Προς το περιεχόμενο

The Mandalorian (Disney+ Star Wars Series 2019)


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την είδα και τη 2η season επιτέλους. Ομολογώ ότι αν και ήξερα τι και πως γίνεται στο τελευταίο επεισόδιο καθώς δεν άντεξα να μη τσεκάρω spoilers, μια συγκίνηση και μια ανατριχίλα τη βίωσα. Ναι ρε φίλε!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2020 στις 1:14 ΜΜ, Malthador είπε

Το καλύτερο πράγμα που μπορεί να κάνει επιχειρηματικά (εκτός από ηθικά, αλλά προφανώς χέστηκε για το ηθικό του πράγματος) η Disney αυτή τη στιγμή είναι να κατατάξει τα Eps 7-8-9 στο Legends Universe και να φτιάξει νέα τριλογία από το σημείο που ξεκινούσε το Ep 7, με τον Favreau στην θέση της Kennedy. Δεν γίνεται να είσαι producer, να θες να έχεις άποψη και να μην έχεις ιδέα για το lore και για το τι πρεσβεύει το setting.

Μακάρι να γινόταν αλλά αυτό ισοδυναμεί με ευθεία παραδοχή (τιτανοτεράστιου) λάθους. That is not their way. Μόνο σε βάθος χρόνου με reboot.

Η ωμή αλήθεια είναι ότι πέταξε το πουλάκι για sequel τριλογία με την αγία τριάδα. Η Carrie δεν είναι πια μαζί μας. 

Αυτό που φαίνεται ότι κάνουν είναι να ψιλοαγνοούν (και καλά) τη sequel τριλογία, αλλά παράλληλα να τη σετάρουν μέσα από τα διάφορα projects.

Για που νομίζετε ότι προορίζονται τα πειράματα με τον Grogu ή ότι κάποια στιγμή θα δούμε να ξεπηδά το First Order;

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι στιγμες που αναρωτιεσε βεβαια μηπως επιτηδες τα 7-8-9 εχουν τοα κενα ωστε να φτιαχτουν επεξηγηματικες ταινιες και σειρες που θα τα κλεισουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τιποτα δεν ηταν σκοπιμο. corporate product ηταν, φτιαγμενο απο lapdog salesmen σαν τον JarJar Abrams. ολες οι προβλεψεις μας για το χαλι που θα ακολουθουσε απο το 2013 και μετα, πεσανε μεσα. και αυτο οχι επειδη ειμαστε προφητες, αλλα επειδη γνωριζαμε την προιστορια τετοιων αταλαντων storytellers και το πως δουλευουν τα μεγαλα στουντιο. απλη λογικη ηταν. μαλιστα οι RLM, που αρχικα γιορταζανε την εξαγορα της LF και την προσληψη του JJ, ειπανε στο τελος το καλυτερο: 

"Disney acted like a white trailer trash who just won the lottery. they went crazy with the money spending, in this case with the milking of the franchise they just bought"

διοτι αυτη ηταν η πραγματικοτητα. πεταξανε στο καλαθι των αχρηστων το draft του Lucas, ειπανε ψεματα οτι δεν υπηρχε γραμμενο τιποτα σε σεναριο (διαψευτηκε απο τον αρχικο σεναριογραφο που ειχανε προσλαβει πριν την πωληση της LF), ξεκινησανε την παραγωγη του TFA χωρις σεναριο για να προλαβουν το release date που ειχε υποσχεθει ο Iger στους μετοχους του, ο JarJar εγραφε στο ποδι το σεναριο ενω γυριζε τις σκηνες  και αφου κοπιαρε την βασικη πλοκη του ANH, και οταν ηρθε η ωρα του σηκουελ την κοπανησε γιατι δεν ειχε την παραμικρη ιδεα πως να προχωρησει την ιστορια που ο ιδιος ειχε ξεκινησει. δεν υπηρχε πλανο, δεν υπηρχε καν οραμα για την τριλογια. αλλα δεν ειχε σημασια. το brand τυπωνε χρημα απο μονο του. ο κοσμος θα εβλεπε τις ταινιες οσο προχειροφτιαγμενες και να ηταν. το ζητουμενο ηταν να βγαινουν αδιακοπτα.

και σε αντιδιαστολη με ολα τα παραπανω εχεις τον Lucas να γραφει το σεναριο του SW και να προετοιμαζει την τριλογια που ειχε στο μυαλο του επι δυο χρονια. Ειχε ακομη και plan B σε περιπτωση που πατωνε η πρωτη ταινια. ακομη και με το κατωτερο PT, ηθελε κατι να πει.

το Mandalorian φτιαχνεται απο ανθρωπους πoυ θελουν να πουν την δικια τους ιστορια μεσα σε αυτο το συμπαν που εχτισε ο Lucas, γιατι το αγαπανε. και αν η Disney εμαθε επιτελους το μαθημα της, θα δουμε και αλλες τετοιες καλες ιστοριες στο μελλον.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες τελειωσα και τις δυο seasons και ειλικρινά έχω πάθει πλακα. Εάν αυτό έβγαινε πριν την τελευταία τριλογία θα ήμουν ευχαριστημένος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση είμαι ενθουσιασμένος. Ναι η σειρά έχει κάποια θέματα αλλα ειλικρινά δεν με νοιάζει καθόλου μπροστά στο τι μας δώσαν. Ούτε το κακό CGI σε φάσεις δεν με χάλασε, όταν υπάρχει τόσο practical. Σοβαρά τα ρέστα μου, έχω παρα πολλά χρονια να νιώσω έτσι με Star Wars, μου θύμισε τα παλιά χρονια που πηγαίναμε cinema χριστούγεννα να δούμε την ταινία, η όταν τις έπαιζε στην τηλεόραση χριστούγεννα.

Spoiler

Καλά για το τελευταίο επεισόδιο τα λόγια περιττά. Το να βλέπεις τον Luke στο top game του μετά από τόσα χρονια να καταστρέφει χαλαρά ένα στρατό από Darktroops ok...απλά δεν υπάρχει...ήταν σαν πιο cool αντανάκλαση του Vader στο Rogue One. Απλά υπέροχο. Προσωπικά δεν θα με χαλούσε καθόλου να άλλαζαν τον Luke, εκτος άμα φυσικά δεν έχουν σκοπό να τον ξανά δείξουν ποτε. Που ειλικρινά μετά από αυτό ποιος δεν θέλει περισσότερο Luke? Ο Stan θα ήταν μια χαρά, ακόμα και αυτός που κάνει τον Luke θα ήταν μια χαρά.

Οι τύποι είναι πανέξυπνοι imho, από το άπειρο υλικό που υπάρχει διάλεξαν μονο καλά κομμάτια, σε αντίθεση με την "παπατζα" τελευταία τριλογία. 🖕

ps. Ο baby Yoda εντάξει, δεν μπορώ να το κρύψω, είναι ότι πιο fucking cute έχω δει ποτε. :D Οποιος ήταν υπεύθυνος ειλικρινά τα συγχαρητήρια μου, μέχρι και νταλικέρης ταυρομάχος να είναι κάποιος αμφιβάλλω να μπορεί να αντισταθεί στο cuteness του. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Χτες τελειωσα και τις δυο seasons και ειλικρινά έχω πάθει πλακα. Εάν αυτό έβγαινε πριν την τελευταία τριλογία θα ήμουν ευχαριστημένος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση είμαι ενθουσιασμένος. Ναι η σειρά έχει κάποια θέματα αλλα ειλικρινά δεν με νοιάζει καθόλου μπροστά στο τι μας δώσαν. Ούτε το κακό CGI σε φάσεις δεν με χάλασε, όταν υπάρχει τόσο practical. Σοβαρά τα ρέστα μου, έχω παρα πολλά χρονια να νιώσω έτσι με Star Wars, μου θύμισε τα παλιά χρονια που πηγαίναμε cinema χριστούγεννα να δούμε την ταινία, η όταν τις έπαιζε στην τηλεόραση χριστούγεννα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Καλά για το τελευταίο επεισόδιο τα λόγια περιττά. Το να βλέπεις τον Luke στο top game του μετά από τόσα χρονια να καταστρέφει χαλαρά ένα στρατό από Darktroops ok...απλά δεν υπάρχει...ήταν σαν πιο cool αντανάκλαση του Vader στο Rogue One. Απλά υπέροχο. Προσωπικά δεν θα με χαλούσε καθόλου να άλλαζαν τον Luke, εκτος άμα φυσικά δεν έχουν σκοπό να τον ξανά δείξουν ποτε. Που ειλικρινά μετά από αυτό ποιος δεν θέλει περισσότερο Luke? Ο Stan θα ήταν μια χαρά, ακόμα και αυτός που κάνει τον Luke θα ήταν μια χαρά.

Οι τύποι είναι πανέξυπνοι imho, από το άπειρο υλικό που υπάρχει διάλεξαν μονο καλά κομμάτια, σε αντίθεση με την "παπατζα" τελευταία τριλογία. 🖕

ps. Ο baby Yoda εντάξει, δεν μπορώ να το κρύψω, είναι ότι πιο fucking cute έχω δει ποτε. :D Οποιος ήταν υπεύθυνος ειλικρινά τα συγχαρητήρια μου, μέχρι και νταλικέρης ταυρομάχος να είναι κάποιος αμφιβάλλω να μπορεί να αντισταθεί στο cuteness του. :D

67ccc166f1363e33da247feaf5c780e9.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον το επιπεδο μετα τις τελευταιες ταινιες star wars εχει πεσει τοσο πολυ, που πια το Mandalorian φαινεται επος μπροστα τους.🤣

Για μενα καλυτερο απο την1η σαιζον σιγουρα (η οποια ηταν βαρετη) αλλα οχι κατι το τρομερο. Ενα 8/10 θα του εβαζα. Σιγουρα δεν φτανει το expanse το οποίο ειναι το μετρο συγκρισης για τις scifi σειρες της εποχης μας.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/12/2020 at 14:34, Diinekis21 said:

Τι κλάμα έριξε και ο Star Wars Theory στο finale!

The Mandalorian Season 2 FINALE Reaction Watch Party - YouTube

αλλοι βεβαια κλαιγανε απο τα γελια μολις ειδαν το deepfake 🤣

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τα δύο πρώτα επεισόδια. Θα μπορούσε να είναι ένας σερίφης στην άγρια δύση. Το βλέπει κάποιος ευχάριστα. Ελπίζω να μην τα μπερδεύει όσο προχωρά και να χρειάζεται μελέτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...