Προς το περιεχόμενο

Δευτερο Πτυχιο ή Μεταπτυχικο;;;


alex_kwn11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Είμαι λίγο μπερδεμένη με το τι να κάνω στην ζωή μου. Αρχικά να πω οτι πήρα τον Μάρτιο το πτυχίο μου στο Μαθηματικο Ηρακλειου στα 3,5 χρόνια. Γενικότερα επιθυμία μου είναι είτε να μπω στο δημόσιο γενικά σε μια θέση είτε να γίνω καθηγήτρια. Οπότε αυτή την στιγμή σκέφτομαι ότι Α) μπορώ να κάνω ενα μεταπτυχιακό ή Β) να συμμετέχω στις κατατακτήριες και να πάρω ενα δεύτερο πτυχίο. Ομως για μεταπτυχιακό στην ειδικη αγωγη όπως μου πρότεινε μια γνωστή μου (προκειμένου να με διορίσουν γρήγορα ως αναπληρώτρια) ξέρω ότι θέλει διάβασμα εργασίες κλπ που εγώ δεν το έχω με το να παπαγαλίζω ή να κάνω εργασίες. Ειμαι εξαιρετική στο να λύνω ασκήσεις να βρίσκω προβλήματα να διαβάζω αριθμούς γενικότερα. Οπότε μετά σκέφτομαι ότι ίσως καλή ιδέα θα ήταν να πάρω ενα δεύτερο πτυχίο σε κάτι παρεμφερή με τα μαθηματικά που και να μου αναγνωριστούν μαθήματα από το πτυχίο μου και να με ενθουσιάζει κιολας. Τι έχετε να μου προτείνετε;;;

Επίσης να σημειώσω ότι σε προκήρυξη που βγήκε τον Ιανουάριο δεν μπορούσα να συμμετάσχω (αν είχα τότε το πτυχίο μου) ως μαθηματικός αλλά αν ας πουμε είχα πάρει το πτυχίο μου στην Σάμο που έχει και στατιστική θα μπορούσα. Μήπως να έπαιρνα δευτερο πτυχίο σε κάτι τέτοιο που να αναγνωριστούν τα μαθήματα ή δεν μπορώ επειδή κατα κάποιο τρόπο είναι και αυτό μαθηματικό;;;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν κοιτας μηπως σου αρεσει τπτ σαν προγραμματισμος κτλπ και να φυγεις εξω? για να πηρες το πτυχιο στα 3.5 χρονια λεει οτι λογικα κατι σου κοβει κριμα να μπεις στο δημοσιο και να χαραμιστεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πτυχιο απο το μαθηματικο Σαμου ειναι ελαχιστα καλυτερο απο ΙΕΚ Ξυνη 

Αν μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο συναφες με big data και γενικα γυρω απο την πληροφορικη,θεωρω οτι εχει καποιο νοημα.

Αν παλι το μονο που θες ειναι τα μαθηματικα,ισως θα επρεπε να το δεις ως ακαδημαικη καριερα,με τις οποιες δυσκολιες εχει αυτο

Σχετικο-ασχετο,οι σπουδες του Παπαδημου,οπως βλεπεις υπαρχει συναφεια αλλα ταυτοχρονα μπορεις να πεις οτι ηταν κι ασχετα πραγματα μεταξυ τους,ασε που κατεληξε πρωθυπουργος!

 

Σπούδασε φυσική στο Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ), απ' όπου αποφοίτησε το 1970, ολοκλήρωσε μεταπτυχιακές σπουδές ως ηλεκτρολόγος μηχανικός (1972) και πραγματοποίησε διδακτορικό στην οικονομολογία (1978). 

 

 

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, alex_kwn11 είπε

Γεια σας. Είμαι λίγο μπερδεμένη με το τι να κάνω στην ζωή μου. Αρχικά να πω οτι πήρα τον Μάρτιο το πτυχίο μου στο Μαθηματικο Ηρακλειου στα 3,5 χρόνια. Γενικότερα επιθυμία μου είναι είτε να μπω στο δημόσιο γενικά σε μια θέση είτε να γίνω καθηγήτρια. Οπότε αυτή την στιγμή σκέφτομαι ότι Α) μπορώ να κάνω ενα μεταπτυχιακό ή Β) να συμμετέχω στις κατατακτήριες και να πάρω ενα δεύτερο πτυχίο. Ομως για μεταπτυχιακό στην ειδικη αγωγη όπως μου πρότεινε μια γνωστή μου (προκειμένου να με διορίσουν γρήγορα ως αναπληρώτρια) ξέρω ότι θέλει διάβασμα εργασίες κλπ που εγώ δεν το έχω με το να παπαγαλίζω ή να κάνω εργασίες. Ειμαι εξαιρετική στο να λύνω ασκήσεις να βρίσκω προβλήματα να διαβάζω αριθμούς γενικότερα. Οπότε μετά σκέφτομαι ότι ίσως καλή ιδέα θα ήταν να πάρω ενα δεύτερο πτυχίο σε κάτι παρεμφερή με τα μαθηματικά που και να μου αναγνωριστούν μαθήματα από το πτυχίο μου και να με ενθουσιάζει κιολας. Τι έχετε να μου προτείνετε;;;

Επίσης να σημειώσω ότι σε προκήρυξη που βγήκε τον Ιανουάριο δεν μπορούσα να συμμετάσχω (αν είχα τότε το πτυχίο μου) ως μαθηματικός αλλά αν ας πουμε είχα πάρει το πτυχίο μου στην Σάμο που έχει και στατιστική θα μπορούσα. Μήπως να έπαιρνα δευτερο πτυχίο σε κάτι τέτοιο που να αναγνωριστούν τα μαθήματα ή δεν μπορώ επειδή κατα κάποιο τρόπο είναι και αυτό μαθηματικό;;;

Φαίνεται ότι είσαι λίγο μπερδεμένη και θέτεις πολλά θέματα ταυτόχρονα. Αρχικά θεωρώ ότι δεν έχεις μέσο γιατί αν είχες δεν θα έγραφες όλα τα παραπάνω. Επίσης θεωρώ ότι όταν λες καθηγήτρια μιλάς για δευτεροβάθμια και όχι για πανεπιστήμιο (γιατί αλλιώς είναι τελείως διαφορετικό το μονοπάτι και μάλλον δεν θα έγραψες αυτά που γράφεις παραπάνω). Πάμε παρακάτω.

Η καλύτερη στρατηγική που μπορείς να ακολουθήσεις είναι να μαζεύεις μόρια (με όποιον τρόπο μπορείς). Βλέπεις 2-3 διαγωνισμούς που έχουν γίνει στο παρελθόν και σε ενδιαφέρουν. Βλέπεις τους πίνακες μοριοδότησης, βλέπεις ποια κριτήρια μπορείς να συμπληρώσεις και βάζεις στόχο να μαζεύεις όσα περισσότερα μπορείς κάθε χρόνο.

Η διαφορά δεύτερου πτυχίου και μεταπτυχιακού είναι σημαντική: Ένα δεύτερο βασικό πτυχίο σου δίνει περισσότερα δικαιώματα (μπορείς να συμμετέχεις σε περισσότερους διαγωνισμούς) ενώ ένα μεταπτυχιακό σου αυξάνει τα μόριά σου για μία δεδομένη κατηγορία αλλά δεν σου δίνει δικαιώματα να συμμετέχεις σε άλλη κατηγορία από αυτή του βασικού σου πτυχίου. Αν δεν είναι συναφή καθόλου μεταξύ τους τότε σαν επένδυση χρόνου είναι κακή (μοριοδοτείται από καθόλου ως ελάχιστα το ο,τιδήποτε επιπλέον ακόμα π.χ. και διδακτορικό). Οπότε π.χ. αν έχεις πτυχίο πληροφορικής και πάρεις δεύτερο πτυχίο ψυχολογίας  πρακτικά είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή. Αν είναι συναφές π.χ. μαθηματικός και μεταπτυχιακό στατιστική τότε προστίθενται.

Επομένως πρέπει να σκεφτείς τι είναι πιο σημαντικό: να μπεις στο δημόσιο όπου να ναι, ή να μπεις στο δημόσιο σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο που (θα έπρεπε) να σε ενδιαφέρει. Αν θες το δεύτερο τότε πρέπει να προχωρήσεις μπροστά (μεταπτυχιακό) ή πλάγια π.χ. ειδική αγωγή ανάλογα με το αν σου αρέσει το αντικείμενο.

Αν είσαι μικρή, δηλαδή τελείωσες στην ώρα σου (το 3,5 χρόνια δεν λέει από κάτι μόνο του) και είσαι αποφασισμένη τότε θα έλεγα να κάνεις και τα δύο (εγώ αυτό έκανα).

Γιατί παράλληλα με το πτυχίο μπορείς να κάνεις και μεταπτυχιακό, οπότε κερδίζεις και μόρια στην κατηγορία που βρίσκεσαι και δυνατότητα να συμμετέχεις σε άλλους διαγωνισμούς.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θες δημόσιο τότε κάνε μεταπτυχιακό. Η ειδική αγωγή έχει πολύ ψωμί στην Ελλάδα και τώρα αναπτύσσεται. Αν δεν έχεις πρόβλημα με μετακινήσεις για μερικά χρόνια σαν αναπληρώτρια ώστε να μαζέψεις μόρια για να γίνεις μονιμη κάποια στιγμή τότε είναι η καλύτερη λύση. 
Υπάρχουν και εξ αποστάσεως στην Κύπρο για ειδική αγωγή και το ΕΑΠ έχει...και το Ρέθυμνο που ήσουν κάτω. ΑΠΘ...Φλώρινα...Ιωάννινα κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι χειροτερο πραγμα εν ετη 2018 < , το δημοσιο;

 

ποτε θα ξεκολησουμε σαν μυαλα απο το 1985-2005?

 

τιποτε δεν μαθαμε απο αυτα τα τελευταια 10 χρονια;

 

κοπελα μου, κανε ενα σοβαρο μεταπτυχιακο οπως σου ειπε παραπανω ενας φιλος , πχ big data και ρουφα την ζωη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις,

δεν κάνεις για την εκπαίδευση, πόσο μάλλον για την ειδική αγωγή, ψάξε κάπου αλλού.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, τα είπε όλα το μέλος GothicCrusader παραπάνω, καλό είναι να τα διαβάσεις με προσοχή, "κριτική ανάγνωση".

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θες δημόσιο θες και μεταπτυχιακό και δεύτερο πτυχίο, ίδιας βαθμίδας και συναφές με το πρώτο. Περιττό να σε πω ότι θες και βαθμό πτυχίου αρκετά υψηλό. Όλα αυτά αν μιλάμε για προκήρυξη με βαθμολογουμενα κριτήρια. Τώρα για ειδική αγωγή βλέπω πολύ κόσμο να ψάχνετε προς τα εκεί οπότε με κάνα 2 χρόνια που θα τελειώσεις εσύ τι απορρόφηση θα υπάρχει; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mylo είπε

Αφού θες δημόσιο θες και μεταπτυχιακό και δεύτερο πτυχίο, ίδιας βαθμίδας και συναφές με το πρώτο. Περιττό να σε πω ότι θες και βαθμό πτυχίου αρκετά υψηλό. Όλα αυτά αν μιλάμε για προκήρυξη με βαθμολογουμενα κριτήρια. Τώρα για ειδική αγωγή βλέπω πολύ κόσμο να ψάχνετε προς τα εκεί οπότε με κάνα 2 χρόνια που θα τελειώσεις εσύ τι απορρόφηση θα υπάρχει; 

εχεις δικιο πολυ πανε προς τα εκει . σε μια συνεντευξη που πηγα πριν λιγο καιρο απτα αλλα 3 ατομα που ηταν στην σειρα τα 2 ειχαν παει για ειδικη αγωγη. (η θεση καμια σχεση με το πτυχιο  βεβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alex_kwn11 είπε

Γεια σας. Είμαι λίγο μπερδεμένη με το τι να κάνω στην ζωή μου. Αρχικά να πω οτι πήρα τον Μάρτιο το πτυχίο μου στο Μαθηματικο Ηρακλειου στα 3,5 χρόνια. Γενικότερα επιθυμία μου είναι είτε να μπω στο δημόσιο γενικά σε μια θέση είτε να γίνω καθηγήτρια. Οπότε αυτή την στιγμή σκέφτομαι ότι Α) μπορώ να κάνω ενα μεταπτυχιακό ή Β) να συμμετέχω στις κατατακτήριες και να πάρω ενα δεύτερο πτυχίο. Ομως για μεταπτυχιακό στην ειδικη αγωγη όπως μου πρότεινε μια γνωστή μου (προκειμένου να με διορίσουν γρήγορα ως αναπληρώτρια) ξέρω ότι θέλει διάβασμα εργασίες κλπ που εγώ δεν το έχω με το να παπαγαλίζω ή να κάνω εργασίες. Ειμαι εξαιρετική στο να λύνω ασκήσεις να βρίσκω προβλήματα να διαβάζω αριθμούς γενικότερα. Οπότε μετά σκέφτομαι ότι ίσως καλή ιδέα θα ήταν να πάρω ενα δεύτερο πτυχίο σε κάτι παρεμφερή με τα μαθηματικά που και να μου αναγνωριστούν μαθήματα από το πτυχίο μου και να με ενθουσιάζει κιολας. Τι έχετε να μου προτείνετε;;;

Επίσης να σημειώσω ότι σε προκήρυξη που βγήκε τον Ιανουάριο δεν μπορούσα να συμμετάσχω (αν είχα τότε το πτυχίο μου) ως μαθηματικός αλλά αν ας πουμε είχα πάρει το πτυχίο μου στην Σάμο που έχει και στατιστική θα μπορούσα. Μήπως να έπαιρνα δευτερο πτυχίο σε κάτι τέτοιο που να αναγνωριστούν τα μαθήματα ή δεν μπορώ επειδή κατα κάποιο τρόπο είναι και αυτό μαθηματικό;;;

Η καλύτερη λύση είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει. Δηλαδή, το αντικείμενο με το οποίο θέλεις να ασχολείσαι στον ελεύθερο χρόνο σου. Εάν δεν έχεις βρει κάτι τέτοιο, τότε πάρε τον χρόνο σου και βρες το. 

Το "να μπω στο δημόσιο" ως στόχος δεν είναι μόνο προσβλητικό για εσένα, αλλά και για τους υπόλοιπους που θα σε πληρώνουν. Αυτό γιατί δεν σε νοιάζει το τι θα κάνεις, αλλά το εάν θα δουλεύεις στο δημόσιο. Δηλαδή, λες ευθαρσώς στα άλλα μέλη της κοινότητας που θα σε πληρώνει ότι δεν σε νοιάζει να παράξεις αλλά να μπορείς να έχεις "μέρα μπει, μέρα βγει" τον μισθό σου. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...