Προς το περιεχόμενο

Βραχυκύκλωμα σε hyundai sonata 1990


sstratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Επαναφέρω το θέμα γιατι μου εχει βγάλει την ψυχή! Το αυτοκινητο το πήγα στον ηλεκτρολόγο , εγινε επισκευή στο δυναμό + αυτόματάκι κόστος 80 ευρώ. Μετά απο 3 ημέρες παθαίνω πάλι το ίδιο πρόβλημα (δεν δουλεύαν τα ηλεκτρικά παράθυρα/ραδιο και εσβησε ο κινητήρας) , το πήγα σε άλλο ηλεκτρολόγο , μου ξανά άλλαξε το αυτόματο , άλλα 50 ευρώ!! Μάλιστα μου είπε οτι αυτο που μου ειχε βαλει ο αλλος δεν ηταν καινούργιο και μου το έδειξε κιόλας.

Χθές 3η φορά παθαίνω το ίδιο !!! Ανάβει λαμπάκι μπαταρίας+θαυμαστικό στο ταμπλό , και μετά απο 1-2 χιλιόμετρα σβήνει πάλι.... Το ξαναπήγα...

Τι άλλο να του πώ (του ειδικού 🤬) να κοιτάξει !?!?!?!?

Βαλε δυναμο ανακατασκευης ,μπορει εκτος απο αυτοματο να εχει και αλλο προβλημα και μετρα και τα βολτ στη μαπαταρια με ενα πολυμετρο.Οταν δουλευει πρεπει να βαγαζει κοντα στα 14.

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι δεν καταλαβαίνεις.Δες και τις γειωσεις.

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sstratos είπε

Όχι μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.

Η καμμένη εξωτερικά ασφάλεια ήταν λόγο τοπικής θερμοκρασίας λόγο μή καλής επαφής....

Ετσι είπε.....

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

..... ο ειδικός ηλεκτρολόγος 🙄

sto ειχα γραψει και εγω οτι ηταν λογω κακης επαφης της ασφαλειας

αλλα...σιγουρα εχει παθει ζημια (αναψει-καει) και η ασφαλειοθηκη,δεν ειναι δυνατον η ασφαλεια να εχει λειωσει απο υπερθερμανση και η ασφαλειοθηκη να ειναι ενταξει και να αλλαζεις μονο ασφαλεια

σιγουρα πρεπει να αντικατασταθει και η ασφαλειοθηκη

τωρα αν το προβλημα της ασφαλειοθηκης εχει σχεση με το γενικοτερο ηλεκτρολογικο σου προβλημα δεν το γνωριζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros007 είπε

Τι δεν καταλαβαίνεις.Δες και τις γειωσεις.

Το <επί του θέματος> δεν πήγαινε σε εσένα,  απλώς ποσταρες ενώ το έγραφα 😉

Η μπαταρία βγάζει 14.35 το έλεγξε πρώτο.. 

Νέα ενημέρωση σας μεταφέρω ότι ακριβώς μου είπε από το τηλέφωνο : επάνω από το δυναμό είχαν καεί κάτι καρβουνακια στον συλλέκτη. Και η μία βάση του δυναμό (που είναι σαν γλωσσιδια είναι κομμένη αλλά για να αλλάξει πρέπει να κατέβει ο κινητήρας)  κόστος : άλλα 40 ευρώ 😵

Με δουλεύουν έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την βαση δεν ξερω.Το 14. 35 για το δυναμο  ειναι λιγο παραπανω αλλα ενταξει αν ειναι σταθερο.Το δυναμο δεν περναει απο ασφαλεια .Ειπα ανακατασκευή γιατι το δυναμο μπορει να εχει φαει το συλεκτη (εκει που παταει το καρβουνακι)η και καποια απο τις διοδους.Δεν ειναι μονο ο αυτοματος.Την μπαταρια ποσο καιρο την εχεις ?Οταν νεκρωσει και μείνεις η μπαταρια ειναι αδεια?

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία ειναι 2 χρονών. Οταν σβήνει το αυτοκινητο , ακομα και γυρνωντας τη μιζα δεν αναβει τιποτα στο ταμπλό. Την βαζουν να φορτίσει ολο το βραδυ στο συνεργειο αν και ο δεικτης που εχει πανω ειναι πρασινος (αντι για μαυρο οταν θελει αντικατάσταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bromiaris είπε

Σαφώς και τα χρήματα παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας να θεωρούμαι φυσιολογικό να εμπιστευόμαστε την δική μας ζωή και ακόμα χειρότερα την ζωή αγαπημένων μας δικών μας ανθρώπων (παιδιά) σε ένα αυτοκίνητο 30 χρονών που δεν έχει καμία μα καμία ασφάλεια!

Και άντε να θεωρήσω ότι ο φίλος είναι ο καλύτερος οδηγός του κόσμου… ο πιο προσεκτικός… θα είναι οι άλλοι οδηγοί το ίδιο προσεκτικοί?

Τέλος πάντων ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του και παίρνει τα δικά του ρίσκα…

Καταρχήν ο ισχυρισμός ότι ένα αυτοκίνητο 30 χρονών δεν έχει καμία μα καμία ασφάλεια, είναι λανθασμένος. Σίγουρα όσο πιο νεώτερο είναι ένα αυτοκίνητο τόσο πιο μεγάλη είναι η ασφάλεια που παρέχει, μόνο που αυτό ισχύει και αντίστροφα, και φυσικά με την προϋπόθεση ότι συγκρίνουμε ίδια κατηγορία αυτοκινήτων.

Επίσης όταν δεν υπάρχουν χρήματα δεν τίθεται θέμα επιλογής, αν ο ts δεν έχει τα χρήματα είτε για καινούργιο ή έστω για 10 ετών νεώτερο ίδιας κατηγορίας απλά είναι αδύνατο να το αλλάξει με κάποιο άλλο πιο ασφαλές.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν ο ισχυρισμός ότι ένα αυτοκίνητο 30 χρονών δεν έχει καμία μα καμία ασφάλεια, είναι λανθασμένος. Σίγουρα όσο πιο νεώτερο είναι ένα αυτοκίνητο τόσο πιο μεγάλη είναι η ασφάλεια που παρέχει, μόνο που αυτό ισχύει και αντίστροφα, και φυσικά με την προϋπόθεση ότι συγκρίνουμε ίδια κατηγορία αυτοκινήτων.

Επίσης όταν δεν υπάρχουν χρήματα δεν τίθεται θέμα επιλογής, αν ο ts δεν έχει τα χρήματα είτε για καινούργιο ή έστω για 10 ετών νεώτερο ίδιας κατηγορίας απλά είναι αδύνατο να το αλλάξει με κάποιο άλλο πιο ασφαλές.

Δεν μίλησα για κάποιο γενικά αυτοκίνητο αλλά για το hyundai sonata 1990.

Σαφώς αν δεν έχεις χρήματα είναι αδύνατον να αγοράσεις οτιδήποτε, αλλά είπαμε...  ο κάθε ένας παίρνει τα  ρίσκα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...