Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/9/2018 στις 2:32 ΜΜ, markoliaz είπε

το iphone δεν ειναι ακριβο, θυμαμαι εποχες 1997-2001 υπηρχαν μοντελα nokia παντοφλες τοτε με 300.000 δραχμες...απλα τοτε ηταν αλλιως και η οικονομια της χωρας..τα εχετε ξεχασει...ναι για τα σημερινα δεδομενα της χωρας μας ειναι ακριβο..αλλα ουσιαστικα ΔΕΝ ειναι ακριβο...ναι ξερω σας εκαψα τον εγκεφαλο..........αλλα υπαρχει μια δοση αληθειας σε αυτο που ειπα!!!! :)

Φίλε όντως όπως τα λές. Θυμάμαι το Nokia 8800 το ασημένιο, κάθε λαμόγιο κρατούσε κι απο ένα τέτοιο. Και κόστιζε όσο ένα χωράφι στον Μελιγαλά... Βέβαια δε το πλήρωσε ποτέ κανεις τοις μετρητοις. Πιστωτικες καρτες και αγιος ο θεός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, scarver είπε

Αυτό που σου λέω φίλε μου είναι ότι ανεξάρτητα με το μισθό στη Γερμανία η τιμολογιακή πολιτική της Apple είναι τέτοια που τα τηλέφωνα δεν είναι εύκολο να αποκτηθούν από τα μεσαία και χαμηλά εισοδήματα είτε στην Ελλάδα είτε στη Γερμανία. Όλα τα άλλα σχετικά με την παιδεία την υγεία και την παροχή υπηρεσιών είναι μία εντελώς διαφορετική κουβέντα με πολλές παραμέτρους που δεν μπορούν να αναλυθούν μέσω μηνυμάτων.Να είσαι καλά. 

αρχισες κατι που δεν μπορεσες να το υποστηριξεις ....καλη συνεχεια !!

2 ώρες πριν, garfield39gr είπε

Δεν είναι η apple που τραβάει τις τιμές προς τα πάνω.. Είναι οι άλλες εταιρείες που δεν προσφέρουν την ίδια ποιότητα ώστε να τραβήξουν την apple προς τα κάτω. 

Στην γερμανια ειναι δωρεαν με 24 μηνες συμβολαιο  και απεριοριστα λεπτα μηνυματα  και mb 89 ευρω το μηνα  γιατι λοιπον να μην το παρω το max το 512 ;;;;

μην τα λες σε εμενα φιλε μου...στον αλλον πες τα που υποστηριζει οτι ελλαδα - γερμανια τα μεσαια και χαμηλα εισοδηματα ζουν το ιδιο αναλογικα !!! καλα κρασια .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2018 στις 4:37 ΜΜ, dolph είπε

Έχω iPhone 6sPlus και όλο λέω να το αλλάξω και όλο μένω στο ίδιο τελικά. Λόγω κόστους φυσικά, καθώς από το Χ και πάνω έγιναν απλησίαστα ως value for money.

Υπάρχει μια λογική στο «κράτα το κινητό σου για πολλά χρόνια, οπότε σε διάρκεια χρόνου δεν βγαίνει τόσο ακριβό», αλλά όταν φτάσει να αγοράσεις το νέο κινητό τότε υπολογίζεις τιμή εκείνη τη στιγμή και όχι έχοντας σκεφτεί μακροχρόνια απόσβεση.

Και πλέον το iPhone παραέγινε ακριβό για να το αγοράσεις χωρίς δεύτερη (και τρίτη και τέταρτη...) σκέψη.

Μπορεί σε άλλες χώρες η αίσθηση του κόστους να είναι διαφορετική, αλλά στη δική μας χώρα δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πραγματικά μπορούν να δώσουν 1.229 ευρώ (το απλό iPhone Xs, 64GB) χωρίς να τους λείψουν ή χωρίς να συγκρίνουν τί πραγματικά παίρνουν με αυτό το κόστος.

 

Για την ώρα λέω να συνεχίσω με το 6sPlus και επειδή είναι εξαιρετικό κινητό, ελπίζω να με κρατήσει πολλά χρόνια ακόμα (η βασική χρήση είναι για τηλέφωνο/emails/browsing/apple music).

Στο ενδιάμεσο, μάλλον θα ξαναγοράσω ένα απλό Android, να αρχίσω να ξανασετάρω τα καθημερινά μου σε άλλο περιβάλλον, ώστε όταν χρειαστεί να μπορώ να επιστρέψω σε οικονομικότερες λύσεις.

Συμφωνώ ότι τα iPhone είναι φοβερά κινητά, αλλά επειδή στην ουσία χρησιμοποιώ μόνο ένα μικρό ποσοστό των ικανοτήτων τους (και μην ακούσω ότι η πλειοψηφία χρησιμοποιεί πολύ παραπάνω...), θα επιστρέψω  πιθανόν σε οικονομικότερα μοντέλα.

 

Φυσικά, δεν αποκλείεται στο μέλλον να ρίξει κάπως τις τιμές η Apple, ώστε να μπορούν περισσότερα άτομα της μεσαίας τάξης να τα αποκτήσουν.

 

ΥΓ. Επαναλαμβάνω: έχω iPhone 6sPlus & iPad pro 10.5" και τα απολαμβάνω - δεν είμαι Apple hater δηλαδή, αλλά αρχίζω να γίνομαι πιο σκεπτικός για την τιμολόγησή τους (ή πιο φτωχός, τελικά 😃).

 

Το καλύτερο σχόλιο που έχω δει φίλε μου. Συγχαρητήρια

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2018 στις 3:42 ΜΜ, Bluedive είπε

Γελασα οταν η πωλητρια προσπαθησε να μου δικαιολογησει τα 1049 Ευρω για το Note9 και οτι αξιζει να δωσω το 8αρι μου γιαυτο. Εδω λεω να ριξω ενα κλαμα για ποικιλλια.

Ειλικρινά ,κοντεύω να σκάσω με μια απορία που έχω. Όταν έπαιρνε καποιος το 8 πέρσι ,να υποθέσω , το ΝΟΤΕ8 ,και έσκαγε το 1000κακι🤔,τότε έκλαιγε ή γέλαγε; Πριν ένα χρόνο δηλαδή άξιζε ένα κινητό 1000ρουμπα και τώρα δεν αξίζει για κάποιον να πάει να το πάρει;        

Απλά ρωτάω ...

🤣

Επεξ/σία από dhmhtries22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε που πρωτοβγήκαν τα κινητά και έκαναν 300000 τόσο έκαναν όλα. 

Δεν υπήρχαν αλλα με τις παρόμοιες δυνατότητες που να κάνουν το 1/10 της τιμής. 

Κι εγώ είχα αγοράσει με 100000δρχ το πρώτο dvdcdrw. 

Αυτό που ανεβάζει την τιμή στις άλλες εταιρείες εκτός Apple είναι η κάμερα με την οποία υπάρχει τρέλα σήμερα και όλοι κάνουν κόντρες για το ποιος έχει την καλύτερη. 

Η Apple ανεβάζει τις τιμές γιατί έτσι είναι η πολιτική της 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, adi32 said:

 

Αυτό που ανεβάζει την τιμή στις άλλες εταιρείες εκτός Apple είναι η κάμερα με την οποία υπάρχει τρέλα σήμερα και όλοι κάνουν κόντρες για το ποιος έχει την καλύτερη. 

Η Apple ανεβάζει τις τιμές γιατί έτσι είναι η πολιτική της 

Ποσο κοστίζει η κάμερα του P20 pro σε σχέση με αυτή του xs ώστε να δικαιολογείται και η τελική τιμή του P20? 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ποσο κοστίζει η κάμερα του P20 pro σε σχέση με αυτή του xs ώστε να δικαιολογείται και η τελική τιμή του P20? 😛 

Αισχροκερδουν  με προσχημα την καμερα και εκει ανεβαζουν συνεχεια δυνατοτητες και αριθμο καμερων και mp 

Αν δεν ειχαν καμερα κανεις δε θα εδινε πανω απο 200ε για κινητο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, adi32 said:

Αισχροκερδουν  με προσχημα την καμερα και εκει ανεβαζουν συνεχεια δυνατοτητες και αριθμο καμερων και mp 

Αν δεν ειχαν καμερα κανεις δε θα εδινε πανω απο 200ε για κινητο 

σιγα να μη μπορει ο απλος χρηστης να καταλαβει διαφορα μεταξυ ενος κινητου των 400ε των 600ε και των 1000ε.

 

δε λεω,στα κινητα των 200 θα το καταλαβεις στις νυχτερινες αλλα μεχρι εκει.

Επεξ/σία από azuli
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα , επιλογη για μικροτερο - δικαρτο iphone σαν το se παιζει στον οριζοντα? 

Προβλεπω να κρατησουν τα  7 κ τα 8 για μικρα... 

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2018 στις 7:27 ΜΜ, geo7geg είπε

Πάντως το Insomnia βοηθάει στην εξοικονόμηση χρημάτων τους χρήστες του. Δεν χρειάζεσαι καν ψυχολόγο.

Μπαίνεις εδώ μέσα, γράφεις την π***ρια σου βγάζεις τα κομπλεξ σου και νιώθεις και ωραία μετά επειδή ξεγέλασες την Apple που πήρες κάτι οικονομικότερο. Δεν την ενδιαφέρει την Apple η δική σου γνώμη καθώς ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ. Απευθύνεται σε άτομα που θέλουν το top software με top επιδόσεις που ο μισθός τους το επιτρέπει να το αποκτήσουν αμέσως κι όχι σε 100 δόσεις. 

Δεν είναι ΌΛΑ για ΟΛΟΥΣ πως να το κάνουμε. Αν έχεις τα λεφτά και σε καλύπτει αγόρασε το. Αν όχι αγόρασε ένα οικονομικότερο που ταιριάζει στις ανάγκες σου. Και όταν θα χεις τα λεφτά κάποια στιγμή ξέρεις πως κι εσύ Iphone θα επιλέξεις. Μην κράζεις κάτι που θα ήθελες να έχεις επειδή τώρα δεν είσαι σε θέση να το αποκτήσεις(γενικότερα όχι μόνο σε smartphone). Θα τα χεις καλά με τον εαυτό σου και ούτε θα πετάς κοτσάνες για να γεμίζουν οι σελίδες με σχόλια κομπλεξισμού.

"Απευθύνεται σε άτομα που θέλουν το top software με top επιδόσεις"  Οχι μαν...ουτε τοπ software ουτε τοπ επιδοσεις...ο καθενας βαζει ο,τι τιμη γουσταρει και  καλα κανει..Αυτο ειναι το σωστο να πεις..Οχι επειδη εχει 1600 ευρω ξαφνικα εγινε και τοπ...μη τρελαθουμε κιολας..Δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ παραπανω απο ενα νοτε 9  ..Το ποιοτητα που λες πεστο αφου ανοιξεις ενα iphone απο μεσα να δεις τι ποιοτητα εχει..Τα καπακια βλεπεις και μιλας για ποιοτητα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2018 στις 3:33 ΜΜ, efo355 είπε

Προσωπικά και σε τιμές ΗΠΑ να μου τα δίνανε δεν θα αγόραζα όχι γιατί δεν είναι καλά. Είναι και παραειναι απλά δεν θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για smartphone. Είναι overkill για τη χρήση μου. Με αυτα τα λεφτά θα αγόραζα ένα καλό λάπτοπ.

Μαζί σου.. κανείς apple hater δεν έχει πει ότι δεν είναι καλά τα iPhone. Και εγώ μαζί. Απλά κόστος προς απόδοση -10. Αν κόστιζαν το 30% των τιμών που τα κυκλοφορούν θα ήταν και τίμιες συσκευές και άντε και ίσως και οι καλύτερες που υπάρχουν αν πούμε ωμά την αλήθεια.

Εγώ προσωπικά έχω να πάρω iphone πάνω από 5 χρόνια.. Και αυτό λόγο πολιτικής της εταιρίας.  ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ τα χρήματα που κοστίζουν. Αν άξιζαν θα είχε καλύτερη μοίρα αυτή η εταιρία. 

Στο περίπου ότι έγραψα.. γιατί τα άτιμα δεν κάνουν ηχογράφηση κλήσης... αν έκαναν άντε να αλλάξω το νούμερο μου.. .40% της αξίας τους.

Όσο θα έχουν τόσο απλά παραμένω hater :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Τι να πω; Μπράβο!

Δεν χρειάζεται να έχεις βίλα για να δίνεις 2500k ενφια. Με 110τμ και ακόμα ένα με 75 συν 300στρεμματα έρχεται πάνω από 1500. Δίνουμε νοίκια για πράγματα που είναι δικά μας. Κλέφτες όχι αστεία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν χρειάζεται να έχεις βίλα για να δίνεις 2500k ενφια. Με 110τμ και ακόμα ένα με 75 συν 300στρεμματα έρχεται πάνω από 1500. Δίνουμε νοίκια για πράγματα που είναι δικά μας. Κλέφτες όχι αστεία. 

Εξαρτάται. Όταν έχεις κληρονομήσει κάτι συμφωνώ να δίνεις ΕΝΦΙΑ. Αλλά όχι όταν το έχεις αγοράσει. Βέβαια τα ακίνητα ήταν ο καλύτερος τρόπος ξεπλύματος χρημάτων. Οπότε και εκεί δικαια πάει σε πολλους. Μόνο τους καημένους που πληρώνουν δάνεια λυπάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...