Προς το περιεχόμενο

Ο Tor browser πλέον επίσημα και στο Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@TopicStrarter και πάλι ξεχνάς το δεν βρίσκω κάτι χρήσιμο και νόμιμο που είπα... Κατά τα άλλα με έχει καλύψει ο @anax111 100% οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα ξανά γράψω εγώ...

ΥΓ: Κάτι τελευταίο... αν αυτό που αναφέρω είναι αλήθεια και το πιστεύω 100%, προτιμώ να το πω επώνυμα και στα ίσια πάρα να κρύβομαι πίσω από ψευδώνυμα και βλακιούλες... Αυτό ισχύει ακόμα και αν κινδυνεύω με οποιαδήποτε ποινή... Όταν ζητάς ανωνυμία και στην ίδια πρόταση βάζεις την λογοκρισία κάτι άλλο κρύβεις...

 :)

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, AtiX είπε

Άρα με λίγα λόγια υπάρχουν δύο ειδή χρήσης... αυτής που λόγω πολιτικών καταστάσεων υπάρχει λογοκρισία και δεν μπορούν να έχουν ελεύθερη πρόσβαση στο internet  και αυτής που θέλουν την ανωνυμία για παράνομες δραστηριότητες... Όταν δεν ανήκεις στην πρώτη ούτε στην δεύτερη, γιατί να χρησιμοποιείς το tor????

Για να νομίζεις ότι είσαι ψαγμένος και ξεχωριστός... :)

Για μένα από τη στιγμή που συνδέεσαι, όπως κι αν συνδέεσαι, όλα είναι δημόσια, άμεσα ή έμμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

@TopicStrarter και πάλι ξεχνάς το δεν βρίσκω κάτι χρήσιμο και νόμιμο που είπα... Κατά τα άλλα με έχει καλύψει ο @anax111 100% οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα ξανά γράψω εγώ...

:)

O Χρήστης anax απλά έχει λανθασμένη άποψη για την πραγματικότητα νομίζει ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στο www ή να εισαι ανώνυμος... απλά δεν συμβαίνει ούτε για πλάκα

 

Όσο για το τι βρίσκεις εσύ δεν μπορώ να το ξέρω εγώ δεν μπορώ να ειμαι στο μυαλό σου ούτε θέλω/μπορώ να σου αλλάξω άποψη πιστεύω ήμουν σαφής σε αυτά που έγραψα αν δεν καταλαβαίνεις κάτι δεν φταίω εγώ.

Τέλος για το αν ειναι ή δεν ειναι χρήσιμο κάτι ειναι υποκειμενικό... για εσένα μπορεί να ειναι άχρηστο.. ωραία μην το χρησιμοποιείς. 

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

 

Για μένα από τη στιγμή που συνδέεσαι, όπως κι αν συνδέεσαι, όλα είναι δημόσια, άμεσα ή έμμεσα. 

Νοpe όχι με tor αυτός ειναι ο λόγος της ύπαρξης του δηλαδή. 

Είναι σαν να λες ότι το μπεργκεράδικο δεν κάνει μπέργκερ.. ε τότε γιατί το έχουν το μαγαζί; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

 

.....Καμία σχέση αυτό που είπα.. το youtube δεν έχει κανόνα που να απαγορεύει την συζήτηση για τον ναζισμό... οι χρήστες έχουν την δύναμη όμως να κατεβάσουν κάτι..

και αυτό κάποιες φορές ειναι προϊόν διάφορων μονάδων που θίγονται

άλλες φορές όμως ειναι προϊόν συντονισμένων ομάδων που θέλουν να πουσάρουν ή να θάψουν μια άποψη με τα report τα like ή τα dislike τους (ανάλογα την πλατφόρμα) 

Το ίδιο ακριβώς είναι. Από την στιγμή που είναι ιδιωτικό έχει κάθε δικαίωμα να κατεβάσει ότι νομίζει ότι δεν συνάδει με την άδεια χρήσης του ή αποφασίσει ότι για κάποιο λόγο δεν το συμφέρει. Σκέψου πως έχεις ένα εστιατόριο γεμάτο οικογένειες και κάποιος εκεί μέσα αρχίζει να λέει φωναχτά σόκιν ανέκδοτα μπροστά σε μικρά παιδιά. Διαμαρτύρονται οι γονείς και τότε προκειμένου να μην χάσεις την πελατεία βγάζεις έξω τον πελάτη που δεν συμμορφώνεται. Είναι ιδιωτική επιχείρηση έχεις δικαίωμα να το κάνεις. Δεν μπορείς όμως να το κάνεις αυτό στον δρόμο ότι και να πει ο άλλος γιατί ο δρόμος είναι δημόσιος. Μην συγχέεις λοιπόν κάτι δημόσιο με κάτι ιδιωτικό. 

5 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

O Χρήστης anax απλά έχει λανθασμένη άποψη για την πραγματικότητα νομίζει ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στο www ή να εισαι ανώνυμος... απλά δεν συμβαίνει ούτε για πλάκα

 

 

Δείξε μου σε παρακαλώ που γράφω πως μπορείς στο www να είσαι ανώνυμος!  Μην μου καταλογίζεις κάτι που δεν είπα. Δεν είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, anax111 είπε

Το ίδιο ακριβώς είναι. Από την στιγμή που είναι ιδιωτικό έχει κάθε δικαίωμα να κατεβάσει ότι νομίζει ότι δεν συνάδει με την άδεια χρήσης του ή αποφασίσει ότι για κάποιο λόγο δεν το συμφέρει. Σκέψου πως έχεις ένα εστιατόριο γεμάτο οικογένειες και κάποιος εκεί μέσα αρχίζει να λέει φωναχτά σόκιν ανέκδοτα μπροστά σε μικρά παιδιά. Διαμαρτύρονται οι γονείς και τότε προκειμένου να μην χάσεις την πελατεία βγάζεις έξω τον πελάτη που δεν συμμορφώνεται. Είναι ιδιωτική επιχείρηση έχεις δικαίωμα να το κάνεις. Δεν μπορείς όμως να το κάνεις αυτό στον δρόμο ότι και να πει ο άλλος γιατί ο δρόμος είναι δημόσιος. Μην συγχέεις λοιπόν κάτι δημόσιο με κάτι ιδιωτικό. 

ρε φίλε απλά δεν καταλαβαίνεις τι λέω σου περιγράφω  μια κατάσταση που συμβαίνει αυτή την στιγμή που μιλάμε και που δεν έχει σχέση με το youtube το ανέφερα σαν παράδειγμα και εσύ κόλλησες στο δέντρο...  μιλάμε για τους χρήστες ΟΛΩΝ των κοινωνικών δικτύων ανεξαρτήτως της πολιτικής του κάθε δικτύου ξεχωριστά πιο συγκεκριμένα την δύναμη που έχει μαι ανώνυμη μάζα στο www (πολλές φορές bots ή συντονισμένη απο κάποιο κέντρο συμφερόντων ιδεολογικών/πολιτικών ή οικονομικών). 

Με άλλα λόγια σου λέω πως τα παρεχόμενα εργαλεία των κοινωνικών δικτύων (like/dislike/share/report) επηρεάζουν την οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχει σε αυτά. 

ΠΧ η PC (εδώ σημαίνει privilege check) κουλτούρα που κυκλοφορεί ειδικά στο αμερικάνικο Internet που φοβάσαι να πεις ότι είσαι άντρας ή λευκός και να μην χαρακτηριστείς φαλλοκράτης ή ρατσιστής θα πρέπει απλά να υποχωρείς γιατί είσαι άντρας ή γιατί είσαι λευκός σε κάθε συζήτηση σχετικά με τα δύο φύλλα ή με τις φυλές. 


P.S (αν και θα μετανιώσω που το αναφέρω γιατί υποπτεύομαι πως θα κεντράρεις την συζήτηση πάλι εκει το youtube έχει και μια κοινωνική ευθύνη το ότι είναι ιδιωτική εταιρία δεν έχει να λέει κάτι γιατί δεν ειναι μια τυχαία ιδιωτική εταιρία αλλά ο τρόπος που βλέπουμε ουσιαστικά βίντεος στο ιντερνετ οπότε οι πολιτικές του θα πρέπει να συμβαδίζουν με το σύνταγμα και τις ατομικές ελευθερίες και το διεθνές δίκαιο αλλά και να ειναι ηθικές δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν στο μαγαζί τους όπως απλοϊκά το σκέφτεσαι αν και εγώ εντελώς άλλο ήθελα να πω όπως γράφω και πιο πάνω απλά το αναφέρω σαν επιπλέον πληροφορία) 
 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

O Χρήστης anax απλά έχει λανθασμένη άποψη για την πραγματικότητα νομίζει ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις στο www ή να εισαι ανώνυμος... απλά δεν συμβαίνει ούτε για πλάκα

Όσο για το τι βρίσκεις εσύ δεν μπορώ να το ξέρω εγώ δεν μπορώ να ειμαι στο μυαλό σου ούτε θέλω/μπορώ να σου αλλάξω άποψη πιστεύω ήμουν σαφής σε αυτά που έγραψα αν δεν καταλαβαίνεις κάτι δεν φταίω εγώ.

Τέλος για το αν ειναι ή δεν ειναι χρήσιμο κάτι ειναι υποκειμενικό... για εσένα μπορεί να ειναι άχρηστο.. ωραία μην το χρησιμοποιείς. 

Νοpe όχι με tor αυτός ειναι ο λόγος της ύπαρξης του δηλαδή. 

Είναι σαν να λες ότι το μπεργκεράδικο δεν κάνει μπέργκερ.. ε τότε γιατί το έχουν το μαγαζί; :P 

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες τώρα :P

Αυτό που λες στην πρώτη παράθεση δεν είναι αυτό που λέω κι εγώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

ρε φίλε απλά δεν καταλαβαίνεις τι λέω σου περιγράφω  μια κατάσταση που συμβαίνει αυτή την στιγμή που μιλάμε και που δεν έχει σχέση με το youtube το ανέφερα σαν παράδειγμα και εσύ κόλλησες στο δέντρο...  μιλάμε για τους χρήστες ΟΛΩΝ των κοινωνικών δικτύων ανεξαρτήτως της πολιτικής του κάθε δικτύου ξεχωριστά πιο συγκεκριμένα την δύναμη που έχει μαι ανώνυμη μάζα στο www (πολλές φορές bots ή συντονισμένη απο κάποιο κέντρο συμφερόντων ιδεολογικών/πολιτικών ή οικονομικών). 

Με άλλα λόγια σου λέω πως τα παρεχόμενα εργαλεία των κοινωνικών δικτύων (like/dislike/share/report) επηρεάζουν την οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχει σε αυτά. 

ΠΧ η PC (εδώ σημαίνει privilege check) κουλτούρα που κυκλοφορεί ειδικά στο αμερικάνικο Internet που φοβάσαι να πεις ότι είσαι άντρας ή λευκός και να μην χαρακτηριστείς φαλλοκράτης ή ρατσιστής θα πρέπει απλά να υποχωρείς γιατί είσαι άντρας ή γιατί είσαι λευκός σε κάθε συζήτηση σχετικά με τα δύο φύλλα ή με τις φυλές. 


P.S (αν και θα μετανιώσω που το αναφέρω γιατί υποπτεύομαι πως θα κεντράρεις την συζήτηση πάλι εκει το youtube έχει και μια κοινωνική ευθύνη το ότι είναι ιδιωτική εταιρία δεν έχει να λέει κάτι γιατί δεν ειναι μια τυχαία ιδιωτική εταιρία αλλά ο τρόπος που βλέπουμε ουσιαστικά βίντεος στο ιντερνετ οπότε οι πολιτικές του θα πρέπει να συμβαδίζουν με το σύνταγμα και τις ατομικές ελευθερίες και το διεθνές δίκαιο αλλά και να ειναι ηθικές δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν στο μαγαζί τους όπως απλοϊκά το σκέφτεσαι αν και εγώ εντελώς άλλο ήθελα να πω όπως γράφω και πιο πάνω απλά το αναφέρω σαν επιπλέον πληροφορία) 
 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σχετικά με το PC, την δύναμη των likes και τα οργανωμένα συμφέροντα που κατευθύνουν botnets αλλά μην ξεχνάς πως αυτό μπορεί να λειτουργήσει και αμφίφδρομα βλέπε Cambridge Analtica .  Από εκεί και πέρα αρνείσαι να καταλάβεις ότι το Youtube  και όλα τα κοινωνικά δίκτυα είναι ιδιωτικές πλατφόρμες και κοιτάνε το συμφέρον τους. Τα συντάγματα και οι ατομικές ελευθερίες που λες κατοχυρώνουν το δικαίωμα αυτών των πλατφορμών να διαμορφώνουν κατά το συμφέρον τους το προϊόν που προσφέρουν  άρα δεν έχεις καθόλου δίκιο να απαιτείς από αυτά ανοχή σε μη πολιτικά ορθές θέσεις. Γουστάρεις κάτι κοινωνικά μη αποδεκτό; Δεν σε εμποδίζει κανένας να κάνεις ένα site και να ανεβάσεις ότι γουστάρεις. Σίγουρα η ανωνυμία στο WWW δεν είναι εύκολη υπόθεση, μπορεί όμως να επιτευχθεί αν το ψάξεις σε κρατικό επίπεδο ή και Ε.Ε.. Από εκεί και πέρα από την NSA δεν γλυτώνεις. Ελέγχει όλες τις επικοινωνίες του κόσμου και τις φιλτράρει σε πραγματικό χρόνο. Όπως έγραψα εάν σε βάλουν στο μάτι τελείωσες. 

Επεξ/σία από anax111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spkone είπε

Και παλι μπορεις να βγεις απο relay Bridge προκειμενου να μην γνωριζει ο ISP, συμπερασματικα και ολοι αυτοι που μπορουν να εχουν access στα logs του, ποτε βγαινεις αποτρεποντας ετσι correlation attacks απο ενδιαμεσους(eavesdroppers) η τυχον investigators.

Ρε παιδιά που τα μαθαίνετε όλα αυτά?  Όντως δεν κατάλαβα τίποτα.  Που να ψάξουμε να τα βρούμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, andreas314p είπε

Ρε παιδιά που τα μαθαίνετε όλα αυτά?  Όντως δεν κατάλαβα τίποτα.  Που να ψάξουμε να τα βρούμε? 

Μπες μωρέ κάνα ινστα και yt, τι θες να μπλέξεις?? 😂

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη χρησιμοποιώ συχνά tor browser στην δουλειά για να παρακαμτω τους φραγμούς του εταιρικού δικτύου ώστε να μπαίνω όπου θέλω. Πχ είναι κομμενα τα ιντερνετικά ραδιοφωνα και μπαίνω από εκεί. 

 

Οπότε... όχι δεν το χρησιμοποιώ ούτε για ανωνυμία, ούτε για να αγοράσω ναρκωτικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά για επιβεβαίωση. Τώρα που ποστάρω από tor δεν με βλέπετε έτσι; Ωραία. Θέλω να κάνω κάτι αγορές για κάτι παιδιά στη Σόλωνος στο κέντρο που δεν το έχουν με την τεχνολογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Aja είπε

Κανουμε οτι μπορουμε. Μεροκαματιαρηδες του like και των πωλησεων ειμαστε οι περισσοτεροι :P

Δεν υπολόγισες και όσους βγάζουν μεροκάματο από το Anti-Apple Consortium ☺️ με το να γράφουν κακεντρεχή σχόλια για τα κάθε λογής i-κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off Topic: Παίδες ψάχνω για άφθονο περιεχόμενο ΤΑΙΝΙΩΝ, από downloads, με ελληνικους υπότιτλους, τύπου YIFY κλπ, σε ποιοτητα HD και φορμάτ αναγνώσιμο από απλά στικάκια ή/και δίσκους - κλασσικό storage, συνδεόμενους με μια καλη Smart TV. 

Δεν θέλω λινκ για να κατεβάσω, δεν έχω χρόνο. Ζητώ Ετοιμη μια Ταινιοθήκη, με τα παραπάνω (απλα) χαρακτηριστικά, όσο πιο καλά οργανωμένη γινεται (πχ folders, με μέσα το σχετικό αρχειάκι .srt κατά περίπτωση κλπ κλπ).

 

Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει ? Ή ανάλογο Thread? 

ΙΔΙΩΤΗΣ είμαι, απλός χρήστης, πολλά χρόνια στο Φορουμ, και ταξιδεύω οπότε θέλω υλικό (on the go), όχι για streaming και εννοείται ΠΩΣ ΟΧΙ για κάθε-τι που αφορά "επαγγελματική ή άλλη χρήση, αναμετάδοση, κλπ κλπ. Εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι :)

Κάποιος φίλος που μπορεί να βοηθήσει ? Να μοιραστεί ένα "μέρος" από την αντίστοιχη συλλογή του ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, please PM (μικρή αλλά λογική αμοιβή θα δοθει για την εξυπηρέτηση)

Επεξ/σία από Ghost.Dog
προσθηκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2018 στις 10:55 ΜΜ, anax111 είπε

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος τουλάχιστον για τους νόμιμους πολίτες στις χώρες του δυτικού κόσμου όπου δεν υπάρχει λογοκρισία να χρησιμοποιήσουν TOR. Στην Ελλάδα το TOR δεν είναι χρήσιμο για τίποτα. 

 

Να σου θυμίσω ότι ο Γέροντας Παστίτσιος μπήκε φυλακή, επειδή (θου  Κύριε) έκανε ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΆ POST ΣΤΟ ΦΒ. Όχι επειδή απείλησε την αστική δημοκρατία . Επειδή έκανε ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΆ POST ΣΤΟ FB. ΦΥΛΑΚΗ.

 

PS. Ισως οι διαφορες μας απο τον Αραβικο κοσμο που λες, δεν ειναι τοσο μεγαλες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...