Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Kαλησπερα παληκαρια,

Ειμαι με  το συστημα της υπογραφης μου και πραγματικα προσπαθω να βρω το καταλληλο performance με τον 2700χ. Ψυξη στοκ αλλα ειναι σε αμεσο πλανο αγορα καλης.

Πρωτη φορα με Asrock Και οι ρυθμισεις μου φαινονται αρκετα δυσνοητες για να επεμβω αρκετα. LLC δεν εχει ουτε blck. 

Παιζω κυριως με PBO/ XFR2 και χρονιζω τις μνημες  απο 3000 σε 3266-3333 16-18-18-36 . 

Καποια βοηθεια ευπροσδεκτη καθοτι ειμαι ενα κλικ απο πωληση και αγορας intel παλι..

Γεια σου φίλε

Κοίτα και εγώ ψιλό παιδεύτηκα στην αρχή (καθότι και amateur σε pc build κλπ), αλλά συνολικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια δεν είμαι gamer, κύρια χρήση είναι CAD software και 3D render. Προτείνω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να πάρεις κάτι άλλο σε ψύκτρα για αρχή, θα ηρεμήσει το μηχάνημα. Τον CPU τον έχω Αuto με το PBO enabled και τις μνήμες στα 3400 16-18-18-36. Δες αν σου δίνει και επιλογή offset στον cpu, τα -0.0875 και -0.10 είναι καλές τιμές (θα πέσουν κι'άλλο οι θερμοκρασίες). Το LLC στην MSI X470 είναι σε μια κατηγορία Digital Power, μήπως έχεις κάτι παρόμοιο 🤔

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Δυστυχως την x470 Master Sli . 

Δωσε μας τα φωτα σου  :D 

Πρώτα πρέπει βασικά να αλλάξεις κουλερ γτ θα σου πάρει τα αφτιά ότι και να κάνεις. Αν αλλάξεις κουλερ ένα overclock στα 4.2ghz θα είναι το ιδανικό για σένα.

Μετά για τις μνήμες καλό θα ήταν να δοκιμάσεις να κατεβάσεις τα subtimings με τη βοήθεια του ryzen dram calculator.

Αν θες κατέβασε το thaiphoon burner και άνοιξε το πάτα το read και ανέβασε ένα screenshot να δούμε τι τσιπάκι έχουν οι μνήμες σου. Θα σου χρειαστεί για το calculator.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά σε 2700x και Nvidia gpu υπάρχουν frame drops η είναι ράδιο αρβύλα; Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά rtx αλλά και η Vega 64 δεν με χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με RTX δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα.

Νέα αρχιτεκτονική, βελτιωμένος DX12 driver. Συνεργάζεται μια χαρά με Ryzen.

Με τις Pascal (σειρά 10xx) υπάρχει θέμα σε κάποια παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsoukalasKaminia είπε

Παιδιά τελικά σε 2700x και Nvidia gpu υπάρχουν frame drops η είναι ράδιο αρβύλα; Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά rtx αλλά και η Vega 64 δεν με χαλάει.

αναλογα την rtx ,αν μιλας για 2060-2070 οχι  ,απο εκει και πανω σε 1080p ισως εχεις μερικα fps λιγοτερα αναλογα το παιχνιδι με εναν stock 2700x εναντι ενος 9700k ας πουμε.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

Vega 64 η 2070; 

Μόνιτορ? Τιμές των καρτών? 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Μόνιτορ? Τιμές των καρτών? 

Δεν υπάρχει ταβάνι στο οικονομικό 

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

2070 εννοείται.

Λόγω κατανάλωσης ;

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εμενα μου εχει σπασει τα νευρα stock cooler εκανα καποιες αλλαγες στο bios και ησυχασα.  

2700x μαζι με 470x pro carbon απλα τα σπαει! καρτα γραφικων αρχιζει και πεταει 60+ fps  0 stuttering!  A και με memory try it εκανα overclock   να ειναι καλα η msi.  Πολυ χαμηλες θερμοκρασιες στα παιχνιδια. 

pbo auto = disabled η ειναι ιδεα μου ? επισης πως ανεβάζouμε  levels ? εγω τιποτα δεν βρισκω στο bios. 

 

Επεξ/σία από fox_fox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, fox_fox είπε

και εμενα μου εχει σπασει τα νευρα stock cooler εκανα καποιες αλλαγες στο bios και ησυχασα.  

2700x μαζι με 470x pro carbon απλα τα σπαει! καρτα γραφικων αρχιζει και πεταει 60+ fps  0 stuttering!  A και με memory try it εκανα overclock απο 2133 στα   2933mhz  να ειναι καλα η msi.  Πολυ χαμηλες θερμοκρασιες στα παιχνιδια. 

pbo auto = disabled η ειναι ιδεα μου ? επισης πως ανεβάζouμε  levels ? εγω τιποτα δεν βρισκω στο bios. 

Αυτή τη μητρική έχω και εγώ.. Θα σου στείλω screenshot από bios να δεις πώς τα έχω και κρατάς όποιες ρυθμίσεις θες.. Smooth και δροσερός (με την Corsair H75). Για LLC μπες στο OC --> Digital Power (αν αυτό εννοείς με τα levels). 

50 λεπτά πριν, fox_fox είπε

και εμενα μου εχει σπασει τα νευρα stock cooler εκανα καποιες αλλαγες στο bios και ησυχασα.  

2700x μαζι με 470x pro carbon απλα τα σπαει! καρτα γραφικων αρχιζει και πεταει 60+ fps  0 stuttering!  A και με memory try it εκανα overclock   να ειναι καλα η msi.  Πολυ χαμηλες θερμοκρασιες στα παιχνιδια. 

pbo auto = disabled η ειναι ιδεα μου ? επισης πως ανεβάζouμε  levels ? εγω τιποτα δεν βρισκω στο bios. 

 

IMG_20190312_203327.jpg

IMG_20190312_203348.jpg

IMG_20190312_203415.jpg

Επεξ/σία από Balerama
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mpokwsths

Τσέκαρε αυτό.

 

Από ότι δοκίμασε μόνο το ACO είχε "περίεργη" συμπεριφορά στα 1% lows με ryzen και nvidia (δεν είχε σημασία αν ήταν turing ή pascal).

Ομοίως με ryzen είχε "περίεργη" συμπεριφορά ο Βέγγος στα 1% lows, που δεν την είχαν οι nvidia στο fortnite.

Στο RE2 από την άλλη ο 2700x είχε μεγάλη διαφορά στα lows και με τις 3 κάρτες σε σχέση με τον 8700k.

Θέλω να σου πω δεν υπάρχει κάποιο pattern, εξαρτάται από την εφαρμογή πολλές φορές.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα το βίντεο αλλά δεν μας λέει και πολλά. Έχω πολλές ενστάσεις.

- Σε 1440p δε βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα.

- Γιατί τα παιχνίδια που υποστηρίζουν και τα δύο APIs δεν τα benchάρει σε DX12;

- Θα ήθελα και το BF1 μέσα για να δούμε αν επαναλαμβάνεται η ιστορία.

- Επίσης έλαμψε δια της απουσίας του το Shadow of the Tomb Raider.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...