Προς το περιεχόμενο

Power bank στο αεροπλάνο


Fabricated

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Πετάω με wizzair (αν έχει σχέση) και αναγράφει τα αντικείμενα που απαγορεύονται(όπως σε όλες τις εταιρίες) συμπεριλαμβανομένων των μπαταριών. Αυτό συμβαίνει ότι απαγορεύεται και το power bank ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω ένα Power Bank ΚΤΗΝΟΣ ποτέ δε με σταμάτησαν στον έλεγχο χειραποσκευών. Ψάχνοντας στην ιστοσελίδα της wizzair βρήκα αυτό "Lithium ion batteries cannot have a watt-hour rating of more than 100 Wh." Από περιέργεια κοίταξα τη χωρητικότητα και γράφει 96,48 Wh

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσες φορές έχω πεταξει, έχω 2 power bank μαζί μου και ποτέ δεν ειχα προβλημα, ακομα και σε αεροδρομια με πιο αυστηρο ελεγχο όπως του manchester.

Επεξ/σία από mary
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με powerbank και ηλεκτρονικό τσιγάρο (2μπαταρο) 

στο ηλεκτρονικό ούτε καν τις μπαταρίες δεν μ είπαν να βγάλω μέσα στο αεροπλάνο. Πήγα τουαλέτα και ατμιζα 😁 (πλάκα κάνω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχω το powerbank στην χειραποσκευή το βγάζω υποχρεωτικά στον έλεγχο security, επιτρέπεται πάντως στο αεροσκάφος.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως η κάθε εταιρεία έχει δική της πολιτική για τη χρήση του powerbank μέσα στο αεροσκάφος, ορισμένες δεν το επιτρέπουν (όταν κάνει την ανακοίνωση ο πιλότος για τις απαγορεύμενες συσκευές κατά την πτήση αναφέρει και αυτό) ενώ άλλες ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Narayan είπε

κάθε εταιρεία έχει δική της πολιτική για τη χρήση του powerbank μέσα στο αεροσκάφος, ορισμένες δεν το επιτρέπουν (όταν κάνει την ανακοίνωση ο πιλότος για τις απαγορεύμενες συσκευές κατά την πτήση αναφέρει και αυτό)

Με ποια εταιρεία σε πτήση εντός Ευρώπης έχεις τέτοια εμπειρία; Καθαρά από περιέργεια κι ενδιαφέρον γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ τα τελευταία χρόνια σε καμία από τις 90+ πτήσεις που κάνω κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, angmar said:

Επίσης σε ποια αεροδρόμια ζητάνε να βγάλεις υποχρεωτικά το powerbank στον έλεγχο; Δε μου χει τύχει ποτέ και ψιλοταξιδεύω συχνά.

Π.χ. στο Ελ.Βενιζέλος μού'χει τύχει 1 φορά. Έτσι όπως άνοιξαν να δουν το laptop μου είδαν και το powerbank που τό'χα τοποθετήσει κι αυτό στο καλάθι. (Πριν το είχα στην τσάντα μου, αλλά είπαν να βγάλουμε όλες τις συσκευές κ να τις ακουμπήσουμε στο καλάθι.)

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, poulinos είπε

ακομα και το 20000mah powerbank της xiaomi περναει τις προυποθεσεις για να το εχεις πανω στο αεροπλανο.

Και πιο πάνω, αυτή που πέρασα ως χειραποσκευή είναι 26800mah. Ο κανονισμός της εταιρίας όμως ζητούσε Wh και όχι mah, αν και σχετίζονται στενά μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Speculoos είπε

Με ποια εταιρεία σε πτήση εντός Ευρώπης έχεις τέτοια εμπειρία; Καθαρά από περιέργεια κι ενδιαφέρον γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ τα τελευταία χρόνια σε καμία από τις 90+ πτήσεις που κάνω κάθε χρόνο.

Αν θυμάμαι καλά με Scandinavian προ δύο βδομάδων. Με Aegean την περασμένα βδομάδα όλα καλά, δεν το ανέφεραν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά παρέλειψα να αναφέρω ότι πάντα τα βγάζω στο δίσκο για σκαναρισμα, περισσότερο για να μην πέσω σε κανέναν περίεργο και με καθυστερήσει.

Παίρνω μαζί μου ένα των 10400mah και το μικρό 5000mah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...