Προς το περιεχόμενο

Ως καταναλωτές προτιμάτε να σας απευθύνονται στον ενικό ή τον πληθυντικό ;


Kenny McCormick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, dollyyy19 είπε

 Εντονος πληθυντικος;το διαβασα και αυτο(τδκα απο τουδε και περα)....εδω στο ελλαδα,η γλωσσα ειναι ξεκαθαρη,τουλαχιστω ηταν,πριν τις εισβολες του ιντερνετς.οταν μιλαω με ενα ατομο,ενικος....με περισοτερα του ενος,πλυθηντικος.οποιος πσρεξηγειται,διοτι εχει και ψυλομυτηδες φιλοευρωπαιους,τους στολιζω και δεν ξανασχολουμαι.

Ευγενής νεοελλην τζέντλμαν

49 λεπτά πριν, Nikolas1986 είπε

Εγω προσωπικα μιλαω σε ολους ενικο παντα με ευγενεια γτ ολοι ειμαστε ισοι σε αυτο τον πλανητη!! ολοι στο ιδιο χωμα μπαινουμε ειτε εισαι ο βασιλιας της γης ειτε καντηλαναφτης . Αν λοιπον καποιος παρεξηγηθει που θα του μιλησω ενικο και δεν του αρεσει χρονια του πολλα

Κι άλλος μαθητής του ζαμπούνη

Το σωστό είναι πάντα πληθυντικός αν θέλει κάποιος να είναι στοιχειωδώς ευγενής.

Οπως βλέπετε σε αυτό το thread όμως ,η πλειοψηφία των Ελλήνων ,και μιλάμε εδώ για νέα "μορφωμένα " παιδιά ,είναι ουγκανοι .

Αγενής και σε όποιον αρέσει .

Αθάνατος Έλληνας.

Δεν τον αλλάζουν ούτε σπουδές ,ούτε το ίντερνετ ούτε τίποτα ,η γυφτιά βασιλεύει παραδόξως .

Εγώ νόμιζα ότι δεν.παίζουν πια αυτά .

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, vagelisda είπε

...

Το σωστό είναι πάντα πληθυντικός αν θέλει κάποιος να είναι στοιχειωδώς ευγενής.

Οπως βλέπετε σε αυτό το thread όμως ,η πλειοψηφία των Ελλήνων ,και μιλάμε εδώ για νέα "μορφωμένα " παιδιά ,είναι ουγκανοι .

Αγενής και σε όποιον αρέσει .

Αθάνατος Έλληνας.

Δεν τον αλλάζουν ούτε σπουδές ,ούτε το ίντερνετ ούτε τίποτα ,η γυφτιά βασιλεύει παραδόξως .

Εγώ νόμιζα ότι δεν.παίζουν πια αυτά .

 

Ότι έβγαλες ούγκανο, αγενή και γύφτο επειδή προτιμά ενικό, νομίζω είναι λιγάκι υπερβολή, ε;

Ή μάλλον "βγάλατε", καθότι είμαστε και άγνωστοι μεταξύ μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια μου τυχαίνει να μου μιλήσουν σε μαγαζί ή επιχείρηση στον ενικό. Παρατηρώ, όμως, ότι η επιλογή ενικού ή πληθυντικού προς εμένα ως πελάτη, επηρεάζεται από τον τρόπο που είμαι ντυμένος κάθε φορά και μου κάνει εντύπωση αυτό. Λόγω του ότι δουλεύω πάρα πολλές ώρες, είμαι σχεδόν μόνιμα ντυμένος με καλό κοστούμι και γραβάτα, ή τουλάχιστον σακάκι-πουκάμισο-παντελόνι. Με αυτό το ντύσιμο, δεν θυμάμαι να μου έχουν μιλήσει σε μαγαζί ή εταιρεία στον ενικό. Μόνο τις ελάχιστες φορές που θα τύχει να φοράω φόρμα, κανένα ξεβαμένο τζιν ή βερμούδα ερχόμενος πχ από το γυμναστήριο μου έχει τύχει να μου μιλήσουν στον ενικό. Άρα επηρεάζονται ίσως από το ντύσιμο του πελάτη; Δεν ξέρω.  

Βασικά, στη δουλειά, ούτε εμείς, ως επιχείρηση, μιλάμε στον ενικό στον κόσμο, γιατί πρώτον, είναι θέμα σεβασμού και πρώτης εικόνας προς τον πελάτη και δεύτερον, κρατάει και τις απαραίτητες αποστάσεις σε μια επαγγελματική σχέση. Δηλαδή, ακόμα κι αν κάποιος πελάτης μας μιλήσει στον ενικό, έχω δώσει εντολή  εμείς να απαντάμε πάντα στον πληθυντικό. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vagelisda είπε

Ευγενής νεοελλην τζέντλμαν

Κι άλλος μαθητής του ζαμπούνη

Το σωστό είναι πάντα πληθυντικός αν θέλει κάποιος να είναι στοιχειωδώς ευγενής.

Οπως βλέπετε σε αυτό το thread όμως ,η πλειοψηφία των Ελλήνων ,και μιλάμε εδώ για νέα "μορφωμένα " παιδιά ,είναι ουγκανοι .

Αγενής και σε όποιον αρέσει .

Αθάνατος Έλληνας.

Δεν τον αλλάζουν ούτε σπουδές ,ούτε το ίντερνετ ούτε τίποτα ,η γυφτιά βασιλεύει παραδόξως .

Εγώ νόμιζα ότι δεν.παίζουν πια αυτά .

δηλωνεις και μορφωμενος?να σε δωκω να καταλαβεις λοιπονι εσενα ευρωπαιε(?),οτι εδω στο ελλαντα,απο αρχαιοτατων χρονων,ειχαμε ανεπτυγμενη γλωσσα,με πολλες χιλιαδες λεξεις να χρησιμοποιουνται για την συνεννοηση ομαδων ανθρωπων....αν εσεις δεν μπορεσατε να διαχωρησετε το δευτερο ενικο απο το δευτερο πληθυντικο διοτι ετσι γουσταρατε ρε αδερφε,ε ασε εμας να χρησιμοποιουμε ολα τα αρθρα διοτι ετσι μαθαμε στα καλα χρονια......αλλα  ξερεις ποιο ειναι το κακο για εσας?και γιατι ακριβως για αυτον τον λογο δεν γουσταρουν τους ελληνες?διοτι οταν θα μιλησεις στον αλλο σε ενικο προσωπο εξ αρχης και ειναι "ελληνας",αμεσως εχει εξαφανιστει το τοιχος του "ξενου",και τοτε οποιος δεν ειναι "ελλην" ειναι "ξενος"=βαρβαρος.........αυτος ειναι ο κυριοτερος λογος που βολευει απαντες να ισχυσει η ευρωπαικη φιλοσοφια.ολοι "ξενοι "στον ιδιο τοπο.οποτε και ελεγχονται ευκολα.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούγκανος όποιος δεν θέλει με το ζόρι να ακολουθήσει τα γαλλοφερμένα έθιμα? μάλιστα... το ακούσαμε και αυτό. Ο ένας απαιτεί, ο άλλος βρίζει (αλλά οι άλλοι είναι οι ούγκανοι και "γύφτοι" αλλά φυσικά όχι αυτός που βρίζει σαν νταλικιέρης! απαπα...) κτλ κτλ.. ρε τι τραβάμε. Δηλαδή είσαι ευγενής με το να βρίζεις και να προσβάλλεις τους μισούς συνφορουμίτες σου εδώ μέσα κρυμμένος πίσω απ την οθόνη σου και αγενείς αυτοί αν σου μιλήσουν στον ενικό.. κάπου το έχεις χάσει μεγάλε.

Όντως οι κλασσικοί Έλληνες.. που στην ομιλία θέλουν να είναι Γάλλοι με τους πληθυντικούς τους και τα όλα τους και ταυτόχρονα για να το αποδείξουν πετάνε και μερικά "Γαλλικά" κάθε τόσο στην καθημερινότητα τους, αλλά οπουδήποτε αλλού (στην οδήγηση, στην συμπεριφορά κτλ κτλ) είναι πιο "Ελληναράδες" απ τον οποιονδήποτε θα μίλαγε στον ενικό συνειδητοποιημένα.

Εγώ απευθύνομαι στον πληθυντικό λόγο συνήθειας αλλά και επειδή δεν θέλω να χω να αντιμετωπίσω τέτοιους ανθρώπους σαν κάποιους απο πάνω, δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση ότι μου αρέσει που το κάνω ή ότι το θεωρώ κάποιου είδους σεβασμού ή ότι με ενοχλεί αν μου μιλήσει κάποιος στον ενικό, η πραγματική αγένεια με ενοχλεί είτε αυτή γίνεται με πληθυντικό είτε με ενικό.

Πχ αν ο άλλος σου μιλήσει με ευγένεια και σου πει "Συγνώμη, μήπως μπορείς να μου πεις τι ώρα είναι" τι ακριβώς σε ενοχλεί? Αν απ την άλλη ο άλλος χωρίς να σε ξέρει σου πει "Ρε φίλαράκο τι ώρα είναι?" με στυλάκι, εκεί να το καταλάβω και να μιλήσω για αγένεια. Αν ο άλλος χρησιμοποιήσει πληθυντικό και μου πει "Εϊ εσείς, για πείτε μου γρήγρορα την ώρα" θα είναι πιο ευγενικό γιατί χρησιμοποίησε πληθυντικό? έτσι μετράτε την ευγένεια εσείς? με το πως σας έμαθαν οι Γαλλοθρεμένοι γονείς? Πότε είχαμε πληθυντικό εμείς σαν λαός δηλαδή ακριβώς πέρα απ το πως μάθαμε πριν 100-120 χρόνια και ξαφνικά γίναμε ψυλομύτες και μας ενοχλεί ο ενικός και βρίζουμε και μιλάμε για "απαιτήσεις" ή για "μαθήματα μέχρι να" και άλλες ανοησίες?

Εγώ παιδιά ξέρω πως ο πραγματικά αγενής είναι αυτός που απαιτεί ή αυτός που "παραδίδει μαθήματα" ευγένειας ή αυτός που βρίζει και λέει ούγκανους και γύφτους τους άλλους όταν δεν πάνε με τα νερά του.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Ότι έβγαλες ούγκανο, αγενή και γύφτο επειδή προτιμά ενικό, νομίζω είναι λιγάκι υπερβολή, ε;

Ή μάλλον "βγάλατε", καθότι είμαστε και άγνωστοι μεταξύ μας.

Εγώ, πάλι, θα συμφωνήσω ότι είναι αγένεια να απευθύνεσαι κατευθείαν σε κάποιον στον ενικό αυθαίρετα, ειδικά σε μεγαλύτερους. Είναι θέμα έλλειψης τρόπων, κατά τη γνώμη μου. Όταν μεθαύριο θα βρεθούν σε μια σοβαρή δουλειά, χωρίς να έχουν τις στοιχειώδεις γνώσεις επαγγελματικής συμπεριφοράς, στην οποία τις περισσότερες φορές ο πληθυντικός θεωρείται αυτονόητος, θα υπάρχει πρόβλημα. Ίσως μεγαλώνω και δεν δέχομαι κάποια πράγματα και γι' αυτό δεν δέχομαι επίσης με τίποτα τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν βρισιές όταν μιλούν. Προσωπικά το θεωρώ καφρίλα και έλλειψη παιδείας/πολιτισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, BritGreek said:

Σπάνια μου τυχαίνει να μου μιλήσουν σε μαγαζί ή επιχείρηση στον ενικό. Παρατηρώ, όμως, ότι η επιλογή ενικού ή πληθυντικού προς εμένα ως πελάτη, επηρεάζεται από τον τρόπο που είμαι ντυμένος κάθε φορά και μου κάνει εντύπωση αυτό. Λόγω του ότι δουλεύω πάρα πολλές ώρες, είμαι σχεδόν μόνιμα ντυμένος με καλό κοστούμι και γραβάτα, ή τουλάχιστον σακάκι-πουκάμισο-παντελόνι. Με αυτό το ντύσιμο, δεν θυμάμαι να μου έχουν μιλήσει σε μαγαζί ή εταιρεία στον ενικό. Μόνο τις ελάχιστες φορές που θα τύχει να φοράω φόρμα, κανένα ξεβαμένο τζιν ή βερμούδα ερχόμενος πχ από το γυμναστήριο μου έχει τύχει να μου μιλήσουν στον ενικό. Άρα επηρεάζονται ίσως από το ντύσιμο του πελάτη; Δεν ξέρω.  

Βασικά, στη δουλειά, ούτε εμείς, ως επιχείρηση, μιλάμε στον ενικό στον κόσμο, γιατί πρώτον, είναι θέμα σεβασμού και πρώτης εικόνας προς τον πελάτη και δεύτερον, κρατάει και τις απαραίτητες αποστάσεις σε μια επαγγελματική σχέση. Δηλαδή, ακόμα κι αν κάποιος πελάτης μας μιλήσει στον ενικό, έχω δώσει εντολή  εμείς να απαντάμε πάντα στον πληθυντικό. 

H εμφανιση ειναι το Α και το Ω της πρωτης επαφης με καποιον αγνωστο. Σαφως και προδιαθετει τις 2 πλευρες που πρωτογνωριζονται στο πώς θα προσεγγισει η μια την αλλη. Δειχνει αλλωστε, ως ενα βαθμο, και πού τοποθετει ο καθε ανθρωπος τον ιδιο του τον εαυτο. Αν λοιπον καποιος 40ρης ντυνεται σαν 15χρονος , λογικο βρισκω να ειναι περισσοτεροι αυτοι που αυθορμητα θα του απευθυνθουν στον ενικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, YourTrueLegend είπε

H εμφανιση ειναι το Α και το Ω της πρωτης επαφης με καποιον αγνωστο. Σαφως και προδιαθετει τις 2 πλευρες που πρωτογνωριζονται στο πώς θα προσεγγισει η μια την αλλη. Δειχνει αλλωστε, ως ενα βαθμο, και πού τοποθετει ο καθε ανθρωπος τον ιδιο του τον εαυτο. Αν λοιπον καποιος 40ρης ντυνεται σαν 15χρονος , λογικο βρισκω να ειναι περισσοτεροι αυτοι που αυθορμητα θα του απευθυνθουν στον ενικο.

Αυτό με το ντύσιμο, πιστεύω ότι τελικά ισχύει πολύ. Γενικά θεωρώ πολύ σημαντικούς τους τρόπους. Και τους δικούς μου και των άλλων. Δηλαδή ακόμα και μέσα στο σπίτι, όταν κάθεται κάποιος πχ να φάει με την οικογένειά του, ειδικά με παιδιά. Θεωρώ ότι πρέπει να παίρνουν από εμάς παραδείγματα για τα πάντα, τουλάχιστον ως εικόνες/ερεθίσματα, για να μπορούν να σταθούν οπουδήποτε. Για παράδειγμα, θα φάω πάντα με μαχαίρι και πηρούνι, δεν θα μασάω με ανοιχτό το στόμα κάνοντας θόρυβο και στο τέλος θα μαζέψω το πιάτο μου, για να ξέρουν ότι αυτά τα πράγματα ΕΙΝΑΙ σημαντικά και δείχνουν σεβασμό και τρόπους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Σπάνια μου τυχαίνει να μου μιλήσουν σε μαγαζί ή επιχείρηση στον ενικό. Παρατηρώ, όμως, ότι η επιλογή ενικού ή πληθυντικού προς εμένα ως πελάτη, επηρεάζεται από τον τρόπο που είμαι ντυμένος κάθε φορά και μου κάνει εντύπωση αυτό. Λόγω του ότι δουλεύω πάρα πολλές ώρες, είμαι σχεδόν μόνιμα ντυμένος με καλό κοστούμι και γραβάτα, ή τουλάχιστον σακάκι-πουκάμισο-παντελόνι. Με αυτό το ντύσιμο, δεν θυμάμαι να μου έχουν μιλήσει σε μαγαζί ή εταιρεία στον ενικό. Μόνο τις ελάχιστες φορές που θα τύχει να φοράω φόρμα, κανένα ξεβαμένο τζιν ή βερμούδα ερχόμενος πχ από το γυμναστήριο μου έχει τύχει να μου μιλήσουν στον ενικό. Άρα επηρεάζονται ίσως από το ντύσιμο του πελάτη; Δεν ξέρω.  

Βασικά, στη δουλειά, ούτε εμείς, ως επιχείρηση, μιλάμε στον ενικό στον κόσμο, γιατί πρώτον, είναι θέμα σεβασμού και πρώτης εικόνας προς τον πελάτη και δεύτερον, κρατάει και τις απαραίτητες αποστάσεις σε μια επαγγελματική σχέση. Δηλαδή, ακόμα κι αν κάποιος πελάτης μας μιλήσει στον ενικό, έχω δώσει εντολή  εμείς να απαντάμε πάντα στον πληθυντικό. 

Ε κοίτα αν δεις κάποιον κοστουμαρισμένο με γραβάτα ειναι κάπως να του πείς "Γειά σου ρε φιλαράκι". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Ίσως μεγαλώνω και δεν δέχομαι κάποια πράγματα και γι' αυτό δεν δέχομαι επίσης με τίποτα τους ανθρώπους που χρησιμοποιούν βρισιές όταν μιλούν. Προσωπικά το θεωρώ καφρίλα και έλλειψη παιδείας/πολιτισμού.

Τι σχέση έχει η βρισιά ή η ευγένεια με τον ενικό; Έχουν γίνει αχταρμά όλες οι έννοιες και είναι το λιγότερο κρίμα. Επειδή λοιπόν διαβάζω κάποια πράγματα που πραγματικά σαν άνθρωπος με μια καριέρα πίσω μου πολλών χρόνων σε πολλές σοβαρές αλλά και "σοβαρές" εταιρείες, με κάνουν να φρίττω οπότε θα ακουστώ λίγο επιθετικός (και συγνώμη εκ των προτέρων αλλά έτσι είναι ο γραπτός λόγος). Μια σοβαρή δουλειά θα κοιτάξει σοβαρά πράγματα.. ούτε αν κάποιος φοράει σκουλαρίκι ούτε αν έρχεται με κουστούμι (χωρίς να σημαίνει ότι εννοώ ο άλλος να είναι λέσι με βερμούδα και σαγιονάρα) και ούτε και στην τελική αν μιλήσει στον ενικό ΑΛΛΑ αν κάνει σωστά την δουλειά του, αν ρίξει τα ξενύχτια για να βγει κάτι χωρίς να είναι καν υποχρεωμένος να το κάνει αλλά επειδή ενδιαφέρεται πραγματικά για την εταιρεία που δουλεύει κτλ κτλ.. Αυτά κάνει μια σοβαρή δουλειά, οτιδήποτε άλλο είναι "ψευτοσοβαρή" δουλειά του "φαίνεσθαι" και τίποτε παραπάνω που συνήθως δεν έχει και πολύ μέλλον. Οπότε συμβουλή κάποιου έμπειρου; Αλλάξτε μυαλά οι επιχειρηματίες και δείτε την ουσία αλλιώς θα γεμίζετε άχρηστους χαρτογιακάδες με καλό μπλα μπλά και ωραίο φαίνεσθαι για να κάνει την δουλειά τους τελικά ο "κάφρος" σκουλαρικάκιας παραδίπλα και όταν αυτός φύγει, μάντεψε τι θα γίνει. Το ντύσιμο έχει σημασία σε ανθρώπους που βρίσκουν σημασία σε τόσο ανούσια πράγματα (παρόμοια είναι και το αν θα φας με πηρούνι και μαχαίρι ή αν στο σπίτι σου αντί να είσαι άνετος, κάποιος σε θέλει στρατιώτη κτλ) και αν έχουν σημασία τέτοια πράγματα για εσάς που το λέτε τότε μάλλον εσείς οι ίδιοι δεν έχετε βρει την πραγματική ουσία των πραγμάτων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Silverage είπε

Ε κοίτα αν δεις κάποιον κοστουμαρισμένο με γραβάτα ειναι κάπως να του πείς "Γειά σου ρε φιλαράκι". 

Αμα ειναι φτηνιαρικο φασον των 100 ευρω που φορανε οι πιο πολλοι τι να του πω; Τι κανετε κυριε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με το να διαλέγουν κάποιοι ενικό ή πληθυντικό ανάλογα το ντύσιμο του άλλου.
Δηλαδή εγώ π.χ. που σπανιότατα επιλέγω το κυριλέ ντύσιμο, πάω σ'ένα εστιατόριο, πρέπει να μου μιλάνε στον ενικό επειδή φοράω τζιν και στην κυρία του διπλανού τραπεζιού να μιλάνε στον πληθυντικό επειδή φοράει κολλιέ με πέρλες και φόρεμα;;;
Αντίστοιχα, πρέπει κι εγώ να μιλάω στον ενικό σ'έναν πατέρα μαθητή μου με σκουλαρίκι και τατού και στον πληθυντικό σ'έναν άλλο που φοράει preppy polo μπλουζάκια;
Για μένα δεν πάει έτσι....πληθυντικός με όλους όσους έχω επαγγελματικές σχέσεις αλλά και με όσους δεν γνωρίζομαι (είτε για λόγους ευγενείας είτε για λόγους απόστασης). (Ενικό θα χρησιμοποιήσω πχ με τον υπάλληλο του σουπερμάρκετ της γειτονιάς που ψωνίζω χρόνια και έχουμε μια οικειότητα πλέον.)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως καταναλωτής προτιμώ να μου απευθύνονται στον ενικό, διότι σπάει τον πάγο και προάγει την πώληση για αυτόν & την εξυπηρέτηση για μένα...

 

 

g.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει αρκετοί όπως βλέπω, είναι ότι στην ουσία της η επιλογή εκφράσεων δεν έχει να κάνει με σεβασμό ή ευγένεια προς το συγκεκριμένο άτομο που έχουμε απέναντι μας, αλλά είναι σηματοδοσία.

Όταν μιλάς σε κάποιον στον πληθυντικό, ή στον ενικό με περισσή ευγένεια, ή όταν μιλάς "επαγγελματικά" (όποιος το μπορεί  καταλαβαίνει τι εννοώ), το κάνεις για να δείξεις δύο πράγματα:

1. Γνωρίζω τα μηνύματα που περνάει αυτός ο τρόπος έκφρασης και τους κανόνες με τους οποίους συνοδεύεται κοινωνικά.

2. Είμαι διατεθειμένος να ακολουθήσω αυτό το σετ κανόνων στην αλληλεπίδραση μας.

Δεν είναι λιγότερο ευγενικό να πω στο σέρβις "μπορείς σε παρακαλώ να μου φέρεις λίγο νερό" όταν έχει τα μισά μου χρόνια. Η επιλογή έχει να κάνει καθαρά με το χαρακτήρα του καθενός, γιατί από εκεί προκύπτει ποιους κοινωνικούς κανόνες και υπό ποιες συνθήκες είναι διατεθειμένος να ακολουθήσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...