Προς το περιεχόμενο

IRC DALnet users?


dimtsef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, stormrain είπε

Κατι μου λεει το mandrake7 πλακα πλακα. Κατσε να δεις πως λεγοταν μια aop τοτε, Sheeva ή καπως ετσι?

Κάτι μου θυμίζει , είχαν περάσει και διάφοροι/ες ανά περιόδους,  θυμάμαι τον SkOuRaS, Monosandalos, Spiros (ιδρυτης του #hellas) Serres και άλλους που πραγματικά αδυνατώ να θυμηθώ, συνήθως οι AOP ήταν άτομα που μπορούσαν να είναι πολλές ώρες online και να ασχολούνται με την διατήρηση της τάξης στο κανάλι, φοιτητές στην εξωτερικό με τις cable συνδέσεις, παιδιά απο ελληνικά πανεπιστήμια κτλπ

Επεξ/σία από dimtsef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Skylined είπε

#metal_temple μήπως; Στο Grnet είχα γνωρίσει μερικά πολύ αξιοπερίεργα άτομα και συνάντησα κάποιους από κοντά. Αραιά και πού έμπαινα με γυναικείο nickname στο #hellas για να σπάω πλάκα. Έχω να μπω κάπου 12 χρόνια, πρόσφατα πέρασα μια βόλτα και τα rooms που κάποτε σύχναζα δεν υπάρχουν πια, αλλά νομίζω ότι το #hellas ακόμα μαζεύει αρκετό κόσμο σε ώρες αιχμής 

Το hellas μαζεύει μέχρι 250 άτομα κάποιες φορές σε ώρες αιχμής. Κατά μέσο όρο 150, και αργά το βράδυ που δεν μπαίνει ψυχή και βρίσκονται μόνο bots clones και άλλοι, 90 άτομα.

Από κανάλια, παλιά έβρισκες άνετα 1000 κανάλια register, τώρα είναι 170-190 αυτά που εμφανίζονται και καμιά 15αρια-20αρια τα κρυφά.

Το metal_temple υπάρχει, με την διαφορά οτι συχνάζουν ελάχιστοι εως κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες εποχές.

Grnet έμπαινα απο κάποια στιγμή πριν το 2000 έως το 2004 νομίζω

Όχι στο #hellas, σε πιο μικρά

Κάποιες φιλίες παραμένουν ακόμα και σήμερα.

Γερασαμε

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Το hellas μαζεύει μέχρι 250 άτομα κάποιες φορές σε ώρες αιχμής. Κατά μέσο όρο 150, και αργά το βράδυ που δεν μπαίνει ψυχή και βρίσκονται μόνο bots clones και άλλοι, 90 άτομα.

Από κανάλια, παλιά έβρισκες άνετα 1000 κανάλια register, τώρα είναι 170-190 αυτά που εμφανίζονται και καμιά 15αρια-20αρια τα κρυφά.

Το metal_temple υπάρχει, με την διαφορά οτι συχνάζουν ελάχιστοι εως κανένας.

Λοιπον φιλε θυμάμαι το #hellas του Grnet μάζευε 2000-2500 κοσμο , το #hellas του Dalnet 600-700 αλλά γινόταν ωραία συζήτηση και γνωριμίες που ήταν λιγότερα τα άτομα. Στου Grnet δεν μπορούσες να παρακολουθήσεις το main ήταν σαν να βλέπεις matrix κώδικα από την ταχύτητα λογο του πλήθους μηνυμάτων απο τον καθέναν χώρια τα kick bans που επεφταν απο τα bots διαρκώς ! Επίσης το υποστήριζαν πολύ τα netacafe καθώς όποιος δεν ήξερε και άνοιγε το mirc είχαν βάλει να μπαίνει αυτόματα στο #hellas του Grnet. ηταν και το #hellas του Undernet για τους πιο ψαγμένους αλλά είχε αρχίσει να σβήνει πολύ πιο νωρίς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dimtsef είπε

Λοιπον φιλε θυμάμαι το #hellas του Grnet μάζευε 2000-2500 κοσμο , το #hellas του Dalnet 600-700 αλλά γινόταν ωραία συζήτηση και γνωριμίες που ήταν λιγότερα τα άτομα. Στου Grnet δεν μπορούσες να παρακολουθήσεις το main ήταν σαν να βλέπεις matrix κώδικα από την ταχύτητα λογο του πλήθους μηνυμάτων απο τον καθέναν χώρια τα kick bans που επεφταν απο τα bots διαρκώς ! Επίσης το υποστήριζαν πολύ τα netacafe καθώς όποιος δεν ήξερε και άνοιγε το mirc είχαν βάλει να μπαίνει αυτόματα στο #hellas του Grnet. ηταν και το #hellas του Undernet για τους πιο ψαγμένους αλλά είχε αρχίσει να σβήνει πολύ πιο νωρίς.. 

Εγώ δεν πρόλαβα τόσο πολλούς στο hellas, το γνώρισα με μέγιστο τους 1200-1300 το 2005-6, αριθμός που μειωνόταν χρόνο με τον χρόνο, έμπαιναν αρκετοί από το μάθημα πληροφορικής στα τεχνικά λύκεια. Εμείς μπαίναμε όταν πηγαίναμε στο σχολείο, αλλά μόνο από το java web app του jokes-gr, δεν γνωρίζαμε τότε το mirc. 

Οι αξέχαστες εποχές για μένα θα μείνουν όταν φίλος άνοιξε έναν δικό του irc server αλλά ήταν άσχετος οπότε μου ζήτησε και ανέλαβα εγώ οτι ήξερα, υπήρχαν κόντρες μεταξύ διαφόρων δικτύων για το ποιος θα επικρατήσει, έμπαινε ο ένας στον server του άλλου και έκαναν spamm/flood attacks ή έκαναν ντου με βρισίδια, το κορυφαίο ήταν όταν εμφανίστηκε τότε στο προσκήνιο ένας 16χρονος από Ξάνθη ο οποίος έφτιαχνε hack tool, με το trojan.rbot.w32 μόλυνε αρκετούς και δημιούργησε μια botnet λοιπόν και έκανε attacks σε αντίπαλους servers αλλά και μικρές ιστοσελίδες, μετά έμπαιναν στο net που ήμουν ircop και μας παρακαλούσαν να σταματήσουμε. Όλα αυτά βέβαια μέχρι και 2008 που δεν ξέρω για ποιον λόγο, σταματήσανε και κλείσανε όλα με μοναδικό επιζώντα το GRNet που και αυτό φυτοζωεί. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

το pms τη μερα για μια μεσαιας ομορφιας γυναικα μαλλον ειναι κρυφος ποθος καποιας φιλης σου, δεν παιζουν τετοια νουμερα :)

Παίζουν μια χαρά αυτά τα νούμερα (το επιβεβαίωσαν ήδη 3-4 εδώ),  Plus οι landwhales το πιάνουν εύκολα, πόσο μάλλον οι μεσαίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Παίζουν μια χαρά αυτά τα νούμερα (το επιβεβαίωσαν ήδη 3-4 εδώ),  Plus οι landwhales το πιάνουν εύκολα, πόσο μάλλον οι μεσαίες.

ε αμα το επιβεβαιωσαν 3-4 αντρες του ινσομνια, τοτε ειναι νομος :D.

Οσο για το landwhales, θα επρεπε να ντρεπεσαι.

Επεξ/σία από ManFromEarth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ δεν πρόλαβα τόσο πολλούς στο hellas, το γνώρισα με μέγιστο τους 1200-1300 το 2005-6, αριθμός που μειωνόταν χρόνο με τον χρόνο, έμπαιναν αρκετοί από το μάθημα πληροφορικής στα τεχνικά λύκεια. Εμείς μπαίναμε όταν πηγαίναμε στο σχολείο, αλλά μόνο από το java web app του jokes-gr, δεν γνωρίζαμε τότε το mirc. 

Οι αξέχαστες εποχές για μένα θα μείνουν όταν φίλος άνοιξε έναν δικό του irc server αλλά ήταν άσχετος οπότε μου ζήτησε και ανέλαβα εγώ οτι ήξερα, υπήρχαν κόντρες μεταξύ διαφόρων δικτύων για το ποιος θα επικρατήσει, έμπαινε ο ένας στον server του άλλου και έκαναν spamm/flood attacks ή έκαναν ντου με βρισίδια, το κορυφαίο ήταν όταν εμφανίστηκε τότε στο προσκήνιο ένας 16χρονος από Ξάνθη ο οποίος έφτιαχνε hack tool, με το trojan.rbot.w32 μόλυνε αρκετούς και δημιούργησε μια botnet λοιπόν και έκανε attacks σε αντίπαλους servers αλλά και μικρές ιστοσελίδες, μετά έμπαιναν στο net που ήμουν ircop και μας παρακαλούσαν να σταματήσουμε. Όλα αυτά βέβαια μέχρι και 2008 που δεν ξέρω για ποιον λόγο, σταματήσανε και κλείσανε όλα με μοναδικό επιζώντα το GRNet που και αυτό φυτοζωεί. 

μεγάλος Lamer δηλαδη !! τη θυμάται τη λέξη Lamer κανείς ? ηταν πολύ διαδεδομένος τότε ο όρος αυτός !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimtsef είπε

μεγάλος Lamer δηλαδη !! τη θυμάται τη λέξη Lamer κανείς ? ηταν πολύ διαδεδομένος τότε ο όρος αυτός !

Φυσικά και την θυμάμαι, πολλοί με χαρακτηριζαν έτσι τότε, τώρα ανήκω στα "καλά παιδιά". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

μη λετε χαζα θελετε να πειτε 1000 και κατι ατομα (μαζι με τα δεκαδες bot) και 100 στο dalnet

Στις 23/10/2018 στις 12:25 ΠΜ, prixtis είπε

Funet/Efnet και Grnet (το nick μου έχει μείνει από τότε) . Αλλες εποχές. Ανακάλυψα το IRC το 93 και το παράτησα περίπου το 2000. Το χρησημοποιώ τώρα από το 2008 για ένα παιχνίδι που παίζω. Δεν υπάρχει για μένα κάτι καλύτερο για instant messaging. Απλό, γρήγορο, ευέλικτο και αποτελεσματικό. Και αν οι χρήστες αξιοποιούν και το SSL είναι και ασφαλές. Απλό στο στήσιμο και στην διαχείριση. Οι περισσότεροι messengers σήμερα απλά αντέγραψαν το IRC πρωτόκολλο και κάναν τα clients fancy looking. (βλ. Slack) Μακάρι να ήταν πιο διαδομένο από ότι είναι. Το ξέρατε ότι το IRC έκλεισε και τα 30 χρόνια; Και δεν βλέπω να πεθαίνει μιας και ακόμα υπάρχουν αρκετοί IRCds που είναι ακόμα σε active development με τα αντίστοιχα services.

A/S/L ?

το παρατησες οταν ολοι ξεκινησαν ουσιαστικα στο 2000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Χρησιμοποιούσα τακτικά IRC έως και το 2011. Ήταν φοβερό αλλά άρχισε να πεθαίνει λόγω του FB. Ευτυχώς βγήκε το discord και ξαναέχουμε τόσο καλό chat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 24/10/2018 στις 9:30 ΜΜ, dimtsef είπε

Κάτι μου θυμίζει , είχαν περάσει και διάφοροι/ες ανά περιόδους,  θυμάμαι τον SkOuRaS, Monosandalos, Spiros (ιδρυτης του #hellas) Serres και άλλους που πραγματικά αδυνατώ να θυμηθώ, συνήθως οι AOP ήταν άτομα που μπορούσαν να είναι πολλές ώρες online και να ασχολούνται με την διατήρηση της τάξης στο κανάλι, φοιτητές στην εξωτερικό με τις cable συνδέσεις, παιδιά απο ελληνικά πανεπιστήμια κτλπ

Serres εδω. Εντελως συμπτωματικά μετα απο χρόνια κατι googlara για hellas dalnet και έπεσε το ματι εδω.

Mandrake7 χρόνια και ζαμανια.

Να συμπληρωσω και αλλους απο το dalnet Denise CrYmAn Hinmel Gio Yanni Morfeas/Sleeper Taito xDSL Aigio Shygirl  something 

και πολλα αλλα παιδια που ελπιζω καλη τους ωρα οπου βρισκονται να ειναι καλα.Το Hellas στο Dalnet ακομα και τώρα που εχει κλείσει οριστικα το GRNET ακομα υπάρχει! 
Λιγοι μέν + 2 bot τα κλασσικα Hellas k Macedonia  με Skoura Sleeper Himmel Gio εχουμε κρατησει επαφές το κανάλι υπαρχει φυσικα συνήθως idlarw με το nick chq οποιος μπει ας αφησει μηνυμα.

Εκτος του IRC δεν θα υπαρξει αλλο chat για μας. 
hellas on DALnet till the end of time.

ΥΓ ειχα λογαριασμο απο το 2007 και αυτο είναι το 3ο login που έκανα! 😂

/quit 

Στις 25/10/2018 στις 1:51 ΠΜ, Βασίλης_29 είπε

Εγώ δεν πρόλαβα τόσο πολλούς στο hellas, το γνώρισα με μέγιστο τους 1200-1300 το 2005-6, αριθμός που μειωνόταν χρόνο με τον χρόνο, έμπαιναν αρκετοί από το μάθημα πληροφορικής στα τεχνικά λύκεια. Εμείς μπαίναμε όταν πηγαίναμε στο σχολείο, αλλά μόνο από το java web app του jokes-gr, δεν γνωρίζαμε τότε το mirc. 

Οι αξέχαστες εποχές για μένα θα μείνουν όταν φίλος άνοιξε έναν δικό του irc server αλλά ήταν άσχετος οπότε μου ζήτησε και ανέλαβα εγώ οτι ήξερα, υπήρχαν κόντρες μεταξύ διαφόρων δικτύων για το ποιος θα επικρατήσει, έμπαινε ο ένας στον server του άλλου και έκαναν spamm/flood attacks ή έκαναν ντου με βρισίδια, το κορυφαίο ήταν όταν εμφανίστηκε τότε στο προσκήνιο ένας 16χρονος από Ξάνθη ο οποίος έφτιαχνε hack tool, με το trojan.rbot.w32 μόλυνε αρκετούς και δημιούργησε μια botnet λοιπόν και έκανε attacks σε αντίπαλους servers αλλά και μικρές ιστοσελίδες, μετά έμπαιναν στο net που ήμουν ircop και μας παρακαλούσαν να σταματήσουμε. Όλα αυτά βέβαια μέχρι και 2008 που δεν ξέρω για ποιον λόγο, σταματήσανε και κλείσανε όλα με μοναδικό επιζώντα το GRNet που και αυτό φυτοζωεί. 

Διόρθωση: To #Hellas στο DALnet δεν εκλεισε ποτέ.Μπορεί να μειναμε λίγοι αλλα δεν εκλεισε .Αντίθετα με το GRnet που τελικα έγινε shutdown.

Στις 23/10/2018 στις 7:53 ΜΜ, Dangor είπε

Και γω έμπενα με Vakis^ και μετά μαυτο που χω εδώ

 

Γεια σου μικρέ :)  serres.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...