Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


Nerazzurri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο phanispal τα είπε όλα. Αυτα ισχυουν. 

Εγώ θα σου πρότεινα να το ξανάσκεφτείς. Τζαμπα λεφτα.που να βγεις με αυτό έξω. Εκτός και εισαι επαρχία με πολύ λίγα αυτοκίνητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν τον κρατάς αλυσοδεμένο και δε γίνει λούης, γιατί πινακίδα ποδηλάτου δεν πρόκειται να δεις.

Και σου λέω, αν εφαρμόζονταν στην πράξη όλα, δε θα κυκλοφορούσε ποδηλάτης έξω, ή κακώς κυκλοφορούν όσοι κυκλοφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ δεν πρόκειται να δώσω 1500 ευρώ για το συγκεκριμένο ούτε τα 450 για το πρώτο. Υπάρχουν από το εξωτερικό αλλα σε καλύτερες τιμές  απλά τα παρέθεσα ως παραδείγματα. Η ουσία της υπόθεσης είναι ότι προσπαθείς με όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος να βρεις ένα τρόπο να μετακινηθεις. Γι αυτο και σκέφτηκα αυτη τη λύση. Αν παρεις ένα ηλεκτρικό απέξω με κανα 500αρικο και γλιτώσεις όλα τα άλλα, αν είναι εφικτό, άλλωστε αυτό συζητάμε τώρα. Αν υποθέσουμε ότι έβγαζα δίπλωμα για μηχανάκι 50 η 125 κυβικών, θα έπρεπε να σκάσω 120 Για παράβολα στο κεφάλι, κόστος μαθημάτων αλλά πόσα, κόστος παράστασης 150 ( χώρια αν χρειαστεί κανα λάδι πάει παραπάνω ). 400-500 Μόνο για το δίπλωμα. Μετά αλλά πόσα να πάρεις ένα μηχανάκι ( εγώ σου λέω απο 500-1000 κατι μεταχειρισμένο η καινούργιο κινέζικο στη καλύτερη ) χωρίς να υπολογίσεις ασφάλειες τέλη κ.α.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά από ένα σημείο και μετά, τι γρατζουνίτσα, τι λακουβίτσα, τι σπάσιμο, δεν έχει μεγάλη διαφορά για το φανοποιό.

Και αν πέσεις σε κανά ψείρα που ούτε δαχτυλιά δε θέλει να δει ποτέ στο αυτοκίνητό του, και πεζός να είσαι και να πέσεις πάνω του την πάτησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Nerazzurri είπε

... Η ουσία της υπόθεσης είναι ότι προσπαθείς με όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος να βρεις ένα τρόπο να σκοτωθείς. Γι αυτο και σκέφτηκα αυτη τη λύση. ...

fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ManFromEarth είπε

fixed

Θα μπορούσες να δώσεις μια ολοκληρωμένη άποψη και όχι μονολεκτικές απαντήσεις γρίφου γιατί εδώ είναι φόρουμ? Μπήκες που μπήκες στη διαδικασία να γράψεις αυτό το πράμα, γράψε κάτι χρήσιμο.

19 ώρες πριν, mp123 είπε

Ο phanispal τα είπε όλα. Αυτα ισχυουν. 

Εγώ θα σου πρότεινα να το ξανάσκεφτείς. Τζαμπα λεφτα.που να βγεις με αυτό έξω. Εκτός και εισαι επαρχία με πολύ λίγα αυτοκίνητα. 

 

12 ώρες πριν, zio10 είπε

Νομίζω πάντως ότι δεν γίνεται να κάνει την ίδια ζημιά ένα ποδήλατο με ένα σκούτερ, έστω και ηλεκτρικό.

 

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά από ένα σημείο και μετά, τι γρατζουνίτσα, τι λακουβίτσα, τι σπάσιμο, δεν έχει μεγάλη διαφορά για το φανοποιό.

Και αν πέσεις σε κανά ψείρα που ούτε δαχτυλιά δε θέλει να δει ποτέ στο αυτοκίνητό του, και πεζός να είσαι και να πέσεις πάνω του την πάτησες.

Οπότε πέραν της ασφάλειας, με την ισχύουσα κατάσταση, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για χαλαρές μετακινήσεις και με την δέουσα προσοχή βεβαίως? Ή θα λέγατε είναι θέμα τύχης π.χ από το να μην ασχοληθεί κανείς μέχρι να σου πουν να σου το κατασχέσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι με την ισχύουσα νομοθεσία είσαι νόμιμος αν κυκλοφορείς τέτοιο όχημα χωρίς χαρτιά.

Τι θα γίνει όμως αν εμπλακείς σε ατύχημα ακόμα κι αν δε φταις, δεν το γνωρίζω.

Πάντως ισχύει ότι επειδή είναι αθόρυβα μπορεί κάποιος να μη σε αντιληφθεί έγκαιρα. Βέβαια θα φταίει εκείνος που θα έχει δώσει περισσότερη βάση στο αν ακούει κάποιον να έρχεται παρά στο αν βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι με την ισχύουσα νομοθεσία είσαι νόμιμος αν κυκλοφορείς τέτοιο όχημα χωρίς χαρτιά.

Τι θα γίνει όμως αν εμπλακείς σε ατύχημα ακόμα κι αν δε φταις, δεν το γνωρίζω.

Πάντως ισχύει ότι επειδή είναι αθόρυβα μπορεί κάποιος να μη σε αντιληφθεί έγκαιρα. Βέβαια θα φταίει εκείνος που θα έχει δώσει περισσότερη βάση στο αν ακούει κάποιον να έρχεται παρά στο αν βλέπει.

Φανη Ευχαριστώ για την απάντηση και την εκτίμηση σου καταρχήν. Φαντάζομαι εκεί είναι μια άλλη ιστορία βέβαια αναλόγως το περιστατικό αλλά εφόσον είναι εφικτή η ασφάλιση μπορείς να του κάνεις και μια. Το θέμα είναι αν παίρνει σκέτη ασφάλεια η θέλει όλα τα υπόλοιπα γραφειοκρατικά σαν όχημα με άδειες κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Nerazzurri είπε

Θα μπορούσες να δώσεις μια ολοκληρωμένη άποψη και όχι μονολεκτικές απαντήσεις γρίφου γιατί εδώ είναι φόρουμ? Μπήκες που μπήκες στη διαδικασία να γράψεις αυτό το πράμα, γράψε κάτι χρήσιμο.

 

Εγραψα οτι ειναι τροπος για να σκοτωθεις. αυτη ειναι η γνωμη μου. συγνωμη αν δεν ειναι χρησιμο για σενα το σχολιο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nerazzurri είπε

Θα μπορούσες να δώσεις μια ολοκληρωμένη άποψη και όχι μονολεκτικές απαντήσεις γρίφου γιατί εδώ είναι φόρουμ? Μπήκες που μπήκες στη διαδικασία να γράψεις αυτό το πράμα, γράψε κάτι χρήσιμο.

Οπότε πέραν της ασφάλειας, με την ισχύουσα κατάσταση, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για χαλαρές μετακινήσεις και με την δέουσα προσοχή βεβαίως? Ή θα λέγατε είναι θέμα τύχης π.χ από το να μην ασχοληθεί κανείς μέχρι να σου πουν να σου το κατασχέσουν?

Εγώ πιστεύω ότι είναι για συγκεκριμένη χρήση - περιοχές. Πχ στην Αθήνα ή γενικά κάπου με πολύ κίνηση δεν θα το προτιμούσα. Όπως δεν θα προτιμούσα και ποδήλατο και γενικά κάτι ανασφάλιστο. Για μια ήσυχη πόλη για μικρές μετακινήσεις πιστεύω είναι πιο κατάλληλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2018 στις 3:17 ΜΜ, Nerazzurri είπε

Είναι πολύ σχετικό ζήτημα αυτό της ασφάλειας αν και νομίζω ότι για τέτοιο όχημα να βγαίνει κανα 40 ευρώ το χρόνο? Το θέμα ειναι αν μπορείς να πάρεις ένα τέτοιο και να το οδηγήσεις έστω και χαλαρά και με προσοχή χωρίς να φοβάσαι το νομο.

Εντάξει, μην γινόμαστε και υπερβολικοί.Αυτό που θα πρέπει να φοβάσαι με ένα τέτοιο όχημα δεν είναι ο νόμος, αλλά η ασφάλειά σου. Θα σε γράψει ποιός ακριβώς; Η τροχαία; Και για ποια ακριβώς παράβαση από τη στιγμή που δεν προβλέπεται υποχρέωση κατοχής άδειας οδήγησης, κυκλοφορίας, ασφάλιση κλπ τέτοιου οχήματος; Τουλάχιστον μιλάω για το πατίνι. Βγάλε από το μυαλό σου κατασχέσεις κλπ γιατί σε βλέπω έχεις μπλεχτεί λίγο. 

Τώρα το ζήτημα της ασφάλειας είναι ένα θέμα. Κι εγώ προσωπικά γλυκοκοιτάζω το xiaomi εδώ και καιρό και νομίζω ότι κάποια στιγμή θα το πάρω. Αλλά προφανώς είναι για συγκεκριμένες συνθήκες κίνησης, τις οποίες ξέρει ο καθένας για τον εαυτό του. Εάν το θες να βγαίνεις δικάβαλο με τον κολλητό που πάει 120 κιλά και να γυρνάς από την παραλιακή στις 5 το πρωί στο τέρμα αριστερό ρεύμα, αποσιωπιτικά. Εάν το θέλεις να πηγαίνεις σε κανα μετρό από παραδρόμους και να γλιτώνεις τη μπίχλα και την αργοπορία από τα λεωφορεία, δεν βρίσκω τον λόγο που το καθιστά πιο επικίνδυνο από ένα ποδήλατο.

Για το xiaomi υπάρχουν αρκετά βίντεο στο yt για να δει κάποιος πως πηγαίνει γενικά. Οι συνθήκες κίνησης που αντιμετωπίζεις καθημερινά είναι το παν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 2/10/2018 στις 2:00 ΜΜ, phanispal είπε

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι με την ισχύουσα νομοθεσία είσαι νόμιμος αν κυκλοφορείς τέτοιο όχημα χωρίς χαρτιά.

Τι θα γίνει όμως αν εμπλακείς σε ατύχημα ακόμα κι αν δε φταις, δεν το γνωρίζω.

Πάντως ισχύει ότι επειδή είναι αθόρυβα μπορεί κάποιος να μη σε αντιληφθεί έγκαιρα. Βέβαια θα φταίει εκείνος που θα έχει δώσει περισσότερη βάση στο αν ακούει κάποιον να έρχεται παρά στο αν βλέπει.

Όχι δεν είσαι νόμιμος.

Η νομοθεσία λέει οτιδήποτε κινείται χωρίς πετάλι και υποβοήθηση είναι μοτοποδήλατο. Άρα χρειάζεται άδεια δίπλωμα ασφάλεια κράνος.

2 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Όχι δεν είσαι νόμιμος.

Η νομοθεσία λέει οτιδήποτε κινείται χωρίς πετάλι και υποβοήθηση είναι μοτοποδήλατο. Άρα χρειάζεται άδεια δίπλωμα ασφάλεια κράνος.

Και κάτι που ξέχασα να μην υπερβαίνουν τα 25 χιλιόμετρα γι'αυτό και έχουν κόφτη στα 25 και όλοι τους βγάζουν και πάνε παραπάνω.

Αλλά ούτος η άλλος ότι κινείται αποκλειστικά από γκάζι είναι μοτοποδήλατο. Απλά δεν το γνωρίζουν οι τροχονόμοι παρά ελάχιστοι και ένας από αυτούς είναι που μου έδειξε την νομοθεσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...