Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

το θέμα είναι αν έβγαλε τα παραπάνω χλμ , αν όχι έχει πρόβλημα

Πρέπει να έχει πρόβλημα η ζυγαριά της. Και σε εμένα έχει βάλει υπερβολικά πολλά κιλά κάποια στιγμή χωρίς να βγάλει παραπάνω χλμ. Θέλει έλεγχο αλλά σώθηκες 😂

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Πρέπει να έχει πρόβλημα η ζυγαριά της. Και σε εμένα έχει βάλει υπερβολικά πολλά κιλά κάποια στιγμή χωρίς να βγάλει παραπάνω χλμ. Θέλει έλεγχο αλλά σώθηκες 😂

αν αρχίζουν να πειράζουν αντλίες την κάτσαμε , της fisikon είναι ?

δε γίνεται κάπου καταγγελία όπως για τα πρατήρια υγρού καυσίμου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

αν αρχίζουν να πειράζουν αντλίες την κάτσαμε , της fisikon είναι ?

δε γίνεται κάπου καταγγελία όπως για τα πρατήρια υγρού καυσίμου ?

Δε ξέρω λογικά η φισικον πρέπει να τις φροντίζει για καλιμπραρίσμα. Μου έκανε εντύπωση τότε κ το έγραψε κάποιος ακόμα προ ημερών στο γκρουπ. Κ στη δίκη μου περίπτωση ήταν καλοκαίρι που δε δικαιολογείται αλλά δεν έδωσα σημασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Δε ξέρω λογικά η φισικον πρέπει να τις φροντίζει για καλιμπραρίσμα. Μου έκανε εντύπωση τότε κ το έγραψε κάποιος ακόμα προ ημερών στο γκρουπ. Κ στη δίκη μου περίπτωση ήταν καλοκαίρι που δε δικαιολογείται αλλά δεν έδωσα σημασία 

με βάζει φιτίλια η φάση γιατί και στου Βόλου πήρα αρκετά κιλά 3 φορές και δε βγήκαν τα χλμ, αλλά οι υπόλοιποι ήταν κομπλέ , άρα πρέπει να τσεκάρω το σύστημα μήπως ψεκάζει πλούσιο μείγμα ,ειδικά όταν είναι κρύο το μοτέρ

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

με βάζει φιτίλια η φάση γιατί και στου Βόλου πήρα αρκετά κιλά 3 φορές και δε βγήκαν τα χλμ, αλλά οι υπόλοιποι ήταν κομπλέ , άρα πρέπει να τσεκάρω το σύστημα μήπως ψεκάζει πλούσιο μείγμα ,ειδικά όταν είναι κρύο το μοτέρ

Δε νομίζω ότι φταίει το μοτέρ σου, καινουργιο αμάξι είναι… θεωρώ ότι αυτά συμβαίνουν αν αφενός δε καλιμπραρονται σωστά και αφετέρου αν δεν ελέγχει το κράτος (που δεν μπορεί να ελέγξει αέρια καύσιμα καθώς δεν έχει ανάλογο εξοπλισμό). Σκέψου ότι στην Ανθούσα η μια αντλία ζύγιζε λιγότερο ένα φεγγάρι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο ότι δεν πήρε 20kg (σκέψου ότι το σταμάτησα εγώ μάλιστα) και φάνηκε αυτό στη συνέχεια. Θα στείλω mail στην ΔΕΠΑ και στο πρατήριο και βλέπουμε. Η αντλίες είναι όλες εισαγόμενες και καλιμπραρισμένες από ποτ εργοστάσιο με πιστοποίηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας βλέπω όλους με διάφορα προβλήματα με το cng και σκέφτομαι να το ακυρώσω το Ibiza TGi και να πάω για Yaris Hybrid, που τελικά στο ίδιο κόστος βγαίνει το καύσιμο για εντός πόλης διαδρομές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Σας βλέπω όλους με διάφορα προβλήματα με το cng και σκέφτομαι να το ακυρώσω το Ibiza TGi και να πάω για Yaris Hybrid, που τελικά στο ίδιο κόστος βγαίνει το καύσιμο για εντός πόλης διαδρομές. 

ίδιο κόστος όχι , εκτός αν το κάνεις υγραέριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fragma είπε

Σας βλέπω όλους με διάφορα προβλήματα με το cng και σκέφτομαι να το ακυρώσω το Ibiza TGi και να πάω για Yaris Hybrid, που τελικά στο ίδιο κόστος βγαίνει το καύσιμο για εντός πόλης διαδρομές. 

Από το 2016 που το έχω, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Απόλυτα ευχαριστημένος. Εσύ επιλέγεις. Αν έχεις κοντά σου πρατήριο ούτε να το σκέφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια κουβέντα με ένα φίλο και του έλεγα ότι το 2018 που κοίταγα το arona cng είχε 30l βενζίνη με τιμή 18000 το fr.Και μου λέει αποκλειεται.Πως μπορώ να το βρω κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, XronisR είπε

Είχα μια κουβέντα με ένα φίλο και του έλεγα ότι το 2018 που κοίταγα το arona cng είχε 30l βενζίνη με τιμή 18000 το fr.Και μου λέει αποκλειεται.Πως μπορώ να το βρω κάπου;

18 το FR; Wow.. εμένα 22 χιλιάρικα πήγε το TGi με όλα τα extra. Θυμάμαι πριν απο καμία 20αρια χρόνια χρειαζόσουν τουλάχιστον BMW Z3 ή Μazda MX5 για να εντυπωσιασεις. Σε λίγο θα σε βλέπουν με σουπερμινι και θα σε θεωρούν πλούσιο... 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, XronisR είπε

Είχα μια κουβέντα με ένα φίλο και του έλεγα ότι το 2018 που κοίταγα το arona cng είχε 30l βενζίνη με τιμή 18000 το fr.Και μου λέει αποκλειεται.Πως μπορώ να το βρω κάπου;

https://www.gocar.gr/cars/SEAT/ARONA/2018/1.0_TGI_CNG_90PS_FR/

8 λεπτά πριν, fragma είπε

18 το Arona; Wow.. εμένα 22 χιλιάρικα πήγε το Ibiza με όλα τα extra. Θυμάμαι πριν απο καμία 20αρια χρόνια χρειαζόσουν τουλάχιστον BMW Z3 ή Μazda MX5 για να εντυπωσιασεις. Σε λίγο θα σε βλέπουν με σουπερμινι και θα σε θεωρούν πλούσιο... 

15 ξεκινούσε το ibiza και 16+ το arona , οι βασικές εκδόσεις και νομίζω 18 το scala

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, XronisR είπε

Είχα μια κουβέντα με ένα φίλο και του έλεγα ότι το 2018 που κοίταγα το arona cng είχε 30l βενζίνη με τιμή 18000 το fr.Και μου λέει αποκλειεται.Πως μπορώ να το βρω κάπου;

Fr seat tgi δεν εισήχθη καινούργιο  στην Ελλάδα πριν από 2021 , οι εκδόσεις που δίναται να παραγγελθουν ήταν style  από το 2018 κι έπειτα style 1,2 και plus  με αλλαγές στις ζάντες και κάποια εξτραδακια ή έκανες custom παραγγελία με τα έξτρα που ήθελες αλλά όχι σε fr.

4/2018 έτρεχε επιδότηση στη style έκδοση του ibiza (που κατέληξα) έβγαινε  στα 15.800€ (1.000€ ήταν η επιδότηση),το arona που ενδιαφέρουν πρωτίστως δεν ήρθε ποτέ με μεγάλο ντεποζιτο βενζίνης (43ltr), όπως τα ibiza 2018.

ξεκίνησαν να εισάγονται από 2019 με τις αλλαγές σε 6αρι σασμάν και 9λτρ βενζίνης ώστε να θεωρηθούν μονοσθενικα,μονού καυσίμου δηλαδή.

 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, terry308 είπε

Fr seat tgi δεν εισήχθη καινούργιο  στην Ελλάδα πριν από 2021 , οι εκδόσεις που δίναται να παραγγελθουν ήταν style  από το 2018 κι έπειτα style 1,2 και plus  με αλλαγές στις ζάντες και κάποια εξτραδακια ή έκανες custom παραγγελία με τα έξτρα που ήθελες αλλά όχι σε fr.

4/2018 έτρεχε επιδότηση στη style έκδοση του ibiza (που κατέληξα) έβγαινε  στα 15.800€ (1.000€ ήταν η επιδότηση),το arona που ενδιαφέρουν πρωτίστως δεν ήρθε ποτέ με μεγάλο ντεποζιτο βενζίνης (43ltr), όπως τα ibiza 2018.

ξεκίνησαν να εισάγονται από 2019 με τις αλλαγές σε 6αρι σασμάν και 9λτρ βενζίνης ώστε να θεωρηθούν μονοσθενικα,μονού καυσίμου δηλαδή.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2023 στις 9:32 ΜΜ, korakios είπε

https://www.gocar.gr/cars/SEAT/ARONA/2018/1.0_TGI_CNG_90PS_FR/

15 ξεκινούσε το ibiza και 16+ το arona , οι βασικές εκδόσεις και νομίζω 18 το scala

εντελώς fake το link (με το που διάβασα 400 λίτρα χώρου αποσκευών σε cng έκδοση)

εκτός αν τις μπουκάλες τις τοποθέτησαν πάνω στις σχάρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...