Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/2/2023 στις 8:58 ΠΜ, ΠάρηςΓ είπε

Μπορει να συμφερει πιο πολυ να παρεις ανταλλακτικο. Μερικα πλαστικα δε κολάνε ή αν κολανε θελουν ειδικες κολλες που ειναι και ακριβες αλλα και παλι δε μπορουν να πετυχουν αποτελεσμα καλο.

Ασε το εχουν 100€ εδω .... απο κινα 40 και σε 2 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 25/2/2023 στις 9:09 ΠΜ, zio10 είπε

Έχω μια βρύση περίπου σαν της εικόνας Screenshot_20230225-090735_Gallery.jpg.0c8631e6f9bc6d3b4adaf42ff803689e.jpgπου χαλαρώνει και στάζει από το σημείο που δείχνω. Γίνεται τίποτα ή πρέπει να αλλαχτεί;

 

Zio περαν των υπολοιπων που ανέφεραν συμφουρμίτες να αλλαζεις τακτικά και φιλτρακι διοτι αν  εχει και το νερό αλατα βουλώνει συχνα δεν περνάει ευκολα το νερό δημιουργεί πίεση μεσα στο ρουξούνι και το πετάει από την κάτω μερια

Στις 26/2/2023 στις 1:08 ΜΜ, villasg είπε

Καλησπέρα , ψαχνω πρόταση για δοκιμασμένο υλικό για συγκόλληση πλαστικού .
Ειναι απο μια πρόσοψη ραδιο αυτοκινητου και απο πισω εχει σπασει ενα απο τα αυτακια που κουμπωνει στο ταμπλο , ειναι λεπτο πλαστικό .
νομιζω οτι καποιο 2 συστατικων θα πρεπει να κανει δουλεια αλλα ποιο ?

Η πρόσοψη
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Το πισω μερος που μου εσπασε το αυτακι
 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

φίλε δοκίμασε κολα στιγμής με μαγειρική σόδα. Το είδα τυχαία στο youtube το δοκιμασα σε πλαστική δεξαμενη αλυσοπρίονου που είχε τρύπα και ετρεχε λάδι και κόλησε τελεια. 

https://www.youtube.com/watch?v=CtODpnpqC34

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2023 στις 8:19 ΜΜ, trelaras22 είπε

Καλησπέρα. 

Στο σπίτι που αγόρασα, υπάρχουν κουφώματα pvc, καλής ποιότητας, ωστόσο, για λόγο που δε μπορώ να κατανοήσω και  που πραγματικά, αν σας πάει το μυαλό θα ήθελα ν ακούσω υποθέσεις, δεν έχει προβλεφτεί χώρος για σίτες στα κουφώματα.

Το ρολό κατεβαίνει 1 εκατοστό περίπου απ το τζάμι, ανάμεσα δεν χωράει με τίποτα σίτα, δεν υπάρχουν κι οδηγοί εξάλλου, ωστόσο δεν θα μπορούσαν και να μπουν.

Υπάρχει κάποια λύση, διοτι δεν αξίζει ν αλλαχτεί το κούφωμα. 

Μιλάμε για μπαλκονόπορτες διπλές, 2 στον αριθμό, που οπωσδήποτε θα πρπεπει να βρω λύση να καλύψω.

Υ.Γ.: Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη, αν έχετε κανένα μάστορα στα υπόψην, στείλτε κι ένα ΠΜ, μήπως βρω λύση εγώ, δώσω και δουλειά στον άνθρωπο.

Απαράδεκτο στις μέρες μας να μην έστω προβλέφθηκε χώρος για σίτες ανάμεσα στα κουφώματα και τα ρολά. Η λύση φαντάζομαι πλέον είναι μόνο σίτα πλισέ έξω από το ρολό αλλά δεν φαντάζομαι να είναι τόσο ωραίο αισθητικά. Και αν έχει χώρο και εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Αξίζει η αγορά ημιτελούς ακινήτου; Μιλάω για διαμέρισμα σε πολυκατοικία χρονολογίας μετά το 2000.

Προφανής απάντηση που γνωρίζω και ο ίδιος είναι το εξαρτάται την τιμή. Βλέπω οι τιμές σε επαρχεία που με ενδιαφέρει είναι γύρω στα 500ε/ τετραγωνικό.

Ουσιαστικά, Θέλω να μάθω ω αν το κόστος ολοκλήρωσης ενός ημιτελούς που περιλαμβάνει μόνο το κτίσμα και τίποτα άλλο (υποθέτω και κάποιες εντοιχισμένες και ενδοδαπεδιες εργασίες που αφορούν υδραυλικά και ηλεκτρικά αλλιώς δεν θα έκλεινε;) είναι αντίστοιχο με το κόστος ανακαίνισης ανά τετραγωνικό μέτρο η παραπάνω.

Επίσης αν χρειάζονται άδειες για στατικές μελέτες,μελέτες ηλεκτρολογικές υδραυλικες αν δεν υπάρχει σκοπός να γκρεμιστεί η κτιστεί επιπλέον κάτι.

 

Τέλος θέλω να ρωτήσω αν οι μεταβιβάσεις ημιτελών (συμπεριλαμβανομένων μεσιτικών αν δηλαδή για ημιτελές ο μεσίτης παίρνει χαμηλότερο ποσοστό προμήθεια) είναι μειωμένες όπως και αν η φορολογία μέχρι να γίνει κατοικίσιμο είναι χαμηλότερη. 

 

Ευχαριστώ οποίον ασχοληθεί!

Επεξ/σία από Jesse007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει σε διάφορα βίντεο κατά καιρούς που σε σκασμένο λάστιχο αυτοκινήτου το ψεκάζουν με κάποιο σπρέυ, του βάζουν αναπτήρα, αυτό κάνει μίνι έκρηξη και μετά φαίνεται επισκευασμένο.

Ξέρει κανείς τι ακριβώς κάνουν και πως γίνεται?

Δεν με ενδιαφέρει να το εφαρμόσω, καθαρά εγκυκλοπαιδικά ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Jesse007 είπε

Καλησπέρα.

Αξίζει η αγορά ημιτελούς ακινήτου; Μιλάω για διαμέρισμα σε πολυκατοικία χρονολογίας μετά το 2000.

Προφανής απάντηση που γνωρίζω και ο ίδιος είναι το εξαρτάται την τιμή. Βλέπω οι τιμές σε επαρχεία που με ενδιαφέρει είναι γύρω στα 500ε/ τετραγωνικό.

Ουσιαστικά, Θέλω να μάθω ω αν το κόστος ολοκλήρωσης ενός ημιτελούς που περιλαμβάνει μόνο το κτίσμα και τίποτα άλλο (υποθέτω και κάποιες εντοιχισμένες και ενδοδαπεδιες εργασίες που αφορούν υδραυλικά και ηλεκτρικά αλλιώς δεν θα έκλεινε;) είναι αντίστοιχο με το κόστος ανακαίνισης ανά τετραγωνικό μέτρο η παραπάνω.

Επίσης αν χρειάζονται άδειες για στατικές μελέτες,μελέτες ηλεκτρολογικές υδραυλικες αν δεν υπάρχει σκοπός να γκρεμιστεί η κτιστεί επιπλέον κάτι.

 

Τέλος θέλω να ρωτήσω αν οι μεταβιβάσεις ημιτελών (συμπεριλαμβανομένων μεσιτικών αν δηλαδή για ημιτελές ο μεσίτης παίρνει χαμηλότερο ποσοστό προμήθεια) είναι μειωμένες όπως και αν η φορολογία μέχρι να γίνει κατοικίσιμο είναι χαμηλότερη. 

 

Ευχαριστώ οποίον ασχοληθεί!

θα πρεπει οποσδηποτε ενας μηχανικος να εκτιμησει αν αξιζει

Ενα ημιτελες ειναι εκτεθημενο σε καιρικες συνθηκες και ισως βανδαλισμους. Μη ξεχνας οτι καθε (δομικο) υλικο εχει ημερομηνια ληξης αντοχης και σιγουρα οι συνθηκες μεταβαλλουν αυτη την ημερομηνια.

Δε νομιζω να γλιτωσεις κατι απο εφορια/μεσιτη και οι 2 θα το δουν σαν ολοκληρομενο ακινητο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Jesse007 είπε

Τέλος θέλω να ρωτήσω αν οι μεταβιβάσεις ημιτελών (συμπεριλαμβανομένων μεσιτικών αν δηλαδή για ημιτελές ο μεσίτης παίρνει χαμηλότερο ποσοστό προμήθεια) είναι μειωμένες όπως και αν η φορολογία μέχρι να γίνει κατοικίσιμο είναι χαμηλότερη. 

Τα ημιτελή καθώς και τα ερείπια έχουν ειδική κατηγορία στο Ε9. Αν θυμάμαι καλά έχουν μηδενικό ΕΝΦΙΑ, ειδάλλως θα έχουν κάποιο ελάχιστο ποσό. Αυτό σημαίνει ότι πληρώνεις πρακτικά τον ΕΝΦΙΑ του οικοπέδου. Δεν θυμάμαι αν ανεβάζει το τεκμαρτό σου εισόδημα, αλλά και εκεί έχω την εντύπωση ότι δεν το κάνει. Ας με διορθώσει κάποιος ...

Οι μεσίτες σίγουρα παίρνουν μικρότερη προμήθεια, καθώς πληρώνονται με την αξία και η αξία ενός ημιτελούς κτήσματος, σε σχέση με ενός ολοκληρωμένου είναι διαφορετική.

Όσον αφορά την μεταβίβαση, η πληρωμή του συμβολαιογράφου είναι κάπου στο 3% της αξίας οπότε πάλι θα πληρώσεις λιγότερα.

 

18 ώρες πριν, Jesse007 είπε

Επίσης αν χρειάζονται άδειες για στατικές μελέτες,μελέτες ηλεκτρολογικές υδραυλικες αν δεν υπάρχει σκοπός να γκρεμιστεί η κτιστεί επιπλέον κάτι.

Για να έχουν ξεκινήσει οι εργασίες, όλα αυτά πρέπει να υπάρχουν. Δεν σημαίνει ωστόσο ότι θα υπάρχει κάτι χειροπιαστό που θα δώσεις για παράδειγμα στον Ηλεκτρολόγο και θα ξεκινήσει να εργάζεται ή θα σου βγάλει το κόστος της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης. Στην Ελλάδα που τα πάντα μπορούν να υπογράψουν πολιτικοί μηχανικοί, καταλαβαίνεις ότι είναι απλά δικαιολογητικά για να βγει η άδεια.

Τέλος εμπιστεύεσαι τον πολιτικό μηχανικό που έκανε επίβλεψη όταν έπεφταν τα μπετά; Φυσικά και όχι. Δεν θα πρέπει να γίνει μελέτη για την στατική επάρκεια του κτιρίου; Ναι θα έλεγα εγώ, καθώς δεν θέλεις να το δεις πάνω στο κεφάλι σου με 5 Ρίχτερ σεισμό. Έχει κόστος όμως!

Οπότε όπως είπες εξαρτάτε πολύ απ' την τιμή. Αν έχει 500€/m^2 το ημιτελές, πόσο έχει το ολοκληρωμένο; Πρέπει να βρεις συγκεκριμένες οικοδομές και να κάτσεις να κάνεις τα μαθηματικά. Πιστεύω όμως ότι δεν θα κερδίσεις σε χρήμα αλλά σε χρόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατήρησα τώρα με τις καλές βροχές ότι στα τοιχία του υπόγειου βγάζει υγρασία. Σαν σταγόνες ας πούμε στους σοβάδες και φαίνονται και ορατά καλά σε κάποια σημεία ότι υπάρχει παρουσία νερού κατά καιρούς. Και κυρίως στους τοίχους του υπόγειου που συνορεύουν με το δίπλα κτήριο κολλητά. Αυγουλιέρα στην οικοδομή έχει μπει. Υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να έχω στατικά θέματα??. Επίσης επειδή πίσω υπάρχει ακάλυπτος υπάρχει περίπτωση τα νερά να εισχωρούν από κει και όπου μας τα βγάλει??

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, Θέλω καμιά ιδέα πως θα μονωθεί η ντουζιέρα. Την έκανε 2-3 φορές ο υδραυλικός με αδιάβροχη σιλικόνη συν μια φορά εγώ αλλά δεν γίνεται δουλειά. Την είδα σε ένα σημείο που ειχε ξεκολλήσει και την τράβηξα και βγηκε σχεδόν όλη. Αλλού ξεκόλλαγε με την μια αλλού έφαγα ώρα γιατι έπρεπε να καθαριστεί. Σε καποια σημεία έμεινα και η παλια απο κάτω διότι δεν βγαίνει με τιποτα.

Για δώστε καμιά ιδέα πως θα γίνει σωστή δουλειά. image.jpeg.97a993484d18fd63b85aa1c041ae2690.jpeg

 

 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Καλησπέρα, Θέλω καμιά ιδέα πως θα μονωθεί η ντουζιέρα. Την έκανε 2-3 φορές ο υδραυλικός με αδιάβροχη σιλικόνη συν μια φορά εγώ αλλά δεν γίνεται δουλειά. Την είδα σε ένα σημείο που ειχε ξεκολλήσει και την τράβηξα και βγηκε σχεδόν όλη. Αλλού ξεκόλλαγε με την μια αλλού έφαγα ώρα γιατι έπρεπε να καθαριστεί. Σε καποια σημεία έμεινα και η παλια απο κάτω διότι δεν βγαίνει με τιποτα.

Για δώστε καμιά ιδέα πως θα γίνει σωστή δουλειά. image.jpeg.97a993484d18fd63b85aa1c041ae2690.jpeg

 

 

Θα πρέπει να στεγνώσει εντελώς από νερό/υγρασία, να καθαρίσεις με βενζίνη και να εφαρμοστεί ακριβή αντιμουχλικη σιλικόνη.

Η παλιά σιλικόνη φεύγει με φαλτσέτα ή κάποια ξύστρα(ξυράφι)

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickol-us είπε

Θα πρέπει να στεγνώσει εντελώς από νερό/υγρασία, να καθαρίσεις με βενζίνη και να εφαρμοστεί ακριβή αντιμουχλικη σιλικόνη.

 

Έχω άλλα 2 μπάνια οπότε δεν μας πειράζει αυτό. Μπορεί να μείνει όσο χρειαστεί. Αυτός έβαλε 2-3 στρώσεις, μια απο κάτω και μετά απο πάνω ξανά. Σε κάποια σημεία είχε μουχλιάσει και όπως την τράβηξα βγήκε όλη έξω, σε κάποια άλλα η από κάτω έμεινε, θα είναι πρόβλημα αυτό ή όχι?  Η επιφάνεια που θα κολλήσει η από πάνω έχει καθαρίσει καλά ( θα το περάσω και με νεφτη η βενζίνη, ότι βρω). 

Για πες καμιά πρόταση καλής σιλικόνης γιατί αυτές που έβαλε αυτός συν μια που μου έδωσαν εμένα έγιναν κωλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερίζω.

Έχετε δει ανάλογη βιδα? Με τι ανοιγει κάτι τέτοιο? Στην αρχη πηγα να χρησιμοποιήσω αλενάκι αλλά έχει ενα "τσουτσουνάκι" μέσα και δε κάνει :P 

20230305_131406.jpg.58f65bd864d4d083b31b19bcdc3dca38.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, pontez2 said:

Καλημερίζω.

Έχετε δει ανάλογη βιδα? Με τι ανοιγει κάτι τέτοιο? Στην αρχη πηγα να χρησιμοποιήσω αλενάκι αλλά έχει ενα "τσουτσουνάκι" μέσα και δε κάνει :P 

 

στην ουσία είναι ένα torx αλλά έχει και αυτό στη μέση για "ασφάλεια" (Security Torx). Αν δεν είχε μέσα στη συσκευασία το κατσαβίδι που χρειάζεται, μπορείς να κάνεις δουλειά με ένα ίσιο αν δεν είναι βιδωμένη με πολύ δύναμη

Περισσότερα εδώ: https://www.insight-security.com/what-is-a-torx-screw

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Καλημερίζω.

Έχετε δει ανάλογη βιδα? Με τι ανοιγει κάτι τέτοιο? Στην αρχη πηγα να χρησιμοποιήσω αλενάκι αλλά έχει ενα "τσουτσουνάκι" μέσα και δε κάνει :P 

20230305_131406.jpg.58f65bd864d4d083b31b19bcdc3dca38.jpg

Ψάξε για torx ασφαλείας.

Τυχαίο λινκ για να καταλάβεις https://www.skroutz.gr/s/23920276/Force-Σετ-9-Κλειδιά-Torx-σε-Σχήμα-Ταφ-5098T.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Καλημερίζω.

Έχετε δει ανάλογη βιδα? Με τι ανοιγει κάτι τέτοιο? Στην αρχη πηγα να χρησιμοποιήσω αλενάκι αλλά έχει ενα "τσουτσουνάκι" μέσα και δε κάνει :P 

 

Όπως λένε και παραπάνω είναι torx ασφαλείας. Ο «σωστός» τρόπος είναι να αγοράσεις το αναλογο bit/κατσαβίδι. Ανάλογα την περίπτωση αν πιεζει ο χρονος ή απλά αν δεν θέλεις να αγοράσεις το κατσαβίδι, μπορείς με ένα μικρό δοκιμαστικό κατσαβίδι ή μικρό ίσιο να το βαλεις ανάμεσα στον πήρο και το αστερακι και να το στρέψεις αριστερόστροφα. Συνήθως σπάει ο πήρος και ξεβιδώνεις με απλο τορξ, καμια φορά είναι και αρκετά χαλαρη η βίδα και ξεβιδώνει.
Ολα αυτά βεβαια με ό,τι ρίσκο έχει να γρατζουνίσει να χαλασει η βιδα κλπ απλα τα λέω να υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...