Προς το περιεχόμενο

Συνεργεία αυτοκινήτων


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δεν υπάρχει τιμοκατάλογος; Γιατί δε δίνουν αποδείξεις; Γιατί σου ζητάνε ότι τους κατέβει στο κεφάλι; Άλλαξα 2 σωλήνες του καλοριφέρ και έδωσα 150 ευρω. Ζήτησα απόδειξη και δεν μου έδωσε.λεω τα ανταλλακτικά δεν είχαν απόδειξη ; Από πού τα πήρες; Πώς ξέρω ότι όντως είχαν 70 ευρώ ; Όχι λέει δεν έχουν απόδειξη.απλα δεν θα με ξαναδεί .

2 σωλήνες 70 ευρώ 

Εργασία 50

Αντιψυκτικό 30

Ολα μαύρα.

Πείτε μου ένα συνεργείο στην Αθήνα που να μην είναι κλέφτης.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Γιατί δεν υπάρχει τιμοκατάλογος; Γιατί δε δίνουν αποδείξεις; Γιατί σου ζητάνε ότι τους κατέβει στο κεφάλι; Άλλαξα 2 σωλήνες του καλοριφέρ και έδωσα 150 ευρω. Ζήτησα απόδειξη και δεν μου έδωσε.λεω τα ανταλλακτικά δεν είχαν απόδειξη ; Από πού τα πήρες; Πώς ξέρω ότι όντως είχαν 70 ευρώ ; Όχι λέει δεν έχουν απόδειξη.απλα δεν θα με ξαναδεί .

2 σωλήνες 70 ευρώ 

Εργασία 50

Αντιψυκτικό 30

Ολα μαύρα.

Πείτε μου ένα συνεργείο στην Αθήνα που να μην είναι κλέφτης.

ΚΑΝΕΝΑ!Κακως δε ρωτησες απο πριν ομως ποσο θα παει..Οσο για την αποδειξη κακως το δεχτηκες..Εγω σ ενα που ειχα παει μια φορα εκτακτως γιατι ελειπε ο μηχανικος μου,ζητησα να πληρωσω με καρτα κ μου λεει ναι αλλα αλλαζει η τιμη,πρεπει να σου βαλω το ΦΠΑ κλπ..Να το βαλεις ειπα..

Καλυτερα 5 ευρω παραπανω για εμενα,παρα ολα στην τσεπη για σενα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολλά σωστά συνεργεια υπάρχουν

Εσύ γιατί πλήρωσες χωρίς να πάρεις απόδειξη ;

Γιατί δεν πλήρωσες με κάρτα ;

Ρώτησες πόσο θα κοστίσει η επισκευή ;

Αν ξαναπάθει την ιδια βλάβη μεσα σε ένα έτος τι αποδεικτικό έχεις για εγγύηση ;

 

 

 

Επεξ/σία από nik0laus
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν απευθυνθούμε σε έναν επαγγελματία για δουλειά (είτε μηχανικός,είτε υδραυλικός είτε ηλεκτρολόγος κτλπ κτλπ) "οφείλουμε" σαν πελάτες να ρωτήσουμε "πόσο κάνει μαστορα";;; Και έτσι δεν θα βρίσκεσαι ποτέ προ εκπλήξεων.... ;) :)

 

αν δεν σου Κανει η τιμή του εκάστοτε μάστορα πας στον επόμενο :)

(Εμένα και πελάτης να μην με ρωτήσει πόσο κάνει η επισκευή και τέτοια,του λέω εγώ ότι θα πάει τόσα €€€ ώστε μετά να μην έχουμε γκρίνιες και να λέει κόψε κτλπ κτλπ) :)

 

εχω βρει την ησυχία μου με αυτό τον τρόπο.τους λέω εξαρχής πόσο κοστίζει και αν το εγκρίνουν προχωράμε.

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Γιατί δεν υπάρχει τιμοκατάλογος; Γιατί δε δίνουν αποδείξεις; Γιατί σου ζητάνε ότι τους κατέβει στο κεφάλι; Άλλαξα 2 σωλήνες του καλοριφέρ και έδωσα 150 ευρω. Ζήτησα απόδειξη και δεν μου έδωσε.λεω τα ανταλλακτικά δεν είχαν απόδειξη ; Από πού τα πήρες; Πώς ξέρω ότι όντως είχαν 70 ευρώ ; Όχι λέει δεν έχουν απόδειξη.απλα δεν θα με ξαναδεί .

2 σωλήνες 70 ευρώ 

Εργασία 50

Αντιψυκτικό 30

Ολα μαύρα.

Πείτε μου ένα συνεργείο στην Αθήνα που να μην είναι κλέφτης.

Το υπογραμμισμένο δεν αφορά μόνο τα συνεργεία. Ισχύει και για ηλεκτρολόγους, υδραυλικούς, κλπ.

Ως προς το "γιατί" η απάντηση είναι μία. Γιατί τους περνάει. Χέστηκε αν θα σε ξαναδεί (κουτό βέβαια αλλά το επαγγελματικό μυαλό τους δεν κάνει τόσο μακροπρόθεσμα σχέδια) και ξέρει ότι εσύ (ο κάθε "εσύ") δεν θα ασχοληθείς παραπάνω με καταγγελίες, κλπ και ούτε υπάρχει ενεργός ελεγκτικός μηχανισμός να τον φοβήσει.

9 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

ΚΑΝΕΝΑ!Κακως δε ρωτησες απο πριν ομως ποσο θα παει..Οσο για την αποδειξη κακως το δεχτηκες..Εγω σ ενα που ειχα παει μια φορα εκτακτως γιατι ελειπε ο μηχανικος μου,ζητησα να πληρωσω με καρτα κ μου λεει ναι αλλα αλλαζει η τιμη,πρεπει να σου βαλω το ΦΠΑ κλπ..Να το βαλεις ειπα..

Καλυτερα 5 ευρω παραπανω για εμενα,παρα ολα στην τσεπη για σενα!

Πριν κάνα χρόνο πήγα μια μίζα για επισκευή σε ένα μαγαζί στην Παλαμηδίου (προέκταση Σπ.Πάτση όπου έχει αρκετά τέτοια).

"Πόσο θα πάει μάστορα;"

"Δεν ξέρω, θα την ανοίξω και θα τα πούμε τηλεφωνικά"

Τελικά με παίρνει και καταλήγουμε στα 70 ευρώ. Την τελειώνει πάω να την πάρω και βγάζω κάρτα.

"Ααααα, με κάρτα; Ξέρεις δεν μπορώ να μην σου κόψω απόδειξη."

"Ε κόψε"

"Ναι αλλά έτσι πάμε στα 90 αφού πρέπει να σου βάλω ΦΠΑ"

"Γιατί ρε μάστορα; Όταν μιλήσαμε και μου είπες τιμή ανέφερες τίποτα για απόδειξη ή όχι; Για κάρτα ή όχι; Εγώ 70 θα σου δώσω, όσα και συμφωνήσαμε. Και μάλιστα με κάρτα αφού το μηχανάκι υπάρχει και η ανακοίνωση για το pos επίσης"

"Μα νόμιζα ότι το ξέρεις αφού με τους επαγγελματίες έτσι κάνουμε, μπλα μπλα μπλα".

Έβγαλε κάτι αφρούς και ξεφυσήματα αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να πάρει κάτι παραπάνω. Και ούτε βέβαια να τρέχω για μετρητά αφού είχα την κάρτα

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι φοροφυγαδες, δεν υπαρχει εξαιρεση στο ειδος του επαγγελματος. Απο που να το πιασεις; Γιατροι; ψιλικατζιδικα; επαρχιακες καφετεριες; beachbar; ταξιτζηδες; ενοικιαστες; Ο καταλογος ειναι ατελειωτος. Το παραλογο στην Ελλαδα ειναι οτι τα τελευταια ετη που μειωθηκε το ΑΕΠ, μειωθηκε το συνολικο εισοδημα ολων, αυξηθηκαν ολοι οι φοροι, αυξηθηκε η ανεργια, τωρα παλευουν να εισπραξουν φορους, φπα, να βαλουν pos κλπ, να πειθαρχησουμε ολοι. Ενω οταν ευημερουσαμε τα προηγουμενα 20 χρονια ΔΕΝ τα εκαναν ολα τουτα που ειναι απλη κοινη λογικη. Σκεφτειτε πως θα ηταν η χωρα σημερα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι φοροφυγαδες, δεν υπαρχει εξαιρεση στο ειδος του επαγγελματος. Απο που να το πιασεις; Γιατροι; ψιλικατζιδικα; επαρχιακες καφετεριες; beachbar; ταξιτζηδες; ενοικιαστες;

Να μιλάς για πάρτη σου και να μην τους σακουλιάζεις όλους...

Προσωπικά τα κόβω όλα γιατι εχω πελάτες ΜΟΝΟ επιχειρήσεις που ζητάνε παραστατικά ή πληρώνουν μεσω τράπεζας, εχω ταμειακή παρόλο που εχω 2 πελάτες λιανικής τον χρόνο, εχω POS που δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατι όλοι πληρώνουν μέσω τράπεζας, ακομα και αν μου πει καποιος ελα μωρε νταξ μην τα κοψεις η απαντηση είναι οτι αν δεν στα κοψω εσενα θα τα κοψω αλλού, γιατι θελω να φύγουν απο την αποθήκη μου, οποτε όλοι λενε ΟΚ κόψε τα τοτε. Πληρώνω τρελούς φόρους, αλλά βγάζω απο τον εξοπλισμό και τις υπηρεσίες γιατι εκτός απο υλικά και εργασία πουλάω και ποιότητα (αν δεν είμαι σίγουρος δεν παω, γιατι να τρέχω συνέχεια, το σκεπτικό είναι ο ευχαριστημένος θα φέρει και άλλο, δεν θέλω το λίγο και συνέχεια). Τέλος, κοιμάμαι ήσυχος οτι δεν θα μου χτυπησουν καμια μέρα την πόρτα και θα τρέχω πανικόβλητος ή στο τέλος δεν θα μου βγαίνουν τα ένσημα....

Αν θέλω να γλυτώσω, μαζεύω λογικά έξοδα και τώρα κάνω ανακαίνιση απο την οποια θα γλυτώσω. Αυτή είναι επένδυση γιατι θα φέρει περισσότερο κόσμο και θα θα γλυτώσω φόρους. Αυτό δεν με κάνει φοροφυγά!

Ομοίως έχω και πελάτες που ακολουθουν το ίδιο σκεπτικό, εγώ θα σου κόψω και εσυ κάνε οτι θες, δώρο τους λέω να τους κάνω κάτι (απλό) και μου λένε, ακομα και κουτα στυλό να μας φέρεις θα κόψεις τιμολόγιο ή δελτίο αποστολής, μαύρο δεν μπαινει και δεν βγαίνει τίποτα.

Σκούπα, όλοι φοροφυγάδες, πατάς στο τέλος Υποβολή και μας δίκασες όλους έτσι?

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε θα δει το πρόβλημα και θα με πάρει την άλλη μέρα.με παίρνει και μου λέει το έφτιαξα είναι 150 ευρώ.

Με κάρτα ήθελα να πληρώσω και λέει: α όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι φοροφυγαδες, δεν υπαρχει εξαιρεση στο ειδος του επαγγελματος. Απο που να το πιασεις; Γιατροι; ψιλικατζιδικα; επαρχιακες καφετεριες; beachbar; ταξιτζηδες; ενοικιαστες; Ο καταλογος ειναι ατελειωτος. Το παραλογο στην Ελλαδα ειναι οτι τα τελευταια ετη που μειωθηκε το ΑΕΠ, μειωθηκε το συνολικο εισοδημα ολων, αυξηθηκαν ολοι οι φοροι, αυξηθηκε η ανεργια, τωρα παλευουν να εισπραξουν φορους, φπα, να βαλουν pos κλπ, να πειθαρχησουμε ολοι. Ενω οταν ευημερουσαμε τα προηγουμενα 20 χρονια ΔΕΝ τα εκαναν ολα τουτα που ειναι απλη κοινη λογικη. Σκεφτειτε πως θα ηταν η χωρα σημερα...

Επαρχιακές καφετέριες;;; οι πρωτεύουσιανικες όχι;

Μην τους τσουβαλιαζεις ολους,παρα πολλοί ναι είναι, είτε επειδή είναι λαμογια είτε επειδή βλέπουν οτι έχουν απέναντι ενα ληστρικό κράτος με κρατικοδιαιτους συνδικαλιστές,δημόσιους αργοσχολους που ζούνε από τον ιδιωτικό τομές χωρίς να προσφέρουν τίποτα.Άπειρα παραδείγματα.

Στα συνεργεία, ναι πολλά έτσι είναι,αλλά υπάρχουν σοβαροί επαγγελματίες που σέβονται το πελάτη, λίγοι μεν αλλά υπάρχουν. Γιαυτό προσεχείς που πας, και γιαυτό υπάρχουν φόρουμ όπου δίνουν γνώμες για συνεργεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα που ποσταρα πριν, εννοουσα οτι γινεται φοροδιαφυγη σε ολους τους κλαδους επαγγελματων, ωστε να αντιπαραβαλλω την κοινη γνωμη που θεωρει οτι ντεφακτο φοροδιαφευγουν κλασικα οι τεχνιτες, οι ηλεκτρολογοι, τα συνεργεια, οι υδραυλικοι κλπ. Μερικοι εδω νομιζαν οτι το ποστ μου αφορουσε ολον τον εργαζομενο κοσμο. Οχι.

Ανεφερα "επαρχιακες καφετεριες" διοτι μιλαμε για απιστευτη αποφυγη εκδοσης αποδειξεων. Σε μικρες πολεις, χωρια κλπ, απλα δεν υπαρχουν αποδειξεις!!!

*Ελπιζω να ξεκαθαρισα τις παρεξηγησεις που προκαλεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Είπε θα δει το πρόβλημα και θα με πάρει την άλλη μέρα.με παίρνει και μου λέει το έφτιαξα είναι 150 ευρώ.

Με κάρτα ήθελα να πληρώσω και λέει: α όχι

Καλα αυτο ειναι επικο fail και μπορεις να κανεις μεγαλη φασαρια. Απο που κι ως που το εφτιαξε διχως να εχετε συμφωνησει στην τιμη? Δεν παιζει με την καμια να πληρωνα εκατοπενηνταρου στον ξεκαρφωτο εν λευκω.

Δεν εχω ιδεα αν οι τιμες που σου εδωσε ειναι λογικες, αλλα ειναι θρασυτατος ο τροπος αντιμετωπισης του. Δυστυχως τωρα δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα, αλλα εγω πραγματικα θα τον εβαζα να τα ξηλωσει για το γαμωτο, μονο και μονο επειδη το εφτιαξε χωρις να σε ρωτησει. Μονη σου πηγες στο συνεργειο?

Ειναι ενα πραγμα να συμφωνειτε για αποδειξη ή χωρις και τελειως διαφορετικο να παιρνει τετοιου ειδους πρωτοβουλιες. Δηλαδη αν δεν ειχες χρηματα εσυ τι θα εκανε ξερωγω θα σου κραταγε το αμαξι ενεχυρο? Ο,τι να ναι.

 

ΕΝΤΙΤ: Αντιψυκτικο 30 ευρω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα ρωτάμε πριν την επισκευή για την τελική τιμή, τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ.

Αν ωστόσο πρέπει πρώτα να δεί τη βλάβη ο μάστορας , πριν την επισκευή πάντα με παίρνουν τηλέφωνο για να πάρουν το οκ για την επισκευή.

Τώρα σε ποιον έπεσε ο φίλος δεν ξέρω.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι τα συνεργεία είναι ρουλέτα, εξουσιοδοτημένα κ μη.

Εγώ το πήγαινα μόνο στην αντιπροσωπεία για να έχω κ καλά το κεφάλι μου ήσυχο μέχρι που μου βίδωσαν κατά λάθος τον ανεμιστήρα πάνω στο ψυγείο κ άρχισε να χάνει νερα κ όταν το πήγα κ τους το ανέφερα δεν αναλαμβάνουμε την ευθύνη.

Από τότε δεν με ξαναείδαν αλλά μέχρι να βρω ένα τίμιο συνεργείο, στο οποίο κ πάω πλέον, παιδευτηκα αρκετά.

Δυστυχώς ακόμα κ σε κριτικες από το νετ να βασιστείς πάλι λαχείο είναι.

Πάντως οι σωλήνες καλοριφέρ, ειδικά αν μιλάμε για γερμανικά αυτοκίνητα είναι αρκετά τσιμπημενοι στην Ελλάδα.

Εγώ είχα αντίστοιχο πρόβλημα, η αντιπροσωπεία μου είχε αναφέρει τιμή ανταλλακτικού γύρω στα 70 ευρώ χωρίς εργασία φυσικά.

Τελικά αγόρασα το ανταλλακτικό από εξωτερικό γύρω στα 30 ευρώ με μεταφορικά κ πήγα σε τυχαίο συνεργείο όπου με 15 ευρώ μου τον πέρασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Σε αυτα που ποσταρα πριν, εννοουσα οτι γινεται φοροδιαφυγη σε ολους τους κλαδους επαγγελματων, ωστε να αντιπαραβαλλω την κοινη γνωμη που θεωρει οτι ντεφακτο φοροδιαφευγουν κλασικα οι τεχνιτες, οι ηλεκτρολογοι, τα συνεργεια, οι υδραυλικοι κλπ. Μερικοι εδω νομιζαν οτι το ποστ μου αφορουσε ολον τον εργαζομενο κοσμο. Οχι.

Ανεφερα "επαρχιακες καφετεριες" διοτι μιλαμε για απιστευτη αποφυγη εκδοσης αποδειξεων. Σε μικρες πολεις, χωρια κλπ, απλα δεν υπαρχουν αποδειξεις!!!

*Ελπιζω να ξεκαθαρισα τις παρεξηγησεις που προκαλεσα.

Άλλο να λες ΟΛΟΙ οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι φοροφυγαδες,και άλλο οτι υπάρχει φοροδιαφυγή σε ολους τους κλάδους.😀

Συνδικαλιστές που δεν δούλεψαν ποτέ,παίρνουν χιλιάδες ευρώ το μήνα και ο άλλος με μια μικρή επιχείρηση τον ξεσκίζει το κράτος στη φορολογία.Αναγκαστικά θα φοροδιαφυγει.Κακό μεν,σίγουρα αλλά άντε πες του το αν δεν βγαίνει με τα έξοδα σε ασφαλείες και φόρους.

Τέλος με τα πολιτικά.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickmanak είπε

Ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι φοροφυγαδες, δεν υπαρχει εξαιρεση στο ειδος του επαγγελματος. Απο που να το πιασεις; Γιατροι; ψιλικατζιδικα; επαρχιακες καφετεριες; beachbar; ταξιτζηδες; ενοικιαστες; Ο καταλογος ειναι ατελειωτος. Το παραλογο στην Ελλαδα ειναι οτι τα τελευταια ετη που μειωθηκε το ΑΕΠ, μειωθηκε το συνολικο εισοδημα ολων, αυξηθηκαν ολοι οι φοροι, αυξηθηκε η ανεργια, τωρα παλευουν να εισπραξουν φορους, φπα, να βαλουν pos κλπ, να πειθαρχησουμε ολοι. Ενω οταν ευημερουσαμε τα προηγουμενα 20 χρονια ΔΕΝ τα εκαναν ολα τουτα που ειναι απλη κοινη λογικη. Σκεφτειτε πως θα ηταν η χωρα σημερα...

Δημόσιος υπάλληλος;

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickmanak είπε

Ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες ειναι φοροφυγαδες, δεν υπαρχει εξαιρεση στο ειδος του επαγγελματος. Απο που να το πιασεις; Γιατροι; ψιλικατζιδικα; επαρχιακες καφετεριες; beachbar; ταξιτζηδες; ενοικιαστες; Ο καταλογος ειναι ατελειωτος. Το παραλογο στην Ελλαδα ειναι οτι τα τελευταια ετη που μειωθηκε το ΑΕΠ, μειωθηκε το συνολικο εισοδημα ολων, αυξηθηκαν ολοι οι φοροι, αυξηθηκε η ανεργια, τωρα παλευουν να εισπραξουν φορους, φπα, να βαλουν pos κλπ, να πειθαρχησουμε ολοι. Ενω οταν ευημερουσαμε τα προηγουμενα 20 χρονια ΔΕΝ τα εκαναν ολα τουτα που ειναι απλη κοινη λογικη. Σκεφτειτε πως θα ηταν η χωρα σημερα...

Φοροδιαφυγη υπάρχει σε επαγγελματίες που συναλλάσσονται με ιδιώτες πολύ απλά γιατι οφελούνται και οι δυο πλευρές, σε επαγγελματίες που συναλλάσσονται με επαγγελματίες κόβονται όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...