Προς το περιεχόμενο

TP LINK 4010P Kit Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Strategos said:

εχω το ίδιο σχεδον μοντέλο αλλά όχι το av500 αλλά το av600 το πήρα απο φίλο που έχει κατάστημα 30 ευρώ μην περιμένοντας τρελά αποτελέσματα μιας και πολλοί στο skroutz λέγανε για disconnects κτλπ. E λοιπον το έχω 8 μήνες χωρίς να του έχω κάνει κάποιο update δεν έχω φάει ούτε ένα disconnect.

p.s ίσως παίζει ρόλο μένω σε πολυκατοικία του 2004.

δες και για firmware update

13 hours ago, sotiris123 said:

Οχι. Διπλα απο καλωδια θα περναει λιγοτερο απο μισο μετρο συνολικα σε ολη τη διαδρομη. Και εχει διαφορα utp η ftp? Για vdsl 50αρα. ( δεν ξερω αν παιζει ρολο η ταχυτητα

μισο μετρο δεν ειναι τιποτα.οποτε και utp σου κανει.μονοκλονο παρε και προσωπικα θα το παιρνα  utp cat6 οχι επειδη χρειαζεται αλλα επειδη ειναι μικρη η διαφορα στην τιμη ειδικα οταν μιλαμε για 25 μετρα μονο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

δες και για firmware update

μισο μετρο δεν ειναι τιποτα.οποτε και utp σου κανει.μονοκλονο παρε και προσωπικα θα το παιρνα  utp cat6 οχι επειδη χρειαζεται αλλα επειδη ειναι μικρη η διαφορα στην τιμη ειδικα οταν μιλαμε για 25 μετρα μονο

όπως έχει πει ένας θείος μου, ότι δεν μας πειράζει δεν το πειράζουμε. αφου μου παίζει πένα ούτε την μπρίζα δικτύου δεν ακουμπάω..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Strategos said:

όπως έχει πει ένας θείος μου, ότι δεν μας πειράζει δεν το πειράζουμε. αφου μου παίζει πένα ούτε την μπρίζα δικτύου δεν ακουμπάω..!!

παντα διαφωνουσα με αυτο αλλα μην βγω εκτος τοπικ.ειδικα σε tp link εχω δει θεματα με παλια firmware σε διαφορες συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

παντα διαφωνουσα με αυτο αλλα μην βγω εκτος τοπικ.ειδικα σε tp link εχω δει θεματα με παλια firmware σε διαφορες συσκευες

αφού δεν έχω φάει ούτε 1 disconnect σε 8 μήνες και δεν έχω μειωμένη ταχύτητα γιατι να το πειράξω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Strategos said:

αφού δεν έχω φάει ούτε 1 disconnect σε 8 μήνες και δεν έχω μειωμένη ταχύτητα γιατι να το πειράξω;;

σε καθε firmware συνηθως αναφερουν τις αλλαγες που κανουν.οι σοβαρες εταιρειες βελτιωνουν πραγματα σε καθε update.παντα υπαρχουν πεειπτωσεις οταν περνας νεο firmware  με το που βγει να εχει καποιο θεμα αλλα εκει μπορεις να περιμενεις 5 10 μερες πριν το περασεις.η μονη εταιρεια που εχω δει να κανει τα  firmware καραμελες ηταν η ελληνικη oxygen γνωστη και σαν gennet.123 firmware και ποτε δεν επαιξε κατι.δυο εφτιαχναν 5 χαλουσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

παντα διαφωνουσα με αυτο αλλα μην βγω εκτος τοπικ.ειδικα σε tp link εχω δει θεματα με παλια firmware σε διαφορες συσκευες

ο άνθρωπος είπε ότι αν δουλεύει στην πένα.. δεν είπε τι γίνεται όταν υπαρχουν προβλήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τσακώνεστε αυτό το πράγμα προυποθέτει τέλεια γραμμή στο σπίτι για να δουλέψει σωστά αν εσύ βάλεις φούρνο μικροκυμάτων στην γραμμή,κανα κλιματιστικό απο τα παλιά που σου χαλάνε το cosφ , κανά περίεργο εξάρτημα πάει στα έκανε σαλάτα με το interntet μέσω ρεύματος ,δεν είναι απλά τα πράγματα.

εγώ πάντως τράβηξα ένα δεκαπεντάμετρο ethernet με 2 στοκάκια σε 2 τοίχους που έκανα μετά και είμαι μια χαρά με το pc που είναι μακριά απο το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα παρομοια, αν οχι ακριβως τα ιδια για να συνδεσω το ρουτερ μου στο σαλονι με το PC μου στο δωματιο ασύρματα και ειχα προβλημα. σε καποια παιχνιδια οπως το Hearthstone ετρωγα συνεχως dc επειδη αποσυνδεονταν τα powerlines. Τελικα μετα απο ψαξιμο ειδα πως στο firmware εχει μια λειτουργια οταν δεν υπαρχει κινηση στο δικτυο του Powerline να αποσυνδεεται αυτοματα για μικροτερη καταναλωση μαλλον. Το θεμα ειναι πως σε μερικες εφαρμογες και παιχνιδια οπως στο Heartstone, δεν εβρισκε κινηση δεδομενων και ετσι αποσυνδεοταν. Ακομα και αν πηγαινα στις ρυθμισεις και εκανα Disable το feature αυτο, ΠΑΛΙ μου εκανε αποσυνδεσεις. Τελικα το γυρισα πισω και πηρα ενα TP-link Wireless Access Point που εχει μαζι και ethernet Port. Και ειναι φανταστικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω είμαι ο μόνος (ή από τους λίγους) που δεν είχαν ποτε προβλημα με powerlines. Όπως είπα τα δικά μου είναι απλώμένα σε όλο το σπίτι. Στην κουζίνα που είναι το modem υπαρχουν και όλες οι κλασικές ηλεκτρικές συσκευές (μιξερ, φουρνος μικροκυμματων, φραπεδιερα κλπ). Στο σαλονι 2 μέτρα ακριβως πάνω από την πριζα που είναι συνδεδεμενο το plc είναι το  24αρι κλιματιστικό (ίδια γραμμή βασικά). Αποσυνδεσεις μηδεν. Και μιλάμε για σπίτι του '80. Μπορεί ο θείος μου που εφτιαξε τα ηλεκτρολογικά να εκανε καλή δουλεια. Και δεν του το είχα :)

 

Να πώ επίσης ότι πριν από αυτό το Kit είναι δύο 200αρια (όχι passthrough) που δουλευαν επίσης καλα. Επίσης βασικό είναι ότι και τώρα αν τα συνδεσω στο σπίτι, θα ενωθουν κανονικά με τα 500αρια και ας είναι αρκετά παλαιοτερα και διαφορετικά μοντέλα. Μετά το pairing φυσικά. Αυτό είναι που αρεσε παντα στα plc της tplink (μόνο τετοια είχα οποτε δεν ξερω τι παίζει με τους αλλους). Ότι είναι όλα συμβατα μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/10/2018 at 19:10, alex1001 said:

ο άνθρωπος είπε ότι αν δουλεύει στην πένα.. δεν είπε τι γίνεται όταν υπαρχουν προβλήματα

Παλι δεν χανεις κατι να κανεις Update>να κερδισεις μπορει.πχ σε ενα powerline εκανες αναβαθμιση και απο av500 γινοταν av600.δηλαδη δεν ειναι μονο να λυθει bug αλλα πολλες φορες ειναι και για καλυτερες ταχυτητες.πχ σε adsl/vdsl modem router το firmware εδινε μεγαλυτερη ταχυτητα στην Usb.

On 14/10/2018 at 21:25, georgepppo said:

μην τσακώνεστε αυτό το πράγμα προυποθέτει τέλεια γραμμή στο σπίτι για να δουλέψει σωστά αν εσύ βάλεις φούρνο μικροκυμάτων στην γραμμή,κανα κλιματιστικό απο τα παλιά που σου χαλάνε το cosφ , κανά περίεργο εξάρτημα πάει στα έκανε σαλάτα με το interntet μέσω ρεύματος ,δεν είναι απλά τα πράγματα.

εγώ πάντως τράβηξα ένα δεκαπεντάμετρο ethernet με 2 στοκάκια σε 2 τοίχους που έκανα μετά και είμαι μια χαρά με το pc που είναι μακριά απο το router.

αυτο ειναι παντα το καλυτερο με ethernet.

On 15/10/2018 at 11:19, fingolfingr said:

Από ότι καταλαβαίνω είμαι ο μόνος (ή από τους λίγους) που δεν είχαν ποτε προβλημα με powerlines. Όπως είπα τα δικά μου είναι απλώμένα σε όλο το σπίτι. Στην κουζίνα που είναι το modem υπαρχουν και όλες οι κλασικές ηλεκτρικές συσκευές (μιξερ, φουρνος μικροκυμματων, φραπεδιερα κλπ). Στο σαλονι 2 μέτρα ακριβως πάνω από την πριζα που είναι συνδεδεμενο το plc είναι το  24αρι κλιματιστικό (ίδια γραμμή βασικά). Αποσυνδεσεις μηδεν. Και μιλάμε για σπίτι του '80. Μπορεί ο θείος μου που εφτιαξε τα ηλεκτρολογικά να εκανε καλή δουλεια. Και δεν του το είχα :)

Να πώ επίσης ότι πριν από αυτό το Kit είναι δύο 200αρια (όχι passthrough) που δουλευαν επίσης καλα. Επίσης βασικό είναι ότι και τώρα αν τα συνδεσω στο σπίτι, θα ενωθουν κανονικά με τα 500αρια και ας είναι αρκετά παλαιοτερα και διαφορετικά μοντέλα. Μετά το pairing φυσικά. Αυτό είναι που αρεσε παντα στα plc της tplink (μόνο τετοια είχα οποτε δεν ξερω τι παίζει με τους αλλους). Ότι είναι όλα συμβατα μεταξύ τους.

ισχυει σε ολα τα Powerlines σε ολες τις εταιρειες.πχ και στην fritz.τα πιο καινουρια μπορουν να δουν τα πιο παλια απλα η ταχυτητα συνδεσης θα ειναι μικροτερη.επισης οταν βαζεις παλια μοντελα πανω μειωνεις τον μεγιστο αριθμο plc που μπορεις να βαλεις οπως γραφω και στο Review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγόρασα και εγώ πρόσφατα το συγκεκριμένο μοντέλο powerline version 4

Έχω σύνδεση επάνω μέσω Switch την smart tv μου αποκωδικοποιητή  cosmote tv και ένα blue-ray Μέχρι τώρα τα πάει καλά ορισμένες φορες όταν βλέπω κάτι από cosmote tv ( το εχω μέσω δορυφόρου) που θελει internet πχ replay tv κάποιες φορες για λιγα δευτερόλεπτα εχω πάγωμα στην εικόνα

Την εφαρμογή tpPLC  δεν έχω καταφέρει ακόμα να την κάνω να δουλέψει  μου βγάζει συνεχεία αυτό

Screenshot_45.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, markon said:

Αγόρασα και εγώ πρόσφατα το συγκεκριμένο μοντέλο powerline version 4

Έχω σύνδεση επάνω μέσω Switch την smart tv μου αποκωδικοποιητή  cosmote tv και ένα blue-ray Μέχρι τώρα τα πάει καλά ορισμένες φορες όταν βλέπω κάτι από cosmote tv ( το εχω μέσω δορυφόρου) που θελει internet πχ replay tv κάποιες φορες για λιγα δευτερόλεπτα εχω πάγωμα στην εικόνα

Την εφαρμογή tpPLC  δεν έχω καταφέρει ακόμα να την κάνω να δουλέψει  μου βγάζει συνεχεία αυτό

 

κλεισε firewall,δοκιμασε απο αλλο Pc.Καλο ειναι οταν μπεις να δεις και για Firwmare update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τα παραπάνω, αγοράζοντας πχ το πιο ακριβό και γρήγορο μοντέλο (ας πούμε ότι δεν τίθεται οικονομικό θέμα), πχ το πιο γρήγορο ζεύγος Devolo, εξασφαλίζεις στην ίδια απόσταση πριζών καλύτερες ταχύτητες; Ή πετάς τα λεφτά σου; Επειδή έχω καλώδιο σπίτι περασμένο στην εσωτερική σκάλα και σκέφτομαι να το πετάξω και να δοκιμάσω με ένα πιο ακριβό ζευγάρι σε σχέση με ένα πιο φθηνό που μου έδινε χαμηλές ταχύτητες, ήθελα να ξέρω αν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...