Προς το περιεχόμενο

Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, jimmisk1974 είπε

99 ευρώ έδωσα...το mavic το είχα πάρει used  με εγγύηση care refresh.

Οκ καλά το λέω τότε. Αν το πάρεις καινούργιο με 200€ έχει κορυφαίο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παρουσίαση, ευχαριστούμε. Ερώτηση: στην λειτουργία active track δεν θα δουλεύει αν είσαι πάνω σε ποδήλατο; Μπορείς να ρυθμίσεις στα πόσα μέτρα θα είναι πάντα σου και να σε ακολουθεί ώστε να μην περάσεις από κάτω του και ζοριστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η dji ανοιξε το δρομο με ωραια φτηνα drones απο 250 ευρω τα οποια αντεχαν στα κτυπηματα, και τωρα εχουμε φτασει στα υψη,μιλαω για ερασιτεχνικη χρηση.

τα ηλεκτρονικα της τα χρησιμοποιω χρονια μπορω να πω οτι δεν εχω προβληματα αν τηρεις αυτα που λεει, ομως παιδες εγινε σαν τη go pro απο τιμες

δεν μπορω να πω φορητοτητα το κυριο οπλο της ,εκει που κουβαλας ογκο, αλλα ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι με αυτοκινητο βγαινουν για να εχουν και καμμια

φορτιση επιπλεον .

τα υπολοιπα,σενσορες και follow me λιγο πολυ υπαρχουν καιρο(βλεπε apm και συγγενη) τα εχουν εξελιξει αλλα τα προβληματα υπαρχουν και αν χαζεψεις μπορει να προκαλεσεις και καμμια ζημια

και τελος μη παιρνεται θαρρος με τα χιλιομετρα που διαφημιζουν γιατι αλλοι τα χανουν στο νερο και αλλοι στους καμπους...ευτυχως που τωρα υπαρχει και σε αρχειο

για 3d printers οποτε μπορει καποιος να τυπωσει σχεδον ολοκληρο το σκαφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τα 8 χιλιόμετρα παίζουν εκτός Ευρώπης. Την στιγμή που το drone βρίσκει την τοποθεσία του στο χάρτη και ανακαλύπτει ότι βρίσκεται στην ευρωπαϊκή ένωση , ρυθμίσει τα επίπεδα του χαμηλότερα και δεν μπορεί να πιάσει 8 χλμ. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει τίποτα και τα 5 που μπορεί να πιάσει είναι υπεραρκετά. Επίσης , πρακτικά αυτό σημαίνει ότι μπορείς να το πετάξεις σε ένα εύλογο range πχ έως 2-3 χιλιόμετρα χωρίς να αγχώνεσαι ότι θα χάσεις σήμα κτλ , όπως συνέβαινε με παλιότερα μοντέλα που βασίζονταν στο WiFi. Όλα τα παραπάνω ισχύουν για την εξοχή, σε αστικό περιβάλλον οι αποστάσεις μειώνονται

Σε ότι αφορά το service που αναφέρθηκε:

 

το  Care refresh δεν είναι  service είναι ασφάλεια. Την αγοραζεις προαιρετικα. Έχοντας  care refresh ,  αν πάθει κάτι το drone και οφείλεται στο χρήστη πληρώνεις ακόμα ένα extra ποσό και σου το αντικαθιστούν. (Έως δυο αντικατάστασεις) 

 

Το παραπάνω βέβαια δεν είναι εγγύηση. 

 

Αν προσπαθήσεις να διεκδικήσεις εγγύηση , εκεί ανακαλύπτεις ποσό κακό service παρέχει η DJI. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραία η παρουσίαση, ευχαριστώ.

Εχοντας το air με βλέπω να χτυπάω το zoom τώρα. 

Λόγο φορητότητας το βάζω σε tank bag στην μοτοσυκλετα και έχω κάνει απίστευτες λήψεις στο εξωτερικό μαζί με την dsl r μου και έτσι μοιράζω εικόνες σε φίλους και κρατάω ένα όμορφο ιστορικό για να έχω αναμνήσεις αργότερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostasbm είπε

η dji ανοιξε το δρομο με ωραια φτηνα drones απο 250 ευρω τα οποια αντεχαν στα κτυπηματα, και τωρα εχουμε φτασει στα υψη,μιλαω για ερασιτεχνικη χρηση.

τα ηλεκτρονικα της τα χρησιμοποιω χρονια μπορω να πω οτι δεν εχω προβληματα αν τηρεις αυτα που λεει, ομως παιδες εγινε σαν τη go pro απο τιμες

δεν μπορω να πω φορητοτητα το κυριο οπλο της ,εκει που κουβαλας ογκο, αλλα ετσι και αλλιως οι περισσοτεροι με αυτοκινητο βγαινουν για να εχουν και καμμια

φορτιση επιπλεον .

τα υπολοιπα,σενσορες και follow me λιγο πολυ υπαρχουν καιρο(βλεπε apm και συγγενη) τα εχουν εξελιξει αλλα τα προβληματα υπαρχουν και αν χαζεψεις μπορει να προκαλεσεις και καμμια ζημια

και τελος μη παιρνεται θαρρος με τα χιλιομετρα που διαφημιζουν γιατι αλλοι τα χανουν στο νερο και αλλοι στους καμπους...ευτυχως που τωρα υπαρχει και σε αρχειο

για 3d printers οποτε μπορει καποιος να τυπωσει σχεδον ολοκληρο το σκαφος

Μπορεις να αναλυσεις λιγο παραπάνω αυτο που λες για το 3D printing? Υπαρχει δηλαδη τροπος αν κάνεις κάποια ζημιά στο κέλυφος η ελικα, να τυπώσεις νέα? 

Επεξ/σία από Bluedive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φτιαξει για φιλους  διαφορα κομματια αλλα και ολοκληρο....μολις παραλαβω υλικο θα ξεκινησω ενα για μενα

 

http://diyrc.co.uk/    εχει αρκετη συζητηση ...μελετησε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή παρουσίαση. Αν και θέλω πολύ ένα drone, δυστυχώς είναι πανάκριβο. Μόνο εαν πάω σε φθηνότερα μοντέλα τα οποία όμως δεν μου κάνουν. Άρα θα περιμένω ενα-δυο χρόνια για ένα τέτοιο καθώς θα πέσει η τιμή του. (αγγελίες κλπ)

Υ.Γ. Εντύπωση μου έκανε το οτι δεν έβαλε 60fps στην ανάλυση 4k. Ενώ υπάρχει στα μεγάλα μοντέλα της. Δεν νομίζω πως υπήρχε πρόβλημα στο μέγεθος κάμερας. Μάλλον εμπορική τακτική μυρίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎26‎/‎10‎/‎2018 στις 8:04 ΜΜ, Homecinemakias είπε

Πολύ καλή παρουσίαση. Αν και θέλω πολύ ένα drone, δυστυχώς είναι πανάκριβο. Μόνο εαν πάω σε φθηνότερα μοντέλα τα οποία όμως δεν μου κάνουν. Άρα θα περιμένω ενα-δυο χρόνια για ένα τέτοιο καθώς θα πέσει η τιμή του. (αγγελίες κλπ)

Υ.Γ. Εντύπωση μου έκανε το οτι δεν έβαλε 60fps στην ανάλυση 4k. Ενώ υπάρχει στα μεγάλα μοντέλα της. Δεν νομίζω πως υπήρχε πρόβλημα στο μέγεθος κάμερας. Μάλλον εμπορική τακτική μυρίζομαι.

θα το βαλει στο mavic 2 enterprise που θα παρουσιασει σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 25/10/2018 στις 7:06 ΜΜ, jimmisk1974 είπε

Είχα mavic pro  ένα χρόνο και από σήμερα είμαι κάτοχος του zoom. Το drone είναι απίστευτο.... όσο για το service που λέτε είναι άψογο ειδικά το Cafe refresh. Το είχα στο προ και μου το άλλαξαν με καινούργιο και ας μην είχε τίποτα παρά μόνο ένα μικρό χτύπημα στο ενα μπράτσο. 

Οχι και cafe φίλε μου,care θέλεις να πεις...

Στις 25/10/2018 στις 7:30 ΜΜ, jimmisk1974 είπε

Σήμερα το πήρα και το πρώτο πράγμα που είδα ήταν αυτό.... Ναι τα πίσω πτερύγια όταν κλείνουν βρίσκουν.. τώρα να το γδαρουν ναι με τον καιρό μπορεί, εγώ πάντως κει θα του βάλω λίγο αυτοκολιτο carbon

Τι είναι αυτό το αυτοκόλλητο;Ρωτάω γιατί πήρα κι εγώ προχθές ένα Mavic 2 RC Pro.

Στις 25/10/2018 στις 9:47 ΜΜ, Socratis_g είπε

Όσοι Ψήνεστε να το πάρετε (και γενικά για drones) ψάξτε το λίγο και με την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας. Δεν παίρνεις ένα drone απλά και το πετάς όπου σου καπνίσει.

Ειδικά μέσα σε μεγάλες πόλεις φέρεις ευθύνη. Είναι μεγάλο ρίσκο να το πετάς πάνω από 50-100 μέτρα από σένα.

Εξοχή βουνά θάλασσες Εννοείται υπάρχει μεγάλη άνεση.

https://uas.hcaa.gr/Faq    Απαντάει σε πολλές ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2018 στις 5:15 ΜΜ, kostasbm είπε

εχω φτιαξει για φιλους  διαφορα κομματια αλλα και ολοκληρο....μολις παραλαβω υλικο θα ξεκινησω ενα για μενα

http://diyrc.co.uk/    εχει αρκετη συζητηση ...μελετησε

Μα πρέπει να έχεις το ίδιο υλικό που είναι ειδικό να αντέχει σε μικροσυγκρούσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Theodore41 είπε

Μα πρέπει να έχεις το ίδιο υλικό που είναι ειδικό να αντέχει σε μικροσυγκρούσεις.

μπορω να σου πω οτι το υλικο που χρησιμοποιω ειναι 10 φορες ποιο σκληρο απο το εργοστασιακο το οποιο δεν θα το ελεγα ανθεκτικο

αλλα αν δωσεις 600 με 800 ευρω και σκεπτεσαι μικροσυγκρουσεις μη το παρεις ...παρε ενα φτηνοτερο  αν δεν εχεις εμπειρια γιατι οι μικροσυγκρουσεις

σε αυτα μερικες φορες στοιχιζουν ακριβα....

οτι υλικο θελεις βαζεις....ενας θα φτιαξει ενα με βασικα κομματια απο ανθρακονημα...που ειναι ελαφρυ και ανθεκτικο...υπαρχουν τετοια υλικα

που φτιαχνεις οτι θελεις

 το κοστος το ανεβαζουν τα ηλεκτρονικα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...