Προς το περιεχόμενο

Power bank στο αεροπλάνο


Fabricated

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, mary είπε

Sorry αλλά παρέλειψα να αναφέρω ότι πάντα τα βγάζω στο δίσκο για σκαναρισμα, περισσότερο για να μην πέσω σε κανέναν περίεργο και με καθυστερήσει.

Παίρνω μαζί μου ένα των 10400mah και το μικρό 5000mah

Δεν μου έχει τύχει να με σταματήσουν, πάντα και τα power banks και τα κινητά τα αφήνω μέσα στην τσέπη του μπουφάν ή την τσάντα :/

Για τη SAS που αναφέρθηκε πιο πάνω είχα ταξιδέψει τον Φλεβάρη και σε 4 βδομάδες θα ξαναταξιδέψω, θα το προσέξω αν κάνει κάποια ανακοίνωση ο πιλότος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα powerbank και γενικα μπαταριες απαγορευεται να τα εχεις στη βαλιτσα που παει στις αποσκευες απο κατω. ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Ather said:

Και πιο πάνω, αυτή που πέρασα ως χειραποσκευή είναι 26800mah. Ο κανονισμός της εταιρίας όμως ζητούσε Wh και όχι mah, αν και σχετίζονται στενά μεταξύ τους.

υπαρχει calculator για να κανεις τα mah σε wh.απλα δινεις στον μαθηματικο τυπο v και mah και στο κανει mh. και το 26800 ειναι 99wh οποτε περναει.μεχρι καπου 27000 mah θεωρητικα περνας που ειναι 100wh

1 hour ago, mary said:

Sorry αλλά παρέλειψα να αναφέρω ότι πάντα τα βγάζω στο δίσκο για σκαναρισμα, περισσότερο για να μην πέσω σε κανέναν περίεργο και με καθυστερήσει.

Παίρνω μαζί μου ένα των 10400mah και το μικρό 5000mah

και τα 2 ειναι πολυ μικρα.

1 hour ago, Speculoos said:

Δεν μου έχει τύχει να με σταματήσουν, πάντα και τα power banks και τα κινητά τα αφήνω μέσα στην τσέπη του μπουφάν ή την τσάντα 😕

Για τη SAS που αναφέρθηκε πιο πάνω είχα ταξιδέψει τον Φλεβάρη και σε 4 βδομάδες θα ξαναταξιδέψω, θα το προσέξω αν κάνει κάποια ανακοίνωση ο πιλότος.

δεν εχει τυχει να ακουσω ανακοινωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ather said:

@poulinos Ενδιαφέρον. Μπορείς να μου πεις πώς το υπολόγισες;

https://www.rapidtables.com/calc/electric/mah-to-wh-calculator.html

volt βαζεις 3.7 που ειναι η μπαταρια και οχι 5 που βγαινουν απο την εξοδο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μπαταριες βγαζουν 5 στην εξοδο αλλα σαν μπαταρια ειναι πχ 3000mah στα 3.7 volt.οταν βγαινει στην εξοδο 5 volt τοτε δεν ειναι πλεον 3000mah αλλα λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλυσες την απορία μου! Αυτό όμως σημαίνει ότι οι mah αναφέρονται στο στοιχείο λιθίου και όχι πόσο πραγματικά δίνει στην έξοδο η μπαταρία. Να κάτι που έμαθα σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Ather said:

Έλυσες την απορία μου! Αυτό όμως σημαίνει ότι οι mah αναφέρονται στο στοιχείο λιθίου και όχι πόσο πραγματικά δίνει στην έξοδο η μπαταρία. Να κάτι που έμαθα σήμερα.

ακριβως.και να σου φερω ενα παραδειγμα απο ενα powerbank sony

input 5v 1a που ειναι το κλασσικο για μικρα powerbank.γεμιζει με usb αρα εχει εισοδο 5 volt

output 5v 1.5 a 1600 mah 8 wh.στην εξοδο βγαζει 5v και 1.5ampere και ειναι 1600mah.

ομως το powerbank οταν το πουλανε το πουλανε σαν 3.75volt 3000mah.

κοινως στο πουλανε σαν 3000mah αλλα στην πραξη στο Output θα παρεις 1600mah.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μονο αεροδρομιο που ειχα προβλημα και μου κρατησαν το powerbank ηταν στο πεκινο. Ο λογος ηταν οτι το powerbank δεν ειχε απανω καμμια ενδειξη χωρητικοτητας, input κτλπ.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Jorvik said:

Στο μονο αεροδρομιο που ειχα προβλημα και μου κρατησαν το powerbank ηταν στο πεκινο. Ο λογος ηταν οτι το powerbank δεν ειχε απανω καμμια ενδειξη χωρητικοτητας, input κτλπ.

απο το μεγεθος βεβαια μπορεις να κρινεις περιπου ποσα ma ειναι.τωρα ο αλλος μπορει απλα να μην ηθελε να ασχοληθει.και δεν υπαρχουν πολλα powerbank ετσι και αλλιως πανω απο 26.000 mah που υποτιθεται οτι απαγορευεται.συν οτι ολα απο 10000 και πανω ειναι μεγαλα σε μεγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2018 στις 11:15 ΜΜ, gbras είπε

Τα powerbank και γενικα μπαταριες απαγορευεται να τα εχεις στη βαλιτσα που παει στις αποσκευες απο κατω. ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις μαζι σου.

Επιβεβαιώνω, εκτός του ότι το αναφέρουν οι εταιρείες στο τι επιτρέπεται και τι όχι, πέτυχα άτυχο ιδιοκτήτη που το είχε ξεχάσει στη βαλίτσα αντί στη χειραποσκευη και εντοπίστηκε  / κατασχέθηκε κανονικότατα. Στην ίδια πτήση το δικό μου που το είχα μαζί μου πέρασε τον έλεγχο αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η ταινία με τόν Τσάκι Τσαν που του έφαγαν την κόρη με τους βομβαρδισμούς ο IRA και προς το τέλος είχαν βάλει στην μπαταρία του laptop ενός μια βόμβα; Ένα τέτοιο μου ήρθε στο μυαλό. 

Να σκάσει σε κανένα αεροδρόμιο και να πουν το κάναμε γιατί είμαστε βιγκαν! Η σφαγή ζώων είναι δολοφονία και έτσι.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαγορευονται στις αποσκευες γιατι μπορει να αυτοαναφλεγουν οι μπαταριες λιθιου

ειχε γινει σε αεροπλανο (cargo) πριν καποια χρονια και σκοτωθηκαν και οι 2 πιλοτοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Ntinaras said:

απαγορευονται στις αποσκευες γιατι μπορει να αυτοαναφλεγουν οι μπαταριες λιθιου

ειχε γινει σε αεροπλανο (cargo) πριν καποια χρονια και σκοτωθηκαν και οι 2 πιλοτοι.

και πανω θα μπορουσε να γινει αυτο βεβαια απλα θα το δεις:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jakis13 said:

Επιβεβαιώνω, εκτός του ότι το αναφέρουν οι εταιρείες στο τι επιτρέπεται και τι όχι, πέτυχα άτυχο ιδιοκτήτη που το είχε ξεχάσει στη βαλίτσα αντί στη χειραποσκευη και εντοπίστηκε  / κατασχέθηκε κανονικότατα. Στην ίδια πτήση το δικό μου που το είχα μαζί μου πέρασε τον έλεγχο αέρα.

να χασεις ετσι κανα xiaomi 20000mah.:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...