Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, troi.g είπε

Τα 1500 που είπα ειναι πολύ ρεαλιστικά. Εχω ακούσει και 1200 μόνο το μπάνιο γιατί είχε πολλές δυσκολίες. Οπότε όλα είναι σχετικά. Καλό είναι να πάρεις μια προσφορά από πλακα που θα σου συστήσουν, και όχι τον φθηνοτερο , γιατί τι να το κάνεις να γλυτώσεις 500 ευρώ, και στο τέλος να σκοντάφτεις από τα "δόντια" που θα έχουν τα πλακάκια.

Δεν αμφιβάλλω οτι είναι ρεαλιστικά, προφανώς προκύπτει βάσει προσφοράς - ζήτησης.

Δεν παύει ωστόσο να είναι μια εξωφρενική τιμή, είτε ανά μέρα εργασίας, είτε με το τετραγωνικό... δηλαδή αν είχε και εργολάβο πόσο καπέλο θα έβαζε; Προφανώς ο πλακάς το παίζει και εργολάβος και ζητάει τα χρήματά που θα έπαιρνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Καλησπερίζω την παρέα.

Ερώτηση προς όσους ασχολούνται κι έχουν γνώση.

Πήρα προσφορά από πλάκα:

2 δωμάτια περί τα 13m έκαστο

1 wc περίπου 2.5m(20 με τοίχους)

1 μπάνιο 4m(20 με τοίχους)

(m=τετραγωνικά)

Εργασία μόνο, με γέμισμα - τσιμεντοκονία και στους 4 χώρους, τιμή 2500€

Μου φάνηκαν πολλά άλλα δεν έχω επαφή με την αγορά.

Είναι καλή τιμή; Αν το διαιρέσουμε με τετραγωνικά ξεπερνάει τα 35€/μέτρο...

 

Χοντρικες αμοιβες εργασιων (αν και εχω καιρο να τις τσεκαρω)

Τοποθετηση πλακιδιων σε δωματια: 15€/μ2

Τοποθετηση σοβατεπι σε δωματια: 3€/μ.μ

Τοποθετηση πλακιδιων μπανιου: 400-1000€ 

Κανονικα ενα μπανιο θελει μιση ημερα για το δαπεδο, δυο ημερες για τους τοιχους, μια ημερα για τα στοκαρισματα.

Για τα δυο μπανια επειδη ειναι και μικρα θελεις μια ημερα και για τα δυο δαπεδα, 4 ημερες για τους τοιχους και 2 ημερες για τα στοκαρισματα. Βεβαια το χασιμο χρονου ειναι στα κοψιματα και στις γωνιες. Οποτε ενα μικρο μπανιο ειναι πιο μπελαλιδικο απο ενα μεγαλο.

Συνολο: 7 ημερομισθια μαστορα και βοηθου. Ας πουμε 110€/ημερα (μαστορας και βοηθος μαζι)

Τσιμεντοκονιες δαπεδων: 7€/μ2

 

Εκτιμηση κόστους

26μ2 πλακιδια: 26 x 15 = 400€

Σοβατεπια (~25μ): 25 x 3 = 75€

Μπανια: 14 x 110 = 1550€

Τσιμεντοκονιες δαπεδων (33μ2): 33 x 7 = 250€

Συνολο: 2300€

 

Λογικα μου φαινονται αλλα παρε 2-3 προσφορες

Στις 13/5/2024 στις 5:45 ΜΜ, zio10 είπε

Ισχύει αυτό που διάβασα κάπου ότι δεν χρειάζεται καμία άδεια για να κλείσεις μπαλκόνι με ανοιγμένα τζάμια;

Σαν αυτά που βάζουν σε μαγαζιά πχ.

Αυτα που λες ειναι πολλων και διαφορων τυπων

Εαν οπως υποθετω εννοεις σταθερα ανοιγομενα τζαμια τοτε οχι δεν μπορεις.

Εαν μιλας για κινητα στοιχεια τοτε μπορεις να το κανεις.

2 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Τέτοιο πλακάκι το συστήνεις για οροφή ψάχνω έναν τροπο να μην έχω μούχλα στην οροφή του μπάνιου μου.

Το μπάνιο μου ειναι 2 μέτρα ψηλό και μαζεύει μούχλα η ορορφή. Έτσι σκευτόμουν να αξιοποιήσω ένα εξαεριστικό όπως:
https://www.skroutz.gr/s/22219826/Eurolamp-147-33250-Epitoichios-Exaeristiras-Mpaniou-100mm-Leykos.html
 

Αλλά στο να το βάλω στο πατάρι και ο εξαερισμός να γίνετε με PVC κάπως δείχνω στο attatchment. (Το πορτοκαλί ειναι η σωλήνα και το ροζ ειναι το μοτερ που σκεύτομαι). Η ιδεα ειναι ότι ο Υδρατμός πάει ψηλα και με το εξαεριστικό θα τον ρουφώ σαν απορροφητήρα.
 

layout.png

Βημα πρώτο:

Βαφεις την οροφη με αντιμουχλικο χρωμα. Ανανεώνεις ανα ετος ή πιο αραια αναλογα τις αναγκες.

 

Βημα δευτερο:

Τοποθετείς υαλινο παραπετασμα γυρω απο την ντουζιέρα. Αυτο λογω ύψους βοηθάει να μην διαχέονται παντου οι υδρατμοί και να συγκεντρωνονται στο σημειο της ντουζιέρας.

 

Βημα τριτο:

Τοποθετεις το στομιο εξαερισμού στο κέντρο της ντουζιέρας ή στην εμπρος γωνία αυτής. Οχι εκει πισω που το εχεις.

 

Βημα τεταρτο:

Τοποθετεις τις σωληνώσεις εξαερισμού με κατα το δυνατόν ισχυρο και αθόρυβο μοτερ.

Επιπλέον βήμα για μείωση της μουχλας.

Τοποθέτηση θερμομονωτικου υλικού από το πάνω μέρος της οροφής του.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Χοντρικες αμοιβες εργασιων (αν και εχω καιρο να τις τσεκαρω)

Τοποθετηση πλακιδιων σε δωματια: 15€/μ2

Τοποθετηση σοβατεπι σε δωματια: 3€/μ.μ

Τοποθετηση πλακιδιων μπανιου: 400-1000€ 

Κανονικα ενα μπανιο θελει μιση ημερα για το δαπεδο, δυο ημερες για τους τοιχους, μια ημερα για τα στοκαρισματα.

Για τα δυο μπανια επειδη ειναι και μικρα θελεις μια ημερα και για τα δυο δαπεδα, 4 ημερες για τους τοιχους και 2 ημερες για τα στοκαρισματα. Βεβαια το χασιμο χρονου ειναι στα κοψιματα και στις γωνιες. Οποτε ενα μικρο μπανιο ειναι πιο μπελαλιδικο απο ενα μεγαλο.

Συνολο: 7 ημερομισθια μαστορα και βοηθου. Ας πουμε 110€/ημερα (μαστορας και βοηθος μαζι)

Τσιμεντοκονιες δαπεδων: 7€/μ2

 

Εκτιμηση κόστους

26μ2 πλακιδια: 26 x 15 = 400€

Σοβατεπια (~25μ): 25 x 3 = 75€

Μπανια: 14 x 110 = 1550€

Τσιμεντοκονιες δαπεδων (33μ2): 33 x 7 = 250€

Συνολο: 2300€

 

Λογικα μου φαινονται αλλα παρε 2-3 προσφορες

Κάτι δεν μου ταιριάζει στον υπολογισμό που έχεις κάνει...σε κάθε περίπτωση η τιμή που ανέφερα είναι καθαρά εργατικά, με όλα τα υλικά επάνω μου, ο μάστορας θα φέρει τον εαυτό του και τα εργαλεία του. Επαναλαμβάνω αναφέρω το καθαρό ποσό που θα βάλει στην τσέπη...

Έδωσε εκτίμηση χρόνου αποπεράτωσης 7 ημέρες...350€/ημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

 

Αυτα που λες ειναι πολλων και διαφορων τυπων

Εαν οπως υποθετω εννοεις σταθερα ανοιγομενα τζαμια τοτε οχι δεν μπορεις.

Εαν μιλας για κινητα στοιχεια τοτε μπορεις να το κανεις.

 

Σ' ευχαριστώ, δεν κατάλαβα όμως ποια θεωρούνται κινητά στοιχεία. Πχ τα τζάμια φυσαρμόνικα που βάζουν σε διάφορα μαγαζιά και ανάλογα την εποχή είναι ανοιχτά ή κλειστά;

Αυτό που διάβαζα είναι αυτό, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις:

https://kataskevastikh.gr/κλείσιμο-μπαλκονιού-σε-πολυκατοικία/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ, δεν κατάλαβα όμως ποια θεωρούνται κινητά στοιχεία. Πχ τα τζάμια φυσαρμόνικα που βάζουν σε διάφορα μαγαζιά και ανάλογα την εποχή είναι ανοιχτά ή κλειστά;

Αυτό που διάβαζα είναι αυτό, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις:

https://kataskevastikh.gr/κλείσιμο-μπαλκονιού-σε-πολυκατοικία/

Όλες αυτές οι λύσεις είναι ΠΟΛΥ ακριβές.

Για μια μεσο-αστική οικογένεια το κόστος είναι απαγορευτικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ, δεν κατάλαβα όμως ποια θεωρούνται κινητά στοιχεία. Πχ τα τζάμια φυσαρμόνικα που βάζουν σε διάφορα μαγαζιά και ανάλογα την εποχή είναι ανοιχτά ή κλειστά;

Αυτό που διάβαζα είναι αυτό, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις:

https://kataskevastikh.gr/κλείσιμο-μπαλκονιού-σε-πολυκατοικία/

Για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα.

Αυτό που βλέπω στο βιντεακι τους στο link είναι ξεκάθαρα μια μόνιμη κατασκευή. Πλαίσιο, μηχανισμός, τζάμια.

Πως θα ονομαζες το σύστημα? Σύστημα υαλοπινακων. Όπως το ονομάζει και η εταιρεία κατασκευής του λογικά. Που ανήκει? Στα κουφώματα.

Είναι κατασκευή που επιτρέπεται? Επίσημα όχι.

Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε οικοδομή που τώρα κατασκευάζεται? Και ναι και όχι.

Γιατί? Εάν ενσωματώσεις το σύστημα με αρχική λειτουργία του ως κινητό κιγκλιδωμα με τα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία του να ενσωματωνονται στις εγκεκριμένες αρχικές οψεις του κτιρίου θα μπορούσες ίσως να το περάσεις ως αποδεκτό. Αλλά ακροβάτει στα όρια του νόμιμου.

Για να μην γελιόμαστε. Κανονικά δεν είναι νόμιμο. Δημιουργείς ένα αίθριο. Η συνολική κατασκευή είναι ο ορισμός του αιρθριου.

Μπορεις να το χρησιμοποιήσεις σε μια υπάρχουσα οικοδομή? Όχι κατά την άποψή μου

Γιατί? Διότι όπως είπα ήδη είναι κούφωμα και δημιουργεί αίθριο.

Διότι αποτελεί μόνιμη κατασκευή σαν σύνολο. Δεν είναι κινητή κατασκευή. Είναι μόνιμη κατασκευή με κινητά στοιχεία.

Διότι διαφοροποιεί τις εγκεκριμένες όψεις του κτιρίου. Κάτι που απαγορεύεται από τον πολεοδομική κανονισμό χωρίς αλλαγή της πολεοδομικής άδειας.

Το τοποθετούν? Ναι. Στηριζόμενοι στην δική τους ερμηνεία του "κινητού" όπου όπως εξήγησα δεν ισχύει

Κινητα στοιχεία θεωρούνται αυτά τα οποία δεν είναι σταθεροποιημενα σε έδαφος, οροφές, τοίχους κλπ και μπορείς να τα μετακινήσεις με τα χέρια.

Κινητό στοιχείο δεν είναι πχ το μεταλλικό container που θα βάλεις στο οικόπεδο σου

Υπάρχει και ορισμός αλλά δεν έχω τον χρόνο να τον βρω.

Η δημιουργία επίσης κλειστών χωρών στις βεράντες καθ οποιονδήποτε τρόπο δεν επιτρέπεται.

Όλα αυτά αποτελούν τρικς.

Αυτό που επιτρέπεται όμως είναι οι τέντες.

Υπάρχουν μηχανισμοί τεντας όπως γνωρίζετε που αντί για πανί χρησιμοποιείται ρόλο διάφανου ναϋλον που αγκυρώνει στο δάπεδο. Όπως τα καταστήματα

Η φυσαρμόνικα που αναφέρετε πιθανά να επιτρέπεται εάν είναι έτσι όπως την φαντάζομαι εγώ. Δεν ξερω

Η δημιουργία επίσης κλειστών χωρών στις βεράντες καθ οποιονδήποτε τρόπο δεν επιτρέπεται.

Όλα αυτά αποτελούν τρικς.

Αυτό που επιτρέπεται όμως είναι οι τέντες.

Υπάρχουν μηχανισμοί τεντας όπως γνωρίζετε που αντί για πανί χρησιμοποιείται ρόλο διάφανου ναϋλον που αγκυρώνει στο δάπεδο. Όπως τα καταστήματα

Η φυσαρμόνικα που αναφέρετε πιθανά να επιτρέπεται εάν είναι έτσι όπως την φαντάζομαι εγώ. Δεν ξερω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nickol-us είπε

Καλησπερίζω την παρέα.

Ερώτηση προς όσους ασχολούνται κι έχουν γνώση.

Πήρα προσφορά από πλάκα:

2 δωμάτια περί τα 13m έκαστο

1 wc περίπου 2.5m(20 με τοίχους)

1 μπάνιο 4m(20 με τοίχους)

(m=τετραγωνικά)

Εργασία μόνο, με γέμισμα - τσιμεντοκονία και στους 4 χώρους, τιμή 2500€

Μου φάνηκαν πολλά άλλα δεν έχω επαφή με την αγορά.

Είναι καλή τιμή; Αν το διαιρέσουμε με τετραγωνικά ξεπερνάει τα 35€/μέτρο...

 

είχα ρωτήσει για ανακατασκευή μόνο μπάνιου, υδραυλικά, πλακάκια, τοποθέτηση νιπτήρων, λεκάνης και μπανιέρας ΜΟΝΟ εργασία και μου είχαν πει γύρω στα 2500...

οπότε καλά σε βλέπω...

επίσης να ξέρεις ότι τα μπάνια είναι λίγο περίεργα, αν κάνεις υγρομονώσεις κλπ ανεβαίνει η τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο @SeNNinhA. Επίσης μην ακούτε τί λένε οι κατασκευαστές. Θέλουμε στην δουλειά να φτιάξουμε έναν οικίσκο, για να μπει μέσα ο ηλεκτρικός πίνακας και το χειριστήριο κάποιων υπαίθριων μηχανημάτων. ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές, λένε κάνε το ΠΡΟΚΑΤ και δεν χρειάζεται άδεια, ή στην καλύτερη μου λένε για εργοταξιακό οικίσκο με μικρής κλίμακας.

Το οποίο είναι ένα βολικό γι' αυτούς, ψέμα! Εργοταξιακό μπορείς να κάνεις, αν είσαι σε εργοτάξιο, δηλαδή μετά από 6 μήνες τον σηκώσεις και τον πάρεις και τον πας αλλού, και εξυπηρετεί προσωρινές ανάγκες του εργοταξίου. Όταν τα μηχανήματά σου είναι σταθερά και μόνιμα, και βγάζεις άδεια λειτουργίας, πώς θα τον αιτιολογήσεις ως προσωρινό; Στην ερώτηση αυτή βέβαια κανένας δεν έχει απάντηση και λένε εντάξει σιγά μην ασχοληθεί κανένας. Σε πληροφορώ ότι αν σκάσουν ελεγκτές, και θα το δουν και θα ασχοληθούν. Οπότε μόνο συμβουλή, από έμπειρο μηχανικό! 

Μόλις τώρα, kokos23 είπε

αν κάνεις υγρομονώσεις κλπ ανεβαίνει η τιμή...

Που επιβάλλεται να κάνεις!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Tοιχος 20CM απο τσιμεντόλιθο. Άρα το ίδιο ειναι.

Πως είναι το ίδιο;

%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE

10 εκατοστά μπετό στο ταβάνι του μπάνιου και χωρίς να πετύχεις κανένα σίδερο;

Δεν ξέρω, υπάρχουν και μηχανικοί εδώ, αν θέλουν ας δώσουν την άποψη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πως είναι το ίδιο;

%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE

10 εκατοστά μπετό στο ταβάνι του μπάνιου και χωρίς να πετύχεις κανένα σίδερο;

Δεν ξέρω, υπάρχουν και μηχανικοί εδώ, αν θέλουν ας δώσουν την άποψη τους.

Υπάρχουν ειδικά ποτηροτρυπανα μπετου που κόβουν μπετόν και σιδερα μαζί. Εάν έχεις δυνατό τρυπάνι το κάνεις και μόνος σου. Το πιο σωστό φωνάζεις ενα υδραυλικό και στο τρυπάει ακριβώς.

Δεν υπάρχει θέμα στατικοτητας για τα φορτια του μικρού παταριου.

Το σωστό εργαλείο είναι μια κσροτιερα όπως αυτή πχ

 

nklu365.jpg

Κανονικά γίνεται με την χρήση νερού για την ψύξη της κεφαλής και την μείωση της σκόνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Απ' την άλλη μπορώ να ρυθμίζω το arduino να μην ανάβει το μοτερ απο μια ώρα και μετά πχ. 12:00ΠΜ - 7:00ΜΜ και να αξιοποιώ σενσορα για να κάνω detect πότε ανάβω το φως.

Αν έχεις ξεχωριστή τροφοδοσία για τον ανεμιστήρα και γνώσεις arduino, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις σε αυτοματισμό:

Να ανάβει το ανεμιστήρι, όποτε ανοίξει το φως του μπάνιου
Να ανάβει με αισθητήρα παρουσίας
Να μπει χρονοδιακόπτης
Να μπει αισθητήρας υγρασίας

Ότι μπορείς να φανταστείς. Πάντως υπάρχουν και έτοιμοι ανεμιστήρες, με χρονοδιακόπτη και αισθητήρα υγρασίας αν δεν θες να παιδευτείς. Θα σου βελτιώσει το θέμα μούχλας πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ, δεν κατάλαβα όμως ποια θεωρούνται κινητά στοιχεία. Πχ τα τζάμια φυσαρμόνικα που βάζουν σε διάφορα μαγαζιά και ανάλογα την εποχή είναι ανοιχτά ή κλειστά;

Έλα ντε..

Υποθέτω εννοείς αυτά.

P4.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, nickol-us said:

Δεν αμφιβάλλω οτι είναι ρεαλιστικά, προφανώς προκύπτει βάσει προσφοράς - ζήτησης.

Δεν παύει ωστόσο να είναι μια εξωφρενική τιμή, είτε ανά μέρα εργασίας, είτε με το τετραγωνικό... δηλαδή αν είχε και εργολάβο πόσο καπέλο θα έβαζε; Προφανώς ο πλακάς το παίζει και εργολάβος και ζητάει τα χρήματά που θα έπαιρνε...

Καλημέρα.

Όταν πρόκειται για μεμονωμένους χώρους (2 δωμάτια, ένα μπάνιο κ.λπ.) εντός μιας ιδιοκτησίας, οι τιμές που δίδονται από τους τεχνίτες αφορούν σε κατ' αποκοπή. Για αυτό και δύσκολα θα σου δώσει κάποιος ανάλυση (breakdown) εργασιών (φατούρα μόνον). Τιμές που διατυπώθηκαν παραπάνω, αφορούν σε μεγαλύτερες δουλειές (πολυκατοικία, ολόκληρο διαμέρισμα εξαρχής, μονοκατοικίες κ.λπ.), εκεί δηλαδή όπου συνήθως απαιτείται και ένα συμφωνητικό (για να μην χαθεί και η μπάλα με τιμές/ποσότητες).

Συνεπώς αυτό που μπορείς να - συνεχίσεις να - κάνεις είναι να αναζητήσεις άλλες δύο προσφορές (τρεις κατ' ελάχιστο). Με βάση τους κανόνες μιας νορμάλ αγοράς, συνήθως οι δύο συγκλίνουν και ο τρίτος αποκλίνει.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έλα ντε..

Υποθέτω εννοείς αυτά.

P4.png

 

Επειδη ωφείλω να απαντησω σαν μηχανικός δεν θα χαϊδέψω αυτιά.

ΟΧΙ δεν ειναι νομιμη μια τετοια εγκατασταση.

 

Παμε παλι αναλυτικα να ανακαλύψουμε αυτο που ολοι ηδη γνωριζετε αλλα δεν θελετε να παραδεχθειτε οτι ειναι ετσι:

  • Πως κατατασεται το συγκεκριμενο συστημα? - Στα κουφώματα/υαλοπετάσματα
  • Ειναι σταθερη κατασκευη? - Ναι ειναι. Αποτελείται απο σταθερο πλαισιο με κινητά στοιχεία.
  • Ειναι κινητή κατασκευη? - Οχι. Δεν μετακινειται στο συνολο αλλα μονο τα κινητα του στοιχεια
  • Μεταβάλει την οψη του κτιριου? - Ναι
  • Επιτρεπεται η μεταβολη των οψεων του κτιριου χωρις τροποποιηση της οικοδομικης αδειας? - Οχι
  • Ποιος ο ρολος ενος τετοιου συστήματος? - Να δημιουργεί κλειστους χωρους για χρήση
  • Επιτρεπεται η δημιουργία κλειστων χωρων σε βεραντες, μπαλκονια, ημιυπαιρθιους χωρους κλπ? - Οχι

 

Οποτε το αβιαστο λογικο συμπερασμα ακομη και για οσους εχουν ελαχιστες γνωσεις ειναι ότι ΔΕΝ ειναι συνομη η τοποθετηση του σε βεραντα.

Ποια αληθεια η διαφορα οποιασδηποτε τετοιας κατασκευης απο τα συρομμενα πχ χωνευτα κουφωματα σε ενα υπνοδωματιο? Εαν τα ανοιξω και εκεινα μπαινουν μεσα στον τοιχο και στην πραξη το ανοιγμα μου ειναι ελευθερο. Να θεωρησω το υπνοδωματιο βεραντα? Οχι βεβαια.

Η βασική προυποθεση ειναι ξεκαθαρη:

  • Δεν επιτρεπεται η δημιουργια κλειστων χωρων αλλων απο αυτων που προβλεπονται στην οικοδομικη αδεια.

Εαν θελετε να το θεωρησετε ανεμοφρακτη τοτε δεν θα πρεπει να ειναι κατασκευασμενο με τροπο που να δημιουργει κλειστους σφραγισμενους χωρους. Αρα θα πρεπει να αφηνει κενα. Και παλι θα χρειαστει να το περασετε στην οικοδομικη αδεια.

 

Φυσικα μπορειτε να παρετε το ρισκο να τα τοποθετησετε. Αυτα ή αλλη κατασκευη.

Εγω παντως εαν ημουν ελεγκτης θα σας βεβαιωνα προστιμο για υπερβαση δομησης με δημιουργία κλειστου κατοικησιμου χωρου.

Ειμαι απολυτα πεπεισμενος ότι ακομη και εαν πηγαινατε στο δικαστηριο θα χανατε την υποθεση γιατι εκει θα εξεταζοταν πραγματικα το τι δημιουργείτε με την κατασκευη σας και το τι δεν επιτρεπετε να δημιουργησετε.

Η νομοθεσια δεν μπορει να περιλαμβανει πληρη λιστα απο τα υπορχοντα υλικα και λυσεις ή και τα οποια μελλοντικα. Θετει την λογικη των κανονισμων και με βαση την βουληση του νομοθετει κρινεται η συνομη ή οχι εφαρμογή τους.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή είχε αναφερθεί παλιότερα λεω να πάρω ένα degreaser για να δοκιμάσω να καθαρίσω κάποιους (πολύ) επίμονους λεκέδες σε πλακάκια.

https://www.skroutz.gr/s/36445656/Carbonax-Engine-Degreaser-720ml.html

Αξίζει το συγκεκριμένο;
Έχετε δοκιμάσει κάποιο άλλο με αξιόλογα αποτελέσματα (και αν γίνεται να έχει όσο το δυνατόν λιγότερες οσμές);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...