Προς το περιεχόμενο

Power bank στο αεροπλάνο


Fabricated

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, animor said:

Εγώ πετάω συχνά με powerbank των 20000 και 70 κάτι wh. Δεν μου το χει ελέγξει  ποτέ κανείς αν είναι παραπάνω σε κανένα αεροδρόμιο.

Ποσοι να εχουν μεγαλυτερο Powerbank?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

27000 mah δηλαδη οσο ειδα.δυσκολο να εχει καποιος μεγαλυτερο Power bank.

κοινως δεν θα το ελεγξει κανεις.σωστα την εχω ακουσει την ανακοινωση.

και true περιστατικο εκτος αεροπλανου βεβαια.εχω μια μπαταρια λιθιου στα χερια μου. ηταν για πεταμα(ανακυκλωση) και παιζω μαζι της.αφαιρω κατι προστατευτικα απεξω. εχει μεινει το τελευταιο layer.  το ΤΡΥΠΑΩ με κοπιδι.κανει σπινθηρα μικρο. ενω σε μπαταριες ni-cd,ni mh  θα σταματουσε η ολη φαση εκει οταν σταματησε το βραχυκυκλωμα στις Li  δεν σταματησε εκει.η μπαταρια αρχιζε να ζεστενεται.μολις ειχε ξεκινησει ο κυκλος που δεν θα σταματουσε μεχρι να παρει φωτια η μπαταρια . βγηκα εξω απο εκει που ημουν και την πεταξα μεσα σε νερο.πηγα και την πηρα και την εβαλα για ανακυκλωση 2 μερες μετα.

Tο έχω σε βίντεο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Ukforthemoment said:

Tο έχω σε βίντεο 

 

για αυτο και λενε οτι τα ηλεκτρικα αμαξια να μην τα γεμιζεις σε υπογεια κτλ ή να μην μπαινουν σε υπογεια parking.αν γινεται αυτο απο ενα scooter φαντασου απο ηλεκτρικο αμαξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, poulinos είπε

για αυτο και λενε οτι τα ηλεκτρικα αμαξια να μην τα γεμιζεις σε υπογεια κτλ ή να μην μπαινουν σε υπογεια parking.αν γινεται αυτο απο ενα scooter φαντασου απο ηλεκτρικο αμαξι.

Άδικο δεν έχεις σε αυτό αλλά νομίζω ότι είναι λίγο διαφορετικό το θέμα με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα όσον αφορά το quality control από το ίδιο τον κατασκευαστή αλλά και την εταιρεία που έχει φτιάξει τις μπαταρίες σε σχέση με τα ηλεκτρικά πατίνια του κάθε πικραμένου κινέζου.

Εννοείτε ότι υπάρχουν και σοβαροί κατασκευαστές πατινιών εκεί έξω αλλά μιλάμε για οχήματα που αφενώς κοστίζουν ένα κλάσμα των χρημάτων σε σχέση με ένα αυτοκίνητο συν το γεγονώς ότι είναι πραγματικά πανεύκολο για τον κάθε κ@υλόγκαζο ιδιοκτήτη να επέμβει στο s/w ή ακόμα και την ίδια την μπαταρία και να τα πειράξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, dpolal said:

Άδικο δεν έχεις σε αυτό αλλά νομίζω ότι είναι λίγο διαφορετικό το θέμα με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα όσον αφορά το quality control από το ίδιο τον κατασκευαστή αλλά και την εταιρεία που έχει φτιάξει τις μπαταρίες σε σχέση με τα ηλεκτρικά πατίνια του κάθε πικραμένου κινέζου.

Εννοείτε ότι υπάρχουν και σοβαροί κατασκευαστές πατινιών εκεί έξω αλλά μιλάμε για οχήματα που αφενώς κοστίζουν ένα κλάσμα των χρημάτων σε σχέση με ένα αυτοκίνητο συν το γεγονώς ότι είναι πραγματικά πανεύκολο για τον κάθε κ@υλόγκαζο ιδιοκτήτη να επέμβει στο s/w ή ακόμα και την ίδια την μπαταρία και να τα πειράξει.

εννοειται οτι το quality control ειναι πολυ καλυτερο απο το καθε κινεζικο πατινι .συν οτι οπως ειπες πολλοι τα πειραζουν. απλα εστω και μια στο εκατομμυριο γινει κατι καταλαβαινεις οτι παιζει να παρει φωτια ολο το parking αν μιλαμε για δημοσιο parking ή σε πολυκατοικια να παρουν φωτια τα διπλανα αμαξια. εδω και τα αμαξια αεριου δεν τα αφηνουν ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ να πανε σε υπογειο parking.  και βεβαια ναι υπαρχουν πατινια με 100 ευρω και πατινια με 1000 που σιγουρα μια διαφορα ειναι η ποιοτητα.απλα ναι μια βλακεια να γινει με ενα αμαξι που ειναι σε υπογειο parking ή ακομα και σε Parking εξω υπαρχει σοβαρος κινδυνος να γινει καλη ζημια.οχι οτι και με βενζινη δεν θα γινει. ας ελπισουμε να μην γινουν τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Τελευταία βγάζουν και ανακοίνωση μέσα στην καμπίνα ότι αν πέσει το κινητό ανάμεσα στα καθίσμα ή αρχίσει να καπνίζει κλπ πρέπει να ειδοποιηθούν άμεσα οι αεροσυνοδοί.

 

Oχι ακριβώς,γιατί ο έλεγχος γίνεται απο την ασφάλεια κλπ του αεροδρομίου και οι οδηγίες που βάζεις είναι απο την ΙΑΤΑ.Δεν ελέγχουν οι αεροπορικές αποσκευές.

 

Σε πτηση προς Αυστραλια , επεσε κινητο αναμεσα στα καθισματα και πραγματικα δεν μπορουσε να το πιασει κανεις. Στο Dubai, ηρθαν τεχνικοι της αεροπορικης, ξηλωσαν τα καθισματα, επιασαν το κινητο και τα ξαναεβαλαν στην θεση τους παρολο που ο πελατης ελεγε "δεν πειραζει. Αφηστε το εκει".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, andreaspA said:

Σε πτηση προς Αυστραλια , επεσε κινητο αναμεσα στα καθισματα και πραγματικα δεν μπορουσε να το πιασει κανεις. Στο Dubai, ηρθαν τεχνικοι της αεροπορικης, ξηλωσαν τα καθισματα, επιασαν το κινητο και τα ξαναεβαλαν στην θεση τους παρολο που ο πελατης ελεγε "δεν πειραζει. Αφηστε το εκει".

 

δεν παιζει να το αφηναν εκει.τοσο απλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, poulinos είπε

 εδω και τα αμαξια αεριου δεν τα αφηνουν ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ να πανε σε υπογειο parking.  και βεβαια ναι υπαρχουν πατινια με 100 ευρω και πατινια με 1000 που σιγουρα μια διαφορα ειναι η ποιοτητα.απλα ναι μια βλακεια να γινει με ενα αμαξι που ειναι σε υπογειο parking ή ακομα και σε Parking εξω υπαρχει σοβαρος κινδυνος να γινει καλη ζημια.οχι οτι και με βενζινη δεν θα γινει. ας ελπισουμε να μην γινουν τετοια.

Συγκεκριμένα τα αυτοκίνητα υγραερίου δεν αφήνουν αν δεν έχει ανάλογους αισθητήρες το υπόγειο πάρκινγκ. 

Για του φυσικού αερίου δεν νομίζω να υπάρχει απαγόρευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Maurikycli said:

Συγκεκριμένα τα αυτοκίνητα υγραερίου δεν αφήνουν αν δεν έχει ανάλογους αισθητήρες το υπόγειο πάρκινγκ. 

Για του φυσικού αερίου δεν νομίζω να υπάρχει απαγόρευση

ειχα δει σε μερικα parking οτι τα απαγορευαν.δεν ξερω τους λογους κτλ. απλα ελεγε οτι αμαξια cng αν θυμαμαι καλα να μην κατεβαινουν κατω.  δεν το εχω ψαξει παραπανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 2:09 ΜΜ, poulinos είπε

27000 mah δηλαδη οσο ειδα.δυσκολο να εχει καποιος μεγαλυτερο Power bank. μεχρι 20000 mah εχω περασει.τωρα εχω 10.000. δεν μου εχει γινει ποτε ελεγχος πουθενα βεβαια.

κοινως δεν θα το ελεγξει κανεις.σωστα την εχω ακουσει την ανακοινωση.

και true περιστατικο εκτος αεροπλανου βεβαια.εχω μια μπαταρια λιθιου στα χερια μου. ηταν για πεταμα(ανακυκλωση) και παιζω μαζι της.αφαιρω κατι προστατευτικα απεξω. εχει μεινει το τελευταιο layer.  το ΤΡΥΠΑΩ με κοπιδι.κανει σπινθηρα μικρο. ενω σε μπαταριες ni-cd,ni mh  θα σταματουσε η ολη φαση εκει οταν σταματησε το βραχυκυκλωμα στις Li  δεν σταματησε εκει.η μπαταρια αρχιζε να ζεστενεται.μολις ειχε ξεκινησει ο κυκλος που δεν θα σταματουσε μεχρι να παρει φωτια η μπαταρια . βγηκα εξω απο εκει που ημουν και την πεταξα μεσα σε νερο.πηγα και την πηρα και την εβαλα για ανακυκλωση 2 μερες μετα.

Άμμος. Είναι η καλύτερη επιλογή για τέτοιες περιπτώσεις.

Σκέψου ότι τις Li-On για τα RC δίνουν οδηγία να τις έχεις μέσα σε μεταλλικό κουβά με άμμο και η μεταφορά/αποθήκευση τους σε ειδικές τσάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/06/2023 at 09:24, csontheline said:

Άμμος. Είναι η καλύτερη επιλογή για τέτοιες περιπτώσεις.

Σκέψου ότι τις Li-On για τα RC δίνουν οδηγία να τις έχεις μέσα σε μεταλλικό κουβά με άμμο και η μεταφορά/αποθήκευση τους σε ειδικές τσάντες.

δεν το ηξερα καν αυτο.αμμο εβλεπα μονο στα βενζιναδικα ειτε για περιπτωση φωτιας ειτε για περιπτωση που χυθουν λαδια,βενζινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...