Προς το περιεχόμενο

The Mandalorian (Disney+ Star Wars Series 2019)


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικα πιστευω οτι απλα κρατησαν τη φορμα των animated series (πχ clone wars), ολο το γραψιμο το νοιωθω καρτουνιστικο, απλα η σειρα ειναι live action...Το οτι αυτο που βλεπω μου αρεσει, προς το παρον μου αρκει. Νομιζω και αυτοι αρχικα θελουν να δουν την αποδοχη που θα εχει η σειρα, πριν βαλουν για τα καλα ενα χαρακτηρα στο timeline των starwars,  που θα επηρεασει τη canon ιστορια...Φαινεται να εχουν κατι καλο στα χερια τους, κατι που ηρθε για να μεινει...Το μπατζετ παιζει το ρολο του, στο οτι απλα θα παρουμε τα 8 επεισοδια φετος...Δεν νομιζω οτι μπορει να κατηγορηθει ως φτηνιαρικια η σειρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Τι ακριβώς σε μπερδεύει στα ξεκάθαρα quotes που έχω κάνει στο post που "απαντάς".

Θέλεις να συγκεντρωθείς και να απαντήσεις έστω μία φορά σε κάτι;

Είσαι σε forum, κρίμα είναι να αναλώνεσαι μόνο σε αρνητισμό, δοκίμασε να εμπλακείς σε κουβέντα για τα πράγματα που υποτίθεται δηλώνεις πως αγαπάς.

Λέω ότι ο συλλογισμός που έκανες (δέχεσαι ως δεδομένο ότι τσιγκουνεύεται η Disney και της έβγαλες και κοστολόγιο για το τι γλυτώνει!) δε πολυστέκεται.

τα εχεις μπλεξει λιγο, μου φαινεται. αλλο το budget που εδωσε η Disney στην παραγωγη (το κοστος για το οποιο μιλησα), και αλλο το τι εκανε με αυτο η παραγωγη (δημιουργικο κομματι, για το οποιο δεν μιλησα). απο κει και υστερα, με βαση τα νουμερα που γνωριζουμε (μεση διαρκεια/κοστος επεισοδου) και στο τι παιζει με τις σειρες της Marvel (25m/επεισοδιο τα Wandavision, Falcon και Hawkey για τον ιδιο αριθμο επεισοδιων), το γεγονος οτι μιλαμε για την πρωτη τηλεοπτικη SW σειρα που θαναι και μεγαλος κραχτης για την νεα πλατφορμα της Disney, ναι, το συμπερασμα που βγαζω εγω ειναι οτι τσιγκουνευτηκε η Disney. προσοχη, δεν λεω οτι δεν εδωσε λεφτα, προφανως τα 100m ειναι μεγαλο budget, αλλα για SW ας εδινε και κατι παραπανω, δεν θα βγαινε χαμενη.

εγω ετσι το βλεπω και αυτο σχολιαζω, για κατι που αγαπαω. αν μου ηταν αδιαφορο, δεν θα ασχολιομουν καν. και αν εσυ διαφωνεις με τον συλλογισμο μου, εισαι ελευθερος να το κανεις και καλα κανεις. απλως αναφερθηκα σε εσενα πιο πανω, για να ξεκαθαρισω οτι αυτο που ελεγες, οτι μιλησα για την δημιουργικη ελευθερια, ειναι λαθος, πουθενα δεν ειπα κατι τετοιο. αυτο μονο.

@xavier συμφωνω με αυτα που λες. πιστευω οτι δοκιμαζουν τα νερα, και ηταν επιφυλακτικοι με την αντιδραση των φανς. με την επιτυχια της σειρας ομως και την καθολικη θετικη αποδοχη, λογικα η δευτερη σεζον θαναι πιο φιλοδοξη σε scale και budget.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηρε και το seal of approval του Herzog 😃

Werner Herzog: “The Mandalorian Is Cinema”

@GhostRiderLSOV 

Spoiler

ελπιζω να τον δουμε να κανει το ιδιο και σε καποιο αλλο επεισοδιο, με τα ewoks 😁

 

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, KilliK είπε

πηρε και το seal of approval του Herzog 😁

Werner Herzog: “The Mandalorian Is Cinema”

Fixed. :P
(Γιατί λέω κι εγώ, Eddie Murphy στο Star Wars; )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, KilliK said:

δειχνει οτι θελουν να ριξουν το κοστος οσο γινεται, με το να κανουν τα επεισοδια μικρα.

δεν καταλαβαινω γιατι η Disney πρεπει να τσιγκουνευτει, οταν τα οφελη απο την επενδυση που θα κανει θαναι πολλαπλασια.

 

16 hours ago, KilliK said:

τα 100m ειναι το χαμηλωμενο κοστος. o μεσος χρονος ενος επεισοδιου ειναι 42m, ενω εδω εχει φτασει ναναι 10m μικροτερο το καθενα, οποτε στα 8 επεισοδια εχουν γλυτωσει γυρω στα 80m, δηλαδη δυο επεισοδια.

 

15 hours ago, Diinekis21 said:

Είναι η πρώτη live-action Star Wars σειρά, σε φρέσκια πλατφόρμα με στόχο να χτυπήσει Netflix και κάποιος νομίζει ότι θα λυπηθεί εκεί τα χρήματα η Disney...

Γιατί στη τελική θα ήταν πολύ δύσκολο να προσθέσουν indoor σκηνές με διαλόγους χωρίς εφέ με ελάχιστο ή καθόλου παραπάνω κόστος.

KilliK πόσο σελίδες forum χρειάζεσαι για να ξεμπερδευτείς;

7 hours ago, KilliK said:

για να ξεκαθαρισω οτι αυτο που ελεγες, οτι μιλησα για την δημιουργικη ελευθερια, ειναι λαθος, πουθενα δεν ειπα κατι τετοιο. αυτο μονο.

Γράφω για 2 πράγματα στο post. Το 1 από τα 2 (αυτό που σου ξεδιαλέγω 2η φορά) αφορά το συλλογισμό σου.

Anyway, i have spoken.

7 hours ago, KilliK said:

 το γεγονος οτι μιλαμε για την πρωτη τηλεοπτικη SW σειρα που θαναι και μεγαλος κραχτης για την νεα πλατφορμα της Disney, ναι, το συμπερασμα που βγαζω εγω ειναι οτι τσιγκουνευτηκε η Disney. προσοχη, δεν λεω οτι δεν εδωσε λεφτα, προφανως τα 100m ειναι μεγαλο budget, αλλα για SW ας εδινε και κατι παραπανω, δεν θα βγαινε χαμενη.

Αυτό είναι διαφορετικό από αυτό.

16 hours ago, KilliK said:

o μεσος χρονος ενος επεισοδιου ειναι 42m, ενω εδω εχει φτασει ναναι 10m μικροτερο το καθενα, οποτε στα 8 επεισοδια εχουν γλυτωσει γυρω στα 80m, δηλαδη δυο επεισοδια.

Θα μπορούσαν να έχουν γυρίσει παραπάνω πράγματα με ελάχιστο ή και μηδενικό έξτρα κόστος, αν δε τους φτάνει το budget.

7 hours ago, KilliK said:

τι παιζει με τις σειρες της Marvel (25m/επεισοδιο τα Wandavision, Falcon και Hawkey για τον ιδιο αριθμο επεισοδιων),

Πόσο από αυτό το budget πάει στις αμοιβές των ηθοποιών; Γιατί έχουν πολύ μεγαλύτερα συμβόλαια από τους ηθοποιούς του Mandalorian.

Έχουμε κάπου τις αμοιβές τους για να βγάλουμε συμπέρασμα;

8 hours ago, xavier said:

 Νομιζω και αυτοι αρχικα θελουν να δουν την αποδοχη που θα εχει η σειρα, πριν βαλουν για τα καλα ενα χαρακτηρα στο timeline των starwars,  που θα επηρεασει τη canon ιστορια...

Έλεγα ότι θα είναι outer rim ιστορίες αλλά το Baby Yoda είναι τεράστιο κεφάλαιο για τη canon ιστορία. Για να δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το πρώτο επεισόδιο ικανοποιήθηκα γιατί επιτέλους σεβάστηκαν αρκετά καλά τη μυθολογία του SW κι ας φαίνεται φτωχό σε διάρκεια. Θα ήταν ακόμα καλύτερα αν τα έριχναν όλα μαζί τα επεισόδια και τότε θα παραμιλάγαμε μάλλον αν το πάνε καλά στη συνέχεια. Αχ πόσο θεούλης ο Βέρνερ Χέρτσογκ, η μεγάλη μου έκπληξη. Μπράβο στον Φαβρό, πάω για το επόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

On 13/11/2019 at 20:58, Diinekis21 said:

Θα προτιμούσατε να το φιλέριαζαν για να βγάλουν άλλα 10 λεπτά;..

Είδες το 2ο? Ο ορισμός του filler... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, ThReSh said:

  Είδες το 2ο? Ο ορισμός του filler... 

Φυσικά και το είδα!  Γίνεται προβολή μετά τιμών τις μέρες που κυκλοφορεί. :)

Διαφωνώ ότι είναι filler.

Τον Mandalorian σου συστήνει ακόμα και αυτό που όλοι υποπτευόμαστε ότι το baby Yoda είναι force user.

Το Mandalorian έχει διαφορετική αφηγηματική από τη περπατημένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

απόψεις...

:D

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Btw στο επόμενο spoiler δεν θα κάνω edit, αλλά delete post.

Δε το θεώρησα spoiler εφόσον έχει παιχτεί το επεισόδιο. Δεκτό, θα βάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Diinekis21 said:

Δε το θεώρησα spoiler εφόσον έχει παιχτεί το επεισόδιο. 

Τυπικά είναι κι αφού τελειώσει η season...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Τυπικά είναι κι αφού τελειώσει η season...

Εντάξει! :D

Spoiler

Τώρα αυτή η φάση με το baby Yoda, ανοίγει πολλές δυνατότητες.

Αν δε σκοτώνεται (που κρίμα θα είναι). Θα είναι youngling (;) στη περίοδο του IX;

Να πω επίσης ότι δε μου βγαίνουν τα μαθηματικά. 50 μωρό ακόμα - 900 ( @GhostRiderLSOV :D ) γέρος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα δεν εχουν ολοι οι οργανισμοι το ανθρωπινο life span για να συγκρινεις...ουτε ειναι απαραιτητο να γερνανε αναλογικα, διαφορετικος μεταβολισμος κτλ...

 

παντως βγηκε και το παιχνιδακι αυτη την εποχη, ψηνομαι να κανω εναν μαραθωνιο με ολες τις ταινιες, τα animated series κτλ...το ζορι ειναι τα animated, εχετε κάποια καλη λίστα που να εχει μονο τα essentials επ, χωρις fillers κτλ..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...