Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, FromMyAshesRRR είπε

Νομίζω πως δέν κατάλαβες τί συμβαίνει, ο Hugo Philion τον έπιασε για κάποιο λόγο περίοδο και πέταξε ένα τουίτ. 

Στο τουίτα αυτό λέει πως το ΣΓΒ δέν ήταν για να παίρνουμε αμοιβή, αλλα για να βελτιώσουνε το σύστημα. 

Πάνω σε αυτό απάντησα και εγώ πως εάν δεν μας θέλουν και αν το ΣΓΒ ΔΕΝ προορίζετε για κανένα άλλο εκτός απο προγραμματιστές, τότε ας μας επιστρέψουν τα λεφτά που δώσαμε(μόνο αυτά που αγοράσαμε, όχι αυτά που μας δώσαν) και τους δίνουμε τα ΣΓΒ μας να τα κάνουν οτι θέλουν. και να το βγάλουν απο τα συναλλακτήρια και μονο οι προγραμματιστές να έχουν πρόσβαση. Αλλιώς τέτοια τουιτεράκια ας τα βάλει στο cold wallet του. 

Γιατί έτσι όπως φαίνετε απο αυτά που είπε ο Φίλιον, φαίνετε πως τσεπώσαν τα λεφτά, ρίξαν την τιμή, και τώρα θέλουν να μας πετάξουν έξω πρίν ξεκκινήσει το τρένο. Δέν γίνετε έτσι. 

 

Όχι εγώ κατάλαβα τι συμβαίνει. Περιμένατε Kusama και σας βγήκε φόλα :P Εντάξει συμβαίνουν και αυτά τα αλλα τα θεωρώ υπερβολές που λέτε. Όπως είπα κανείς δε σας ανάγκασε να αγοράσετε το SGB. Εξάλλου και ο ίδιος σε παλιότερο Tweet ειπε οτι θα το σκεφτουν αν θα το υποστηρίξουν περαιτέρω το πρότζεκτ Songbird 

Το κακό είναι ότι -λογικά- εχετε ολοι losses γιατι περιμενατε το EXFI snapshot και η τιμη πηγε κατω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι δέν μας βγήκε φόλα, the fat lady hasnt sang yet, μέχρι τότε αναμένουμε. Αν δεν μας θέλαν εξ αρχής, τότε δεν ηπήρχε λόγος να το βγάλουν στο Μπίτρου, δέν ηπήρχε λόγος να βγάλουν μπίφροστ και ολα τα υπόλοιπα. Κάτι άλλο παίζει....έχω την εντύπωση πως έχουν αντιληφθεί μιά μυστηριώδης σκιά να τους ακολουθεί( τον Γκάρυ του ΣΕΚ) και γιαυτό αυτές οι παπαριές τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Εξάλλου και ο ίδιος σε παλιότερο Tweet ειπε οτι θα το σκεφτουν αν θα το υποστηρίξουν περαιτέρω το πρότζεκτ Songbird 

Εγω το ειχα επισημανει αυτο οταν το ειχα δει σε ενα video που ειχε αναφερθει. Τιποτα δεν αναφερεται τυχαια. Βεβαια δεν νομιζω οτι θα σταματησει αμεσα η υποστηριξη. Θεωρω θα το ανεβασουν παλι για να βγαλουν κερδη και μετα θα το εγκαταλειψουν ΑΝ το κανουν τελικα. Μην ξεχναμε οτι ακομη  μοιραζουν SGB απο το snapshot του Δεκεμβριου το 2020. Αρα δεν εχουν ακομα κυκλοφορησει ολα οσα ειναι να κυκλοφορησουν. Οποτε λογικα θα πεσει κι αλλο η τιμη και και καποιοι θα κουραστουν και θα τα πουλησουν. Απλα δεν νομιζω να ξαναδουμε ευκολα τα 0.30$ οταν θα ξαναγυρισει η αγορα για να βγαλουν κερδη οι εχοντες υπομονη και γερο στομαχι και αυτοι που θα αγορασουν φθηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ακουγονται καπως μαυρα τα μελλουμενα για το sgb παιδια? σε σημειο που τωρα που ειναι χωμα σκεφτομαι να παρω για dca..

αν δεν κανει ενα πεταγμα 0.20-0.30 την φαγαμε καλα. και εχω μαζεψει και πολλα (οπως πολλα ατομα εδω μεσα φανταζομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostass__ είπε

μου ακουγονται καπως μαυρα τα μελλουμενα για το sgb παιδια? σε σημειο που τωρα που ειναι χωμα σκεφτομαι να παρω για dca..

αν δεν κανει ενα πεταγμα 0.20-0.30 την φαγαμε καλα. και εχω μαζεψει και πολλα (οπως πολλα ατομα εδω μεσα φανταζομαι)

Το είχε πει ο @geoptik όντως, όπως και να έχει παραμένω σε αυτό που είπα. Αν δεν ήταν προορισμός να το χρησιμοποιησουν οι ρηταιλ (εμείς δηλαδή) τότε να μην το βάζαμε στο Μπιτρου. Όταν το κάνεις προσβάσιμο για τον κόσμο τότε κάτι άλλο παίζει. Για rugpull δεν το κόβω, δεν θα ρισκάρουν κάτι τετοιο. Απλά πιστεύω πως δεν θέλουν τραβήγματα με το ΣΕΚ. Αυτό πιστεύω. Από την άλλη, Έρχετε στο μυαλό μου ο Dilip Raο που είχε πει πως το ΧΡΠ δεν είναι για τους ρητεηλ αλλά έπρεπε ξα χρησιμοποιησουν ένα μάρκετ για να αποδείξουν την λειτουργία του. Το σίγουρο είναι πως δεν πουλάω τίποτα, και το κουσαμα έκανε 1 χρόνο να πάρει τα πάνω του. Ως τότε θα έχω μαζέψει ακόμα περισσότερα. Περιμένουμε την επόμενη κούρσα....

Αν δεν είναι για εμάς να το αποσύρουν από τα συναλλακτηρια. Τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε ότι τα SGB δεν προορίζονταν για retail. Μην ψάχνεται συνέχεια για θεωρίες συνομωσίας.

Απλά είπε ότι το SGB φτιάχτηκε για να τεσταριστεί το δίκτυο, όχι για να βγάλει λεφτά ο κόσμος. Δεν μπορεί να συμπικνώσει όλη τη πληροφορία που ξέρουμε απο πριν σε ένα tweet.

To FLR για να έχει πραγματική χρησιμότητα και να φανούν bugs, πρέπει να έχει πραγματική αξία το SGB (κάποια τιμή δηλαδή) και όχι να είναι απλά ένα testnet token, όπως για παράδειγμα τα XRP στο testnet. Έχετε δει κανένα να χτίζει εφαρμογές και να τις δίνει για public access στο testnet του XRP;  Και ειδικά όταν μιλάμε για DeFi εφαρμογές πρέπει να υπάρχει πραγματική αξία, για να υπάρχει ένα total value locked, ώστε να δοκιμαστεί από αρκετό κόσμο.

Πως θα τεσταριστεί το Flare Finance, αν ο κόσμος δεν έχει το κίνητρο να πάρει rewards που μετά μπορεί να τα μετατρέψει σε πραγματικά λεφτά;

Και κανείς δεν είπε επίσης να αγοράσετε SGB. Μπορούσε κάλλιστα κάποιος να χρησιμοποιήσει τα τζάμπα SGB που πήρε από το airdrop και να τα βάλει σε DeFi πλατφόρμα για να τεστάρει το δίκτυο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Κανείς δεν είπε ότι τα SGB δεν προορίζονταν για retail. Μην ψάχνεται συνέχεια για θεωρίες συνομωσίας.

Απλά είπε ότι το SGB φτιάχτηκε για να τεσταριστεί το δίκτυο, όχι για να βγάλει λεφτά ο κόσμος. Δεν μπορεί να συμπικνώσει όλη τη πληροφορία που ξέρουμε απο πριν σε ένα tweet.

To FLR για να έχει πραγματική χρησιμότητα και να φανούν bugs, πρέπει να έχει πραγματική αξία το SGB (κάποια τιμή δηλαδή) και όχι να είναι απλά ένα testnet token, όπως για παράδειγμα τα XRP στο testnet. Έχετε δει κανένα να χτίζει εφαρμογές και να τις δίνει για public access στο testnet του XRP;  Και ειδικά όταν μιλάμε για DeFi εφαρμογές πρέπει να υπάρχει πραγματική αξία, για να υπάρχει ένα total value locked, ώστε να δοκιμαστεί από αρκετό κόσμο.

Πως θα τεσταριστεί το Flare Finance, αν ο κόσμος δεν έχει το κίνητρο να πάρει rewards που μετά μπορεί να τα μετατρέψει σε πραγματικά λεφτά;

Και κανείς δεν είπε επίσης να αγοράσετε SGB. Μπορούσε κάλλιστα κάποιος να χρησιμοποιήσει τα τζάμπα SGB που πήρε από το airdrop και να τα βάλει σε DeFi πλατφόρμα για να τεστάρει το δίκτυο.

Έχω την εντύπωση πως επειδή δέν υπάρχει κάποια κίνηση, έχετε όρεξη για δραματικές καταστάσεις όπως και ο @thetiesthatbind και ο καθένας που κράζει τον κόσμο που εκφράζει τις ανησυχείες του. 

Ξεχνάτε όμως η μάλον δέν έχετε πάρει χαμπάρι πως εμείς έχουμε @@ και εκφράζουμε τις σκέψεις μας, όχι σάν κάτι κρυψίνους που το παίζουν μαγκάκια και κράζουν τον κόσμο. Αν έχετε αποθυμένα απο την προσωπική σας ζωή βρείτε άλλο τρόπο να τα λύσετε.  

Άν έχετε να προσφέρετε τις γνώσεις σας και να εξηγήσετε κάτι να το πείτε, άν όμως νομίζετε πως μας την "λετε" ή μας "βάζετε στην θέση μας" είστε πολύ γελασμένοι. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@FromMyAshesRRR Μια χαρά εξήγηση έδωσα για το argument σου ότι το SGB δεν είναι για retail.

Επίσης το ότι μπήκε σε ανταλλακτήρια ήταν για να μπορέσουν να πάρουν airdrop αυτοί που τα είχαν εκεί και όχι σε non-custodial wallets (όπως θα έπρεπε να έχουν κάνει από πριν).

Από εκεί και πέρα βγάζει ο καθένας τα συμπεράσματα του. Επιθέσεις επί του προσωπικού δεν έχουν καμία θέση στο club. Δεν μπορούμε να έχουμε όλες τις ίδιες απόψεις. Δεν έγινε κάποια επίθεση στο χαρακτήρα σου για να έχεις τέτοια αντίδραση. Εκτος αν σε πείραξε αυτό που είπα για θεωρίες συνομωσίας. Αν είναι έτσι το παίρνω πίσω. Απλά έχει παρατραβήξει αυτό το θέμα στο twitter και έτσι βγαίνει και κακό όνομα γενικότερα για το xrp community.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, FromMyAshesRRR είπε

Νομίζω πως δέν κατάλαβες τί συμβαίνει, ο Hugo Philion τον έπιασε για κάποιο λόγο περίοδο και πέταξε ένα τουίτ

Στο τουίτα αυτό λέει πως το ΣΓΒ δέν ήταν για να παίρνουμε αμοιβή, αλλα για να βελτιώσουνε το σύστημα. 

Πάνω σε αυτό απάντησα και εγώ πως εάν δεν μας θέλουν και αν το ΣΓΒ ΔΕΝ προορίζετε για κανένα άλλο εκτός απο προγραμματιστές, τότε ας μας επιστρέψουν τα λεφτά που δώσαμε(μόνο αυτά που αγοράσαμε, όχι αυτά που μας δώσαν) και τους δίνουμε τα ΣΓΒ μας να τα κάνουν οτι θέλουν. και να το βγάλουν απο τα συναλλακτήρια και μονο οι προγραμματιστές να έχουν πρόσβαση. Αλλιώς τέτοια τουιτεράκια ας τα βάλει στο cold wallet του. 

Γιατί έτσι όπως φαίνετε απο αυτά που είπε ο Φίλιον, φαίνετε πως τσεπώσαν τα λεφτά, ρίξαν την τιμή, και τώρα θέλουν να μας πετάξουν έξω πρίν ξεκκινήσει το τρένο. Δέν γίνετε έτσι. 

 

@thomasG4

Μάτια έχετε....διαβάστε 

και άμα έχει πρόβλημα ο Φίλιον ας πάει να εξηγηθεί με το Μπίτρου και άλλα συναλλακτήρια όπου το ΣΓΒ (θα) μπορεί να αγοραστεί και να κάνει trading κάποιος. 

Αυτά τα περι 

31 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Επίσης το ότι μπήκε σε ανταλλακτήρια ήταν για να μπορέσουν να πάρουν airdrop αυτοί που τα είχαν εκεί και όχι σε non-custodial wallets (όπως θα έπρεπε να έχουν κάνει από πριν).

Τα ακούμε βερεσέ. Εάν το ΣΓΒ ήταν ΜΟΝΟ για προγραμματιστές τότε δεν ηταν ανάγκη να μας τα δώσουν κάν. Μήν ξεχνάμε, τα ΣΓΒ τα πήραν όσοι είχαν πάρει μέρος στο σναπσοτ του 2019 για το ΦΛΡ. Να μήν μας τα δίναν, ας το έκαναν μονο προσβάσιμο για τους προγραμματιστές και όσους χτίζουν επάνω στο δυκτιο. 

Αλλα όπως ξαναείπα, πιστεύω πως το κάνουν γιατι το ΣΕΚ έχει βγεί παγανιά γιατί το reward που παίρνουμε απο το staking του ΣΓΒ =>  image.png.6766e34a76e37588c1fc53073a59eb4f.png

Howie Test. 

image.png.f2fdebe2bfbdcfc567651fd6577b699c.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2022 στις 3:19 ΜΜ, geoptik είπε

Τι εγινε ξαφνικα με το XRP? Εχασα κατι?

Επισης twittαρε ο Hugo Philion το εξης. 

Τωρα που εκαναν τη δουλεια τους μας στελνουν απο εκει που ηρθαμε

 

Γιατί βιαζόμαστε;

Κρατάω το... long term vision

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την ripple και την ιστορία με το sec.προχθες μετά από απόφαση του δικαστηρίου δόθηκαν στη δημοσιότητα κάποια έγγραφα τα οποία ουσιαστικά λένε ότι οι απόψεις του hinman(αν θυμάμαι καλά το όνομα) για το eth δεν ήταν προσωπικές αλλά κατεύθυνση του sec. Επίσης ότι από το 2012 η ripple είχε ζητήσει νομικές συμβουλές για το αν το xrp είναι security ή όχι, από τις οποίες έβγαινε το συμπέρασμα ότι δεν ήταν security και ότι αυτό που έκανε το sec μετά από 8 χρόνια δεν έχει λογική. Άλλες φορές είχαμε καλά νέα για την υπόθεση τα οποία ηταν 10 φορές λιγότερο σημαντικά και είχαμε άμεσο αντίκτυπο στην τιμή. Τώρα εδώ και 3 μέρες η τιμή είναι σχεδόν αμετάβλητη. Δεν θα έπρεπε κάπως ρε παιδί μου να δούμε και εμείς μια άνοδο;;;;

Ή έχω χάσει - δεν έχω καταλάβει κάτι σχετικά με τις τελευταίες εξελίξεις ή κάτι άλλο συμβαίνει που εμείς δεν ξέρουμε.

Κάποιος που να έχει καμία θεωρία σχετικά με το τι παίζει τώρα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, opcast είπε

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την ripple και την ιστορία με το sec.προχθες μετά από απόφαση του δικαστηρίου δόθηκαν στη δημοσιότητα κάποια έγγραφα τα οποία ουσιαστικά λένε ότι οι απόψεις του hinman(αν θυμάμαι καλά το όνομα) για το eth δεν ήταν προσωπικές αλλά κατεύθυνση του sec. Επίσης ότι από το 2012 η ripple είχε ζητήσει νομικές συμβουλές για το αν το xrp είναι security ή όχι, από τις οποίες έβγαινε το συμπέρασμα ότι δεν ήταν security και ότι αυτό που έκανε το sec μετά από 8 χρόνια δεν έχει λογική. Άλλες φορές είχαμε καλά νέα για την υπόθεση τα οποία ηταν 10 φορές λιγότερο σημαντικά και είχαμε άμεσο αντίκτυπο στην τιμή. Τώρα εδώ και 3 μέρες η τιμή είναι σχεδόν αμετάβλητη. Δεν θα έπρεπε κάπως ρε παιδί μου να δούμε και εμείς μια άνοδο;;;;

Ή έχω χάσει - δεν έχω καταλάβει κάτι σχετικά με τις τελευταίες εξελίξεις ή κάτι άλλο συμβαίνει που εμείς δεν ξέρουμε.

Κάποιος που να έχει καμία θεωρία σχετικά με το τι παίζει τώρα;;;

αγοράζουμε όσο είναι ακόμα χαμηλά. Η όλη αγορά αναμένει. τέλος της εβδομάδας και ίσως τέλος του πρώτου 10ήμερου του μαρτίου θα αγοράσω. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Sakis_Spooky είπε

Γιατί βιαζόμαστε;

Κρατάω το... long term vision

Ψυχολογικό είναι Σάκη, άμα βλέπεις να έχεις χάσει πάνω από τα μισά από αυτά που έβαλες σε πιάνει το στομάχι σου. 

Υπομονή, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Αναμένουμε μεχρι το τελευταίο πήδημα προς τα πάνω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...