Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Η δεν το έτρεξες σαν administrator η δεν έχεις το MT file του 1usmus.

run as administrator και μου βγαζει αυτο το μηνυμα

screenshot-10.jpg

screenshot-11.jpg

Παντως απο την ωρα που το εβαλα manual το pbo με τις ρυθμισεις στα 1000 που μου ειπατε ειδα καλυτερη συμπεριφορα. Δεν ανεβαινει πανω απο 4.2 και τα volt και οι θερμοκρασιες ειναι πιο χαμηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

run as administrator και μου βγαζει αυτο το μηνυμα

screenshot-10.jpg

screenshot-11.jpg

Μαλλον ειναι αρκετα unstable η RAM σου. Στην αρχη νομιζα οτι ειναι το window size, μιας και το εχω αυξησει ελαφρως για να καταλαμβανει ολη την RAM (16GB), αλλα βλεπω οτι εχεις 32GB πραγμα που σημαινει οτι εισαι κομπλε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

run as administrator και μου βγαζει αυτο το μηνυμα

screenshot-10.jpg

screenshot-11.jpg

Παντως απο την ωρα που το εβαλα manual το pbo με τις ρυθμισεις στα 1000 που μου ειπατε ειδα καλυτερη συμπεριφορα. Δεν ανεβαινει πανω απο 4.2 και τα volt και οι θερμοκρασιες ειναι πιο χαμηλα

Τρέξε πάλι ένα   cpuz benchmark  και πες score. Τι ρυθμίσεις έχεις πειράξει στις μνημες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Μαλλον ειναι αρκετα unstable η RAM σου. Στην αρχη νομιζα οτι ειναι το window size, μιας και το εχω αυξησει ελαφρως για να καταλαμβανει ολη την RAM (16GB), αλλα βλεπω οτι εχεις 32GB πραγμα που σημαινει οτι εισαι κομπλε.

οποτε δεν εχω καποιο θεμα? η εχω?

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τρέξε πάλι ένα   cpuz benchmark  και πες score. Τι ρυθμίσεις έχεις πειράξει στις μνημες

4836 βγαζει τωρα. Τιποτα ενα profile εχω φορτωσει στα 3200

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάνω κάποιες δοκιμές με το TM5 κι εγώ. Να ρωτήσω, ζορίζει καθόλου στα όρια τη CPU? Γιατί τη βλέπω καρφωμένη 100% αλλά η θερμοκρασία είναι εντυπωσιακά καλή... Στους ~46°C με τα ανεμιστήρια λίγο κάτω από τη μέση...

Εδώ ingame βλέπω 55ρες σε παιχνίδια που ζορίζουν 5-6 πυρήνες... Με -0,05v και 1,0vsoc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Κάνω κάποιες δοκιμές με το TM5 κι εγώ. Να ρωτήσω, ζορίζει καθόλου στα όρια τη CPU? Γιατί τη βλέπω καρφωμένη 100% αλλά η θερμοκρασία είναι εντυπωσιακά καλή... Στους ~46°C με τα ανεμιστήρια λίγο κάτω από τη μέση...

Εδώ ingame βλέπω 55ρες σε παιχνίδια που ζορίζουν 5-6 πυρήνες... Με -0,05v και 1,0vsoc.

Συγκεκριμενα κομματια του CPU, γι αυτο και οι καλες θερμοκρασιες. A wild guess θα ηταν οτι ριχνει πονο μονο στο cache και μαξαρει, γιατι το ALU καιει αρκετο ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, kostas_anes said:

Συγκεκριμενα κομματια του CPU, γι αυτο και οι καλες θερμοκρασιες. A wild guess θα ηταν οτι ριχνει πονο μονο στο cache και μαξαρει, γιατι το ALU καιει αρκετο ρευμα.

Δίκιο έχεις, 100% καρφωμένο με 75W κατανάλωση... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο περιεργεια. Αυτα τα ξαφνικα spikes απο 0.7 volt σε 1.454 volt ειναι φυσιολογικα?

edit: full bugged μητρικη γενικα. επειτα απο πολλες ωρες διαβασματος, enable η disable amd cool and quiet τα volts κανουν οτι να ναι και στις 2 περιπτωσεις. Αυτη τη στιγμη που γραφω τα volt ειναι κολλημενα στα 1.352 - 1.400 με τη συχνοτητα της cpu μονο να ανεβοκατεβαινει. Ολα αυτα στο balanced power plan. Ενω πριν καμια ωρα δουλευε κομπλε οπως εγραψα και πιο πανω. Δηλαδη σε idle 0.7 volt περιπου (σε power save plan). Με το balance plan γενικα boostarei 

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsoukalasKaminia είπε

Απο περιεργεια. Αυτα τα ξαφνικα spikes απο 0.7 volt σε 1.454 volt ειναι φυσιολογικα?

edit: full bugged μητρικη γενικα. επειτα απο πολλες ωρες διαβασματος, enable η disable amd cool and quiet τα volts κανουν οτι να ναι και στις 2 περιπτωσεις. Αυτη τη στιγμη που γραφω τα volt ειναι κολλημενα στα 1.352 - 1.400 με τη συχνοτητα της cpu μονο να ανεβοκατεβαινει. Ολα αυτα στο balanced power plan. Ενω πριν καμια ωρα δουλευε κομπλε οπως εγραψα και πιο πανω. Δηλαδη σε idle 0.7 volt περιπου (σε power save plan). Με το balance plan γενικα boostarei 

φυσιλογικο, επελεξε το windows ultimate performance και αν θες να idlαρει αρκετα απλα βαλε στην κατασταση ελαχιστων επιδοσεων 5%. Το cool&quiet αστο auto.

592765451_.png.54d99d814287678aad53227956d91af9.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

φυσιλογικο, επελεξε το windows ultimate performance και αν θες να idlαρει αρκετα απλα βαλε στην κατασταση ελαχιστων επιδοσεων 5%. Το cool&quiet αστο auto.

592765451_.png.54d99d814287678aad53227956d91af9.png

Το δοκίμασα και αυτό αλλά δε δουλεύει παρά μόνο αν το βάλω power save 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsoukalasKaminia είπε

Το δοκίμασα και αυτό αλλά δε δουλεύει παρά μόνο αν το βάλω power save 

Κανονικα θα επρεπε να δουλευει ,ειχες το cool&quiet disabled μηπως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Κανονικα θα επρεπε να δουλευει ,ειχες το cool&quiet disabled μηπως?

Enable με το ζόρι το είχα. Κάνει πολλά καραγκιοζιλίκια η μητρική από ότι είδα στο φόρουμ της msi

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Chipset drivers εχεις περασει απο το site της amd ή απο την σελιδα της μητρικης σου?

Φυσικά το πρώτο πράγμα που είχα κάνει όταν έβαλα windows 

edit: το αστείο της υπόθεσης; Με disabled cool and quiet έχω χειρότερη επίδοση σε cinebench 🤣

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...