Προς το περιεχόμενο

Δευτερο Πτυχιο ή Μεταπτυχικο;;;


alex_kwn11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ποιος ήθελε το 2005 να μπει δημόσιο, τώρα ξανάγινε της μόδας 

Πάντα θέλανε να βολευτούν στο δημόσιο και δεν τους κατηγορώ.

Όποιος έχει μπλέξει με σκουπίδια αφεντικά είναι λογικό να φιλήσει ποδίες μέχρι να κιτρινήσει το στόμα του. Αν δεν ήταν τόσο άθλιες οι συνθήκες στον ιδιωτικό τομέα δεν θα κάνανε όλοι κρα για να μπουν στο δημόσιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους που μου απάντησαν. Να πω μόνο ότι θέλω να εργαστώ στο δημόσιο γιατί θέλω να έχω σταθερή δουλειά κοντά στο σπίτι μου όσο είναι δυνατόν αυτό και γιατί εγώ τουλάχιστον έχω καλή εικόνα του δημοσίου υπαλλήλου μιας και είναι η μαμά μου και πραγματικά είναι από τους πιο αποδοτικούς και σωστούς δημόσιους υπαλλήλους. Όσο χαζό μπορεί να ακούγεται στα αυτιά του καθένα στο δικό μου μυαλό επειδή θέλω να κάνω οικογένεια πριν τα 30 είναι καλό ή μαμά να έχει μια δουλειά με καλό ωράριο και κάποια προνόμια όπως άδειες οπότε είναι ανάγκη κ.α. Για αυτό τον λόγο ενώ λατρεύω να διδάσκω (πράγμα που το έκανα και όσο ήμουν φοιτήτρια στους συμφοιτητές μου) δεν προτιμώ την λύση του φροντιστήριου (λόγω ωραρίου κ φόρτου εργασίας) αλλά προτιμώ μια πρωινή δουλειά. Για αυτό κοιτάω τι είναι καλύτερο για να διοριστω. Κια ναι σίγουρα είμαι εντελώς μπερδεμένη γιατί θέλω να κάνω κάτι όσο πιο γρήγορα γίνεται (πχ 2 χρόνια) και με τον λιγότερο κόπο διαβάσματος (θεωρία).... Ξέρω ζητάω πολλά.. Χαχα

Ευχαριστω και πάλι όλους!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alex_kwn11 είπε

Ευχαριστω και πάλι όλους!!!!!! 

Πρόσεχε μόνο μην καταντήσεις σαν την δασκάλα στη Γαύδο που σαν αναπληρώτρια την στείλανε στην άλλη άκρη της Ελλάδας και την έβαζαν να μένει σε ένα ετοιμόρροπο σπίτι.

Και αυτή τα δικά σου μυαλά είχε και ήθελε να έχει τη μονιμότητα και την ασφάλεια του δημοσίου. 

https://www.protothema.gr/greece/article/821819/gaudos-i-daskala-efuge-nuhta-kai-oi-mathites-tou-dimotikou-tha-meinoun-toulahiston-mia-evdomada-horis-mathimata/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, alex_kwn11 είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους που μου απάντησαν. Να πω μόνο ότι θέλω να εργαστώ στο δημόσιο γιατί θέλω να έχω σταθερή δουλειά κοντά στο σπίτι μου όσο είναι δυνατόν αυτό και γιατί εγώ τουλάχιστον έχω καλή εικόνα του δημοσίου υπαλλήλου μιας και είναι η μαμά μου και πραγματικά είναι από τους πιο αποδοτικούς και σωστούς δημόσιους υπαλλήλους. Όσο χαζό μπορεί να ακούγεται στα αυτιά του καθένα στο δικό μου μυαλό επειδή θέλω να κάνω οικογένεια πριν τα 30 είναι καλό ή μαμά να έχει μια δουλειά με καλό ωράριο και κάποια προνόμια όπως άδειες οπότε είναι ανάγκη κ.α. Για αυτό τον λόγο ενώ λατρεύω να διδάσκω (πράγμα που το έκανα και όσο ήμουν φοιτήτρια στους συμφοιτητές μου) δεν προτιμώ την λύση του φροντιστήριου (λόγω ωραρίου κ φόρτου εργασίας) αλλά προτιμώ μια πρωινή δουλειά. Για αυτό κοιτάω τι είναι καλύτερο για να διοριστω. Κια ναι σίγουρα είμαι εντελώς μπερδεμένη γιατί θέλω να κάνω κάτι όσο πιο γρήγορα γίνεται (πχ 2 χρόνια) και με τον λιγότερο κόπο διαβάσματος (θεωρία).... Ξέρω ζητάω πολλά.. Χαχα

Ευχαριστω και πάλι όλους!!!!!! 

Πολύ ωραία ορισμένα από όσα λες τώρα, αλλά πως ταιριάζουν:

- Ο ρόλος του εκπαιδευτικού με την εργαλειακή νοοτροπία, βλέπεις η διδασκαλία είναι περισσότερο λειτούργημα και λιγότερο επάγγελμα.
- Η "λατρεία της διδασκαλίας" με την πολύ περιορισμένη ικανότητα στη χρήση της ελληνικής γλώσσας. Βέβαια είναι κάτι που διορθώνεται, αλλά θέλει χρόνο και εσύ από ότι φαίνεται είσαι πολύ βιαστική...

Επίσης, η διδασκαλία δεν ενδείκνυται για άτομα που δεν αγαπούν τη θεωρία και δεν "το έχουν"-όπως εσύ λες-στις εργασίες.

 

 

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Πολύ ωραία ορισμένα από όσα λες τώρα, αλλά πως ταιριάζουν:

- Ο ρόλος του εκπαιδευτικού με την εργαλειακή νοοτροπία, βλέπεις η διδασκαλία είναι περισσότερο λειτούργημα και λιγότερο επάγγελμα.
- Η "λατρεία της διδασκαλίας" με την πολύ περιορισμένη ικανότητα στη χρήση της ελληνικής γλώσσας. Βέβαια είναι κάτι που διορθώνεται, αλλά θέλει χρόνο και εσύ από ότι φαίνεται είσαι πολύ βιαστική...

Επίσης, η διδασκαλία δεν ενδείκνυται για άτομα που δεν αγαπούν τη θεωρία και δεν "το έχουν"-όπως εσύ λες-στις εργασίες.

Νομίζω θα διαφωνήσω. Τι εννοείς για άτομα που δεν αγαπούν την θεωρια δεν ενδεικνύται;;; Κι όμως μπορεί να μην μ αρέσει να παπαγάλιζω ή να διαβάζω απεριόριστα βιβλία έχω όμως μεταδοτικότητα και πολύ όρεξη να διδάσκω και άλλα. Και μπορεί τώρα να πεις μα που το ξέρεις όμως θα σ απαντήσω ότι ακόμα κ από τ λύκειο που βοηθούσα συμμαθητές μ στα μαθηματικά ή στην συνέχεια στο πανεπιστήμιο που ερχόντουσαν όλοι σε εμένα να τους εξηγησω διαφορά ή να μαζευόμαστε να τους τα διδάσκω και να περνάνε τα μαθήματα ή και ακόμα κ στην πρακτική σε σχολείο που έκανα που είχα την απήχηση και θετικά σχόλια. Με κρίνεις για το γεγονός ότι δεν μου αρέσει το διάβασμα και το συσχετίζεις με το αν θα είμαι αποδοτική στην διδασκαλία. Άλλο τι μας αρέσει και άλλο τι είμαστε ικανοί να καταφέρουμε. Και ότι είμαι βιαστική ναι είμαι θέλω να δουλέψω πάνω σε αυτό που σπούδαζα ή σε κάτι παρεμφερή και όχι να κάνω 2 δουλειές τώρα άσχετες με το επάγγελμα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραδείγματα που δινεις, δεν είναι παραδείγματα διδασκαλιας αλλα βοηθειας στο διάβασμα...Εχει διαφορα...

Εχεις κανει ποτε κανενα ιδιαιτερο? Εκει εχει σημασια το πως τα πας...Εχεις μπει σε κανενα κοινωνικο φροντηστηριο για να δεις τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τα παραδείγματα που δινεις, δεν είναι παραδείγματα διδασκαλιας αλλα βοηθειας στο διάβασμα...Εχει διαφορα...

Εχεις κανει ποτε κανενα ιδιαιτερο? Εκει εχει σημασια το πως τα πας...Εχεις μπει σε κανενα κοινωνικο φροντηστηριο για να δεις τι παιζει?

Ναι έχω κάνει ιδιαίτερα και όπως πρωειπα έχω κάνει και σε σχολείο μάθημα. Επειδή έχω τελειώσει πρόσφατα μόλις 6 μήνες δεν έχω κοιτάξει για κοινωνικό φροντιστήριο. Τέλος πάντων ίσως και κακώς απάντησα πριν και έδωσα παραδείγματα διότι το θέμα δεν είναι να αποδείξω τι έχω κάνει ή τι δεν έχω κάνει αλλά να δω τι θα κάνω μιας και είμαι μπερδεμένη. Απλά λίγο νευρίασα στον συσχετισμό που έκανε. Ίσως και να μην έπρεπε, ο καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα είναι ότι να δωσεις ΑΣΕΠ και να μπεις του χρονου ας πουμε ειδικα χωρις μεσο απλα νομιζω το ξεχνας...Ας εχεις τελειωσει ότι θες και οπου θες με ότι βαθμο θες...

Οποτε ξεκινα να μαζυεις χαρτια που οντως ενισχυουν την θεση σου εναντι των υπολοιπων. Ακομα και ECDL χρειαζεται από οσο ξερω... Profficiency αν δεν εχεις και αλλα πιο βασικα πραγματα και το μεταπτυχιακο ερχεται ισως αργοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alex_kwn11 είπε

Ναι έχω κάνει ιδιαίτερα και όπως πρωειπα έχω κάνει και σε σχολείο μάθημα. Επειδή έχω τελειώσει πρόσφατα μόλις 6 μήνες δεν έχω κοιτάξει για κοινωνικό φροντιστήριο. Τέλος πάντων ίσως και κακώς απάντησα πριν και έδωσα παραδείγματα διότι το θέμα δεν είναι να αποδείξω τι έχω κάνει ή τι δεν έχω κάνει αλλά να δω τι θα κάνω μιας και είμαι μπερδεμένη. Απλά λίγο νευρίασα στον συσχετισμό που έκανε. Ίσως και να μην έπρεπε, ο καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή. 

Ζήτησες τη γνώμη της κοινότητας, οπότε προετοιμάσου για διαφορετικές απόψεις. Μην αρπάζεσαι. Ακόμα και αν ένα σχόλιο φαίνεται άδικο ή κακοπροαίρετο, μπορεί να σου είναι χρήσιμο στη ουσία του.

Αυτό που θα έλεγα (και) εγώ είναι ότι ο τρόπος που θέτεις το ερώτημα ξενίζει, αν -όπως φαντάζομαι- είσαι 22-23-24 ετών. Σε αυτή την ηλικία θα έπρεπε να ονειρεύεσαι, όχι να σκέφτεσαι πόση άδεια μητρότητας δίνει το δημόσιο. Η δουλειά που θα κάνεις θα είναι βασικό κομμάτι της ζωής σου για τα επόμενα 40 χρόνια. Για να είσαι ευτυχισμένη πρέπει να σε γεμίζει. Αυτό θα έλεγα να σκεφτείς και όχι πώς θα μπεις στο δημόσιο... Στο μεταπτυχιακό που είχα κάνει στην Ελλάδα οι χειρότεροι φοιτητές και οι πιο μίζεροι ήταν αυτοί που το έκαναν για να πάρουν προαγωγή ή μόρια για διορισμό.

Φυσικά είναι λογικό να σκέφτεσαι πώς θα είναι η ζωή σου αργότερα και βεβαίως η οικογένεια θα είναι καθοριστικό κομμάτι της ζωής σου, αλλά είναι κρίμα να μπεις σε ένα δρόμο μόνο με αυτή τη σκέψη. Επίσης, πολύ σημαντικό! Το ότι έχεις σχεδιάσει κάπως τη ζωή σου δε σημαίνει τίποτα. Σπανίως τα σχέδια γίνονται πραγματικότητα. Μπορεί να μην μπορείτε να τεκνοποιήσετε με τον σύντροφό σου. Μπορεί να ερωτευτείς κάποιον πλούσιο και να μη σε νοιάζουν τα προνόμια του δημοσίου. Μπορεί να βρεις έναν σύντροφο που ζει αλλού και να μετακομίσεις. Μπορεί και το δημόσιο να αλλάξει ή να καταργηθούν αυτά που τώρα βρίσκεις θετικά. Σκέψου πώς ήταν η Ελλάδα πριν 10 χρόνια και πώς είναι σήμερα. Σε 10 και 20 χρόνια θα υπάρχουν δουλειές που τώρα ούτε τις φαντάζεσαι. Γι' αυτό φρόντισε να σπουδάσεις κάτι που να σου αρέσει πρώτα και, αν είσαι εργατική, θα βρεις την άκρη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 ώρες πριν, alex_kwn11 είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους που μου απάντησαν. Να πω μόνο ότι θέλω να εργαστώ στο δημόσιο γιατί θέλω να έχω σταθερή δουλειά κοντά στο σπίτι μου όσο είναι δυνατόν αυτό και γιατί εγώ τουλάχιστον έχω καλή εικόνα του δημοσίου υπαλλήλου μιας και είναι η μαμά μου και πραγματικά είναι από τους πιο αποδοτικούς και σωστούς δημόσιους υπαλλήλους. Όσο χαζό μπορεί να ακούγεται στα αυτιά του καθένα στο δικό μου μυαλό επειδή θέλω να κάνω οικογένεια πριν τα 30 είναι καλό ή μαμά να έχει μια δουλειά με καλό ωράριο και κάποια προνόμια όπως άδειες οπότε είναι ανάγκη κ.α. Για αυτό τον λόγο ενώ λατρεύω να διδάσκω (πράγμα που το έκανα και όσο ήμουν φοιτήτρια στους συμφοιτητές μου) δεν προτιμώ την λύση του φροντιστήριου (λόγω ωραρίου κ φόρτου εργασίας) αλλά προτιμώ μια πρωινή δουλειά. Για αυτό κοιτάω τι είναι καλύτερο για να διοριστω. Κια ναι σίγουρα είμαι εντελώς μπερδεμένη γιατί θέλω να κάνω κάτι όσο πιο γρήγορα γίνεται (πχ 2 χρόνια) και με τον λιγότερο κόπο διαβάσματος (θεωρία).... Ξέρω ζητάω πολλά.. Χαχα

Ευχαριστω και πάλι όλους!!!!!! 

Καλά κοντα στο σπίτι σου ξέχνα το όσον αφορά πριν τα 30 εκτός αν εισαι απο κανα ακριτικο νησί ή κανα κατσάβραχο σε βουνό. Θα φας οπωσδηποτε πολλά χρόνια σε νησιά και παραμεθοριο σαν αναπληρωτρια καθε χρονο ωστε καπου στα 30κατι να εχεις ελπιδες για εναν διορισμο καπου κοντά στο σπιτι σου. Και αυτο παλι εξαρταται που ειναι το σπιτι σου.

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, alex_kwn11 είπε

Ομως για μεταπτυχιακό στην ειδικη αγωγη όπως μου πρότεινε μια γνωστή μου (προκειμένου να με διορίσουν γρήγορα ως αναπληρώτρια) ξέρω ότι θέλει διάβασμα εργασίες κλπ που εγώ δεν το έχω με το να παπαγαλίζω ή να κάνω εργασίε

Η γνωστή σου προφανως δεν γνωριζει οτι η ειδ. αγωγή και γενικά οι θέσεις εκπαιδευσης ειναι ένας υπερκορεσμένος κλάδος και δε προκειται να διοριστεις ποτέ, ούτε ως αναπληρωτρια, διοτι υπάρχουν χιλιάδες μαθηματικοι αυτοι τη στιγμη που περιμένουν χρόνια για να διοριστουν. 

Αυτή τη στιγμή, στην εκπαίδευση, ένας τομέας που τραβάει ακομα ειναι η εκπαίδευση μεταναστών ή η εκπαίδευση ενηλίκων. Κοίτα για κάτι τέτοιο σε μεταπτυχιακό και μακρυά απ την ειδική αγωγή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμα τα σχόλια σας!!!!! Έχω ecdl και advanced στα αγγλικά οπότε θα προσπαθήσω να πάρω proficiency και να δω τι άλλο να κάνω για να πάρω μόρια... Και βασικά μετά από όλα αυτά που διάβασα σίγουρα θα προτιμήσω να κάνω κάτι που τουλάχιστον να μου αρέσει. Ίσως και για αυτό εξ αρχής να είχα το δίλημμα για την ειδική αγωγή γιατί δεν θα ήταν κάτι που με ενθουσίαζε και περίμενα το πολύ πολύ να μου γράψετε πόσο σημαντικό είναι σε αυτο που θέλω να κάνω για να το ξεκινήσω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας πραγματικά!!!!! 

Και κάτι τελευταίο πιστεύετε θα βοηθούσε αν έκανα ένα σεμινάριο εκπαιδευτών ενηλίκων;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alex_kwn11 είπε

Και κάτι τελευταίο πιστεύετε θα βοηθούσε αν έκανα ένα σεμινάριο εκπαιδευτών ενηλίκων;;

Mεταπτυχιακό κάνε απευθείας.

Και αν θέλεις να ασχοληθείς με την εκπαίδευση προσφύγων ξεκίνα χθες Αραβικά ή Παστού. Δεν ειναι ανάγκη να ξέρεις άπταιστα. Τα βασικά θα σε βοηθήσουν πολυ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...