Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε νοιώθω 😕

7 λεπτά πριν, Alchemist` είπε

Λύθηκε το πρόβλημα, ευχαριστώ.

Με κατεβασμένο γενικό έβγαλα όλα τα καλώδια του κουτιού προς τα έξω και "άνοιξα" λίγο όλα τα λευκά καλώδια για να δώ τον εσωτερικό χρωματισμό που όντως βοήθησε και βασικά επιβεβαίωσε ότι γείωση κτλπ ήταν σωστά. Το λάθος που έγινε εν τέλει είναι ότι από το σημείο περνούσε μιά φορά καλώδιο προς τον διακόπτη και ακολούθως επέστρεφε από τον διακόπτη προς το φώς διαμέσω του κουτιού. Δεν είχα προσέξει ότι υπήρχαν 4 ενώσεις (η μια με μονωτική αντί για καπάκι :S) καθώς ήταν παραχωμένα πιο μέσα.

Ευχαριστώ όπως και να έχει, εννοείται δεν είναι παιχνίδι το όλο θέμα ούτε θέλω να κάνω τον diy ηλεκτρολόγο... Απλά πριν ξαναασχοληθώ έφαγα άκυρο από άλλους 2 ηλεκτρολόγους για να αναλάβουν το θέμα... Κατάντια πια αυτή η κατάσταση με τους μαστόρους, να θες να δώσεις δουλειά και να μην βρίσκεις ανταπόκριση... :(

>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχουμε το παρακατω προβλημα σε εξοχικο (βουνο):

τα πλακακια εχουν εμφανισει αυτη τη μαυριλα και σε ορισμενα σημεια...σκουρια

δεν εχω παει ακομα απο κοντα να το δω (προσφατα μας δωσαν τα κλειδια συγγενεις για να πηγαινουμε)

καμμια ιδεα πως να καθαρισει;

(χλωρινη και καθαριστικα πατωματος δεν εκαναν τπτ, οι φωτο ειναι μετα απο σφουγγαρισμα!)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρόμοιο πρόβλημα ψιλοέκανα δουλειά με μπλε οινόπνευμα που είναι καλός διαλύτης, και τρίψιμο σιγά σιγά με πολλή υπομονή με σφουγγάρι και μετά ξέβγαλμα με νερό. Κάπου που έχει αφήσει σημάδι θέλω να δοκιμάσω με white spirit που είναι επίσης ισχυρός διαλύτης, να δω αν κάνει καλύτερη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

εχουμε το παρακατω προβλημα σε εξοχικο (βουνο):

τα πλακακια εχουν εμφανισει αυτη τη μαυριλα και σε ορισμενα σημεια...σκουρια

δεν εχω παει ακομα απο κοντα να το δω (προσφατα μας δωσαν τα κλειδια συγγενεις για να πηγαινουμε)

καμμια ιδεα πως να καθαρισει;

(χλωρινη και καθαριστικα πατωματος δεν εκαναν τπτ, οι φωτο ειναι μετα απο σφουγγαρισμα!)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Δοκίμασε και ξύδι... το αφήνεις να δράσει και μετά τρίβεις .   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

ποση ωρα το αφηνω;

εγω σε υπολειμματα λαδιών και σκουριες οπως η δικη σου το ειχα αφήσει μισή ωρα περιπου. δοκιμαζεις και βλεπεις. 
( εχει φτηνό ξύδι ο Σκλαβενίτης , 5κιλο περίπου 5-6 €  )  

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεντρική πόρτα διαμερίσματος η οποία μπάζει αέρα από το πλάι λόγω κακής τοποθέτησης (η ασφάλεια που έχει η πόρτα δεν κλείνει καν επειδή δεν είναι σωστά τοποθετημένη και δεν "μπαίνει" σωστά την κάσα).

Πέρα από το να διορθώσω την τοποθέτηση τι άλλο μπορώ να κάνω για να μην μπαίνει ο αέρας; Αυτά τα τύπου αεροστόπ μπορούν να μπουν και στα πλαϊνά της πόρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να τρίψω κάτι εξωτερικούς τοίχους που είναι σε κακή κατάσταση. Γενικά έχω τρίψει αρκετά με σπάτουλα - ξύστρα + γυαλόχαρτο, αλλά μου έχει φύγει το χέρι

Φώτο:

Spoiler

 IMG_6933.jpg.640fc1eae9050ebca213f38043be77aa.jpgIMG_6615.jpg.37242a2bc5bf97906838c31fb07484e0.jpg

Κάτι τέτοιο από Praktiker θα έκανε δουλειά; Δεν με νοιάζει η ταχύτητα προφανώς :D

https://www.praktiker.gr/p/polytriveio-xouftas-einhell-rt-os-13-24927

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο με με αυτό θα κανείς δουλειά ολα τα υπόλοιπα ειναι παιχνίδια. Το δείγμα ειναι τυχαίο μην το οαρεις της μετρητής.

Ολα αυτα βέβαια θέλουμε και μια σκουπα

https://www.praktiker.gr/m/p/triveio-toixou-einhell-tc-dw-225-600w-99207

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μονο με με αυτό θα κανείς δουλειά ολα τα υπόλοιπα ειναι παιχνίδια. Το δείγμα ειναι τυχαίο μην το οαρεις της μετρητής

Ναι το ειδα αυτο αλλά δεν είναι υπερβολή για να εναν ερασιτέχνη; Δηλαδή με αυτό που πόσταρα δεν θα κάνω δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greg4 είπε

Ναι το ειδα αυτο αλλά δεν είναι υπερβολή για να εναν ερασιτέχνη; Δηλαδή με αυτό που πόσταρα δεν θα κάνω δουλειά;

Τα παλμικα δεν κάνουν τίποτα, διάλεξε ενα περιστροφικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg4 είπε

Θέλω να τρίψω κάτι εξωτερικούς τοίχους που είναι σε κακή κατάσταση. Γενικά έχω τρίψει αρκετά με σπάτουλα - ξύστρα + γυαλόχαρτο, αλλά μου έχει φύγει το χέρι

Φώτο:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 IMG_6933.jpg.640fc1eae9050ebca213f38043be77aa.jpgIMG_6615.jpg.37242a2bc5bf97906838c31fb07484e0.jpg

Κάτι τέτοιο από Praktiker θα έκανε δουλειά; Δεν με νοιάζει η ταχύτητα προφανώς :D

https://www.praktiker.gr/p/polytriveio-xouftas-einhell-rt-os-13-24927

Εγω εκανα ολο το σπιτι (μεσα-εξω) με ένα τέτοιο
Τα γυαλόχαρτα του δεν χρειάζεται αν πάρεις τα δικα του, πας σε ενα χρωμ/λειο και παιρνεις με το μετρο. Σε οτι αφορα τους εξ.τοιχους ξύσε οσο μπορεις τα πολλά σαθρά και μετά σπατουλαρισε με ακριλικό στοκο. Μετα τρίβεις, ασταρώνεις και στο τελος βάφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά βρε παιδιά είναι για λείανση δηλαδή "καλλιτεχνικά".

Για πιο χοντρά όπως η περίπτωση των φωτογραφιών πιο πάνω χρειάζεται ταινιολειαντήρας (τανκ).

Κατα τη γνώμη μου πριν από αυτό θέλει ένα βαρβάτο πιεστικό να φύγουν τα σαθρά συν σφυρί όπου χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω εκανα ολο το σπιτι (μεσα-εξω) με ένα τέτοιο

Πάντως ο @NikosKallitheaείπε ότι δεν κάνουν κάτι τα παλμικά :D Τι να πω.

Έχει και έκκεντρα αλλά δεν ξέρω: https://www.praktiker.gr/p/triveio-ekkentro-bosch-pex-220w-99516

10 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Κατα τη γνώμη μου πριν από αυτό θέλει ένα βαρβάτο πιεστικό να φύγουν τα σαθρά συν σφυρί όπου χρειάζεται

Βαρβάτο πιεστικό δεν έχω, έχω ένα από τα lidl (κυριολεκτικά), θα το δοκιμάσω αν είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...