Προς το περιεχόμενο

Θερμοσιφωνας το χειμώνα συνεχεια αναμμενος


Zerg13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, stormrain είπε

Για τι ευρος τιμης μιλαμε? Εντελως χονδρικα.

https://www.skroutz.gr/c/1195/pinakes-reumatos.html?keyphrase=χρονοδιακοπτης+ραγας&from=autocomplete

Κάτι τέτοιο είχα στο νού μου το οποίο λογικά θα χρειαστεί και ένα ρελέ για το θερμοσίφωνα συν τα εργατικά. (λογικά τώρα θα έχεις μόνο μία ασφάλεια που την σηκώνεις για να ανάψει )
ΑΛΛΑ πρέπει να συμβουλευτείς ηλεκτρολόγο σχετικά με τα φορτία κλπ.
 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω τι εχω κανει εγω που ηθελα κατι παρόμοιο (δε μπορώ να ξυπναω και να μην εχω ζεστό νερό ή να θέλει η γυναικα να πλυνει 2 πιατα στο χερι και να περιμενει να ζεσταθεί το νερο ή να γεμισει το πλυντήριο). Εβαλα ενα τηλεχειριζόμενο απο κινητο/προγραμματιζόμενο διακοπτη της broadlink σε συνδυασμό με ρελε ισχύος για το θερμοσίφωνο. Ετσι εχω κανει τα εξης: α) το ανοιγοκλείνω όποτε θελω απο όπου και αν ειμαι μεσω κινητού β) τον εχω ρυθμισει να αναβει 6,30-6,50 το πρωι και έπειτα 16,00-16,30 (καθως γυρναμε εκεινη την ώρα) και κατόπιν το βράδυ 21,00-22,00 (καθως κανω μπανιο στις 22.00 εκτος των ημερών που παω γυμναστήριο οποτε τον αναβω οταν θέλω εγω). Με τα παραπάνω εχω πάντα ζεστό νερό, οι λογαριασμοί του ρευματος σε φυσιολογικά επιπεδα και φυσικά καμια βλάβη επειτα απο 2 περιπου χρόνια που δουλευω το εν λογω συστηματακι

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Θα σου πω τι εχω κανει εγω που ηθελα κατι παρόμοιο (δε μπορώ να ξυπναω και να μην εχω ζεστό νερό ή να θέλει η γυναικα να πλυνει 2 πιατα στο χερι και να περιμενει να ζεσταθεί το νερο ή να γενισει το πλυντήριο). Εβαλα ενα τηλεχειριζόμενο απο κινητο/προγραμματιζόμενο διακοπτη της broadlink σε συνδυασμό με ρελε ισχύος για το θερμοσίφωνο. Ετσι εχω κανει τα εξης: α) το ανοιγοκλείνω όποτε θελω απο όπου και αν ειμαι μεσω κινητού β) τον εχω ρυθμισει να αναβει 6,30-6,50 το πρωι και έπειτα 16,00-16,30 (καθως γυρναμε εκεινη την ώρα) και κατόπιν το βράδυ 21,00-22,00 (καθως κανω μπανιο στις 22.00 εκτος των ημερών που παω γυμναστήριο οποτε τον αναβω οταν θέλω εγω). Με τα παραπάνω εχω πάντα ζεστό νερό, οι λογαριασμοί του ρευματος σε φυσιολογικά επιπεδα και φυσικά καμια βλάβη επειτα απο 2 περιπου χρόνια που δουλευω το εν λογω συστηματακι

Παρόμοια φιλοσοφία αλλά πολύ περισσότερο high-tech λύση από την δική μου πρόταση.
Σωραίος. :) :)

Πόσο κόστισε ο εν λόγο διακόπτης ;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dpolal είπε

Παρόμοια φιλοσοφία αλλά πολύ περισσότερο high-tech λύση από την δική μου πρόταση.
Σωραίος. :) :)

Πόσο κόστισε ο εν λόγο διακόπτης ;;;

οντως...

 

ο διακοπτης κοστισε περιπου ενα δεκαρικο, αλλα 15 το ρελε ισχυος και αν θυμαμαι καλα 30 ο ηλεκτρολογος για την τοποθετηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, stormrain said:

Για τι ευρος τιμης μιλαμε? Εντελως χονδρικα.

ενδεικτικά https://www.skroutz.gr/c/1195/pinakes-reumatos.html?keyphrase=χρονοδιακοπτης+πινακα&order_by=pricevat&order_dir=asc

συν το κόστος του ρελέ ισχύος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Μια που τα βαζετε παρτε και το internet switch που λεει ο paylidis...full instalation :)

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Zerg13 said:

Μια που τα βαζετε παρτε και το internet switch που λεει ο paylidis...full instalation :)

είναι που δε θέλουμε να μας χακάρουν και να μας ανάψουν το θερμοσίφωνα από το ίντερνετ lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αποφασίσεις για ταχυθερμαντηρα πάρε πρώτα την εταιρία να σε συμβουλεψουν για το πόσα kw χρειάζεσαι κτλ. Επίσης εγώ είχα πάρει έναν κ λόγω ότι ήμουν τελευταίο όροφο,σχεδον κάτω απ' τα ντεπόζιτα, λόγω χαμηλής πίεσης δεν λειτουργούσε σωστά..Το ίδιο ισχύει κ για ένα δίκτυο που έχει πιεστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λύση του Boiler με δικό του κυκλοφορητή και να έχεις ζεστό νερό όποτε θές την έχεις σκεφτεί;

Εκτός εάν είσαι σε διαμέρισμα, συνήθως έχουν οι πολυκατοικίες 15 ετίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...