Προς το περιεχόμενο

Τα νέα iPad Pro, MacBook Air και Mac mini θα ανακοινωθούν στις 30 Οκτωβρίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dancer είπε

η απορια μου ειναι πως γινετε τα ipad να εχουν χαμηλη τιμη εν αντιθεση με τα iphone

πλακα πλακα πολυ καλη ερωτηση. Η Αpple κοστολογει το μοντελο των 12.9 ιντσων σε σχεση με το πανομοιοτυπο μοντελο των 10.5 ιντσων, 200 ευρω ακριβοτερα. Πως γινεται το iphone με την υποτριπλασια οθονη, να κοστιζει το ιδιο στην καλυτερη, με το μοντελο των 12.9 ιντσων οταν εχουν τα ιδια internals?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι αν το ipad εχει αρχικη τιμη 1000€ και φτανει ως τα 1800€ θα πουλησουν πολυ λιγοτερο. Ειναι προφανες οτι η apple δουλευει με πολυ μικροτερο περιθωριο κερδους με τα ipad γιατι το target group ειναι κατα πολυ μικροτερο απο το αντιστοιχο των smartphones. Αν και πλεον με τα pro επιδιωκει να το βελτιωσει και εκει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναμένω το ανανεομένο macbook air - το θεωρώ ένα από τα πιο επιτυχημένα laptop όλων των εποχών, που έχει μείνει πολλά χρόνια παρατημένο. Αν δούμε κάτι οικονομικό εκεί με refreshed specs περίπου στα $999 (δλδ. 8RAM/256SSD και retina οθόνη με μικρότερα bezels) και τη γνωστή all day battery μιλάμε για best seller.

 

το σημαντικό είναι να έχει τουλάχιστο μια θύρα, γιατί η apple είναι ικανή να το βγάλει με ασύρματη φόρτιση και καμία θύρα  (ούτε can usb-c) !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ναι εχεις δικιο μονο το καινουριο  Αir  θα εχει στην παρουσιαση .

Λέτε να υπάρξει και κάνα 'φρεσκάρισμα'/αλλαγή στα MacBook Pro; Σχεδιασμός, VGA, CPU, RAM, άνευ touch bar κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, koeltzakoatl said:

αναμένω το ανανεομένο macbook air - το θεωρώ ένα από τα πιο επιτυχημένα laptop όλων των εποχών, που έχει μείνει πολλά χρόνια παρατημένο. Αν δούμε κάτι οικονομικό εκεί με refreshed specs περίπου στα $999 (δλδ. 8RAM/256SSD και retina οθόνη με μικρότερα bezels) και τη γνωστή all day battery μιλάμε για best seller.

 

το σημαντικό είναι να έχει τουλάχιστο μια θύρα, γιατί η apple είναι ικανή να το βγάλει με ασύρματη φόρτιση και καμία θύρα  (ούτε can usb-c) !

και εγώ αναμένω φθηνά mbair για να πέσουν λίγο οι τιμές στα Windows laptops :D ακόμα πουλάνε 800 ευρώ windows laptops me onboard gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

αναμένω το ανανεομένο macbook air - το θεωρώ ένα από τα πιο επιτυχημένα laptop όλων των εποχών, που έχει μείνει πολλά χρόνια παρατημένο. Αν δούμε κάτι οικονομικό εκεί με refreshed specs περίπου στα $999 (δλδ. 8RAM/256SSD και retina οθόνη με μικρότερα bezels) και τη γνωστή all day battery μιλάμε για best seller.

 

το σημαντικό είναι να έχει τουλάχιστο μια θύρα, γιατί η apple είναι ικανή να το βγάλει με ασύρματη φόρτιση και καμία θύρα  (ούτε can usb-c) !

Και γω αυτό το ανανεωμένο το Air περιμένω τόσο καιρό για να μπω στον κόσμο των Mac σε μία λογική τιμή. Άντε να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ανυπομονησια περιμενω το 11ρι ipad pro κι ελπιζω η τιμη του να ειναι κοντα στου 2017 pro. Για την ακριβεια εχω αναβαλει την αγορα του 2017 pro για το λογο αυτο...Δειχνει να φερνει σημαντικες αλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Προσφορά και ζήτηση. Επίσης το ipad δεν είναι status symbol. Ειναι για μέσα στο σπίτι. 

Πες το στους κινέζους που έχω σιχαθεί να τους βλέπω σε άλλες χώρες με ένα ipad στο χέρι σε ρόλο φωτ. μηχανής :eek:
 

3 ώρες πριν, axidousgr είπε

iPad 1 και ακόμη δουλεύει τα βασικά μια χαρα 

iPad 2 air και πάει σφαίρα με το ios 12 

nexus 7 android 4,4 και πήγε σφαίρα σκουπιδια !

 

φιλικά 

Υ.Γ θα ήθελα ένα ipad στις 8 ίντσες ίσως οι καλύτερες διαστάσεις για μένα , τότε θα το είχα και έξω μαζι μου !

Εγώ έχω από παλιά το mini αλλά πάλι για το σπίτι, σπάνια έξω. Αν χρειαστεί να δω κάποιες πληροφορίες ενω είμαι εξω θα χρησιμοποιήσω το κινητό. Εκτός κι αν κάποιος είναι πολύ συχνά έξω ή αν είναι τόσο μοναχικός που έχει για παρέα το ipad ή εκτός κι αν έχει συγκεκριμένες δουλειές οπότε βρίσκει σωστή χρήση με αυτό. Όπως και να έχει, ναι, ο κόσμος το κουβαλάει μαζί του αλλά σίγουρα όχι η πλειοψηφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sv398 είπε

Από όσο το είχα ψάξει όχι. Οι γνώστες του θέματος μου είχαν προτείνει Mac mini σαν την πιο προσιτή λύση.

Οι "Γνώστες του θέματος" απ'ότι φαίνεται είναι γατάκια ... Hackintosh μέχρι να σβήσει ο ήλιος ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LionRulesGR είπε

Οι "Γνώστες του θέματος" απ'ότι φαίνεται είναι γατάκια ... Hackintosh μέχρι να σβήσει ο ήλιος ...

Εγώ πάντως τα Hackintosh τα παράτησα γύρω στην Mavericks εποχή.

Μιζέρια ρε φίλε να φοβάσαι να κάνεις ένα update, να μη δουλεύει το ένα, να υπολειτουργεί το άλλο... (power management για πέταμα).
Ε, αντί να ψάχνω τι νέο hardware θα βάλω στο κουτί frankenstein που είχε προκύψει, πήρα ένα mini και ηρέμησα! Ο χρόνος και μόνο που απαιτούσε το Hackintosh άξιζε τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dancer είπε

η απορια μου ειναι πως γινετε τα ipad να εχουν χαμηλη τιμη εν αντιθεση με τα iphone

Χωρίσανε "φτηνή σειρά" / "ακριβή σειρά" πλέον με non-pro και pro, εκεί που είχανε ένα μοντέλο "φουλ έξτρα".

Το φτηνό είναι αρκετά πίσω και σε ισχύ και σε φινίρισμα σε σχέση με το ακριβό.

Στα τηλέφωνα περίπου κάπως το κάνανε με το SE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Εγώ πάντως τα Hackintosh τα παράτησα γύρω στην Mavericks εποχή.

Μιζέρια ρε φίλε να φοβάσαι να κάνεις ένα update, να μη δουλεύει το ένα, να υπολειτουργεί το άλλο... (power management για πέταμα).
Ε, αντί να ψάχνω τι νέο hardware θα βάλω στο κουτί frankenstein που είχε προκύψει, πήρα ένα mini και ηρέμησα! Ο χρόνος και μόνο που απαιτούσε το Hackintosh άξιζε τα λεφτά του.

Τα προβληματα που αντιμετωπισες στο Hackintosh δειχνουν απλα οτι δεν εισαι τοσο ψαγμενος οσο θα ηθελες... Ελα σε πειραζω :) Λοιπον το Power Management που λες δουλευει καταπληκτικα σε εμενα... Δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο προβλημα στο Hackintosh Dell XPS 13 9333 που εχω... Η τραγικη ειρωνεια ειναι οτι με macOS High Sierra εχω 1 ωρα περισσότερη μπαταρία απο οτι με Windows 10 October 2018 Update ... ΛΟΛ ! Η επομενη κινηση ειναι να στησω ενα απιστευτα πανισχυρο Desktop με Xeon πανω... Αστα ρε φιλε.. Ασχοληθηκα για τον χαβαλε μου και τελικα κατεληξα να δεχομαι δελεαστικες προτασεις απο επιχειρηματιες τυπου σου δινω 1500 ευρω μονο για να μου στησεις Hackintosh σε υπαρχον Hardware που εχει προμηθευτει αυτος... Κλάμα μαν Dont Know What To Do :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

to ipad 2018 ειναι πολυ δυνατο και γρηγορο.

Και κανει μονο 320 ευρω.

Εγω το εχω, μαζι με apple pencil, και κανω τα  παντα, ακομα και 4κ editing , RAW photo editing κλπ....

Σ αυτη τη τιμη δεν υπαρχει αντιπαλος σε tablet.

Επεξ/σία από toxotis70
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, aris1986 είπε

Κακόγουστο είναι το ποντίκι που παίρνει το "USB" για φόρτιση από κάτω και σε κάνει ανήμπορο ώστε να το χρησιμοποιήσεις όσο φορτίζει.

Περισσότερα θα μας τα πει ο @haHa αν συνδράμει στο θέμα..!😁

magic_mouse_2_charging.jpg

Ειναι γεγονος οτι η προσοχη στο design στην apple τον τελευταιο καιρο δειχνει να εχει μειωθει. Εχουν γραφτει και αντιστοιχα αρθρα:

What happened to Apple design?  Unapologetically bad

 

MagicMouse2.jpg

 

verge-2015-12-07_10-37-01.0.0.jpg

566715d1dd089540548b467e-960-480.png

 

 

image.png.f3c960826b30eff34336fd453191968b.png

 

image.png.be6f74b18a43bf1f3fd38559a856ca7d.png

Επεξ/σία από haHa
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, axidousgr said:

φιλε μου το ένα νεφρό κοστολογείται γύρω στα 262.000 ευρω , δεν κάνει τόσο το pro 

χε χε κοιτα αν η δουλεια σου το απαιτεί κανεις θυσίες , εδώ για ένα φακό dslr άλλοι δίνουν 2500 

φιλικά 

+1, με τρομάζει λίγο το ότι ξέρεις πόσο κοστίζει ένα νεφρό... 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...