Προς το περιεχόμενο

Συνεργεία αυτοκινήτων


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αν του έλεγα όχι δεν στα δίνω ξηλώσε τους, παίζει να μου έκανε μεγαλύτερη ζημιά στο αμάξι εφόσον ειμαι γυναίκα και άσχετη από αυτοκίνητα. Σε τέτοιες περιπτώσεις δυστυχώς τα δίνεις και μετά δεν ξαναπατας το πόδι σου. Και το δυσφημεις. 

Λάθος οχι αντιψυκτικό.παραφλου. και το αυτοκίνητο είναι ένα peugeot 206.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάντως ειλικρινά, από όσους σχολιάζετε αρνητικά για τη φοροδιαφυγή, έχετε κάτσει ποτέ στη ζωή σας να δείτε αν έχεις μαγαζί με παροχή υπηρεσιών ποιοι είναι οι φόροι και στα 50€ πόσα μένουν καθαρά?

Πλέον αν δεν φοροδιαφυγεις, δεν θα ζήσεις. Και όχι η συζήτηση δεν είναι φιλοσοφική ή ιδεολογική, αλλά μιλάνε ξεκάθαρα οι αριθμοί. Όποιος τα έχει βάλει κάτω, ξερει. 

*υγ όχι β δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και όχι δεν μπορώ να φοροδιαφυγω

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, moure είπε

Φοροδιαφυγη υπάρχει σε επαγγελματίες που συναλλάσσονται με ιδιώτες πολύ απλά γιατι οφελούνται και οι δυο πλευρές, σε επαγγελματίες που συναλλάσσονται με επαγγελματίες κόβονται όλα.

Εκτός απο επαγγελματίες που δεν κόβουν στην λιανική, οπότε δεν μπορούν να δείχνουν και πολλά έξοδα, αρα δεν αγοράζουν με παραστατικά. Δεν μπορείς να δείχνεις σε ταβέρνα 500 ευρώ έσοδα 500 έξοδα και να έχεις και να έχεις διαρκώς πελάτες. Απλά, χτυπάς 500, αγοράζεις 400 , δεν χτυπάς 1000 και δεν αγοράζεις άλλα 400, οποτε η πραγματική κίνηση ειναι 1500-800=700 ενώ ο λογιστής βλέπει 500-400=100. Η διαφορά των 600 είναι τσεπάτη, φορολογήσε για 100, κλαίγεσαι γιατι δεν βγάζεις μία ολη μέρα και μετά παίρνεις την μερσεντεδάρα κλπ κλπ κλπ και την κάνεις.

Τι, οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου τα εχετε μπλέξει λιγο.Οταν αγοράζεις ενα ανταλλακτικο με τιμη 100 ευρω βασει νομου στην τιμη αυτη εμπεριέχεται το ΦΠΑ.Όπως στα παπούτσια στα κρέατα κτλ κτλ.....Στην παροχη υπηρεσιων η τιμη εινα παντα ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.Οταν λοιπον φτάσεις στο ταμείο πληρώνεις τιμη +ΦΠΑ όμορφα ωραια και νομιμα και παίρνεις την αποδειξουλα σου.Το συνεργειο δεν εισπρατει φπα για να κλεψει οτι τιμη πει ειναι ανευ.Και οτι εισπρατει αναγκαστικα το αποδιδει.Ουτε με την φορολογικα του εσοδα εχει προβλημα γιατι για καθε ενα που κοβει αποδειξη υπαρχουν αλλοι δεκα που δεν θελουν,μην πω 100.Οταν στο 1000 πρεπει να δωσεισ +210 φπα το προβλημα ειναι του πελατη οχι του συνεργειου.Αυτός παρακαλαει για καθολου η μικρότερη απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουμανια φόρος εισοδήματος 10% για τις επιχειρήσεις.Η ανάπτυξη δεν ερχεται με βαριά φορολογία στην επιχείρηση ούτε με διορισμούς δημοσίων υπαλληλων .

Εκεί το κατάλαβαν,εδώ όχι.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickmanak είπε

Ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι φοροφυγαδες, δεν υπαρχει εξαιρεση στο ειδος του επαγγελματος. Απο που να το πιασεις; Γιατροι; ψιλικατζιδικα; επαρχιακες καφετεριες; beachbar; ταξιτζηδες; ενοικιαστες; Ο καταλογος ειναι ατελειωτος. Το παραλογο στην Ελλαδα ειναι οτι τα τελευταια ετη που μειωθηκε το ΑΕΠ, μειωθηκε το συνολικο εισοδημα ολων, αυξηθηκαν ολοι οι φοροι, αυξηθηκε η ανεργια, τωρα παλευουν να εισπραξουν φορους, φπα, να βαλουν pos κλπ, να πειθαρχησουμε ολοι. Ενω οταν ευημερουσαμε τα προηγουμενα 20 χρονια ΔΕΝ τα εκαναν ολα τουτα που ειναι απλη κοινη λογικη. Σκεφτειτε πως θα ηταν η χωρα σημερα...

Επειδη εχει γινει καραμελα. Ετσι απο περιεργεια, γνωριζεις οτι τα εστιατορια αγοραζουν με 13% και πουλανε με 24%? Τωρα θα μου πεις, ε αυξησε τις τιμες για να τα βγαζεις. Ε δεν παει ετσι ομως. Δεν ξερω για τις καφετεριες, αλλα λιγο πολυ τα βγαζουν αυτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Καπου τα εχετε μπλέξει λιγο.Οταν αγοράζεις ενα ανταλλακτικο με τιμη 100 ευρω βασει νομου στην τιμη αυτη εμπεριέχεται το ΦΠΑ.Όπως στα παπούτσια στα κρέατα κτλ κτλ.....Στην παροχη υπηρεσιων η τιμη εινα παντα ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.Οταν λοιπον φτάσεις στο ταμείο πληρώνεις τιμη +ΦΠΑ όμορφα ωραια και νομιμα και παίρνεις την αποδειξουλα σου.Το συνεργειο δεν εισπρατει φπα για να κλεψει οτι τιμη πει ειναι ανευ.Και οτι εισπρατει αναγκαστικα το αποδιδει.Ουτε με την φορολογικα του εσοδα εχει προβλημα γιατι για καθε ενα που κοβει αποδειξη υπαρχουν αλλοι δεκα που δεν θελουν,μην πω 100.Οταν στο 1000 πρεπει να δωσεισ +210 φπα το προβλημα ειναι του πελατη οχι του συνεργειου.Αυτός παρακαλαει για καθολου η μικρότερη απόδειξη.

Έχεις μείνει λίγο πίσω... πλέον όλοι είναι υποχρεωμένοι να ανακοινώνουν τιμές ΜΕ ΦΠΑ, ακόμα και τα συνεργεία.

Επίσης ο ΦΠΑ είναι στο 24%, και όχι στο 21.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να έχεις σταθερά έναν μηχανικό που κάνεις τα servise του αυτοκινήτου. Μόνο έτσι θα υπάρχει εμπιστοσύνη ότι δεν θα σε κλέψει και ότι θα γίνει σωστή δουλειά. 

Επίσης, πηγές μόνη σου σε συνεργείο αυτοκινήτων; βούτυρο στο ψωμί του για να σε κάνει ότι θέλει. Και το κατάφερε. Πάντα θα πηγαίνεις με άντρα που το κατέχει το σπορ αλλιώς θα την πατάς έτσι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα πιο πολυ μου την σπαει που ειναι ολοι αχρηστοι και αγραμματοι

μου εβγαλε τσεκ engine το αμαξι, αλλα ειναι μια χαρα , το παω σε μηχανικους και βγαζει "φτωχο μιγμα καυσιμου"

λεει να αλαξουμε το ενα να αλλαξουμε το αλλο και βλεπουμε...

σαν να παω σε γιατρο, να ποναει το κεφαλι μου, και να μου λεει ε θα βαλουμε αλοιφη στο γονατο και αν συνεχισει να σου ποναει μπορει να αλλαξουμε βαλβιδα στην καρδια και βλεπουμε..

εναν με  εμπειρια και τεχνογνωσια, να δει το αμαξι, να το ακουσει και να βγαλει πορισμα χωρις να αλλαξει το μισο αυτοκινητο μεχρι να το βρει δεν εχω δει ακομα...

απατεωνες ολοι....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Έχεις μείνει λίγο πίσω... πλέον όλοι είναι υποχρεωμένοι να ανακοινώνουν τιμές ΜΕ ΦΠΑ, ακόμα και τα συνεργεία.

Επίσης ο ΦΠΑ είναι στο 24%, και όχι στο 21.

Δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει πουθενά ακόμα....

Το κόλπο γνωστό,όταν πας στο ταμείο να πληρώσεις κ τολμήσεις να ζητήσεις απόδειξη σου λένε "Α με ΦΠΑ  πάει...." κ προτιμάς να γλιτώσεις το καπέλο φοροδιαφευγοντας ....

Τις περισσότερες φορές δέχομαι κάνοντας κ άλλο παζάρι μιας κ το 20αρικο ακόμα δεν μου περισσεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill999r είπε

Δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει πουθενά ακόμα....

Το κόλπο γνωστό,όταν πας στο ταμείο να πληρώσεις κ τολμήσεις να ζητήσεις απόδειξη σου λένε "Α με ΦΠΑ  πάει...." κ προτιμάς να γλιτώσεις το καπέλο φοροδιαφευγοντας ....

Τις περισσότερες φορές δέχομαι κάνοντας κ άλλο παζάρι μιας κ το 20αρικο ακόμα δεν μου περισσεύει...

Από την άλλη όμως τη στιγμή που σου λέει "θέλω τόσα για την συγκεκριμένη επισκευή" μπορείς να ζητήσεις διευκρίνηση αν στη τιμή αυτή συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mylo είπε

Πάντα θα πηγαίνεις με άντρα που το κατέχει το σπορ αλλιώς θα την πατάς έτσ

Δεν νομίζω ότι ισχύει... Ακόμα κ γνωστής να είσαι,αν θέλει,κάτι θα βρει να στα φάει.

Παιδιά είναι θέμα άνθρωπου κ αν είναι λαμόγιο δεν τη γλιτώνεις.

 

3 λεπτά πριν, opcorsa είπε

λεει να αλαξουμε το ενα να αλλαξουμε το αλλο και βλεπουμε...

Μεγάλη αλήθεια... Όταν ήμουν μικρότερος είχα χάσει αρκετά χρήματα σε τέτοιες υποθέσεις...

Ευτυχώς η εμπειρία σε διδάσκει κ πλέον αν δεν το ψάξω μέχρι αηδιας δεν βλέπουν από εμένα ούτε σεντ.

Θυμάμαι μια φορά που έβαλα μάπα βενζίνη κ το αυτοκίνητο δεν τραβούσε ενώ μου άναψε κ το λαμπάκι που είναι το αυτοκίνητο με ένα κλειδί.

Πήγα κατευθείαν στο συνεργείο πιο πολύ για να επιβεβαιώσω τις υποψίες μου για το καύσιμο ώστε να καλέσω την μαμά βενζινοεταιρια κ να κάνω επώνυμη καταγγελία για το πρατήριο...

Το βάζει λοιπόν ο μηχανικός στο διαγνωστικό κ μου λέει θέλει εγκέφαλο το αμάξι...ότι να ναι ...το πήρα κ έφυγα κ αφού εκαψα την βενζίνη έφτιαξε μόνο του...

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Από την άλλη όμως τη στιγμή που σου λέει "θέλω τόσα για την συγκεκριμένη επισκευή" μπορείς να ζητήσεις διευκρίνηση αν στη τιμή αυτή συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ.

Σωστό απλά οι πιο πολλοί φαντάζονται ότι η τιμή είναι κομπλέ αλλά στην πραγματικότητα αναφέρεται στις μαύρο χρήμα..

Εγώ που για παράδειγμα ήμουν μαθημενος από αντιπροσωπεία, όπου οι τιμές ήταν με ΦΠΑ, την πάτησα αρκετές φορές με αυτό τον τρόπο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bill999r είπε

Εγώ που για παράδειγμα ήμουν μαθημενος από αντιπροσωπεία, όπου οι τιμές ήταν με ΦΠΑ, την πάτησα αρκετές φορές με αυτό τον τρόπο.

Sorry αλλά είσαι αδικαιολόγητος, να την πατήσεις μια φορά το καταλαβαίνω, αλλά να την πατήσεις αρκετές φορές...

Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Sorry αλλά είσαι αδικαιολόγητος, να την πατήσεις μια φορά το καταλαβαίνω, αλλά να την πατήσεις αρκετές φορές...

Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.

Εντάξει δεν είμαι κ κάθε μέρα συνεργείο... 

Οπότε κάπου κάπου το ξεχνάω το σπορ.

Αλλά εν τέλει όπως είπα κ στο πρώτο ποστ βρήκα ένα καλό συνεργείο που ο άνθρωπος αναφέρει ΜΟΝΟ τιμές με ΦΠΑ.

Ξέρω κουφό....αλλά είναι επαγγελματίας κ σωστός γι αυτό θες ραντεβού 1 βδομάδα πριν για αλλαγή λαδιών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Πάντως ειλικρινά, από όσους σχολιάζετε αρνητικά για τη φοροδιαφυγή, έχετε κάτσει ποτέ στη ζωή σας να δείτε αν έχεις μαγαζί με παροχή υπηρεσιών ποιοι είναι οι φόροι και στα 50€ πόσα μένουν καθαρά?

Πλέον αν δεν φοροδιαφυγεις, δεν θα ζήσεις. Και όχι η συζήτηση δεν είναι φιλοσοφική ή ιδεολογική, αλλά μιλάνε ξεκάθαρα οι αριθμοί. Όποιος τα έχει βάλει κάτω, ξερει. 

*υγ όχι β δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και όχι δεν μπορώ να φοροδιαφυγω

Αν θέλει να αναπτύξει επιχειρηματικότητα και δεν είναι  ικανός να το κανεί και  μπορεί να βγάλει κέρδος μονο μέσα από φοροδιαφυγή , ας μην γίνει επιχειρηματίας .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...