Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με Στρατολογία


AlexAstraJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την στρατολογία μου,είμαι 20 ετών(1998) και έπρεπε να είχα παρουσιαστεί στον στρατό από τον Απρίλιο του τρέχοντος έτους,από το 2017 έφυγα εξωτερικό(Γερμανία) για τους λόγους που όλοι ξέρουμε.Πήγε η μάνα μου στο στρατολογικό όσο έλειπα και πήρε αναβολή,έπειτα από μάχη με τον υπέυθυνο εκεί πέρα δήθεν για λόγους σπουδών μέχρι τις 31-12-2018.Αύτην την στιγμή είμαι στα καλύτερα μου και δεν θέλω να χάσω την δουλειά μου για να κάνω στρατό και λυπάμαι που το λέω αυτό,παρ'ολα αυτά  τον Οκτώμβριο σκέφτομαι να κατέβω με αυτοκίνητο από Ιταλία και έπειτα με πλοίο Ηγουμενίτσα,στους ελέγχους θα έχω πρόβλημα; Ακόμα βρίσκομαι σε αναβολή αλλά μήπως μου ζητήσουνε τίποτα δικαιολογητικά και γιατί είμαι στο εξωτερικό κλπ φοβάμαι.Σημειώνω πάλι πως η αναβολή μου είναι για λόγους σπουδών(με απολυτήριο λυκείου την πήρα) και λήγει στο τέλος του 2018.
2ή ερώτηση
Διαβατήριο δεν χρείαζομαι,αν χάσω ποτέ την ταυτότητα μου,ως ανυπότακτος εσωτερικού(δεν έχω συμπληρώσει ακόμα 7 χρόνια εργασίας στην Γερμανία) θα μπορώ να βγάλω ταυτότητα στο προξενείο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Screenshot_4.jpg

Επεξ/σία από AlexAstraJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τις 31 Δεκ, θα σε καλέσουν στην επόμενη εσσο. Για κανένα λόγο μην και δεν πας. 

Ωστόσο ισχύει οτι:

Οι Έλληνες ανυπότακτοι εξωτερικού μπορούν ωστόσο να λάβουν ελληνικό διαβατήριο ενώ πλέον επιτρέπεται στους ανυπότακτους να επισκεφτούν την Ελλάδα άνευ αιτιολόγησης μέχρι τριάντα συνολικά ημέρες τον χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω πώς εννοεις το ετοιμος, αλλα οχι, ετοιμος δεν εισαι αν χαρακτηριστεις ανυποτακτος, παρα μονο οταν συμπληρωσεις το 45ο ετος της ηλικιας σου. Ελεγχεσαι απο τη νομοθεσια οσο παραμενεις ανυποτακτος και εισαι κατω των 45.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα σου αναφερει οτι θα μπορεις να ερχεσαι στην Ελλαδα μονο 30 μερες τον χρονο. Αν εισαι οκ με αυτο, κανε αυτα που νομιζεις.

Αν ομως μια μερα ξυπνησεις (μεχρι να γινεις 45 χρονων) και πεις θελω να γυρισω Ελλαδα μονιμα θα εισαι υποχρεομενος να πας να υπηρετησεις

Επεξ/σία από vasiliasGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό και το σύστημα στην Κύπρο είναι καλύτερο. Πας μόλις τελειώσεις το σχολείο, και μετά είσαι ελεύθερος να σπουδάσεις, να κάνει μεταπτυχιακά, να πιάσεις δουλειά, να κάνεις καριέρα, επιχείρηση, οικογένεια χωρίς να τα διακόπτεις όλα στη μέση για να πας φαντάρος. 

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Γι αυτό και το σύστημα στην Κύπρο είναι καλύτερο. Πας μόλις τελειώσεις το σχολείο, και μετά είσαι ελεύθερος να σπουδάσεις, να κάνει μεταπτυχιακά, να πιάσεις δουλειά, να κάνεις καριέρα, επιχείρηση, οικογένεια χωρίς να τα διακόπτεις όλα στη μέση για να πας φαντάρος. 

Και στην Ελλάδα μπορείς να πας μόλις τελειώσεις το σχολείο, πριν τις σπουδές. Δεν βρίσκω τι καλό έχει αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Και στην Ελλάδα μπορείς να πας μόλις τελειώσεις το σχολείο, πριν τις σπουδές. Δεν βρίσκω τι καλό έχει αυτό.

Ξαναδιευστο πρόβλημα του TS τότε, ή τις άλλες τόσες σελίδες στα άλλα θέματα. Εκτός εάν δεν θεωρεις πρόβλημα το να έχεις πας για σπουδές, να τελειώσεις το Phd σου και να τα αφήσεις όλα για να κάνεις στρατό, να προσπαθείς να ανοίξεις μια επιχείρηση και να την αφήσεις για να πας στρατό, να έχεις βρει μια δουλειά και να πρέπει να πας φαντάρος, να ξεκινήσεις οικογένεια και να τους αφήσεις.  Στα 18 σου δεν έχεις καμιά οικογενειακή, κοινωνική, ακαδημαϊκή, επαγγελματική υποχρέωση. Δεν έχεις κάτι που πρέπει να κάνεις αναγκαστικά παύση με τις ανάλογες συνέπειες. 

Άλλο το τι μπορούμε να κάνουμε, και άλλο το τι κάνουμε.Προσπαθούμε να αποφύγουμε το αναπόφευκτο, με απαλλαγές στις απαλλαγές των απαλλαγών, με πατέντες, τρελλόχαρτα, σπρώχνοντας το πρόβλημα όλο και πάρα πέρα με την ελπίδα ότι θα τα γλιτώσουμε όλα και στο τέλος μεταφέρουμε το πρόβλημα στη χειρότερη χρονική στιγμή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω ετοιμος λεγοντας πως απλα θα περιμενω 5 χρονια ακομα χωρις να πατησω,τελευταια φορα τωρα τον Οκτωμβριο οσο εχω αναβολη και μετα θα καταθεσω δικαιολογητικα για ανυποτακτος εξωτερικου.Να κανω θητεια δυστηχως δεν μπορω καθως η επαγγελματικη καριερα μου θα χαθει μπαμ μπαμ και ειναι κριμα να χαθει τετοια ευκαιρια που εχω τωρα.Οσον αφορα αμα θελω να ξαναγυρισω Ελλαδα μετα τα 30 αν δεν κανω λαθος γινεται εξαγορασιμη,αλλα οπως ειπα χτιζω καριερα εδω περα και δεν το κουναω παρα μονο για διακοπες πισω στην Ελλαδα....Ας το απολαυσω τον Οκτωμβρη :P

Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις,απλα ηθελα να ξερω αν οσο εχω την αναβολη μπορω να παω χωρις να με πειραξουνε...Απο εκει και περα κουναω μαντηλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, AlexAstraJ said:

Θεωρω ετοιμος λεγοντας πως απλα θα περιμενω 5 χρονια ακομα χωρις να πατησω,τελευταια φορα τωρα τον Οκτωμβριο οσο εχω αναβολη και μετα θα καταθεσω δικαιολογητικα για ανυποτακτος εξωτερικου.Να κανω θητεια δυστηχως δεν μπορω καθως η επαγγελματικη καριερα μου θα χαθει μπαμ μπαμ και ειναι κριμα να χαθει τετοια ευκαιρια που εχω τωρα.Οσον αφορα αμα θελω να ξαναγυρισω Ελλαδα μετα τα 30 αν δεν κανω λαθος γινεται εξαγορασιμη,αλλα οπως ειπα χτιζω καριερα εδω περα και δεν το κουναω παρα μονο για διακοπες πισω στην Ελλαδα....Ας το απολαυσω τον Οκτωμβρη :P

Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις,απλα ηθελα να ξερω αν οσο εχω την αναβολη μπορω να παω χωρις να με πειραξουνε...Απο εκει και περα κουναω μαντηλι...

Αυτο που θα πρεπει να αντιληφθεις ειναι οτι για τους ανυποτακτους προβλεπονται κι αλλες συνεπειες περαν του θεματος της εισοδου στη χωρα ή της εκδοσης διαβατηριου.

https://www.armyvoice.gr/2018/05/anipotaxia-ola-osa-prepi-na-gnorizete/

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, YourTrueLegend είπε

Αυτο που θα πρεπει να αντιληφθεις ειναι οτι για τους ανυποτακτους προβλεπονται κι αλλες συνεπειες περαν του θεματος της εισοδου στη χωρα ή της εκδοσης διαβατηριου.

Ζω σε χώρα Ε.Ε(Γερμανία) με ταυτότητα λύνω κάθε πρόβλημα μου μέχρι σήμερα και δεν έχω βγάλει ποτέ διαβατήριο,παρόλα αυτα τωρα που θα κατεβω μεσα στην αναβολη θα παω να βγαλω ενα να το εχω μεχρι να ληξει(5 χρονια διαρκεια εχουνε νομιζω)...Ετσι απλα για να το εχω...εχω σκοπο μολις κλεισω 8 χρονια να κανω αιτηση για Γερμανικο να ηρεμησω πλεον απο την Ελληνικη γραφειοκρατεια...στο κατω κατω εκει ζω να ειμαι και πιο ανετος που λενε και αλλη δυναμη εχει το Γερμανικο αλλη δυναμη το Ελληνικο τωρα που τα λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Ξαναδιευστο πρόβλημα του TS τότε, ή τις άλλες τόσες σελίδες στα άλλα θέματα. Εκτός εάν δεν θεωρεις πρόβλημα το να έχεις πας για σπουδές, να τελειώσεις το Phd σου και να τα αφήσεις όλα για να κάνεις στρατό, να προσπαθείς να ανοίξεις μια επιχείρηση και να την αφήσεις για να πας στρατό, να έχεις βρει μια δουλειά και να πρέπει να πας φαντάρος, να ξεκινήσεις οικογένεια και να τους αφήσεις.  Στα 18 σου δεν έχεις καμιά οικογενειακή, κοινωνική, ακαδημαϊκή, επαγγελματική υποχρέωση. Δεν έχεις κάτι που πρέπει να κάνεις αναγκαστικά παύση με τις ανάλογες συνέπειες. 

Άλλο το τι μπορούμε να κάνουμε, και άλλο το τι κάνουμε.Προσπαθούμε να αποφύγουμε το αναπόφευκτο, με απαλλαγές στις απαλλαγές των απαλλαγών, με πατέντες, τρελλόχαρτα, σπρώχνοντας το πρόβλημα όλο και πάρα πέρα με την ελπίδα ότι θα τα γλιτώσουμε όλα και στο τέλος μεταφέρουμε το πρόβλημα στη χειρότερη χρονική στιγμή. 

Ανά πάσα στιγμή είναι πρόβλημα ο στρατός. Δεν διαφωνούμε. Ακόμα και στα 18. Όσο πιο μικρός είσαι βέβαια τόσο πιο εύκολα πλαθεσαι και δεν θεωρώ ότι ο στρατός είναι καλή επιρροή.

Εφόσον σου δίνει επιλογή στράτευσης στα 18 και εσύ επιλέγεις να την κάνεις μια λιγότερο βολική στιγμή είναι δικό σου πρόβλημα και όχι του συστήματος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, AlexAstraJ είπε

να ηρεμησω πλεον απο την Ελληνικη γραφειοκρατεια....

Δλδ πόσες φορές σε βασάνισε όλη αυτή η Ελληνική γραφειοκρατεία στα 17-18 χρόνια που έζησες (σαν μαθητής μάλλον) στην Ελλάδα και θες να φύγεις να ηρεμήσεις από αυτή? 

Προβλέπω νέο topic σε 5-6 χρονιά: Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού αλλά θέλω να γυρίσω πίσω γιατί δεν μου βγήκαν τα πράγματα. Τι να κάνω?

16 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

 Όσο πιο μικρός είσαι βέβαια τόσο πιο εύκολα πλαθεσαι και δεν θεωρώ ότι ο στρατός είναι καλή επιρροή.

Εφόσον σου δίνει επιλογή στράτευσης στα 18 και εσύ επιλέγεις να την κάνεις μια λιγότερο βολική στιγμή είναι δικό σου πρόβλημα και όχι του συστήματος.

Η επιρροή είναι σχετικό. Δεν είδα πολλούς Κύπριους να έχουν κοινωνικά - προσωπικά προβλήματα λόγω της κακής επιρροής του στρατού. Αντιθέτως αρκετοί θα σου πουν το αντίθετο γιατί στα 18-20 είναι μια ηλικία που οι μεγαλύτερες κακές επιρροές είναι στην κοινωνία ελεύθερες, + ο στρατός σου μαθαίνει την έννοια  των επιπτώσεων των ηλίθιων πράξεων σου πριν βγεις έξω στην κοινωνία που οι πράξεις σου θα έχουν σοβαρές επιπτώσεις. 

Με τον ίδιο τρόπο που κανένας 6χρονος δεν θέλει να πάει σχολείο, και κανένας 18χρόνος δεν θα επιλέξει να κάνει την θητεία του στα 18. Και οι δυο θα χάσουν αρκετά εάν κάνουν ότι θέλουν. Γι αυτό δεν έχει επιλογή κάποιος να μην πάει σχολείο. 

Επεξ/σία από Whargoul
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 minutes ago, Μακιαβέλλι said:

Ανά πάσα στιγμή είναι πρόβλημα ο στρατός. Δεν διαφωνούμε. Ακόμα και στα 18. Όσο πιο μικρός είσαι βέβαια τόσο πιο εύκολα πλαθεσαι και δεν θεωρώ ότι ο στρατός είναι καλή επιρροή.

Εφόσον σου δίνει επιλογή στράτευσης στα 18 και εσύ επιλέγεις να την κάνεις μια λιγότερο βολική στιγμή είναι δικό σου πρόβλημα και όχι του συστήματος.

Το αναποδο. Τα πιτσιρικια ειναι που παιρνουν easy οτι επικρατει στο στρατο και περνουν συνηθως "ανωδυνη" θητεια, ενω οσο η ηλικια αυξανεται, αναλογικα (συνηθως) αυξανεται και η μορφωση -εν προκειμενω κοινωνικη κυριως- με αποτελεσμα να ειναι πιο δυσκολη η προσαρμογη σε συνθηκες στρατου. Δεν ξερω αν ηταν συμπτωση αλλα κατα τη θητεια μου, οποιος ηταν ανω των 27-28 απλα δεν την παλευε με τιποτα, μερικοι εξ'αυτων πηραν και αναβολη.

Συν το γεγονος οτι για τους μεγαλυτερους ηλικιακα υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να συντρεχουν κι αλλοι λογοι να μην την παλευουν μεσα στο στρατο, πχ αυξημενες υποχρεωσεις-δεσμευσεις εκτος στρατου.

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...