Προς το περιεχόμενο

Power bank στο αεροπλάνο


Fabricated

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 minutes ago, jakis13 said:

20ρι ειχε χασει και ηταν δανεικο...

Το χειροτερο ηταν οτι ξεμεινε σε 10ημερο trekking χωρίς powerbank :(

τι 20000 mah πηρε και δεν εγραψε πανω?λιγα20.000αρια υπαρχουν και οταν παιρνεις 20αρι παιρνεις και κατι σοβαρο.και εγω σε βουνα εχω παει με το xiaomi 20000mah. το χειροτερο ειναι και αυτοι στο αεροδρομιο.μα ποσα powerbank πανω απο 26000mah υπαρχουν?προσωπικα δεν θυμαμαι να εχω δει κανενα.εκτος απο τα κινεζικα που ειναι 2000mah αλλα τα πουλανε για 40000mah.χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, poulinos είπε

να χασεις ετσι κανα xiaomi 20000mah.:(

Δεν το ξερα αυτό!

Στη πρώτη πτήση για Μπελφαστ, ειχα το 20αρι στη βαλιτσα στο αμπάρι και τα άλλα 2 πάνω μου. Και ειχα και ανταπόκριση! 2 πτήσεις συνολο δλδ!

Πάλι καλά που δεν το πήρε κανενας χαμπάρι να μου το κατασχέσει.☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

απο το μεγεθος βεβαια μπορεις να κρινεις περιπου ποσα ma ειναι.τωρα ο αλλος μπορει απλα να μην ηθελε να ασχοληθει.και δεν υπαρχουν πολλα powerbank ετσι και αλλιως πανω απο 26.000 mah που υποτιθεται οτι απαγορευεται.συν οτι ολα απο 10000 και πανω ειναι μεγαλα σε μεγεθος.

τους κατεβασα ολο το manual επι τοπου στο κινητο αλλα δεν θελαν να ασχοληθουν. ευτυχως δεν ηταν κανα ακριβο. η κλασσικη προσφορα του leroy merlin ηταν. το μονο μειον οτι πηρα τα παντα απο xiaomi στο πεκινο και δεν πηρα powerbank γιατι λεω εχω αστο. που να ηξερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, mary said:

Δεν το ξερα αυτό!

Στη πρώτη πτήση για Μπελφαστ, ειχα το 20αρι στη βαλιτσα στο αμπάρι και τα άλλα 2 πάνω μου. Και ειχα και ανταπόκριση! 2 πτήσεις συνολο δλδ!

Πάλι καλά που δεν το πήρε κανενας χαμπάρι να μου το κατασχέσει.☺️

εχω κουβαλησει το xiaomi το 20000 αλλα δεν θυμαμαι αν το ειχα παντα πανω μου ή το ειχα και στις αποσκευες καμια φορα.καλα που το μαθαμε αν και δνε το εχω τωρα..ποσα πραγματα δεν πανε για καταστροφη και καταληγουν σε καποιων τα χερια :P. τυχερουληδες.απο powerbanks μεχρι οτι αλλο δεν περναει.one for me one for you one for you.one for me one for you...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2018 στις 11:15 ΜΜ, gbras είπε

Τα powerbank και γενικα μπαταριες απαγορευεται να τα εχεις στη βαλιτσα που παει στις αποσκευες απο κατω. ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις μαζι σου.

Αυτό ισχύει.

Πρόσφατα με Emirates είχα το xiaomi 20.000mah, απλά σε υποχρεώνουν να το πάρεις στη χειραποσκευή, απαγορεύεται στη βαλίτσα που κάνεις check in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Due to limited storage space in the cabin, you may be asked to check your hand baggage in at the gate, even if it complies with our baggage policy. Items such as power banks, spare batteries, lighters/matches and e-cigarettes cannot be checked in. You need to keep these items and your valuables (passport or identity card, keys, wallet, laptop and tablet,...) with you in the cabin.

 

Άρα αν βάλω στην χειραποσκευή το power bank είμαι  κομπλέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, Gingerbread said:

Due to limited storage space in the cabin, you may be asked to check your hand baggage in at the gate, even if it complies with our baggage policy. Items such as power banks, spare batteries, lighters/matches and e-cigarettes cannot be checked in. You need to keep these items and your valuables (passport or identity card, keys, wallet, laptop and tablet,...) with you in the cabin.

 

Άρα αν βάλω στην χειραποσκευή το power bank είμαι  κομπλέ;

ta Power banks παντα στην χειραποσκευη.ο λογος πολυ απλος.αν γινει κατι με το Powerbank μεσα στο αεροπλανο μπορεις να επεμβεις. και η διαφορα πιεσης ειναι μικροτερη.αν ομως γινει κατι και παρει φωτια το Powerbank κατω στις αποσκευες πρεπει να προσγειωθει το αεροπλανο.συν οτι θα γινει παραναλωμα του πυρος .

οποτε τα Power banks πανω και υπαρχει και οριο κοντα στα 24000 Mah θεωρητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

ta Power banks παντα στην χειραποσκευη.ο λογος πολυ απλος.αν γινει κατι με το Powerbank μεσα στο αεροπλανο μπορεις να επεμβεις. και η διαφορα πιεσης ειναι μικροτερη.αν ομως γινει κατι και παρει φωτια το Powerbank κατω στις αποσκευες πρεπει να προσγειωθει το αεροπλανο.συν οτι θα γινει παραναλωμα του πυρος .

οποτε τα Power banks πανω και υπαρχει και οριο κοντα στα 24000 Mah θεωρητικα.

Το Πασχα πεταξα χωρις προβλημα,αλλα παιζει ρολο και ο υπαλληλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, cumulus said:

Το Πασχα πεταξα χωρις προβλημα,αλλα παιζει ρολο και ο υπαλληλος.

εννοεις με μεγαλυτερο powerbanks απο 24.000 mah? ή απο καπου εκει που ειναι το οριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, cumulus said:

Κοντα στο οριο ειναι.

οσες φορες εχω παρει power bank μαζι μου δεν εχει τυχει καν καποιος να μου πει να δω τι ειναι.οποτε δεν ξερω κατα ποσο αν παω πχ με 30000mah powerbank θα μου ριξουν πορτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

οσες φορες εχω παρει power bank μαζι μου δεν εχει τυχει καν καποιος να μου πει να δω τι ειναι.οποτε δεν ξερω κατα ποσο αν παω πχ με 30000mah powerbank θα μου ριξουν πορτα.

Δες τι λέει η καθε αεροπορική εταιρεία. Πχ η Lufthansa:

https://www.lufthansa.com/ar/en/information-about-dangerous-goods#:~:text=The batteries must not exceed,batteries are allowed per passenger.

Rules for spare batteries

1. Spare lithium-metal or lithium-ion cells or batteries with a nominal energy level of up to 100 Wh for everyday electronic devices:

 

May only be carried in carry-on baggage and in quantities for personal use.

These batteries must be individually secured against a short circuit.

 

Devices used as an energy source, such as power banks, are considered to be spare batteries.

Και ναι, μπορεί να φας πορτα, ειδικα αν πετας απο Γερμανια. Ενω στο Βενιζελος μπορει να περασεις και βουβάλι 😝.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, poulinos είπε

ta Power banks παντα στην χειραποσκευη.ο λογος πολυ απλος.αν γινει κατι με το Powerbank μεσα στο αεροπλανο μπορεις να επεμβεις. και η διαφορα πιεσης ειναι μικροτερη.αν ομως γινει κατι και παρει φωτια το Powerbank κατω στις αποσκευες πρεπει να προσγειωθει το αεροπλανο.συν οτι θα γινει παραναλωμα του πυρος .

οποτε τα Power banks πανω και υπαρχει και οριο κοντα στα 24000 Mah θεωρητικα.

Τελευταία βγάζουν και ανακοίνωση μέσα στην καμπίνα ότι αν πέσει το κινητό ανάμεσα στα καθίσμα ή αρχίσει να καπνίζει κλπ πρέπει να ειδοποιηθούν άμεσα οι αεροσυνοδοί.

 

Μόλις τώρα, dbrillis είπε

Δες τι λέει η καθε αεροπορική εταιρεία. Πχ η Lufthansa:

https://www.lufthansa.com/ar/en/information-about-dangerous-goods#:~:text=The batteries must not exceed,batteries are allowed per passenger.

Rules for spare batteries

1. Spare lithium-metal or lithium-ion cells or batteries with a nominal energy level of up to 100 Wh for everyday electronic devices:

 

May only be carried in carry-on baggage and in quantities for personal use.

These batteries must be individually secured against a short circuit.

 

Devices used as an energy source, such as power banks, are considered to be spare batteries.

Και ναι, μπορεί να φας πορτα, ειδικα αν πετας απο Γερμανια. Ενω στο Βενιζελος μπορει να περασεις και βουβάλι 😝.

 

Oχι ακριβώς,γιατί ο έλεγχος γίνεται απο την ασφάλεια κλπ του αεροδρομίου και οι οδηγίες που βάζεις είναι απο την ΙΑΤΑ.Δεν ελέγχουν οι αεροπορικές αποσκευές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, dbrillis said:

Δες τι λέει η καθε αεροπορική εταιρεία. Πχ η Lufthansa:

https://www.lufthansa.com/ar/en/information-about-dangerous-goods#:~:text=The batteries must not exceed,batteries are allowed per passenger.

Rules for spare batteries

1. Spare lithium-metal or lithium-ion cells or batteries with a nominal energy level of up to 100 Wh for everyday electronic devices:

 

May only be carried in carry-on baggage and in quantities for personal use.

These batteries must be individually secured against a short circuit.

 

Devices used as an energy source, such as power banks, are considered to be spare batteries.

Και ναι, μπορεί να φας πορτα, ειδικα αν πετας απο Γερμανια. Ενω στο Βενιζελος μπορει να περασεις και βουβάλι 😝.

 

27000 mah δηλαδη οσο ειδα.δυσκολο να εχει καποιος μεγαλυτερο Power bank. μεχρι 20000 mah εχω περασει.τωρα εχω 10.000. δεν μου εχει γινει ποτε ελεγχος πουθενα βεβαια.

5 minutes ago, Ukforthemoment said:

Τελευταία βγάζουν και ανακοίνωση μέσα στην καμπίνα ότι αν πέσει το κινητό ανάμεσα στα καθίσμα ή αρχίσει να καπνίζει κλπ πρέπει να ειδοποιηθούν άμεσα οι αεροσυνοδοί.

 

Oχι ακριβώς,γιατί ο έλεγχος γίνεται απο την ασφάλεια κλπ του αεροδρομίου και οι οδηγίες που βάζεις είναι απο την ΙΑΤΑ.Δεν ελέγχουν οι αεροπορικές αποσκευές.

 

κοινως δεν θα το ελεγξει κανεις.σωστα την εχω ακουσει την ανακοινωση.

και true περιστατικο εκτος αεροπλανου βεβαια.εχω μια μπαταρια λιθιου στα χερια μου. ηταν για πεταμα(ανακυκλωση) και παιζω μαζι της.αφαιρω κατι προστατευτικα απεξω. εχει μεινει το τελευταιο layer.  το ΤΡΥΠΑΩ με κοπιδι.κανει σπινθηρα μικρο. ενω σε μπαταριες ni-cd,ni mh  θα σταματουσε η ολη φαση εκει οταν σταματησε το βραχυκυκλωμα στις Li  δεν σταματησε εκει.η μπαταρια αρχιζε να ζεστενεται.μολις ειχε ξεκινησει ο κυκλος που δεν θα σταματουσε μεχρι να παρει φωτια η μπαταρια . βγηκα εξω απο εκει που ημουν και την πεταξα μεσα σε νερο.πηγα και την πηρα και την εβαλα για ανακυκλωση 2 μερες μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...