Προς το περιεχόμενο

Η Apple τινάζει την μπάνκα στον αέρα στην Ευρώπη με τις τιμές των νέων iPhone, πρωταθλήτρια η Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, project.breeze είπε

Αυτό που έγραψα σε άλλο νήμα σχετικό με τα Iphones. Κανέναν δεν πειράζει ο επαγγελματίας που δίνει 1500 ευρώ για ένα εργαλείο δουλειάς ή όταν τα δίνει κάποιος που μπορεί να βγάζει 3-4-5 χιλιάρικα τον μήνα ή που μπορεί να βάλει δόσεις και να το πάρει γιατί το γουστάρει. Το πρόβλημα είναι εκείνοι που αναφέρεις, που παίρνουν πιστωτική μετά την πιστωτική, την φορτώνουν ή παίρνουν καταναλωτικά και μετά διαμαρτύρονται που δεν μπορούν να τα πληρώσουν. Αυτό είναι παθογένεια, είναι μία νοσηρή κατάσταση όπως και να το κάνεις.

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα ο Έλληνας έχει αυτό το τεράστιο κακό. Μπορεί να χρωστάει πολλά αλλά δεν τον νοιάζει τη μόστρα θα το κανει. Μετά βάλε φόρους οι τίμιοι την πληρώνουμε πάντα αυτος που χρωστάει δεν τον νοιάζει τι φόρους θα βάλουν αφού δεν πρόκειται να τους πληρώσει ποτέ. Οι κατασχέσεις είναι χιλιάδες καθημερινά 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 684
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, fredd0 είπε

το προβλημα δεν ειναι οι τιμες, οι τιμες ειναι υποκειμενικες. Αν ολα λειτουργουσαν στη λογικη ποιος ειναι ο φθηνοτερος τροπος να κανω τη δουλεια μου ολοι θα κυκλοφορουσαμε με μοτοποδηλατα 1 τζιν και 3 ασπρα tshir και αναλογικα ρολογια των 5 ευρω.

 

το προβλημα ειναι οτι το XR, κινητο κοντα 1000 ευρω στην Ελλαδα, ειναι λιγο πανω απο 720p αναλυση. Δηλαδη καλαμπουριζουμε που ξερωγω το poco των 300 ευρω δε παιζει HD νετφλιξ και σου πασαρει η apple κινητο, το 2018, που δε παιζει τιποτα HD.

Όχι ότι υπερασπίζομαι την apple, αλλά τα μικρά iPhone (όχι τα plus) δεν είναι επίσης full HD. 

Σε καμία περίπτωση όμως δε δικαιολογείται αυτή η τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 σελιδες για να λεει ο καθενας στον απο πανω του τι να κανει ή να μην κανει ... 

Η λυση ειναι απλη ... πουλας το προηγουμενο και παιρνεις απο 300-700 αναλογα το τι εχεις ... βρισκεις τροπο για καμμια επιδοτηση της προκοπης ... και συμπληρωνεις την διαφορα ... 

Εγω τουλαχιστον μεχρι τωρα ετσι το εκανα το κολπο ... 

Απλα ρε γαμ..το φετος η μηλοεταιρια εκανε τρελλο τακλιν ... για το XS 256 που πληρει οσα θα ηθελα για να αλλαξω απο το 128ρι 7ρι που εχω η διαφορα υπερβαινει το οριο των 350euro που δινω ανα 2 χρονια για κινητο ... 

Οποτε ... με βλεπω να μενω στο 7ρι που ειναι μια χαρα και εχει κ το δαχτυλικο ακομα ... Γιατι αυτο με την μουτσουνοαναγνωριση δεν το εχω παρει με καλο ματι  ... 

Να ναι καλα οι φιλοι απο το USA που θα φερουν μαζι κανενα προς Χριστουγεννα ή προς Πασχα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple, τα λέμε του χρόνου. Πάω να πάρω το Note 9 στα 630 ευρώ με επιστροφή του edge + 100 έκπτωση Samsung + τιμολόγιο (γμιεται αυτός που σχεδίασε τον fingerprint reader τόσο ψηλά).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Όχι ότι υπερασπίζομαι την apple, αλλά τα μικρά iPhone (όχι τα plus) δεν είναι επίσης full HD. 

Σε καμία περίπτωση όμως δε δικαιολογείται αυτή η τιμή. 

 

το θεμα ειναι οτι δεν ειναι το 'μικρο' (απο πλευρα οθονης). Το μικρο απο αποψη τιμης ειναι.  Tο ξερω οτι ειναι λιγο μπερδεμενη η ονοματολογια αλλα το 'μικρο' σε οθονη ειναι το XS (5.8'') to μεσαιο (και φτηνο) ειναι το XR (6.1'') και το μεγαλο ειναι το XSMax (6.5'')

6.1'' Κινητο χωρις καν 1080p ειναι θεοτρελλο, ειδικα οταν στο χρεωνει κοντα 1000 ευρω. Κατι κινεζικα του 100ευρου εχουν 720p οθονες και εκει λες, αυτο πληρωνω.... οχι 1000 ευρω για 1792x828

XR.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kirileman είπε

Apple, τα λέμε του χρόνου. Πάω να πάρω το Note 9 στα 630 ευρώ με επιστροφή του edge + 100 έκπτωση Samsung + τιμολόγιο (γμιεται αυτός που σχεδίασε τον fingerprint reader τόσο ψηλά).

Ποιανού χρόνου ρε μαν; Δεν βλέπεις πως πάει το patern; Hint: Ανοδικά.

Του χρόνου το Xr2 θα έχει 1190 τα 64gb και μάντεψε τα υπόλοιπα.

Άμα δεν φτάσει τα 3 Κ το plus μοντέλο με τα 512Gb δεν θα ηρεμήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Ποιανού χρόνου ρε μαν; Δεν βλέπεις πως πάει το patern; Hint: Ανοδικά.

Του χρόνου το Xr2 θα έχει 1190 τα 64gb και μάντεψε τα υπόλοιπα.

Άμα δεν φτάσει τα 3 Κ το plus μοντέλο με τα 512Gb δεν θα ηρεμήσει.

Και το δικό μου πάτερν ανοδικά πάει (το οποίο είναι και το μόνο που με ενδιαφέρει), αλλά δεν τους τα ακουμπάω ακόμα.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, OhgmaAurvanium είπε

Ε, υπάρχει κόσμος που έχει βίτσιο να τα σκάσει για smartphone, τόσο απλά! Για να καλύψει τη ματαιοδοξία του; Γιατί το γουστάρει; ΤΙ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΦΙΛΕ; Η ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ;!

Τα είπες όλα και συμφωνώ απόλυτα, ειδικά με την τελευταία πρόταση. Προσωπικά είμαι κάτοχος iphone 6s και θεωρώ ότι οι τιμές είναι στα όρια της αισχροκέρδειας οπότε με βλέπω να πηγαίνω προς Oneplus 6T :). Τώρα, θέλει κάποιος να πάρει το ολοκαίνουργιο iphone των 1000+ ευρώ; Είναι απίθανο μηχάνημα και σίγουρα θα το χαρεί. End of story. 

Υπάρχει όμως και μια άλλη πλευρά του νομίσματος όπως φαίνεται στο άρθρο του engadget. https://www.engadget.com/2018/09/13/apple-iphone-xs-xr-price-increases/. Και επειδή δεν είμαστε shareholders της Apple και της κάθε Apple, αλλα καταναλωτές, "Vote with your wallet" που λένε και στο χωριό μου. Εγώ αυτό θα κάνω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, kirileman είπε

Apple, τα λέμε του χρόνου. Πάω να πάρω το Note 9 στα 630 ευρώ με επιστροφή του edge + 100 έκπτωση Samsung + τιμολόγιο (γμιεται αυτός που σχεδίασε τον fingerprint reader τόσο ψηλά).

Πολυ καλη επιλογη το Note 9    ειδικα με αυτες τις τιμες πρακτικα ειναι σαν να τους κλεβεις .

Οσο για του χρονου το εχω κανει απο τωρα εικονα να βγαινουμε μαζι απο istorm(η' οπου τα βρουμε πιο γρηγορα )  κρατωντας στα κουτια τους τα καινουρια "max:" χααχαχ.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Πολυ καλη επιλογη το Note 9    ειδικα με αυτες τις τιμες πρακτικα ειναι σαν να τους κλεβεις .

Οσο για του χρονου το εχω κανει απο τωρα εικονα να βγαινουμε μαζι απο istorm(η' οπου τα βρουμε πιο γρηγορα )  κρατωντας στα κουτια τους τα καινουρια "max:" χααχαχ.

Με ένα μαμημένο σωστό in-screen fingerprint reader και αν γίνεται, χωρίς καθόλου ή μικρότερο notch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Με ένα μαμημένο σωστό in-screen fingerprint reader και αν γίνεται, χωρίς καθόλου ή μικρότερο notch.

Δεν ειμαι αισιοδοξος αν θα τα δουμε αυτα του χρονου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

το θεμα ειναι οτι δεν ειναι το 'μικρο' (απο πλευρα οθονης). Το μικρο απο αποψη τιμης ειναι.  Tο ξερω οτι ειναι λιγο μπερδεμενη η ονοματολογια αλλα το 'μικρο' σε οθονη ειναι το XS (5.8'') to μεσαιο (και φτηνο) ειναι το XR (6.1'') και το μεγαλο ειναι το XSMax (6.5'')

6.1'' Κινητο χωρις καν 1080p ειναι θεοτρελλο, ειδικα οταν στο χρεωνει κοντα 1000 ευρω. Κατι κινεζικα του 100ευρου εχουν 720p οθονες και εκει λες, αυτο πληρωνω.... οχι 1000 ευρω για 1792x828

XR.jpg

Όταν λέω μικρό εννοώ σε τιμη. Το "φθηνό" αν θες καλύτερα. 

Είναι απαράδεκτο να μην έχει έστω full HD για 750$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jon_pallis είπε

Δηλαδή θεωρείς ότι με 1700€ δεν παίρνεις κάτι αξιόπιστο?

Εδω εισαι να τα πεις με την  ησυχια σου ,μην σε ενοχλουμε κιολας ...

 

https://www.insomnia.gr/forums/forum/57-auto-amp-moto/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, margaritagr είπε

Αυτο για την τσάντα την LV μου το λεει η μαμά μου... της λέω οτι θα παρω ναυαρχίδα Samsung και μου λεει εγώ με τα ίδια λεφτά θα πήγαινα να παρω την τσάντα, κινητα και σαχλαμάρες :D

Φέρε στο μυαλό σου την εικόνα σε 5-6 χρόνια από σήμερα, όπου θέλεις να αλλάξεις την ναυαρχίδα Samsung γιατί πλέον δε σε καλύπτει, αλλά βγάζεις αγγελία και πιάνει δε πιάνει 100€. Σε πλησιάζει λοιπόν η μαμά σου και σου δείχνει αγγελία με την τσάντα που θέλει να πάρει σήμερα τονίζοντας ότι η αξία της είναι σχεδόν ίδια (δε σηκώνω αντίρρηση σε αυτό καθώς πάντα θα υπάρχουν γυναίκες και πάντα θα χρειάζονται 50 τσάντες η καθεμιά τους).

Σου λέει: "Να πουλιότανε η γνώση, ν' αγοράζαμε καμπόση".

Απαντάς:"...."

Είναι καιρός να σκέφτεσαι τι θα απαντήσεις γιατί τελευταία στιγμή δεν θα σου έρχεται τίποτα στο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...