  Ιδανικά, όπως και με το κτελ, αν έχεις και κάποιον που ταξιδεύει, μπορείς να το στείλεις και τζάμπα. Με μεταφορικές λογικά θα μπλέξεις, γιατί θα σου ζητήσουν ειδική συσκευασία για τη μεταφορά, αν δεχτούν να το μεταφέρουν.

Δολιοφθορά στο πλοίο δε νομίζω να παίζει. Είναι όσο ασφαλές θα ήταν και με τη μεταφορική, αλλά βάζεις και δύο μονωτικές ταινίες για να είσαι σίγουρος.

Επεξ/σία από Miracle Worker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, le vent nous porterAAAA είπε

καλησπέρα στο όμορφο παρεάκι

ας πούμε ότι περιμένω ένα λάδωμα από την όμορφη Κρήτη μας για να τακτοποιήσω ένα ανιψούδι σε δημόσιο θώκο και τέλος πάντων θέλω να αναλάβω εγώ τα μεταφορικά

στον γούγκλη βλέπω ότι οι διαστάσεις ενός τενεκέ είναι 25επί25επί33, βάζω και βάρος 20 κιλά και στην Γενική Ταχυδρομική μου βγάζει ένα Χ κόστος αλλά χωρίς να μπορώ να βάλω συγκεκριμένα προορισμό και αφετηρία

θα ρίξω τηλέφωνα αλλά έχω την απορία αν μπορείς να στείλεις ασυνόδευτο τενεκέ με το πλοίο της γραμμής ωσάν τα τάπερ με κεφτεδάκια και γεμιστά που λαμβάναμε από κτελ στα άγρια φοιτητικά μας χρόνια, καθώς και πόσο πιθανό είναι να λάβεις μηχανόλαδο από τις μηχανές του πλοίου και το αγνό ξεπαρθενεμένο ελαιόλαδο σου να γίνει παπάρα στην χωριάτικη του πληρώματος

είχε κανείς ανάλογη εμπειρία και εάν όχι ποια μεταφορική μου συστήνετε (εχω ακούσει τα χειρότερα για μία εξ αυτων εδω στο μπλα μπλα)

Ναι μπορείς ασυνόδευτο με το πλοίο της γραμμής.Το παραδίδει κάποιος στην Κρήτη 1-2 ώρες πριν φύγει το καράβι (υπάρχει ειδικός υπάλληλος για αυτό) και το παραλαμβάνεις από Πειραιά αφού ο Κρητικός δηλώσει όνομα αυτού που θα το παραλάβει.Κόστος δεν ξέρω να σου πω ακριβώς.

Αλλά με μόνο ένα τενεκέ δεν βλέπω και τόσο εφικτό το θώκο.Με κανένα τόνο κάτι παίζει.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χωριό - κωμόπολη έστω έχει τον τοπικό της ταχυδρόμο. Οπότε ρωτάει τριγύρω ποιος είναι ο "δικός" τους του δίνει κι ένα 10αρικο(αφού μιλάμε μόνο για ένα τενεκε), ανοίγετε και δίαυλο κομιουνικεισο για μελλοντικά πάρε δώσε  και το πάει και στην πόρτα μαζί και με τίποτα αρνιά κατσίκια γουρνοπουλες λουκάνικα κοκκορια κ δε ξερωγω τι άλλο. Από μικρό θυμάμαι τη γλυκιά στιγμή που έσκαγε ο συγκεκριμένος ως μάγος με τα δώρα (συνήθως Πάσχα τα κρέατα με τα goodies). Το να μπλέκεις με οποιαδήποτε μεταφορική είναι μικρό crime. Αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες ένα πρακτορείο και δώστο. Τόσα έχει.

Όμορφα και παστρικά. Αυτοί μπορούν και να το παραδώσουν κατευθείαν μετά στον αποδέκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ξέρω, με πρακτορείο από αυτά που είναι στου Ρέντη μέσα στις σκόνες. 5 ευρώ ο τενεκές νομίζω είναι.

Φυσικά πας εσύ να φορτώσεις και κανείς δεν πρόκειται να βοηθήσει. Όπως και δεν πας μεσημέρι γιατί θα έχει τόσες νταλίκες που δεν θα μπορείς να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλοίο γραμμής έχει νομίζω 3ευρο ή 5ευρο αν δεν ταξιδεύεις. Πιο φτηνή η ΑΝΕΚ. Παραλαμβάνουμε έτσι εδώ και 25 χρόνια, πριν καν γεννηθώ, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Οι νεοέλληνες με τις μεταφορικές και τα συνναφή ξεχνούν ότι το παράδοση σε και παραλαβή από πλοίο είναι ίσως πιο κουραστική, αλλά η μόνη διαδικασία μεταφοράς που εγγυάται άψογη ψύξη και κατάψυξη σε ό,τι δώσεις. Εντάξει, για ένα τενεκέ δε χάλασε ο κόσμος να τον φάει λίγο ο ήλιος μια μέρα. Αλλά για κρέας και λαχανικά, όποτε έγινε η απόπειρα για δρομολόγιο Ηράκλειο - ΒΠ Αθήνας, τα πράματα έφτασαν μαραμένα και μερικώς αποψυγμένα. Με διαφορετικές μεταφορικές κιόλας οι απόπειρες.

Άπαξ και επαναφέραμε το προηγούμενο πλάνο, "πέτρα" μπαίνουν τα κρέατα στην κατάψυξη, "πέτρα" βγαίνουν και σε 15 λεπτά (μόνο Κυριακές η παραλαβή για την αποφυγή κίνησης στην ΑΘηνών Λαμίας) είναι σε τρίτη κατάψυξη. Δε συζητώ για την κούτα ψυγείου με τα λαχανικά, τα τυριά και τα αυγά, αυτή παίζει να μην καταλαβαίνει καν ότι βγαίνει από περιβάλλον ψύξης.

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...