Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Μην μπλεκετε τις θερμοπροσοψεις με τα δαπεδα. Αλλη λειτουργια στο ενα και αλλη στο αλλο.

 

Ειναι για πατωματα.

Αν και αναφερει ότι κανει και τελικη επιστρωση πλακιδιων η δικη μου εμπειρια λεει οτι ειναι απαραιτητη η χρηση ειδικου ασταριου. Αυτα τα υλικα ειναι εξαιρετικα πορωση γι αυτο και στεγνωνουν ευκολα αλλα κυρίως ειναι αρκετα ευθρυπτα. Για peace of mind θα εβαζα ασταρι μιας και το κοστος ειναι ουτως ή αλλως μικρο.

 

image.png.ec37ff8d119c556347e83b645616dede.png

 

Αυτη ειναι συνταγή για αποτυχια.

Πολυ μεγαλο θεμα να το αναλυσω. Θα πω απλα οτι να αναμενετε πτυχωσεις στο δαπεδο σας. Εκτος οτι θα ακουγεται και υποκοφα αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.

 

Στις ταρατσες τα βαζουν αναγκαστικα για λογους οικονομιας. Εχουν αρκετα μειονεκτηματα. Δεν αποτελουν την βελτιστη λυση ουτε για τις ταρατσες.

Δεν αποτελει την προτεινομενη λυση για εσωτερικο χωρο.

Ναι μπορουν να μπουν και εσωτερικα. Και παλι δεν προτεινεται ομως. Και παλι θα χρειαστείτε να φερετε τα υψομετρα σας σωστα με καποιο υποστρωμα τσιμεντοκονιας.

 

Σε αυτα το πλακακι ειναι βιομηχανικα κολλημενο. Δεν το κολλανε επι τοπου.

 

Το ερωτημα ειναι γιατι θελετε να διαφοροποιηθείτε απο την τυπικη κατασκευη δαπεδων? Εαν υπαρχει λογος να βοηθησουμε πανω σε αυτον.

 

 

Ευχαριστώ πολύ. Είναι δύο οι λόγοι που με απασχολούν. Ο ένας είναι το βάρος αφού μιλάμε για περίπου 8-10 εκ. υψομετρική διαφορά και δεν ξέρω αν όντως είναι ελαφριά αυτά τα υλικά ή απλά πιο ελαφριά από το τσιμέντο. Γι'αυτό σκέφτομαι μήπως μπορεί έστω το μισό κενό να γεμίσει με φελιζολ - dow.

Ο άλλος λόγος είναι ότι θα ήθελα να είχα τη ευελιξία να το κάνω μόνος μου σε ώρες που θέλω - μπορώ και οι περισσότεροι μαστόροι μάλλον δεν μπορούν. 

Αλλά αν δε γίνεται αλλιώς αναγκαστικά θα πάω σε πιο συμβατική λύση με γέμισμα. Θα δω μόνο αυτό που έγραψα, μήπως γίνεται να μπει έστω μια στρώση 5εκ ας πούμε ελαφρύ υλικό τύπου φελιζολ και από πάνω να πέσει το όποιο υλικό πριν τα πλακάκια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ευχαριστώ πολύ. Είναι δύο οι λόγοι που με απασχολούν. Ο ένας είναι το βάρος αφού μιλάμε για περίπου 8-10 εκ. υψομετρική διαφορά και δεν ξέρω αν όντως είναι ελαφριά αυτά τα υλικά ή απλά πιο ελαφριά από το τσιμέντο. Γι'αυτό σκέφτομαι μήπως μπορεί έστω το μισό κενό να γεμίσει με φελιζολ - dow.

Ο άλλος λόγος είναι ότι θα ήθελα να είχα τη ευελιξία να το κάνω μόνος μου σε ώρες που θέλω - μπορώ και οι περισσότεροι μαστόροι μάλλον δεν μπορούν. 

Αλλά αν δε γίνεται αλλιώς αναγκαστικά θα πάω σε πιο συμβατική λύση με γέμισμα. Θα δω μόνο αυτό που έγραψα, μήπως γίνεται να μπει έστω μια στρώση 5εκ ας πούμε ελαφρύ υλικό τύπου φελιζολ και από πάνω να πέσει το όποιο υλικό πριν τα πλακάκια.

 

Αυτό που αναφέρετε (εξηλασμενη πολυστερινη + τσιμεντοκονια) είναι η τυπική κατασκευή. Θα χρειαστείτε όχι λιγότερο από 5 πόντους τσιμεντοκονια και να την αφήσετε να στεγνώσει καλά σε όλο το πάχος της. Ξύσιμο μετά από πάνω να φύγουν τα σαθρα, καθάρισμα και κόλλημα των πλακιδίων.

Τα υλικά όπως αφρομπετο και άλλα μίγματα όπως αυτά που αναφέρθηκαν είναι εξίσου κλασική κατασκευή εδώ και πολλές δεκαετιες.

Είναι όντως ελαφρά μίγματα κατάλληλα για χρήση.

Το αφρομπετο θέλει οπωσδήποτε από πάνω ειδικό άσταρι..

Το περλομπετο είναι παρεμφερές ελαφρύ μίγμα αλλά ο περλιτης είναι από τα πιο ελαφρά αλλά και απορροφητικα όμως ταυτόχρονα υλικά οπότε έχει εγκαταληφθει η χρηση του γιατί στεγνώνει δύσκολα.

Όλα τα μίγματα μπορείτε να τα κατασκευασετε και μόνος σας εάν διαθέτετε μπετονιέρα για την μίξη.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Αυτό που αναφέρετε (εξηλασμενη πολυστερινη + τσιμεντοκονια) είναι η τυπική κατασκευή. Θα χρειαστείτε όχι λιγότερο από 5 πόντους τσιμεντοκονια και να την αφήσετε να στεγνώσει καλά σε όλο το πάχος της. Ξύσιμο μετά από πάνω να φύγουν τα σαθρα, καθάρισμα και κόλλημα των πλακιδίων.

Τα υλικά όπως αφρομπετο και άλλα μίγματα όπως αυτά που αναφέρθηκαν είναι εξίσου κλασική κατασκευή εδώ και πολλές δεκαετιες.

Είναι όντως ελαφρά μίγματα κατάλληλα για χρήση.

Το αφρομπετο θέλει οπωσδήποτε από πάνω ειδικό άσταρι..

Το περλομπετο είναι παρεμφερές ελαφρύ μίγμα αλλά ο περλιτης είναι από τα πιο ελαφρά αλλά και απορροφητικα όμως ταυτόχρονα υλικά οπότε έχει εγκαταληφθει η χρηση του γιατί στεγνώνει δύσκολα.

Όλα τα μίγματα μπορείτε να τα κατασκευασετε και μόνος σας εάν διαθέτετε μπετονιέρα για την μίξη.

Το αφρομπετό συνδυάζεται επίσης με εξηλασμένη πολυστερίνη ή χρησιμοποιείται μόνο του; Υπάρχει κάποιος ξεκάθαρος λόγος μα προτιμήσει κανείς το ένα ή το άλλο; (Τσιμεντοκονία ή αφρομπετό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mechpanos είπε

Τί έχει πιάσει, μαυρίλα; Χρησιμοποίησε ένα καθαριστικό αντιμουχλιτικό για κεραμίδια, ψέκασέ το τη μια μέρα, άστο να σκοτώσει το μύκητα, και ξέπλυνε με την πλυστική την επόμενη! Για εμένα όχι μην τα βάψεις!

Και γω έχω παρόμοιο πρόβλημα με την κεραμοσκεπή στο εξοχικό. Είμαι σε παραλία στο Αιγαίο (Εύβοια) που το χτυπάει το μελτέμι και το δέρνει η μπουφαρίδα (ετσι τη λέμε) που σηκώνεται από τη θάλασσα όταν έχει δυνατό κύμα.

Εμένα δεν έχει βρωμα αλλα βλέπω επιφανειακή αλοίωση φεύγοντας μικρές φλούδες φοβάμαι περαιτέρω επιδείνωση και σκεφτόμουν και γω δύο λύσεις. Αρχικά βαφή   ένα καλό ξέπλυμα με πιεστικό αστάρωμα και βάψιμο με κεραμιδί ακρυλικό 100% πλαστικό με πιστόλι βαφής. Το δεύτερο να τα αφήσω όπως έχουν και αν το πρόβλημα επιδεινωθεί στο μέλλον να τα βγάλω τελείως και να τοποθετήσω πάνελ 4 εκατοστών πολυουρεθάνης το οποίο θα μονώσει και καλύτερα το σπίτι διότι δεν έχω εσωτερικά μπετόν αλλά σκέτη σκεπή από την οποία το χειμωνα ειδικά έχω απώλεια θερμότητας, σκέφτομαι όμως το καλοκαίρι μου δημιουργεί αύξηση της θερμοκρασίας σε αντίθεση με το κεραμίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Είμαι σε παραλία 

 να τοποθετήσω πάνελ 4 εκατοστών πολυουρεθάνης το οποίο θα μονώσει και καλύτερα το σπίτι διότι δεν έχω εσωτερικά μπετόν αλλά σκέτη σκεπή από την οποία το χειμωνα ειδικά έχω απώλεια θερμότητας, σκέφτομαι όμως το καλοκαίρι μου δημιουργεί αύξηση της θερμοκρασίας σε αντίθεση με το κεραμίδι.

Λαμαρίνα και θάλασσα δεν παντρεύονται όσο καλά βαμμένη κι αν είναι Τα κεραμίδια αν δεν είναι σπασμένα απλά τα πλένεις με το πιεστικό Εναλλακτικά το αλλάζεις   Μόνωση εύκολα ανάμεσα στα ψαλίδια αν είναι εμφανή  και ραμποτε πάλι   Ευκολακι για σενα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, zio10 είπε

Το αφρομπετό συνδυάζεται επίσης με εξηλασμένη πολυστερίνη ή χρησιμοποιείται μόνο του; Υπάρχει κάποιος ξεκάθαρος λόγος μα προτιμήσει κανείς το ένα ή το άλλο; (Τσιμεντοκονία ή αφρομπετό).

Το μονωτικο σαν πρώτη στρώση από κάτω μπαίνει απλά καθαρίζοντας καλά το δάπεδο και εναποθετωντας τα φύλλα πάνω στην πλάκα μπετου. Τα φύλλα αφενως δεν είναι κολλημένα και κυρίως έχουν ελαστικότητες.

Σαν αποτέλεσμα χρειάζεσαι από πάνω μια ακαμπτη στρώση που να έχει και επαρκές βάρος για να κρατάει τα φύλλα του μονωτικου σταθερά κάτω και να μην έχεις τελικά σε βάθος χρόνου προβλήματα από κολλήσεις ή ρηγματωσεις στα πλακίδια σου από πάνω.

Οπότε εάν βάλεις μονωτικές πλάκες από κάτω τότε θέλεις οπωσδήποτε τσιμεντοκονια ελάχιστου πάχους 5 εκατοστών από πάνω.

Το βάρος των τυπικών τσιμεντοκονιων έχει ήδη υπολογιστεί στα τυπικά φορτία του της πλάκας της οικοδομής. Μια βιβλιοθήκη γεμάτη από βιβλία έχει πολλαπλάσιο βάρος από την τσιμεντοκονια σου. Η αρχική αναφορά μου ήταν σε παλαιές κατασκευές με αμφίβολη κατασκευή.

Εάν χρειάζεσαι θερμομονωση τότε καντο έτσι

Εάν όχι και τα ελαφρα μίγματα είναι ΟΚ.

Μην μπλέκεις με πατέντες χωρίς λόγο. Κάποια πράγματα έχουν λόγο που γινονται με συγκεκριμένο τρόπο.

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και γω έχω παρόμοιο πρόβλημα με την κεραμοσκεπή στο εξοχικό. Είμαι σε παραλία στο Αιγαίο (Εύβοια) που το χτυπάει το μελτέμι και το δέρνει η μπουφαρίδα (ετσι τη λέμε) που σηκώνεται από τη θάλασσα όταν έχει δυνατό κύμα.

Εμένα δεν έχει βρωμα αλλα βλέπω επιφανειακή αλοίωση φεύγοντας μικρές φλούδες φοβάμαι περαιτέρω επιδείνωση και σκεφτόμουν και γω δύο λύσεις. Αρχικά βαφή   ένα καλό ξέπλυμα με πιεστικό αστάρωμα και βάψιμο με κεραμιδί ακρυλικό 100% πλαστικό με πιστόλι βαφής. Το δεύτερο να τα αφήσω όπως έχουν και αν το πρόβλημα επιδεινωθεί στο μέλλον να τα βγάλω τελείως και να τοποθετήσω πάνελ 4 εκατοστών πολυουρεθάνης το οποίο θα μονώσει και καλύτερα το σπίτι διότι δεν έχω εσωτερικά μπετόν αλλά σκέτη σκεπή από την οποία το χειμωνα ειδικά έχω απώλεια θερμότητας, σκέφτομαι όμως το καλοκαίρι μου δημιουργεί αύξηση της θερμοκρασίας σε αντίθεση με το κεραμίδι.

Το πρώτο ναι.

Το δεύτερο όπως είπαν όχι.

Για την μόνωση που θέλεις η βελτιστη λύση σου για χειμώνα και καλοκαίρι είναι να ανοίξεις 2 τρύπες στην στέγη αφαιροντας τα κεραμίδια και ένα συνεργείο να έρθει και να σου εφαρμόσει εκτοξευομενη πολυουρεθανη πάνω στο πετσωμα της στέγης σου (εάν έχεις πετσωμα και όχι μπετο από πάνω) ή εγχυομενη πολυουρεθανη. Κλείνεις τα κεραμίδια παλι και έχεις εξαιρετική μόνωση με ελάχιστο κόπο και κόστος. Η πολυουρεθανη είναι πιο ακριβή από τα συνήθη μονωτικά αλλά είναι και 50% πιο μονωτική από αυτά για το ίδιο πάχος.

Εάν έχεις μπετο κάτω από την στέγη σου με τον ίδιο τρόπο μπορείς να τοποθετήσεις και μονωτικά φύλλα πάνω σε αυτή (εκτός και εάν είναι πολύ χαμηλή για να μπει άνθρωπος από κάτω και μέσα σε αυτή). Ο πετροβαμβακας είναι προτεινομενος λόγω εύκολης τοποθέτησης αλλά λόγω της γειτνιασης με την θάλασσα θα τον απέφευγα στην δική σου περίπτωση.

Γενικά πάντα είναι καλύτερη η θερμομονωση να μπαίνει πάνω στην πλάκα/πετσωμα και όχι κάτω από τα κεραμίδια.

Γενικά εάν υπάρχει συνεργείο για πολυουρεθανη διαθέσιμο θα το πρότεινα ξεκάθαρα. Το έχω κάνει σε αρκετές παλιές μονοκατοικίες. Η καλύτερη και αποδοτικοτερη αλλά και value for money λυση για χειμώνα και καλοκαίρι. Κερδίζεις άνετα 2-3 βαθμούς διαφορα

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hp8 είπε

Λαμαρίνα και θάλασσα δεν παντρεύονται όσο καλά βαμμένη κι αν είναι Τα κεραμίδια αν δεν είναι σπασμένα απλά τα πλένεις με το πιεστικό Εναλλακτικά το αλλάζεις   Μόνωση εύκολα ανάμεσα στα ψαλίδια αν είναι εμφανή  και ραμποτε πάλι   Ευκολακι για σενα 

Ακου να δεις τώρα. Είχα κάνει στο μπροστινό μέρος μεγάλη βεράντα 6 χ 4,30 με κεραμίδι. Δυστυχώς δεν έπεσα σε καλό μάστορα και μετά από 6-7 χρόνια είχα προβλήματα στις γωνίες άρχισε να κινείται προς τα κάτω και στη μέση να κάνει μεγάλη κοιλιά σε ένα σημείο που είχε μπει διαγώνιο μακρύ δοκάρι 5-6 μέτρα περίπου. Στις γωνίες το σταθεροποίησα καλά με σιδερένιες γωνιές στριφόνια και λοιπά αλλά στη μέση με την κοιλιά τι γινόταν;;; Βάρος πολύ από τα κεραμίδια και τη λάσπη στους κορφιάδες φοβόμουν μην που έρθει στο κεφάλι.Επίσης είχε μικρή κλίση οπότε σε βροχή με δυνατό αέρα πέρναγε νερά.

Εκεί βρήκα στην Αθήνα πάνελ 4αρι με πολυουρεθάνη που είχε αφαιρεθεί από εργοστάσιο μάλλον με με 5 ή 6 ευρώ το τετραγωνικό (δεν θυμαμαι ακριβώς) κομμένα στα μέτρα που ήθελα. Ρισκάρισα πήρα τα κομμάτια που ήθελα ξήλωσα κεραμίδια λάσπες κορφιάδες με τη βοήθεια του γιού (απίστευτο βάρος τα μμπάζα) τα τοποθέτησα τρίψιμο ασταρωμα βάψιμο.

φίλε εσωσα τη σκεπή.Επειδή τα φύλλα είναι μονοκόματα πιθανώς και με τη βοήθεια της ζέστης μέχρι και την κοιλιά στη μεση τη σήκωσαν αρκετά προς τα πάνω δεν έχω δε και κανένα πρόβλημα με αέρα και νερά. φρεσκαρισα και το χρώμα δυο φορές στα 10-12 χρόνια που την έχω και είναι μια χαρά. Φωτο από google maps το μπλε χρώμα.Θα πεις αλχημείες αλλά το τελικό αποτέλεσμα μετράει.Το κάνω μπλε γιατί είχα καβάντζα 2-3 τρίλιτρα στην αποθήκη. Τελείωσε στο επόμενο θα δω😜

image.jpg

 

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και γω έχω παρόμοιο πρόβλημα με την κεραμοσκεπή στο εξοχικό. Είμαι σε παραλία στο Αιγαίο (Εύβοια) που το χτυπάει το μελτέμι και το δέρνει η μπουφαρίδα (ετσι τη λέμε) που σηκώνεται από τη θάλασσα όταν έχει δυνατό κύμα.

Εμένα δεν έχει βρωμα αλλα βλέπω επιφανειακή αλοίωση φεύγοντας μικρές φλούδες φοβάμαι περαιτέρω επιδείνωση και σκεφτόμουν και γω δύο λύσεις. Αρχικά βαφή   ένα καλό ξέπλυμα με πιεστικό αστάρωμα και βάψιμο με κεραμιδί ακρυλικό 100% πλαστικό με πιστόλι βαφής. Το δεύτερο να τα αφήσω όπως έχουν και αν το πρόβλημα επιδεινωθεί στο μέλλον να τα βγάλω τελείως και να τοποθετήσω πάνελ 4 εκατοστών πολυουρεθάνης το οποίο θα μονώσει και καλύτερα το σπίτι διότι δεν έχω εσωτερικά μπετόν αλλά σκέτη σκεπή από την οποία το χειμωνα ειδικά έχω απώλεια θερμότητας, σκέφτομαι όμως το καλοκαίρι μου δημιουργεί αύξηση της θερμοκρασίας σε αντίθεση με το κεραμίδι.

Το πρόβλημα που έχεις είναι γνωστό για κεραμικά που δεν έχουν το ψήσιμο που πρέπει και με τον μελτέμι που φέρνει μαζί και υγρασίας, προκαλεί αποφλοιώσεις. Πολύ πιθανό είναι, εκτός από πάνω, να έχεις και από κάτω αποφλοιώσεις. Δεν ξέρω αν βοηθήσει ιδιαίτερα σε αυτό τον τομέα η βαφή με ακρυλικό. Ίσως κάποια ρητίνη, η οποία θα βοηθήσει και στην σταθεροποίηση του υλικού, αλλά είναι ένα πεδίο πολύ εξειδικευμένο που δεν υπάρχει βιβλιογραφία. 

Όσον αφορά το θέμα μόνωσης, 2 επιλογές. Ή φέρνεις ένα συνεργείο, σου σηκώνει τα κεραμίδια, τοποθετείται το μονωτικό σε πλάκες πετροβάμβακα, μαζί με στεγανοποιητική μεμβράνη και τα επανατοποθετεί, λύση που είναι ακριβή γιατί μαζεύονται πολλά εργατικά ίσως χρειαστεί να βάλεις και πρόσθετα καδρόνια και αν το κάνεις ίσως αξίζει να το κάνεις όταν αλλάξεις όλα τα κεραμίδια...

Ή κανείς από κάτω εσωτερική μόνωση με πετροβάμβακα μέσα από γυψοσανίδα. Δεν ξέρω αν έχεις εμφανή την ξυλεία της στέγης, θα χάσεις σε αισθητική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Το κάνω μπλε γιατί είχα καβάντζα 2-3 λίτρα στην αποθήκη.

σε πιστεύω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ιδιόκτητο διαμέρισμα , τα εξωτερικά μπαλκόνια όπως και οι τοίχοι έχουν μαυρίσει χρόνια + καυσαέρια.

Ωστόσο οι τοίχοι πρόσοψη έχουν το πεταχτό σοβά που έκαναν τις εποχές 1975-1980. Θα βοηθούσε πιεστικό νερού  ρυθμισμένο με λίγη πίεση ειδικά για τους τοίχους ή θα χαλάσει και το σοβά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Σε ιδιόκτητο διαμέρισμα , τα εξωτερικά μπαλκόνια όπως και οι τοίχοι έχουν μαυρίσει χρόνια + καυσαέρια.

Ωστόσο οι τοίχοι πρόσοψη έχουν το πεταχτό σοβά που έκαναν τις εποχές 1975-1980. Θα βοηθούσε πιεστικό νερού  ρυθμισμένο με λίγη πίεση ειδικά για τους τοίχους ή θα χαλάσει και το σοβά ; 

Πιάνουν μαύρη μούχλα αυτά, αν τα καθαρίσεις θα ξαναπιάσει σε λίγο καιρό. (μιλάω εκ πείρας)

Καλύτερα να συνεννοηθείτε στην πολυκατοικία να κάνετε σοβάτισμα κανονικό από πάνω και να λυθεί το πρόβλημα οριστικά. Δεν ξέρω αν υπάρχει σκέψη και για θερμοπρόσωψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Σε ιδιόκτητο διαμέρισμα , τα εξωτερικά μπαλκόνια όπως και οι τοίχοι έχουν μαυρίσει χρόνια + καυσαέρια.

Ωστόσο οι τοίχοι πρόσοψη έχουν το πεταχτό σοβά που έκαναν τις εποχές 1975-1980. Θα βοηθούσε πιεστικό νερού  ρυθμισμένο με λίγη πίεση ειδικά για τους τοίχους ή θα χαλάσει και το σοβά ; 

Πεταχτο σοβά ή χτυπητη τσιμεντοκονια? Βγάλε μια φώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πιάνουν μαύρη μούχλα αυτά, αν τα καθαρίσεις θα ξαναπιάσει σε λίγο καιρό. (μιλάω εκ πείρας)

Καλύτερα να συνεννοηθείτε στην πολυκατοικία να κάνετε σοβάτισμα κανονικό από πάνω και να λυθεί το πρόβλημα οριστικά. Δεν ξέρω αν υπάρχει σκέψη και για θερμοπρόσωψη.

Δυστυχώς τα περισσότερα διαμερίσματα έχουν ενοικιαστεί . Και αυτοί που ακόμη έχουν ιδιόκτητα δε συμμετέχουν . 

 

12 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Πεταχτο σοβά ή χτυπητη τσιμεντοκονια? Βγάλε μια φώτο

Screenshot_2024-05-18-12-12-33-534_com_mi.android.globalFileexplorer-edit.jpg.98523579c081966e986d3e2fd62220f3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Δυστυχώς τα περισσότερα διαμερίσματα έχουν ενοικιαστεί . Και αυτοί που ακόμη έχουν ιδιόκτητα δε συμμετέχουν . 

 

Screenshot_2024-05-18-12-12-33-534_com_mi.android.globalFileexplorer-edit.jpg.98523579c081966e986d3e2fd62220f3.jpg

Δεν είμαι σίγουρος εάν αυτό είναι σοβας ή ένα ειδικό χρωμα/επιχρησμα με αμμο που χρησιμοποιούσαν τότε (δεν θυμάμαι τώρα πως το έλεγαν).

Εάν δεν έχει ήδη ξεφλουδισματα και άλλες αποκολλήσεις μπορείς να το καθαρίσεις με το πειστικό σου

Προχωρας προσεκτικά και βλέπεις.

Αλλά γιατί δεν το βάφεις απλά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν είμαι σίγουρος εάν αυτό είναι σοβας ή ένα ειδικό χρωμα/επιχρησμα με αμμο που χρησιμοποιούσαν τότε (δεν θυμάμαι τώρα πως το έλεγαν).

Εάν δεν έχει ήδη ξεφλουδισματα και άλλες αποκολλήσεις μπορείς να το καθαρίσεις με το πειστικό σου

Προχωρας προσεκτικά και βλέπεις.

Αλλά γιατί δεν το βάφεις απλά?

 

Το σκέφτομαι  γενικά , μήπως κάνω μόνος μου παρεμβάσεις σε κουφώματα αλουμινίου/ θερμοπροσοψη/ θερμανση με εξοικονομώ καθώς άλλοι δε συμμετέχουν γενικά για θέματα πολυκατοικίας .

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...